Close
Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 229
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220

    Turqit në Prizren kërkojnë gjuhën e tyre në dokumentet e Kosovës

    Turqit e Prizrenit kërkojnë që gjuha e tyre të zyrtarizohet edhe në dokumentet identifikuese personale, saktësisht në letërnjoftime.
    Peticioni, për mbledhjen e nënshkrimeve që është inicuar nga nënkryetari për komunitete në komunën e Prizrenit, që do t’i dorëzohet Kryeministrit të Kosovës, është i bazuar në dispozitat e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, por edhe në marrëveshjen e koalicionit për Qeverinë komunale të Prizrenit.



    Të psh.. turqit në PZ se gjithë shqiptar jeni po s'ju vjen turp more ju duket kombesia turke ma e mire se ajo shqiptare!

    f.k tr.
    Më gënjeu pasuria, jeta vrap më iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka në dhe të huaj do të vdes..

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e toni karlosi
    Anëtarësuar
    24-10-2005
    Postime
    295
    Citim Postuar më parë nga Nice_Boy Lexo Postimin
    Turqit e Prizrenit kërkojnë që gjuha e tyre të zyrtarizohet edhe në dokumentet identifikuese personale, saktësisht në letërnjoftime.
    Peticioni, për mbledhjen e nënshkrimeve që është inicuar nga nënkryetari për komunitete në komunën e Prizrenit, që do t’i dorëzohet Kryeministrit të Kosovës, është i bazuar në dispozitat e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, por edhe në marrëveshjen e koalicionit për Qeverinë komunale të Prizrenit.



    Të psh.. turqit në PZ se gjithë shqiptar jeni po s'ju vjen turp more ju duket kombesia turke ma e mire se ajo shqiptare!

    f.k tr.
    edhe pak e kane me kerku edhe autonomi, kurse vellau i tyre hasha edhe kete deshire jau plotson.
    Moto e qeveritareve tane : merr gjithçka që të ofron jeta! Tash dhe këtu. Tash ose kurrë!”,

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    10 milione shqiptar ne Turqi skan ase shkolle shqipe?
    Nese shqiptaret ne Turqi marin nejfar lloj drejte apo shkolle shqipe pse jo per keta te Kosoves.
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi : 16-04-2011 më 14:25

  4. #4
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    10 milione shqiptar ne Turqi skan ase shkolle shqipe?
    Nese shqiptaret ne Turqi marin nejfar lloj drejte apo shkolle shqipe pse jo per keta te Kosoves.
    A i kane kerkuar?
    Keta turqit asgje nuk paskan ber jolegjitime, madje u them hallall qe e ruajne kombin e vet nga asimilimi dhe s'lene rruge te ligjshme qe nuk e shfrytezojne per kauzen e tyre. Dhe jo vetem ne Kosove, por ne tere boten e kane kete parim.
    Kush s'na ka faj qe ne shqiptaret nuk jemi te tille.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
    Anëtarësuar
    27-06-2009
    Vendndodhja
    ne shkolle
    Postime
    2,050
    tani po kuptohet fare mire se perse u takua Thaci me Erdoganin pak kohe perpara .....

    .
    "They will not control us, We will be victorious"

  6. #6
    JUDO Maska e Gogi
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,669
    Kombi eshte unik, padyshim. Nje person/njeri nuk eshte Shqiptar ( ne kete rast) per hater te kryeministrit,presidentit apo kujdo tjeter. Sepse eventualisht nje kryeminister apo president apo minister mund te jet i keq, tradhetar i korruptuar ( une mendoj qe keto veti nuk i ka Thaqi), mirepo populli nuk mund te luaj themelet duke u bazuar ne politiken qe zhvillohet.

    Me anen e kesaj nuk ben ti hidhet hi syve njerzve, sepse nese dikush shenohet Turk dhe qe nuk eshte i till, ai e ben kete nga karakteri i ulet dhe per asgje tjeter.
    “Kush është prej jush pa mëkat, le ta gjuajë i pari gurin në të!”

  7. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    bukur vepruakan turqit,sjon me shqiptar dhe tani ndihen rehat ,dhe kanibalizmit i bekan papaaaaa.Shqiptaret smiren vesht me njeri tjetrin ,ky esht ligj biollogjik dhe llogjik .
    Tani qe turqit duan te mos jen me shqiptar ose shqiptaret duan te jen turq edhe me dukumente heqin brengen se sdo i vrasi me serbi ,sdo i nenqmoj shqiptari dhe duakan jeten e tyre..hallall vera e turp per shqiptaret e keqinj ., ku jo qe nuk arrijn te i kthejn tjert ne shqiptar por mbrapshtesisht edhe shqiptaret kur i tjetersoin jo qe nuk u vie keq por e marrin per mburrje.
    ,por kta sdo e kan te gjat me gjas cka i ben shqiptari i keq shqiptarit ja kthe shkau i karadakut shqiptarit te keq.

  8. #8
    Mbreti i Fundit Teokratik
    Anëtarësuar
    12-06-2008
    Vendndodhja
    Ankara - Türkiye
    Postime
    94
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    A i kane kerkuar?
    Keta turqit asgje nuk paskan ber....
    Pajtohem plotesishte
    Shteti shqiptar sipas kushtetutes se vendit e ka obligim mbrojtjen e te drejtave te shqiptarve qe jetojne jashte territorit te Shqiperise. leje per te drejtat e shqiptarve ne Turqi por as te atyre qe i ka perreth kufirit nuk eshte duke u ineresuar psh shqiptaret ne Mal te zi, Maqedoni e Greqi ose per Kosoven Lindore.
    Dija është Injorancë për Injorantët, sikurse është Injoranca Injorancë për Të Diturit

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anëtarësuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Nje pyetje, thjesht per kureshtje, per ke mund te pergjigjet.

    Sa mendohet te kete qene numri i familjeve turke te ngulura ne Kosove gjate kohes se Otomaneve?

    Dikush ka hedh idene se ne Shqiperi ky numer ka qene disa qindra mijra (te ngulur si kolonizues) dhe se ne te tashmen mund te perbeje ndoshta dhe 30% te popullsise. Sdq. nuk eshte vertetuar nese kjo eshte e vertete - pra eshte nje hipoteze.

    Mendohet qe njerezit dhe jane perzier keshtu qe ndoshta hamendesia per 30% perfshin jo vetem turq. Flas per orgjinen e tyre, kuptohet, se mendoj se jane te gjithe te asimiluar (mgjths nuk mund te flas me siguri). tung

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar më parë nga Sofi _ Lexo Postimin
    Nje pyetje, thjesht per kureshtje, per ke mund te pergjigjet.

    Sa mendohet te kete qene numri i familjeve turke te ngulura ne Kosove gjate kohes se Otomaneve?

    Dikush ka hedh idene se ne Shqiperi ky numer ka qene disa qindra mijra (te ngulur si kolonizues) dhe se ne te tashmen mund te perbeje ndoshta dhe 30% te popullsise. Sdq. nuk eshte vertetuar nese kjo eshte e vertete - pra eshte nje hipoteze.

    Mendohet qe njerezit dhe jane perzier keshtu qe ndoshta hamendesia per 30% perfshin jo vetem turq. Flas per orgjinen e tyre, kuptohet, se mendoj se jane te gjithe te asimiluar (mgjths nuk mund te flas me siguri). tung
    Me sa e di une perandoria osmane nuk ka perdore politika kolonizuese ne keto vise , ata vet e kan pasur problem si ti mbushin me banore tokat e tyre te pa banuara.

    Per Prizeren thuhet se ne te gjith prizerenin vetem nje familje eshte 100% me perardhje nga turqit .
    We are all Aliens

  11. #11
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2011
    Postime
    34
    Secili ka te drejte te kerkoje ate qe i takon,nese shqiptaret kerkuan pamvarsi nga Serbia ,atehere perse turqit te mos kerkojne te mesojne ne gjuhen e tyre ,kjo eshte nje e drejte natyrore ,.

    Ne deri dje kerkonim cdo gje per vete dhe fale Zotit e fituam kurse tani ia mohojme dikujt tjeter ate qe kerknim ne para shume vitesh , a nuk eshte kjo nje idiotizem??

  12. #12
    Mbreti i Fundit Teokratik
    Anëtarësuar
    12-06-2008
    Vendndodhja
    Ankara - Türkiye
    Postime
    94
    Citim Postuar më parë nga Sofi _ Lexo Postimin
    .......Sa mendohet te kete qene numri i familjeve turke te ngulura ne Kosove gjate kohes se Otomaneve?
    ........
    Pershendetje
    Sipas asaj qe kam ndegjuar (nuk mund te flas me siguri) nr i familjeve turke te vendosura ne Kosove ka qene 3 familje. Dhe keto kane qene familje te oficerve te larte Osman.

    Mirpo ata qe sod quhen turq sipas disave jane fshatar qe kan ardhur ne qytete dhe per tu dukur si qytetar kan folur gjuhen turke. Po ashtu rritjes se popullsise ''turke'' te kosoves i ka kontibuar edhe martesat qe jane bere me Turqit e Turkies pasi ne ate koha ka pasur gogja qarkullime te popullsise dmth jane bere martesa te shqiptarve me turke por edhe anasjelltas. Dhe kete e deshmon fakti se ne shumicen e komunitetit turke dominojn mbiemra te Fiseve te mdha Shqiptare si Gashi, Krasnqi, Shala, Bala etj. qe deshmon se paradhsit e tyre kane qene Shqiptar.
    Dija është Injorancë për Injorantët, sikurse është Injoranca Injorancë për Të Diturit

  13. #13
    Si nuk u ngopen turqit nje here me kerkesa!!! Por ajo qe te irriton ketu, eshte kur lexon ca komente te denja per kosh plehrash, ku thone mire ben turku qe kerkon dicka qe i takon meqe e kerkon edhe serbi, tjetra thote mire bejne turqit qe e kerkojne kur ne nuk jemi te zote te kerkojme gje....

    Zgjidhja me e mire e te gjitha halleve te tilla, eshte t'u heqesh edhe rrenjet qe kane ngulur turqit edhe serbet aty, t'i nisesh andej nga kane ardhur, se nuk ua kemi pare ndonjehere hajrin kurre, dhe nuk kemi per t'ua pare ndonjehere.
    Turq, grek, serb nje brume (per te mos thene ndonje fjale tjeter qe te ndoti gojen) t'i ndash ne treshe jane...

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga lirimd Lexo Postimin
    Secili ka te drejte te kerkoje ate qe i takon,nese shqiptaret kerkuan pamvarsi nga Serbia ,atehere perse turqit te mos kerkojne te mesojne ne gjuhen e tyre ,kjo eshte nje e drejte natyrore ,.

    Ne deri dje kerkonim cdo gje per vete dhe fale Zotit e fituam kurse tani ia mohojme dikujt tjeter ate qe kerknim ne para shume vitesh , a nuk eshte kjo nje idiotizem??
    Shqiptaret ne Kosove jane autoktone ne trojet e tyre, po kerkojne ate qe u takon; nuk po kerkojne privilegje si turqit.. Ti mendon se turqit jane ne trojet e tyre ne Kosove?
    Feelings change - memories don't.

  15. #15
    JUDO Maska e Gogi
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,669
    Citim Postuar më parë nga lirimd Lexo Postimin
    Secili ka te drejte te kerkoje ate qe i takon,nese shqiptaret kerkuan pamvarsi nga Serbia ,atehere perse turqit te mos kerkojne te mesojne ne gjuhen e tyre ,kjo eshte nje e drejte natyrore ,.

    Ne deri dje kerkonim cdo gje per vete dhe fale Zotit e fituam kurse tani ia mohojme dikujt tjeter ate qe kerknim ne para shume vitesh , a nuk eshte kjo nje idiotizem??
    Nuk eshte duke ju mohuar askujt asgje. Tani lind pyetja; A i kane te drejtat Turqit? I kane te gjitha, nuk ju mungon asgje, bile edhe gjuha Turke ne Prizren eshte gjuhe zyrtare. Tani me trego a i kane Shqiptaret ne Turqi te drejtat se i kane Turqit ne Kosove? Jo si kane dhe kjo eshte ne kundershtim ne parimin e reciprocitetit.
    “Kush është prej jush pa mëkat, le ta gjuajë i pari gurin në të!”

  16. #16
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga Gogi Lexo Postimin
    Nuk eshte duke ju mohuar askujt asgje. Tani lind pyetja; A i kane te drejtat Turqit? I kane te gjitha, nuk ju mungon asgje, bile edhe gjuha Turke ne Prizren eshte gjuhe zyrtare. Tani me trego a i kane Shqiptaret ne Turqi te drejtat se i kane Turqit ne Kosove? Jo si kane dhe kjo eshte ne kundershtim ne parimin e reciprocitetit.
    Shqiptaret atje nuk i kerkojne te drejtat e tyre, ky eshte dallimi.
    Le ta provojne njehere dhe nese nuk ka rezultat, atehere hyn ne pune reciprociteti.

  17. #17
    Qeveria e Kosoves duhet te respektoje te drejtat e minoritareve, turqit jane vellezerit e kosovareve c'jane keto. Gjuhen duan, toka, shkolla, xhami, Sulltaner, akademi Othomane, Qemal Ata Turk shtepi kulture... kane te drejta si vellezer.
    Rrofte populli turk i Kosoves, Lavdi Sulltan Muratit, Mehmetit, Mahmutit nder shekuj kujtimi i te reneve per pushtimin e trojeve shqiptare!

    Hapu o dhe se erdhi koha e kiametit!
    Paqe!

  18. #18
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2011
    Postime
    34
    Citim Postuar më parë nga Gogi Lexo Postimin
    Nuk eshte duke ju mohuar askujt asgje. Tani lind pyetja; A i kane te drejtat Turqit? I kane te gjitha, nuk ju mungon asgje, bile edhe gjuha Turke ne Prizren eshte gjuhe zyrtare. Tani me trego a i kane Shqiptaret ne Turqi te drejtat se i kane Turqit ne Kosove? Jo si kane dhe kjo eshte ne kundershtim ne parimin e reciprocitetit.
    Shoku Gogi te njejten gje thonin edhe serbet e Beligradit per shqiptaret e Kosoves, i kane te gjitha ..gjuhen ,univerzitetin te gjithe .... cdo here shtetet i bejne gabimet e te pareve , cifutet vuajten nga faraonet,pastaj nga Hitleri, ndersa sot te njejten gje bejne ata me palestinezet,a nuk te duket ky RECIPROCITET??

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anëtarësuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Citim Postuar më parë nga extreme Lexo Postimin
    Me sa e di une perandoria osmane nuk ka perdore politika kolonizuese ne keto vise..
    Verejtje me vend. Ndoshta kolonizues s'eshte term i sakt ne kete rast. Ndoshta thjesht te ngulur.

    Citim Postuar më parë nga Fana Lexo Postimin
    Pershendetje
    Sipas asaj qe kam ndegjuar (nuk mund te flas me siguri) nr i familjeve turke te vendosura ne Kosove ka qene 3 familje.
    Fana, faleminderit. Ndoshta ka patur me shume te ngulur ne Shqiperi se ne Kosove...?

    Sdq. ndoshta duhet hapur nje teme tjeter mbi kete per te mos i ndryshuar drejtimin bisedes mbi Prizrenin . tung

  20. #20
    Mbreti i Fundit Teokratik
    Anëtarësuar
    12-06-2008
    Vendndodhja
    Ankara - Türkiye
    Postime
    94
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
    Qeveria e Kosoves duhet te respektoje te drejtat e minoritareve, turqit jane vellezerit e kosovareve c'jane keto. Gjuhen duan, toka, shkolla, xhami, Sulltaner, akademi Othomane, Qemal Ata Turk shtepi kulture... kane te drejta si vellezer.
    Rrofte populli turk i Kosoves, Lavdi Sulltan Muratit, Mehmetit, Mahmutit nder shekuj kujtimi i te reneve per pushtimin e trojeve shqiptare!

    Hapu o dhe se erdhi koha e kiametit!
    Pershendetje

    Pasi ata vllezerit e tu te krishter (serbet) me 3 % e kane gjuhen serbe gjuhe zyrtare, bile jo vetem ne dokumnetat e tyre por edhe te 92% te shqiptarve shruan gjuha serbe atehere eshte krjet e natyrshme qe keta vllezrit tone(qe po i quan ti) turq qe jane rreth 2% te kene te drejt te kerkojn qe ne dokumentat identifikues te kene edhe ne gjuhen e tyre.Bile ata po kerkojne vetem ne dokumnetat e tyre e jo ne nivel shtetror....

    Prandaj mos u mundo me krijuar nxitje kunder muslimanve tu pretenduar gjera qe nuk qendrojne fare. Ka perfunduar koha kur Shqiptarizmi u mundojke mu identifikuar me Krishereizem duke u thirrur ne Mite, po vdesin qdo dite e me shume prapagandat e juaja dhe te aleatve te juaj Maseon....
    Dija është Injorancë për Injorantët, sikurse është Injoranca Injorancë për Të Diturit

Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •