Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 60
  1. #41

    Sokrati.....

    Për sa i përket jetës së Sokratit dijmë shum pak e sidomos nuk kemi njohuri mbi jetën e tij te re. Ka të dhëna te paqarta dhe mendime se ai në fillim ushtroi artin e babait të vet por se këto janë vetëm hamendje të pavërtetuara me fakte.


    Përkundrazi njofim mirë pamjen e tij fizike si nga Ksenofoni ashtu edhe nga Platoni dhe Rabëleu që e përshkruajnë si shum të shëmtuar, tullac, hundështypur, që i ngjante një harapçiu apo një silene (shkumës, lloj bime dikotiledone). Ai skandalizonte bashkëqytetarët e vet si me pamjen e shëmtuar (për Athinasit bukuria fizike ishte simbol i bukurisë morale) ashtu edhe me veshjen e pashije. Ecte zbathur dhe shum rrallë mbathte këpucë.


    Sipas Ksenofonit, u martua me Ksantiopë e vrazhdët me të cilën pati tre djem.
    Edhe si personalitetSokrati ngeli një enigmë. Bashkëkohanikët e vet e ndër ta edh edisipli i vet Ksenofoni e përshkruan si njeri i frustruar dhe banal, derisa disipli tjetër, Platoni, e ngrë në ideal e i mveshë edhe pikëpamjet e veta filozofike.
    Përpos kësaj, në mbjelljen e ideve të veta, Sokrati qe i paorganizuar mirë.

    Shkolla e tij ishin vendet publike (agora) ku shetitej dhe bisedonte me të gjithë. U parashtronte pyetje të llojllojshme nga të gjitha problemet e jetës që haseshin në Athinë e gjetiu. Shpeshherë përsëriste se ka për mision nga ana e Perëndive që ti edukoj bashkëkohasit e vet. Jetonte në varfëri dhe arsimonte falas. Në këtë aspekt edhe dallohej nga sofistët (tjerë)se ata kërkonin shuma të majme për mësimet e tyre.

    Përndryshe, njihet se ishte njëri i guximshëm dhe i përmbajtur në çdo situatë. Nuk e humbaste kontrollin e vehtes në asnjë çast nga edhe shum nxënës të tij i përkushtohen dhe në një masë edhe e adhurojnë.
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  2. #42
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Helen of Troy, po informacione gossip po sjell ?
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Lordlover
    Anëtarësuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Münster Germany
    Postime
    168
    Aristoteli eshte mendimtari me i gjithanshem dhe filozofi me i njohur i botes antike, per nga thellesia mendore, per nga gjeresia e interesimit shkencore dhe per nga numri i madh i veprave te shkruara Aristoteli e zen vendin më meritor ne historin e mendimit filozofik.
    I lindur ne Stragir te Thrakise nga nje familje e arsimuar ne te cilen tradicionalisht kultivoheshin shkencat natyrore dhe mjeksia. I ati i ti ishte mjek ne oborrin mbretror te Filipit II te Maqedonise.
    Si i ri 17 vjeqar shkoi ne Athine ne akademin e Platonit ku qendroi 20 vite dhe ishte nxenesi me i mirë dhe me i dashur i Platonit, saqë ne ligjerata qe mungonte Aristoteli , Platoni i quante te kota. Mospajtimi mes tyre erdhi kur Platoni akademin e ti ia besoi Speospit, me kete rast Aristoteli u deshprua shume dhe pas pak kohe u largua nga akademia e Platonit.
    Filipi II i Maqedonise i beri thirrje qe te behej mesues i djalit te ti Aleksandrit te Madh, ftes kjo qe u pranua nga Aristoteli dhe keshtu kaloi disa vite ne oborrin mbretror te Filipit II. Me pas Aristoteli themeloi shkollen e ti filozofike , te cilen e emroi Zice. Aristoteli eshte njeri nder filozofet me kreativ, krijues produktiv i cili ka shkruar shume vepra filozofike...

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Trupi dhe shpirti lidhen nga nje raport materie-forme, njesoj sikur shpirti te ishte forma e trupit.
    > Te pyesesh nese trupi dhe shpirti jane e njejta gje eshte nje pyetje pa kuptim: njesoj sikur te pyesesh a jane e njejta gje dylli dhe forma e qiririt. (Aristoteli)
    La verita' ti rendera' libero!

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Qellimi i punes eshte qe te fitosh kohen e lire.

    >>> Ekzistojne shume menyra per te deshtuar por nje e vetme per t'ia dale mbane.

    >>> Mendoni si njerez te mencur dhe flisni si njerez te thjeshte.

    (Aristoteli)
    La verita' ti rendera' libero!

  6. #46
    Citim Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    >>> Qellimi i punes eshte qe te fitosh kohen e lire.
    (Aristoteli)
    Normale, një filozof primitiv si Aristoteli një konkluzion të tillë do të nxirrte mbi punën.

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Po quajte Aristotelin primitiv ke probleme me filozofine.
    La verita' ti rendera' libero!

  8. #48
    Citim nga Dalan:
    Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    >>> Qellimi i punes eshte qe te fitosh kohen e lire.
    (Aristoteli)
    Normale, një filozof primitiv si Aristoteli një konkluzion të tillë do të nxirrte mbi punën.


    Citim Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    >>> Po quajte Aristotelin primitiv ke probleme me filozofine.
    Po mirë, si e fitonte kohën e lirë Aristoteli?

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Kam pershtypjen se nuk e ke kuptuar akoma shprehjen e mesiperme e cila ka dhe pergjigjen.
    La verita' ti rendera' libero!

  10. #50
    Citim Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    >>> Kam pershtypjen se nuk e ke kuptuar akoma shprehjen e mesiperme e cila ka dhe pergjigjen.
    Ti nuk do ose nuk mund t'i japësh përgjigje.
    Në kohën dhe në shoqërinë kur ka jetuar Aristoteli, sigurisht që puna fizike ishte ndarë nga ajo mendore përpara shumë kohësh.
    A kryente Aristoteli punë fizike?!

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Pune nuk eshte vetem ajo fizike Dalan.
    La verita' ti rendera' libero!

  12. #52
    Citim Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    >>> Pune nuk eshte vetem ajo fizike Dalan.
    Mirë që ma the se nuk do ta kisha mësuar...
    Ashtu si "koha" edhe "koha e lirë" është koncept abstrakt.
    "Koha e fituar" e një individi ose e një bashkësie është "koha e humbur" e një individi ose bashkësie kur këta/këto hyjnë në marrëdhënie me njëra tjetrën.
    Pra, nëse një bashkësi në punën e përbashkët, ka tregues efikasiteti e rendimenti më të lartë se ato të bashkësisë me të cilën relatohet, ajo ecën përpara, zhvillohet, ajo fiton "kohë" vetëm në raport me bashkësinë të cilën e humb atë sepse kësaj të fundit do t'i duhet më shumë kohë për të arritur gjendjen e bashkësisë më të zhvilluar.
    E meta e Aristotelit mbi shkaqet e lëvizjes reflektohet edhe në këtë pohim që ti ke sjellë, për formulimin e të cilit ai ka marrë për bazë vetëm faktorët e brendshëm.
    Për analogji, edhe në nivel individi koha e fituar është koha e humbur e individit relatues.
    Koha të cilën Aristoteli e konsumonte për të bërë filozofi, edhe pse kjo është punë mendore, është koha e humbur e një qyteti apo qytet-shteti tjetër i relatuar me Athinën i cili nuk kishte filozofë.
    Përmenda ndarjen e punës fizike nga ajo mendore sepse është një pikë jashtëzakonisht e rëndësishme në këtë diskutim.

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Tema flet per Aristotelin dhe e quan: "Aristoteli, një nga mëndjet më të ndritura dhe me të thella të gjithë kohëve".
    > Postova ne kete teme mendimin tim duke e mbeshtetur temen.
    > Persa i perket debatit se sa e sakte dhe e gjetur eshte shprehja e Aristotelit nuk kam mundesi te te ndjek. E gjitha kjo sepse po nuhas qe kam per te shkruajtur shume per te tu marre vesh. Dhe une nuk kam shume kohe me thene te drejten.
    > Gjithsesi e ke gabim (per mendimin tim) qe quan primitiv Aristotelin. Metafizika e tij eshte aq para ne eksplorimin e te vertetes me anen e intelektit sa vetem 0.001 % e njerezve moderne jane ne gjendje e ndjekin fillin e tij te mendimit (kuptohet per nga thellesia e mendimit).
    La verita' ti rendera' libero!

  14. #54
    Volsiv, sigurisht që nuk e përjashtoj mundësinë që ta kem gabim.
    Por, ndryshimi midis nesh në këtë diskutim është që unë jam përpjekur ta argumentoj pasaktësinë e thënies së Aristotelit, ndërsa ti je mjaftuar me një gjykim arbitrar (sipas mendimit tënd, pa u bazuar në ndonjë argumentim) që unë e kam gabim, me justifikimin se Aristoteli ngelet mëndje e ndritur dhe ai nuk mund ta ketë patur gabim.
    Unë dyshoj se ajo thënie që solle nuk është e saktë, për të mos thënë plotësisht e gabuar.
    Gomarllëqet e tij nuk kanë të sosur.
    Tjetër p.sh., ai mendonte se idetë nuk ekzistojnë pa ekzistencën paraprake të formave fizike të këtyre ideve, pra pa ekzistencën e objekteve në të cilat ato gjenden paraprakisht të materializuara.
    Në fakt, e vërtetë është e kundërta.
    P.sh., shpikjet bëhen falë frymëzimit nga idetë fillestare se mund të krijohen objekte ku këto ide materializohen.
    Ishte idea se forca e fushës magnetike rrotulluese mund të manipulohej e të shfrytëzohej që e frymëzoi Teslën të eksperimentonte pafund e të bënte shpikje të mëdha.
    A gjendej paraprakisht në natyrë idea e manipulimit e shfrytëzimit të fushës magnetike rrotulluese e materializuar në ndonjë objekt?!

  15. #55
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar më parë nga Dalan Lexo Postimin
    P.sh., shpikjet bëhen falë frymëzimit nga idetë fillestare se mund të krijohen objekte ku këto ide materializohen.
    Ishte idea se forca e fushës magnetike rrotulluese mund të manipulohej e të shfrytëzohej që e frymëzoi Teslën të eksperimentonte pafund e të bënte shpikje të mëdha.
    A gjendej paraprakisht në natyrë idea e manipulimit e shfrytëzimit të fushës magnetike rrotulluese e materializuar në ndonjë objekt?!
    Kuanti i rrezatimit elektromagnetik eshte fotoni dhe ky ekziston ne natyre, pa te nuk do te ekzistonin as idete fillestare te Tesles dhe as zbulimet dhe shpikjet e tij.

    Michelangelo kur e pyesnin se nga i vinte ideja para se te fillonte nje skulpture te re, ai thoshte qe ideja e statujes ndodhej brenda bllokut te mermerte, atij i duhej vetem ta gdhendte dhe ta pastronte mermerin qe ne kete menyre ta zbulonte ate.

    Te te bej nje pyetje: A eshte e mundur per ne qe te mendojme dhe fantazojme ne me shume se tre dimensione?

  16. #56
    Citim Postuar më parë nga broken_smile Lexo Postimin
    Kuanti i rrezatimit elektromagnetik eshte fotoni dhe ky ekziston ne natyre, pa te nuk do te ekzistonin as idete fillestare te Tesles dhe as zbulimet dhe shpikjet e tij.
    Lënda si formë e materies, i nënshtrohet ligjeve të njohura e të panjohura për njeriun. Janë këto ligje të cilat fizikanti i studion për të kuptuar më tej sjelljen e formave lëndore, ose zbulon të reja pasi vërteton se sjellja e një forme të caktuar lëndore i nënshtrohet një ligji të panjohur mëparë.
    Disa ligje janë zbuluar si rrjedhojë e deduktimeve logjike nga ligjet e njohura, pa u vëshguar në natyrë sjellja e asnjë forme lëndore, por në letër nga përllogaritjet matematikore.
    Ligjësitë dhe idetë nuk janë e njëjta gjë, mund të ketë një pafundësi idesh në kokën e njeriut të cilat bien ndesh me ligjësitë, ose këto të fundit e kufizojnë atë. Nëse ato do të ishin të gjitha të materializuara ligjësitë nuk do të ekzistonin, kjo bie ndesh me mënyrën se si funksionon gjithësia.
    P.sh. më përpara ekzistonte idea apo mendimi se Toka ka formë të sheshtë, ide kjo e gabuar, e pamaterializuar, dhe do të jetë gjithmonë e tillë sepse nuk ka asnjë planet në univers që formën ta ketë të sheshtë, sepse ligjësitë nuk e lejojnë ekzistencën e kësaj forme.
    Ja pra një ide e cila nuk ekziston paraprakisht e materializuar, por ekziston(te) në mëndjen e njeriut.
    Tesla njihte ligjësitë, por idea se mund të manipulonte e shfrytëzonte forcat e fushës magnetike rrotulluese ishte vetëm në mëndjen e tij, mund të rezultonte edhe e gabuar, qëllimi i pamundur, por për fat të mirë ajo ide u materializua në shpikjen e tij.

    Citim Postuar më parë nga broken_smile Lexo Postimin
    Michelangelo kur e pyesnin se nga i vinte ideja para se te fillonte nje skulpture te re, ai thoshte qe ideja e statujes ndodhej brenda bllokut te mermerte, atij i duhej vetem ta gdhendte dhe ta pastronte mermerin qe ne kete menyre ta zbulonte ate.
    Po të bëhej një eksperiment, të merreshin Mikelanxhelo dhe një skulptor tjetër dh t'u vihej në dispozicion nga një bllok mermeri secilit, me të njëjtat përmasa e cilësi. T'u kërkohej të gdhendnin në mënyrë plotësisht të pavarur nga njëri tjetri, personazhin biblik të Davidit.
    Pas punës krijuese, a do të kishin të dyja skulpturat forma të njëjta?
    Ka pak gjasë që të ishin të atilla, sepse idetë mbi personazhin e Davidit nuk ishin të njëjta në mëndjen e të dy skulptorëve, dhe secili prej tyre do të materializojë idenë e vet në mermer duke bërë skulptura të ndryshme.
    Si mund të gdhendë Mikelanxhelo një qënie imagjinare? A nuk është imagjinata dhe fantazia që e frymëzojnë atë t'i japë formë edhe pse ajo nuk ekziston?

    Citim Postuar më parë nga broken_smile Lexo Postimin
    Te te bej nje pyetje: A eshte e mundur per ne qe te mendojme dhe fantazojme ne me shume se tre dimensione?
    Cilat janë këto tre përmasa?

  17. #57
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Dalan, ajo qe dua te them une eshte se ekzistenca e materies dhe si rrjedhim edhe ajo e formave ne natyre eshte 'condicio sine qua non' per lindjen dhe zhvillimin e mendimit/ideve, dhe perdora shembullin e Michelangelos thjesht si metafore.

    E vertete, une mund te imagjinoj nje drago edhe se ky nuk ekziston ne natyre, por ama imagjinata ime nuk mund te shkoj pertej formave ekzistuese dhe tre permasave (gjeresia, lartesia dhe gjatesia, duke lene menjane ceshtjen e kohes).
    Ndryshuar për herë të fundit nga broken_smile : 03-11-2010 më 11:14

  18. #58
    Citim Postuar më parë nga broken_smile Lexo Postimin
    Dalan, ajo qe dua te them une eshte se ekzistenca e materies dhe si rrjedhim edhe ajo e formave ne natyre eshte 'condicio sine qua non' per lindjen dhe zhvillimin e mendimit/ideve, dhe perdora shembullin e Michelangelos thjesht si metafore.

    E vertete, une mund te imagjinoj nje drago edhe se ky nuk ekziston ne natyre, por ama imagjinata ime nuk mund te shkoj pertej formave ekzistuese dhe tre permasave (gjeresia, lartesia dhe gjatesia, duke lene menjane ceshtjen e kohes).
    Nëse idetë rezultojnë të jenë të gabuara, çfarë mund të themi për format lëndore në të cilat ne pretendonim se ishin paraprakisht të materializuara këto ide?

  19. #59
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar më parë nga Dalan Lexo Postimin
    Nëse idetë rezultojnë të jenë të gabuara, çfarë mund të themi për format lëndore në të cilat ne pretendonim se ishin paraprakisht të materializuara këto ide?
    Idete jane te pandara nga materia dhe forma, jane te lidhura ne menyre te pashkeputshme me to (insitus do ishte termi me i mire per ta pershkruar kete raport), jo se identifikohen me ligjet, teoremat, teorirat, modelet teorike apo matematike qe mund te rezultojne te gabuara. Te gabuara nese raportohen me cfare, pastaj? Me kerkesat njerezore?
    Imagjinata e njeriut psh nuk eshte kurre e gabuar.

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    Citim Postuar më parë nga Dalan Lexo Postimin
    Volsiv, sigurisht që nuk e përjashtoj mundësinë që ta kem gabim.
    Por, ndryshimi midis nesh në këtë diskutim është që unë jam përpjekur ta argumentoj pasaktësinë e thënies së Aristotelit, ndërsa ti je mjaftuar me një gjykim arbitrar (sipas mendimit tënd, pa u bazuar në ndonjë argumentim) që unë e kam gabim, me justifikimin se Aristoteli ngelet mëndje e ndritur dhe ai nuk mund ta ketë patur gabim.
    Unë dyshoj se ajo thënie që solle nuk është e saktë, për të mos thënë plotësisht e gabuar.
    Gomarllëqet e tij nuk kanë të sosur.
    Tjetër p.sh., ai mendonte se idetë nuk ekzistojnë pa ekzistencën paraprake të formave fizike të këtyre ideve, pra pa ekzistencën e objekteve në të cilat ato gjenden paraprakisht të materializuara.
    Në fakt, e vërtetë është e kundërta.
    P.sh., shpikjet bëhen falë frymëzimit nga idetë fillestare se mund të krijohen objekte ku këto ide materializohen.
    Ishte idea se forca e fushës magnetike rrotulluese mund të manipulohej e të shfrytëzohej që e frymëzoi Teslën të eksperimentonte pafund e të bënte shpikje të mëdha.
    A gjendej paraprakisht në natyrë idea e manipulimit e shfrytëzimit të fushës magnetike rrotulluese e materializuar në ndonjë objekt?!

    >>> Nuk jam studiues i thelle i Aristotelit por kam rezerva per shprehjen: "ai mendonte se idetë nuk ekzistojnë pa ekzistencën paraprake të formave fizike të këtyre ideve, pra pa ekzistencën e objekteve në të cilat ato gjenden paraprakisht të materializuara."

    Nese vertet e ka menduar keshtu mendoj se e ka pasur gabim por mos harro qe kuptimi i formes si term filozofik eshte tjeter gje dhe idea nuk lidhet gjithmone me materialen.

    > Ndersa per sa i perket shprehjes nga e cila lindi ky dialog mendoj se eshte thene me kuptimin qe kohen e lire e emrton pjesa tjeter e kohes se zene me pune, pra eshte dicka relative apo plotesuese e kohes qe punon. Ne kete kuptim mendoj se ka drejte. Eshte sikur te thuash qe ai qe nuk punon nuk gjen rehat per faktin se pushimi dhe rehatia marrin me shume kuptim pas nje lodhjeje.
    La verita' ti rendera' libero!

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •