Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 82
  1. #1
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952

    Fjalët turke në Gjuhën Shqipe

    Përshendetje së bashku.

    Mendoj se kam tö drejtë, nëse them se numri më i madh bastardimeve të Gjuhës Shqipe e ka prejardhjen nga Turqishtja (e nëpërmjet të saj nga Persishtja e tutje). Sepse deri sot ndoshta kam mësuar për mijëra fjalë me prejardhe turke në Shqipe, dhe pothuajse gati çdo ditë mësoj tjera.

    Si mendoni ju, sa fjalë "tona" kanë prejardhje nga Turqishtja? Cilat janë këto? Dhe cilat prej tyre janë të pazëvendësueshme me fjalë shqipe?


    *

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar chino për postimin:

    aimilius (31-01-2018)

  3. #2
    e ëmbël - pa sheqer :) Maska e Yllëza*
    Anëtarësuar
    26-08-2008
    Postime
    2,315
    Nuk eshte shume moti qe kam kuptuar se fjala nejse eshte fjale turke . Mendoj se ne shqip mund te thuhet sidoqofte...
    Thank God I'm a woman!!!

  4. #3
    ... që gjithnjë falë ... Maska e BIBIU
    Anëtarësuar
    25-04-2008
    Vendndodhja
    Periferi e Prishtines
    Postime
    388
    P.sh. :
    penxhere - dritare
    aksham - mbremje
    hallall - ???
    .......
    Jeta jep dhe merr

  5. #4
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anëtarësuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahçen time
    Postime
    3,882
    Ne fjalorin folkflorik te shqipes gjenden rreth 3000 fjale te perbashketa me gjuhen turke.

    disa nga to jane:

    Cardak= Kopsht
    avash = ngadale
    avlli = mbi mur
    zarar = dem, faj
    hakikat = respekt
    qebap = hell

  6. #5
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    huazimet më të shumta në gjuhën shqipe e kanë prejardhjen nga latinishtja jo nga turqishtja. në shekullin e kaluar (20të) u bënë shumë përpjekje për t'u pastruar turqizmat (kryesisht nga a. xhuvani, m. domi, s. mansaku etj) dhe në fakt ishin të suksesshme. tendencat e purizmit kundrejt gjuhës turke kishin filluar që nga k. kristoforidhi.
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  7. #6
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Çdo fjalë turke është e zëvendësueshme me fjalë shqipe.

    Fjala nejse, merr kuptime të ndryshme varësisht nga rasti mund të jetë: Sidoqoftë, Nashtë, Lëre, etj

  8. #7
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Përshendetje së bashku.

    Mendoj se kam tö drejtë, nëse them se numri më i madh bastardimeve të Gjuhës Shqipe e ka prejardhjen nga Turqishtja (e nëpërmjet të saj nga Persishtja e tutje). Sepse deri sot ndoshta kam mësuar për mijëra fjalë me prejardhe turke në Shqipe, dhe pothuajse gati çdo ditë mësoj tjera.

    Si mendoni ju, sa fjalë "tona" kanë prejardhje nga Turqishtja? Cilat janë këto? Dhe cilat prej tyre janë të pazëvendësueshme me fjalë shqipe?


    *
    Zotëri,

    Ju thoni --> "mijëra fjalë".
    Na i listoni këto mijëra fjalë në forum. Turqishtja vetë ashtu sic është një popull i sajuar, ashtu e ka dhe gjuhën të sajuar.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  9. #8
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    huazimet më të shumta në gjuhën shqipe e kanë prejardhjen nga latinishtja jo nga turqishtja. në shekullin e kaluar (20të) u bënë shumë përpjekje për t'u pastruar turqizmat (kryesisht nga a. xhuvani, m. domi, s. mansaku etj) dhe në fakt ishin të suksesshme. tendencat e purizmit kundrejt gjuhës turke kishin filluar që nga k. kristoforidhi.
    Kjo që thoni ju mund të vërtetohet krejt mirë dhe nga krahu tjetër, që trecereku i fjalëve latine kanë prejardhje etruske, ilire, pellazge dhe forma të ndryshme të greqishtes së lashtë. Mos harrojmë që ishin Epirotasit ata që të parët arritën të kolonizojnë jugun e Italisë përpara se të ekzistonte dhe vetë Roma.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  10. #9
    i/e regjistruar Maska e Centaurus
    Anëtarësuar
    10-04-2007
    Postime
    166
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Çdo fjalë turke është e zëvendësueshme me fjalë shqipe.

    Fjala nejse, merr kuptime të ndryshme varësisht nga rasti mund të jetë: Sidoqoftë, Nashtë, Lëre, etj
    P.sh, flet per dicka pastaj thua nej (lere) se, dhe vazhdon me dicka tjeter. Me se shumti perdoret kur gjat nje diskutime del nga tema, pastaj thua nejse (nej se = lere se ?) dhe kthehesh perseri ne teme.

    Mua po me doket qe eshte keshtu, shqip.
    [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

  11. #10
    i/e regjistruar Maska e Centaurus
    Anëtarësuar
    10-04-2007
    Postime
    166
    Citim Postuar më parë nga BIBIU Lexo Postimin
    P.sh. :
    penxhere - dritare
    aksham - mbremje
    hallall - ???
    .......
    Citim Postuar më parë nga Dito Lexo Postimin
    Ne fjalorin folkflorik te shqipes gjenden rreth 3000 fjale te perbashketa me gjuhen turke.

    disa nga to jane:

    Cardak= Kopsht
    avash = ngadale
    avlli = mbi mur
    zarar = dem, faj
    hakikat = respekt
    qebap = hell
    Prej ketyre fjaleve te na perdoren vetem hallall, qebap dhe ata qe shkojne ne xhami nje kohe te faljes i thone aksham. Te tjerat une per vete disa nuk i kam ndegjuar kurr dhe disa i kam ndegjuar ne TV, sidomos nga keto te shqiperise.
    [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

  12. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Postime
    1,281
    Më vonë do t`i sjellë këtu disa vargje që i shkojnë përshtati kësaj teme.

  13. #12
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    xani1, provat behen nja 3 seksione me poshte. Provoje atje zerin.
    Falemderit per mirekuptimin.

  14. #13
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    Citim Postuar më parë nga TheCompany Lexo Postimin
    Kjo që thoni ju mund të vërtetohet krejt mirë dhe nga krahu tjetër, që trecereku i fjalëve latine kanë prejardhje etruske, ilire, pellazge dhe forma të ndryshme të greqishtes së lashtë. Mos harrojmë që ishin Epirotasit ata që të parët arritën të kolonizojnë jugun e Italisë përpara se të ekzistonte dhe vetë Roma.
    nga këto katër gjuhë që përmend vetëm greqishtja e lashtë njihet. nga të tjerrat dimë vetëm thërrime.

    pra si mund të themi se latinishtja ka huazuar një fjalë nga ilirishtja kur nuk dimë afërsisht asgjë nga fjalori i ilirishtes?
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  15. #14
    Fitore Partia Demokratike Maska e amela1
    Anëtarësuar
    03-07-2008
    Vendndodhja
    tra la la world
    Postime
    172
    Xhade-Rruge
    Nashti-Tani
    Haber-Lajme
    Ishallah-?
    Pazar-Treg

  16. #15
    e ëmbël - pa sheqer :) Maska e Yllëza*
    Anëtarësuar
    26-08-2008
    Postime
    2,315
    Citim Postuar më parë nga amela1 Lexo Postimin
    Xhade-Rruge
    Nashti-Tani
    Haber-Lajme
    Ishallah-?
    Pazar-Treg

    Ishallah - Dashte Zoti, Dhashte Zoti, Shpresoj... ?!?!?! (keshtu mendoj une)
    Thank God I'm a woman!!!

  17. #16
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    nga këto katër gjuhë që përmend vetëm greqishtja e lashtë njihet. nga të tjerrat dimë vetëm thërrime.

    pra si mund të themi se latinishtja ka huazuar një fjalë nga ilirishtja kur nuk dimë afërsisht asgjë nga fjalori i ilirishtes?
    Flisni për veten tuaj Zotëri. Thoni "unë nuk di gjë", nuk ke pse përgjithëson paditurinë.

    Unë po të them që me standartet e njohjes së gjuhëve as greqishtja e lashtë nuk njihet, madje as vetë grekët e lashtë nuk e dinin se nga u vinte gjuha. Për Etruskët literaturë ke boll besoj.

    Unë jam akoma në pritje të këtyre mijëra fjalëve, madje po e ul pretendimin tim në disa qindra që mos ti haj shumë kohë "atleta christit".
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  18. #17
    Lazaratas Maska e Bel ami
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Lazarat
    Postime
    1,184
    Duke qene se pushtimi turk pati nje ndikim mjaft te madh ne etno kulturen tone per 500 vjet, pati edhe nje fluks mjaft te madh fjalesh turke ne shqip.Keto fjale u perdoren thuajse ne te gjtha sferat e jetes si ne terminologjine fetare, ne etnografi,ne ndertime dhe kudo.
    Dhjetra fjale turke hyne ne terminologjine fetare kur Shqiptaret filluan te ndryshojne fene nga te Krishtre ne Myslimane ja disa fjale:
    e premte - e xhuma
    mengjes- sabah
    mbremje - aksham
    po ashtu ne etnogafi kemi nje mori fjalesh si canak,sahan,kazan,bakllava,byrek,kadaif,xhezve,
    filxhan,dollap,qemer,penxhere,defter,bodrum,ballko n etj.
    Gjithashtu edhene te fjalorin e administrates (se atehershme) kishim plot fjale si kadi,bej,aga,
    shahit,miftar etj.
    Duke qene se ne i jemi larguar mjaft ndikimit turk, dalengadale edhe keto fjale po e humbasin perdorimin e tyre te dikurshem. Ne fjalorin e administrates thuajse kto fjale nuk ekzistojne me.Dalengadale edhe nga fjalori yne do t dalin pergjithmone keto fjale sepse perdoruesi nuk e shikon me te arsyeshme ti perdore keto fjale.Disa dhjetra fjale i kane gjegjesat e tyre ne shqip, disa jane krijuar me vone dhe gjuha shqipe duke qene se eshte nje gjuhe mjaft dinamike eshte duke i zevendsuar turqizmat. Te mos harojme se 500 vjet pushtim nuk ishin pak dhe si thote Kadareja ne nje poeme " keshtjellat e sintakses nuk i moren dot".
    ... E ku thuhene ne karte
    Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

  19. #18
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    pra si mund të themi se latinishtja ka huazuar një fjalë nga ilirishtja kur nuk dimë afërsisht asgjë nga fjalori i ilirishtes?
    Përse shumë fjalë ilire që janë me B, tek latinët shëndrrohen në F ose V ??

    Psh.

    Bashkë - Fasces
    Bir - Filius
    Burrë - Vir
    Korb - Korvus

    Etj.

  20. #19
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    huazimet më të shumta në gjuhën shqipe e kanë prejardhjen nga latinishtja jo nga turqishtja. në shekullin e kaluar (20të) u bënë shumë përpjekje për t'u pastruar turqizmat (kryesisht nga a. xhuvani, m. domi, s. mansaku etj) dhe në fakt ishin të suksesshme. tendencat e purizmit kundrejt gjuhës turke kishin filluar që nga k. kristoforidhi.
    Ok, nuk e kam ditur. A ka ndonjë referim mbi këtë pohim? Pyes për këtë arsye: Edhe pse kam mësuar 3 vite latinisht, nuk e kam fituar bindjen se kemi aq shumë fjalë të ngjashme sa kemi me Turqishte. Por kjo mund edhe të jetë vetëm një përceptim subjektiv i fakteve nga unë.


    *

  21. #20
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    huazimet më të shumta në gjuhën shqipe e kanë prejardhjen nga latinishtja jo nga turqishtja. në shekullin e kaluar (20të) u bënë shumë përpjekje për t'u pastruar turqizmat (kryesisht nga a. xhuvani, m. domi, s. mansaku etj) dhe në fakt ishin të suksesshme. tendencat e purizmit kundrejt gjuhës turke kishin filluar që nga k. kristoforidhi.

    me qe e njoh shume mire se i drejtohem nje personi qe flet me fakte ..do doja te me sillje disa fakte me huazime te shqipes nga latinishtja...jo nga italishtja e fjalve te reja te teknologjis.

    faleminderit.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Historia e alfabetit të gjuhës shqipe - Stavri Skëndo
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 14-04-2021, 14:37
  2. Fjalët e huaja në gjuhën shqipe
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 09-01-2010, 14:55
  3. Windows XP në gjuhën shqipe!
    Nga edspace në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 24-07-2008, 20:27
  4. Një tezë e Selman Rizës për gjuhën letrare shqipe
    Nga shendelli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 01-10-2003, 12:09
  5. A ekzistojne tabu ne shoqerine tone sa i perket gjuhes shqipe?
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 28-11-2002, 11:14

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •