Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 40
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-10-2005
    Postime
    9
    Citim Postuar më parë nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Duke u pajtuar plotesisht me ty rreth paskal-it, perseri do te pyes se pse mendon qe OOP e zevendeson plotesisht nje "waterfall" (structural programming) gjuhe si psh c?
    Per mendimin tim, arsyeja kryesore eshte se OOP te favorizon shume ne krijimin dhe ne mirembajtjen e nje programi. E kam fjalen per kohen e krijimit te programit.
    Ka dhe arsye te tjera si psh: Kodi eshte me i lezueshem, kodi pasqyron me mire realitetin e biznesit ku do te perdoret programi...

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2009
    Postime
    120
    Pershendetje,
    Mund te me tregoni me shume informacione per Inxhinierin Softuerike, ka shume matematik dhe a eshte e veshtir, cila eshte baza e kesaj dege dhe cka mund te punosh pas diplomimit.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e interX
    Anëtarësuar
    26-11-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    143
    Pershendetje!
    Lexova me interes pergjigjet qe jane dhene per kete teme, per te pare edhe programet e shkollave ne vendet e tjera.
    Une jam ne Universitetin Politeknik.
    Me pelqen qe behen me shume gjuhe programimi ne universitet jashte. Ketu deri tani kemi bere vetem C (1 semester) dhe Java (1 semester).
    Love Inter

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga interX Lexo Postimin
    Pershendetje!
    Lexova me interes pergjigjet qe jane dhene per kete teme, per te pare edhe programet e shkollave ne vendet e tjera.
    Une jam ne Universitetin Politeknik.
    Me pelqen qe behen me shume gjuhe programimi ne universitet jashte. Ketu deri tani kemi bere vetem C (1 semester) dhe Java (1 semester).
    edhe jashte nuk eshte se behen shume ore mesimi programim.
    Ne kemi bere Java 3 bimestra dhe C 1 bimester, sejcila respektivisht funksionale ne mesimin e OOP dhe arkitektures se PC + Algoritme dhe strukutra te dhenash.
    Kemi mesuar dhe nja 2 gjuhe te tjera PLASM dhe O-CAML gjithashtu si ndihmese per grafiken multidimensionale dhe programimit funksional.
    (programimi web edhe na eshte kerkuar qe ta dime nuk na eshte dhene mesim sepse supozohet qe per nje student inxhenierie duhet te jete loje femijesh )

    Por ne fund te fundit duhet te jesh ti qe thellohesh mbi gjuhen. Profesori jep thjesht disa shembuj, ndoshta me pak se nje tutorial te thjesht qe mund te gjesh ne internet, per te tjerat je vete pergjegjes.

    Shkolla tregon rrugen, duhet te ecesh vet pastaj.

  5. #25
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    sic e tha xfile shkolla eshte vetem dicka qe te fut ne shina me disa shembuj etj por per te aftesuar keto do te te duhet shume here me shume pune. une bera 4 vjet shkolle edhe asnje gje prej atyre qe kam mesuar ne shkolle se perdor 1 jane te vjetra per kohen kur i bera 2 jane shume elementare
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e don lico
    Anëtarësuar
    26-01-2010
    Postime
    331
    Jo se dua te dal kunder shkolles por sa per te shfryre pak nervat me INFORMATIKEN SHTETERORE NE TIRANE, si mund te te japin mesim petagoget kur ata vete nuk kane bere qofte edhe nje formatim ne jeten e tyre qe eshte nje nga gjerat me te thjeshta ne kete fushe. Bashkohem me te gjithe ata qe mendoje qe shkolla eshte vetem sa per te te treguar si te studiosh me pak fjale te ushqen me vullnetin dhe me asgje me shume. Gjithe te tjerat i meson vete, une personalisht kam mbaruar matematike por di me shume gjera ne Informatike se ne matematike ^_^.

    Respekte te gjithe formumistave
    have a little faith!!!

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga don lico Lexo Postimin
    Jo se dua te dal kunder shkolles por sa per te shfryre pak nervat me INFORMATIKEN SHTETERORE NE TIRANE, si mund te te japin mesim petagoget kur ata vete nuk kane bere qofte edhe nje formatim ne jeten e tyre qe eshte nje nga gjerat me te thjeshta ne kete fushe. Bashkohem me te gjithe ata qe mendoje qe shkolla eshte vetem sa per te te treguar si te studiosh me pak fjale te ushqen me vullnetin dhe me asgje me shume. Gjithe te tjerat i meson vete, une personalisht kam mbaruar matematike por di me shume gjera ne Informatike se ne matematike ^_^.

    Respekte te gjithe formumistave
    kam degjuar dhe une per nivelin e dobet te pedagogeve,
    por argumenti qe solle mbi formatimin nuk vlen.
    Informatika eshte shkence, eshte filozofi, eshte art.
    Ne degen e informatikes nuk mesohet formatimi, keshtu qe mos ta bejme kaq banale duke perdorur kete lloj argumenti.

    kurse per punen e asaj qe ke mbaruar per matematike,
    nese ti di me shume informatike(dyshoj se tepermi) se sa matematike kjo nuk eshte per tu mburrur.

    çfare di ti ne informatike, te formatosh HDD, te shkruash disqe me Nero, dhe te shkarkosh nga interneti? Kjo nuk quhet "te dish informatike", por thjesht te perdoresh kompjuterin.

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2009
    Postime
    120
    Citim Postuar më parë nga .IQ Lexo Postimin
    Pershendetje,
    Mund te me tregoni me shume informacione per Inxhinierin Softuerike,cila eshte baza e kesaj dege dhe cka mund te punosh pas diplomimit.
    Mund te me jepni me shume informacion per Inxhinierin Softuerike pasi qe nuk arrij te gjej informacion te mjaftueshem ne gjuhen shqipe.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e don lico
    Anëtarësuar
    26-01-2010
    Postime
    331
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    kam degjuar dhe une per nivelin e dobet te pedagogeve,
    por argumenti qe solle mbi formatimin nuk vlen.
    Informatika eshte shkence, eshte filozofi, eshte art.
    Ne degen e informatikes nuk mesohet formatimi, keshtu qe mos ta bejme kaq banale duke perdorur kete lloj argumenti.

    kurse per punen e asaj qe ke mbaruar per matematike,
    nese ti di me shume informatike(dyshoj se tepermi) se sa matematike kjo nuk eshte per tu mburrur.

    çfare di ti ne informatike, te formatosh HDD, te shkruash disqe me Nero, dhe te shkarkosh nga interneti? Kjo nuk quhet "te dish informatike", por thjesht te perdoresh kompjuterin.
    2 saqrime te vogla:

    Se pari formatimin e mora si hapin me te thjeshte te kesaj fushe
    Se dyti kur them di me shume ne informatike nuk e kam fjalen per formatim HDD apo djegje ne nero, por per administrim rrjetash punim me subnet mask jo ne nivele shume te larta por aq sa me jane dashur, ndertim rrjeti fizik, programim jo shume te avancuar me VB, ndertim database me acces, di dicka rreth ndertimit te faqeve perseri jo nivel te avancuar por html, css kurse PHP po e studioj tani vete me ndimen e interetit dhe forumeve.

    Nuk po them qe jam i perkryer ne informatike por disa gjera i di edhe une dhe problemet qe me kane dale i kam zgjidhur dhe ato qe skam ditur t'i zgjidh 100 % kam pyetur neper forume edhe ketu por te pakten e kam idene se per cfare te pyes.

    Se po duket sikur po luvdoj veten por fola per petagoget e Informatikes sepse kam kaluar 4 vjet ne ate universitet dhe i shikoja pak gjerat.

    Gjithesesi nuk doja dhe nuk dua te ofendoj njeri ne kete mes.

    Gjithe te mirat ^_^
    have a little faith!!!

  10. #30
    kam edhe un nji pyetje ne lidhje me temen: Pse duhet gjith kjo matematike ne shkolle.
    Vazhdoj per ing elektronike ne UPT ne tiran dhe vetem ne vit I kam 5 matematika.
    Keyboard not found .... press any key to continue!

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e interX
    Anëtarësuar
    26-11-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    143
    Studentat shpesh ankohen per petagoget (edhe une kam ankesa plot) por gjithsesi ndonjehere them se e teprojme edhe ne.
    jam shume dakort me ato qe thane xfiles dhe Ardi Pg qe ne shkolle mer vetem fillimin, sa nxitesh per te studjuar dicka.
    shkolla te ndihmon qe te dish nga tia nisesh.
    Sa per ate formatimin... kete gje do ta kisha thene edhe une 3-4 vite me pare por tani e kuptoj se sa pa vend eshte si krahasim.
    Love Inter

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-12-2010
    Postime
    6
    Citim Postuar më parë nga TheIllyrian Lexo Postimin
    Prsh, jam shume i interesuar per boten e informatikes, megjithese nuk kam bere universitet per kete dege. Prandaj nqse ndodhet dikush qe studion per informatike ne Tirane apo ne ndonje universitet tjeter, do isha shume kurioz te dija c'fare programi ndjekin. Pra, cfare lendesh, cfare gjuhesh programimi kane mesuar, sa matematike kane bere, a kane patur te bejne me database dhe inteligjence artificiale, etj. Faleminderit.
    Dy jan bazat e informatikes per mua. Vullneti 1 dhe Google.com 2

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-12-2010
    Postime
    5
    programi qe behet tani ne degen e informatikes ne shkencat e natyres

    Viti i pare

    Semestri i pare
    Hyrje ne Informatike (6 kredite)
    Njohuri Kompjuteri (5 kredite)
    Fizike (5 kredite)
    Analize Matematike (6 kredite)
    Gjuha C (5 kredite)
    Anglisht (6 kredite)

    Semestri i dyte
    Strukture te dhenash (6 kredite)
    Analiza n-permasore (6 kredite)
    Fizike kuantike (5 kredite)
    Elektronike (5 kredite)
    Algjeber (5 kredite)
    Anglisht (6 kredite)
    Viti i dyte

    Semestri i pare
    Programimi ne C++ (6 kredite)
    Teori Grafesh (6 kredite)
    Teori Probabiliteti dhe statistike (5 kredite)
    Java (5 kredite)
    Sisteme Multimediale (5 kredite)
    Anglisht (6 kredite)

    Semestri i dyte
    Algoritmike (6 kredite)
    Java e avancuar (6 kredite)
    Organizim kompjuteri dhe Arkitekture (6 kredite)
    Bazat e Infografise (5 kredite)
    Lende me zgjedhje (4 kredite)
    Anglisht (6 kredite)

    Viti i trete

    Semestri i pare
    Sisteme Shfrytezimi (5 kredite)
    Rrjeta Informatike (5 kredite)
    Baza te dhenash (5 kredite)
    Teori Gjuhesh (5 kredite)
    Sisteme LLogjike (5 kredite)
    Lende me zgjedhje (4 kredite)

    Semestri i dyte
    Sistemet e shprendare (5 kredite)
    Siguria ne rrjeta (5 kredite)
    Programim Oracle (5 kredite)
    Programim ne Web (5 kredite)
    Inxhinjeri Software (4 kredite)
    Fizkulture (1 kredite)
    Provim Formimi (5 kredite)

    Lende me zgjedhje

    Viti 2
    1. Statistikë e aplikuar
    2. UML
    Viti 3
    1. GIS
    2. Analizë numerike

    master shkencor
    1-e-comerce
    2-kontabilitet
    3-programim paralel
    4-perpunim imazhi
    5-kanal alternativ komunikimi
    6-teori kodimi
    7-teori algoritmesh
    8-inxh software i avancuar
    9-aplikime linux
    10-arkitekture e aplikuar enterprise
    11-data mining
    12-inteligjence artificiale
    13-kompilator
    14-programim mobile
    15-animacion kompjuterik
    16-kriptografi
    17-SPI
    18-teori algoritmesh 2
    19-mbrojtje diplome msc




    ky eshte sistemi i ri i permiresuar ndjeshem,duke te dhene nje formim te mire te pergjithshem(duke mesuar vete),pasi te jep njohuri baze ne te gjitha fushat ku perdoret informatika......nqs keni vendosur te beheni nje programues i mire,atehere duhet te mesoni vete sepse ne shkolle vetem bazat merr....

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    Citim Postuar më parë nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Duke u pajtuar plotesisht me ty rreth paskal-it, perseri do te pyes se pse mendon qe OOP e zevendeson plotesisht nje "waterfall" (structural programming) gjuhe si psh c?
    manaxhim dhe mirembajtje me e lehte dhe efikase e source-code. Eshte edhe me thjeshte te krijosh klasa/ objekte e pastaj ti perdoresh ne nje program se sa te shkruash 100 faqe kod e te behesh lemsh

    Nese e kroijon nje objekt denjeshem mund ta perdoresh per shume funksinete mundeshme vetem duke e thirrur nga programi kryesor, ndersa ne strukturen e C duhet ta rishkruash si pjese e kodit.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anëtarësuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga don lico Lexo Postimin
    Jo se dua te dal kunder shkolles por sa per te shfryre pak nervat me INFORMATIKEN SHTETERORE NE TIRANE, si mund te te japin mesim petagoget kur ata vete nuk kane bere qofte edhe nje formatim ne jeten e tyre qe eshte nje nga gjerat me te thjeshta ne kete fushe. Bashkohem me te gjithe ata qe mendoje qe shkolla eshte vetem sa per te te treguar si te studiosh me pak fjale te ushqen me vullnetin dhe me asgje me shume. Gjithe te tjerat i meson vete, une personalisht kam mbaruar matematike por di me shume gjera ne Informatike se ne matematike ^_^.

    Respekte te gjithe formumistave
    Nuk e kam iden c'far ndodh ne Shqiperi por e kuptoj c'fare perpiqesh te thuash. Edhe une besoje se nje shkolle po nuk kap standarted minimume nuk ja vlen dhe shume.

    Kur ne nje shkoll professore te kualifikuar e te specializuar (kjo eshte realite per shum shkolla) per ate qe bejne, ulen edhe vendosin perberjen, metodat etj te mesimeve atehere nje student (mjafton te ket edhe ai vullnetin) mer dituri shum te rendesishme, mer akoma edhe mundesin qe studenti pas shkolles vete te jete i afte te mari dituri me teje.

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-02-2013
    Postime
    2

    Për: Programi mësimor për degën e informatikës

    Plani mesimor ne universitetin e Elbasanit dega Teknologji Informacioni eshte kjo
    Viti 1 semestri 1
    Analize Matematike 1 (6 kredite)
    Fizike e pergjitshme 1 (6 kredite)
    Gjuhe e huaj 1 (3 kredite)
    Aplikacione Kompjuterike 1 (5 kredite)
    Hyrje ne Shkencat Kompjuterike (6 kredite)
    Algjeber (6 kredite)

    Viti 1, semestri 2
    Analize Matematike 2 (6 kredite)
    Fizike e pergjitshme 2 (7 kredite)
    Gjuhe e huaj 2 (2 kredite)
    Aplikacione Kompjuterike 2 (5 kredite)
    Hyrje ne Programimin Simbolik (8 kredite)

    Viti 2, semestri 1
    Projektim Logjik (5 kredite)
    Arkitekture Kompjuterike 1 (4 kredite)
    Matematike e Zbatuar 1 (5 kredite)(Propabilitet&Statistike)
    Programim i orientuar ne objekte (6 kredite)
    Matematike Diskrete(5 kredite)

    Viti 2, semsetri 2
    Arkitekture Kompjuterike 2 (7 kredite)
    Matematike e Zbatuar 2 (5 kredite)(Analize Numerike)
    Ekuacione Diferenciale (5 kredite)
    Hyrje ne Ekonomi (4 kredite)
    Strukture te dhenash (9 kredite)
    Qarqe Elektrike (5 kredite)

    Viti 3, semestri 1
    Baze te dhenash (7 kredite)
    Sisteme Operative (7 kredite)
    Algoritmike (7 kredite)
    Lende me zgjedhje 1 (5 kredite) (Fizike Moderne ose Elektronike)
    Zhvillim i Aplikacioneve ne WEB (4 kredite)

    Viti 3, semstri 2
    Rrjeta Kompjuterike (7 kredite)
    Gjuhet e Programimit (7 kredite)
    Modelim dhe projektim baza te dhenash (7 kredite)
    Lende me zgjedhje 2 (4 kredite) (Siguri e kompj dhe rrjetit ose Grafika Kompjuterike)
    Diploma (5 kredite)

    Nga niveli i profesoreve mendoj se ja vlen te sudiosh ne nivel bachelor sepse jane goxha te afte.
    Ndryshuar për herë të fundit nga boy_101 : 07-02-2013 më 07:47

  17. #37

    Për: Programi mësimor për degën e informatikës

    Nese mund t'ju hyjë në punë: Plani mësimor për degën Teknologji Informacioni - Universiteti i Vlorës

    Forumi Shqiptar
    My web (hobby): www.zonajuaj.com

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-11-2015
    Postime
    1

    Për: Programi mësimor për degën e informatikës

    Nuk varet nese keni bere shkolle apo jo duhet thjesht te kesh vullnet dhe deshre nje nga gjuhet me te bukura dhe me te thjeshta te programimit eshte HTML psh shiko kodin e paragrafit:

    KETU VENDOSET TEKSTI


  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-12-2015
    Postime
    1

    Për: Programi mësimor për degën e informatikës

    Po du me dit edhe nese kamerat, ingjizimet jan deg e informatikes?

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-09-2019
    Postime
    11

    Për: Programi mësimor për degën e informatikës

    Nëse interesohesh për tu futur në fushën e programimit, mund të ndjekësh dy tre kurse dhe nuk ke nevojë të bësh shkollën fare. Të sugjeroj të ndjekësh kurset e Ketri Academy, për front-end dhe back-end development.

    https://ketriacademy.al

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Sigurimi i kompjuterit
    Nga Force-Intruder në forumin Trajnim & leksione
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 06-11-2011, 16:02
  2. Ku është programi elektoral 1000 faqësh i Edi Ramës?
    Nga Jack Watson në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 11-07-2009, 14:29
  3. Programi kompjuterik për drejtshkrimin e gjuhës shqipe
    Nga edspace në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 18-08-2006, 14:33
  4. Konkurset, programi dhe modeli i testit për gjuhë-letërsi
    Nga Davius në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-06-2005, 06:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •