Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 53
  1. #1
    e embel
    Anëtarësuar
    12-10-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    173

    Si të ngushëllosh një nënë të re që sapo humbi fëmijën?

    Pershendetje!

    Kjo qe do t'ju tregoj seshte aspak e kendshme po une kam nevoje ta ndaj me ju dhe te mar nga ju mesazhe te cilat mund tja transmetoj mikes time.
    Ajo eshte nje grua e bukur, me klas dhe shume e kujdesshme.
    ishte nena me e lumtur ne bote...ajo shkelqente nga lumturia qekur Zoti i dhuroi vajzen e saj te cilen e adhuronte deri ne pafundesi.nuk ka fjale me te cilen mund te pershkruaj cfare nene ishte ajo...
    por.... jeta u tregua e padrejte me te... vajzen te cilen mezi e priti ti vinte ne jete me te cilen kaloi vetem 22 muaj (jane pak dhe shume ne te njejten kohe) i iku pergjithmone nga nje pakujdesi e doktoreve. mjaftoi vetem nje reaksion i antibiotikut dhe per 15 sekonda i tha lamtumire jetes se saj te cilen ende se kishte filluar.e shendetshme,e bukur..nje shtrim ne spital thjesht per nje kontroll..pak temperature..nje serum..nje antibiotike...nje vdekje.... e tmerrshme..e di... po smund ta ngushelloj miken time...jam e paralizuar para saj..jam nene vete dhe e di cfare eshte nje femi. vajza e saj e vetme e braktisi dhe ajo ndihet e dobet, e pafuqishme...e vdekur.
    po cmund ti thoni ju qe ajo ta perballoj kete?? ju lutem nxirrini fjalet tuaja nga thellesia e zemres qe te mund ta prekni sado pak dhimbjen e saj.

  2. #2
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    priteni furtunen

    priteni furtunen ndaj mjekeve shqiptare tani ne faqet e forumit ..kane per ti varur per gjuhe....

    nuk eshte e para dhe nuk do te jete as e fundit kjo qe ka humbur me te dashurin e saj..jeta i ka te gjitha..edhe gezimin ne maksimum edhe hidherimin ne maksimum..

    nje thenie '' nje goditje mund te te hedhe pertoke por nuk mund te te mbyse edhe ne qofte se eshte goditje ne zemer ''..
    kurse dikush tjeter thote '' nuk eshte fitore te mos rrezohesh asnjehere .. fitore eshte te ngrihesh sa here qe je rrezuar...te ngrihet edhe kjo dhe te shohe perpara...nese jeta mundohet te te tregoj 1000 menyra per te mos jetuar ti tregoi asaj 1000 menyra qe ja vlejne per te jetuar..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Bardhi
    Anëtarësuar
    06-09-2002
    Postime
    708
    Nena e ka bere punen e vete. Ne te gjithe e kemi fatin tone. Ashtu e ka pasur edhe kjo foshne. Ky engjull. Zoti fal shume. Para se zoti te vene ne prove se pari ta jep forcen per ta perballuar.
    Nena do kete femije prap. Vdekja e saj, qofte force per nenen dhe familjen e saj.
    Per doktorin, nese ka faj , jam per ta varrosur per se gjalli ne mes te Tiranes. Ne prani te gjithe popullit.
    NENAT SHQIPTARE JANE TE FORTA. I KAM PARE TASH NE LUFTEN E KOSOVES. I KANE QITE NE TOKE KA DY TRE DJEM TE VRAR PA HAK PA HILE ASKUJT.
    DHE JA QE PO E VAZHDOJNE JETEN. QKA TE BEJSH TJETER BENE ME KEQ.
    JETOJE JETEN ASHTU SIQ TE NA VIJE.
    JU NJE HAP - PUNA DY...

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Jemi si ajo femije qe ka vdekur ne nje fare menyre , nuk zoterojme as jeten tone , as femijen tone , nuk e ruajme dot veten nga fatkeqsite .

    Ajo çfare ndodhi eshte e pakthyeshme , nuk mund te kete riparim ne asnje forme . Eshte e kote qe te presesh qe nje dite te ndjehesh e shpaguar , e ngopur me lot .

    Jeta mbetet ende perpara ... qe ne nje moment mbase te vendosesh ta vazhdosh ... kur te bindesh per nje qellim ... qe ja vjen per ta jetuar prape ....

    Ajo qe humbet eshte e ikur pergjithmone ... asgje nuk pritet te kthehet .... kaq te brishte jemi si njerez .... vdesim pa kuptuar ... vdesim edhe me vdekjen e njeriut me te shtrenjte .... Duhet te mesohemi qe ne çastin e ardhur , te humbim pergjithmone njerez te afert ... sepse nje dite do te humbim edhe vete kete jete - iluzion ... e tille siç eshte ... e padrejte ....
    Ndryshuar për herë të fundit nga daniel00 : 03-06-2010 më 05:37
    Ngjeshur me brezin e se vertetës,parzmoren e drejtësisë,mburojën e besimit dhe shpatën e Frymës.

  5. #5
    I bashkohem dhimbjes se asaj nene dhe i shpreh ngushellimet e mija te thella, do shtoja vetem nje thenje filozofike.
    .
    .
    .Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje një person qe jeton për buzeqeshjen tende.
    .
    .
    .
    Revolution 1848

  6. #6
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anëtarësuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Vetem koha i sheron plaget sado te thella te jene ato.
    Mqs e ke shoqe duhet ti rrish afer , ti thuash se jeta vazhdon dhe goca e saj eshte kthyer ne nje engjell qe do ta takoje dikur.
    Mundohu te dilni xhiro , te kaloje kohen me dicka te dobishme .Te veje te behet vullnetare ne nje shtepi femije .

  7. #7
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Sdi cfar ngushellimi te shpreh ne kte histori. Faji i mjekut i vrau femijen, e tmerrshme.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  8. #8
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Vertet nje histori e tmerrshme. Nuk jam nene vete dhe vetem mund ta imagjinoj vuajtjen qe po kalon kjo nene. Ndihmoje, qendroji afer, mundohu te kuptosh momentet kur ajo ka me shume nevoje per ty deri sa te kaloje ato fazat e dhimbjes qe jane izolimi.. hidherimi dhe zemerimi..fajesimi i vetes per gjerat qe mund te bente...depresioni deri sa te arrije te pranoje realitetin per ate qe eshte. Shpresoj vertet qe koha ti sheroje plaget mikes tende. Shpesh here fjalet nuk jane te rendesishme, mjafton qe ajo te dije qe ka nje mike si ty ku mund te gjej mbeshtetje.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    heshtja eshte flori.
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e erla07
    Anëtarësuar
    03-12-2009
    Postime
    752
    Vetem koha i sheron plaget(kjo eshte plage qe nuk mbyllet lehte),me vjen vertet shume keq.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Besoja
    Anëtarësuar
    24-07-2008
    Vendndodhja
    Prrenjas, Shqiperi
    Postime
    3,260
    Është shumë e vështirë të mundohesh të gjesh disa fjalë për të ngushëlluar atë nënë.Çdo kush nga ne e di që pak na sëmuret fëmija dhe jo vetëm që alarmohemi por edhe shqetësohemi shumë.E në këto rastin e kësaj nëne,dhimbja është e shumfishtë.Jeta u tregua e egër me atë por duhet të jetojë.Së pari, për të sjellë në jetë një fëmijë tjetër,gjë që do mbushë sado pak me gëzim zemrën e saj.Së dyti,sepse shumë të tjerë e duan shumë e shumë.Së treti,sepse ajo dhe çdo kush nga,është e pafuqishme për të "ndrequr" atë që ndodhi.Gjithsesi, është e vështirë në këto raste të gjesh dy fjalë.
    Ngushëllimet e mia për humbjen e fëmijës dhe do jem i lumtur nëse këto rreshta do shërbejnë qoftë edhe për një fije ngushëllim!

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    thuaji se engjejt zoti i merr prane vetes para kohe , nuk i len te torturohen ne kete bote te ndyre
    Ndryshuar për herë të fundit nga Marya : 03-06-2010 më 11:03

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e valdetshala
    Anëtarësuar
    15-03-2008
    Vendndodhja
    Pejë-Republika e Kosovës
    Postime
    2,365
    Citim Postuar më parë nga Besoja Lexo Postimin
    Është shumë e vështirë të mundohesh të gjesh disa fjalë për të ngushëlluar atë nënë.Çdo kush nga ne e di që pak na sëmuret fëmija dhe jo vetëm që alarmohemi por edhe shqetësohemi shumë.E në këto rastin e kësaj nëne,dhimbja është e shumfishtë.Jeta u tregua e egër me atë por duhet të jetojë.Së pari, për të sjellë në jetë një fëmijë tjetër,gjë që do mbushë sado pak me gëzim zemrën e saj.Së dyti,sepse shumë të tjerë e duan shumë e shumë.Së treti,sepse ajo dhe çdo kush nga,është e pafuqishme për të "ndrequr" atë që ndodhi.Gjithsesi, është e vështirë në këto raste të gjesh dy fjalë.
    Ngushëllimet e mia për humbjen e fëmijës dhe do jem i lumtur nëse këto rreshta do shërbejnë qoftë edhe për një fije ngushëllim!
    Definitivja nuk ke çka i shton këtij postimi.
    Me respekt,

    Valdet Shala

  14. #14
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Gjindu prane, ne keto momente prezenca jote eshte me e vyer sesa cdo fjale qe mund ti thuash.

  15. #15
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-10-2008
    Vendndodhja
    Republic oF Kosovo
    Postime
    1,162
    Gjindu prane, ne keto momente prezenca jote eshte me e vyer sesa cdo fjale qe mund ti thuash.
    ...mir e tha s0ni...., sa ma shum shoqeroje , ja lehtson dhimbjen.

    Ngushllime Familjes.

  16. #16
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    "Zoti u kujdest per voglushen dhe nanen e vet!"
    Kjo asht e vetmja lutje qe i baj Zotit sonte.

    Dhimbja e nanes asht e madhe, por per hater t'asaj voglusheje duhet me u mbajt e fort...
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  17. #17
    Ne keto momente nuk di cte shkruash fjalet edhe fjalite jane shume te varfera
    keta njerez nuk duhet tju jepet e drejta te jetojne edhe te humbe jeten nje foshnje
    duhen te varin veten...
    Cfare ti thuash asaj nene?
    Kujtimin e saj per femijen ndihmon shume ne sherimin e plages te saj,shoqeria eshte nje ilac i vogel por shume i nevojshem.....
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  18. #18
    Po më vjen keq ta them, por që në fillim kur e kam lexuar këtë postim më është dukur i pasinqertë dhe falso. Prandaj prita të mos shkruaja deri sot.
    Tani jam plotësisht i bindur se është qind për qind falso dhe ngjarje e trilluar, nga një amator.

    Dhe mbi të gjitha kjo kërkoi ndihmën tonë, mendimin tonë, si nuk u kujtua një herë t'i falënderonte gjithë ata që i besuan.
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 03-06-2010 më 20:00
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Jam gjendur ne nje pozite si kjo e jotja. Shkuam per ngushellim te nje prind qe i kishte vdek cuni 6 vjecar ne nje aksident. C'ngushellim mund ti jepnim korbes, pervecse heshtje, nje dore ne sup e lot ne sy. Fjalet jane te teperta.

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-04-2006
    Postime
    560
    E kuptoj se eshte dhimbje e madhe, mire po jo edhe per tu tranuar!

    Ajo nene e Re le ta nise edhe nje tjeter!menjeher!

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •