Close
Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 152
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e armando2001
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Toronto, Kanada
    Postime
    75
    Persa i perket Nezir Myrtajt,


    Une jem i mendimit se cdo perpjekje per nje rishikim dhe rishkrim sa me te drejte te historise eshte e dobishme sado qesharake te duket ne pikpamjen e pare. Shume nga hipotezat dhe shpjegimet e z. Myrtaj mund te duken te pabesueshme por une mendoj se ato duhet te hidhen poshte me argumenta e fakte shkencore e historike dhe mbi te gjitha nga studiues te vertete.

    Pikerisht per kete une z. Nezir Myrtajt do ti sygjeroja qe ne vend qe te mundohet tu mbushe mendjen shqiptarve neper forume shqiptare duhet te punoje per te nxjerre ndonje veper profesionale e cila mund te kundershtohet ose te mbeshtetet pikerisht ne rrethe te tilla shkencore, nga studiues te huaj ose shqiptare. Vetem atehere kemi te bejme me dicka te dobishme per gjithe kombin, pasi edhe ne rast mosmbeshtetjeje do te kemi dicka te shkruar te ciles do ti referohemi per shembuj pozitive ose negative. Ama do t'i sygjeroja qe autori te clirohet sa me shume nga polizime nacionaliste, pikerisht sepse thelbi i temes eshte i tille.
    Live and let live!

  2. #62
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    I nderuar autor!

    Une mendoj se ju nguteni pak, rruzulli eshte nje webfaqe, asgje tjeter, kurse zoteri myrta sa dij une, eshte ne pergatitje te nje libri, kurse ato shenimet e tija tek rruzulli jane vetem shkeputje. Une jam i sigurt, se zoteriu ka edhe literature dhe do te vendoj nje liste te tille ne kohen e duhur, perndryshe mendoj se ta leme vet te flase.

    Flm
    albanish by nature

  3. #63
    Citim Postuar mė parė nga ornament
    Ketu keni nje zmadhim, megjithese fotot nuk jane me kalitet, per mungese drite.
    Shume interesant si shkrim dhe po aq interesant edhe shpjegimi i bere.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  4. #64
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Po kete mbishkrim me poshte ka ndonje 'karafil' per ta 'lexuar'?

    Gje e cuditshme qe perseritet fjala greke ΧΑΙΡΕ, apo jo? Por jo vetem ne kete mbishkrim por edhe ne rreth 200.000 mbishkrime greke. Koincidence?

    Mos valle duhet ta lexojme gerqisht mbishkrimet? Kot, ta provojme njehere.

    Teksti eshte ky, ne qofte se nuk e lexoni. ΓΕΝΘΙΟΣ ΝΕΙΚΥΛΟΥ ΧΑΙΡΕ

    Dhe ne fakt keto jane te gjitha mbishkrime mortore qe iliret tuaj filluajne te shkruajne sipas stilit grek. Se kush e di se c'i benin te vdekurit para te njiheshin me greket.

    1. ΓΕΝΘΙΟΣ - Trajta e greqizuar e emrit ilir Gent. Rrasa emerore.

    2. ΝΕΙΚΥΛΟΥ - Trajta e greqizuar e emrit ilir Neikyl. Rrasa gjinore.

    3. XAIPE - Fjale greke e pershendetjes qe nga sterlashtesia deri me sot.

    Pra (si ne shumicen e varreve) thote mbishkrimi keshtu: Genti i [biri] i Neikylit te pershendet.

    Ata qe ishin te pasur vendosnin edhe ndonje bust te te vdekurit, ata me te varferit gdhendnin nje pllake apo nje kollone si kjo me poshte.


  5. #65
    Ca kuptimi ka kjo retorika jote ne kete teme dhe te tjerat si keto?

    Kujt je duke i thene 'iliret tuaj' dhe se cfare benin ata me te vdekurit?

    Teksti qe une lexoj me siper eshte FIMIA XIYNEPON XAIPE dhe duke cituar ate qe ka shkruar ornament me siper i bie te jete:

    X = H
    P = R

    Duke bere keto dy ndryshime germash kemi:

    FIMIA HIYNERON HAIRE.

    ne shqip do te thote; FEMIA HYJNERON HAJER.

  6. #66
    TR1920A Maska e Oni_11111
    Anėtarėsuar
    12-11-2006
    Vendndodhja
    Toscana
    Postime
    143
    Me falni qe po nderhyj por sapo lexova mesazhin e pare te kesaj teme me lindi pyetja:


    Mos ndoshta emri ALBANIA vjen nga latinishtja??? Me aq sa mban kallupi kokes time une di qe latinishtja vjen nga Italia, dmth eshte nje gjuhe e lashte Italiane. Ne italisht ALBA do te thote AGIM pra kur zbardh dita ne mengjes, dhe po te marresh parasysh se Agimi dmth lindja e djellit (ne mos gaboj) ne Jugun e Italise vjen pikerisht nga Shqiperia, medova se ALBA do jet ndonje emer qe na kan von italianet e lashte.


    ndoshta edhe gaboj por kshu ma tha kjo kaplloqja e kokes time ne fund te fundit e imja ishte thjeshte nje pyetje/pergjigje

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Citim Postuar mė parė nga Darius
    Ca kuptimi ka kjo retorika jote ne kete teme dhe te tjerat si keto?

    Kujt je duke i thene 'iliret tuaj' dhe se cfare benin ata me te vdekurit?

    Teksti qe une lexoj me siper eshte FIMIA XIYNEPON XAIPE dhe duke cituar ate qe ka shkruar ornament me siper i bie te jete:

    X = H
    P = R

    Duke bere keto dy ndryshime germash kemi:

    FIMIA HIYNERON HAIRE.

    ne shqip do te thote; FEMIA HYJNERON HAJER.
    Perse ore tranhauser nuku pergjigje aty ku duhet e si duhet ?
    nejse, Darius, me duket se nermina Vlora falaēi e ka deshifruar edhe kete enigmen efjales HAJR qe shkruhej edhe tek etrusket por qe eshte shqipe
    qe do thot BEKIM apo jo ?
    Pra si shifet edhepse ne disa shkrime me alfabet greke fjalia e pare dhe e fundit jane shqipe e kjo ka rendesi te madhe....

  8. #68
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar mė parė nga Darius
    Ca kuptimi ka kjo retorika jote ne kete teme dhe te tjerat si keto?

    Kujt je duke i thene 'iliret tuaj' dhe se cfare benin ata me te vdekurit?

    Teksti qe une lexoj me siper eshte FIMIA XIYNEPON XAIPE dhe duke cituar ate qe ka shkruar ornament me siper i bie te jete:

    X = H
    P = R

    Duke bere keto dy ndryshime germash kemi:

    FIMIA HIYNERON HAIRE.

    ne shqip do te thote; FEMIA HYJNERON HAJER.
    Nuk bej retorike, as ja fus me fantazi. Sjell dokumentat. Dhe po te drejtohem sic me drejtohesh ti kur flet per greket. Asgje me teper.

    Nuk ka shqip ne asnje mbishkrim. Madje te gjitha keto mbishkrime do permblidhen nga Akademia (ende kane filluar) ne Korpusin e Mbishkrimeve Greke te Shqiperise (qe do jete pjese e Corpus Incriptorum Graecorum), nje gje qe ne fakt duhej bere ketu e 60 vjet.

  9. #69
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    Nuk bej retorike, as ja fus me fantazi. Sjell dokumentat. Dhe po te drejtohem sic me drejtohesh ti kur flet per greket. Asgje me teper.

    Nuk ka shqip ne asnje mbishkrim. Madje te gjitha keto mbishkrime do permblidhen nga Akademia (ende kane filluar) ne Korpusin e Mbishkrimeve Greke te Shqiperise (qe do jete pjese e Corpus Incriptorum Graecorum), nje gje qe ne fakt duhej bere ketu e 60 vjet.

    Per mendimin tim, pa marre parasysh delirin e Tannhauserit dhe rrockave te tjera ne Akademine Shqiptare qe punojne me te per te hypur ne pozicione alla Hammon style, fjala XAIRE vjen nga shqipja, ose me sakte nga nje fjale shume e vjeter gege e perfshire ne disa fjalore te rralla dhe ende ne perdorim. Nuk besoj se ka te bej me HAIRE sic e permend Nermin Vlora qe esht shqip por madje do thoja eshte nje fjale qe eshte komplet e kunderta nga cfare mendoni ju te gjithe.
    DHE ESHTE FOLJE, nuk esht emer.


    Nga "Fjalor: fjalesh te rralla te gjuhes shqipe" i Benedikt Dema

    hajė -> fol. kajė, kajllue, kajtė. killue

    sic e shikoni ka tė bėj me vajtimin. Ky mbishkrim gjėndet gati kudo nė varret etruske.

    Pra xyz ketu vajtohet do ishte interpretimi me i sakte se sa "ju pershendet". Nuk pershendet i vdekmi, e as ka pershendet ndonjehere. Ka me kuptim ky interpretim. Kam kohe qe e kam pare me kujdes ate fjale dhe sidomos konteksti ku esht perdorur, por kur shof ket akademikun siper qe vazhdon me insistimin e tij prej te rrjedhuri nuk mund te rrija pa e vendosur.

    Mbase Baptisti nese desheron mund te ndihmoj me teper ne ket drejtim. Per mendimin tim kjo fjale vjen nga gegerishtja e sterlashte dhe jo greqishtja dhe ka te bej pikerisht me vajtimin e jo me pershendetjen. Por edhe sikur te jete HAIRE nuk mund te faktohet qe esht greke, sepse gjendet ne shume mbishkrime JOGREKE dhe duke pare qe Italine e kolonizuan EPIROTASIT, pra JOGREKET shume me perpara se Greket te mendonin ose te konceptualizonin futjen ne Epir, ateher edhe ne rast te kundert origjinat e kesaj fjale bien tjeter kund.

    E vetmja gje qe duhej bere ketu e 60 vjet me pare eshte t'ju trajtonim me te njejten monedhe qe na trajtoni dhe sot more jevgje azie dhe afrike.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 22-06-2007 mė 10:14
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  10. #70
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    Nuk bej retorike, as ja fus me fantazi. Sjell dokumentat. Dhe po te drejtohem sic me drejtohesh ti kur flet per greket. Asgje me teper.

    Nuk ka shqip ne asnje mbishkrim. Madje te gjitha keto mbishkrime do permblidhen nga Akademia (ende kane filluar) ne Korpusin e Mbishkrimeve Greke te Shqiperise (qe do jete pjese e Corpus Incriptorum Graecorum), nje gje qe ne fakt duhej bere ketu e 60 vjet.
    UNe te drejtohem per greket ne nje forum shqiptar. Po te ishte shqiptaro-grek atehere ndryshonte puna. Kete ti me duket mua nuk e kupton.
    Shkrimi qe ti solle aty nuk eshte i njejte me ate qe postova une. Hiq dore nga falsifikimet dhe mesazhet fallco se nuk ka per te te lene njeri te livadhisesh. Per kete te fundit te premtoj une qe ska per te ndodhur.

  11. #71
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anėtarėsuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    Nuk bej retorike, as ja fus me fantazi. Sjell dokumentat. Dhe po te drejtohem sic me drejtohesh ti kur flet per greket. Asgje me teper.

    Nuk ka shqip ne asnje mbishkrim. Madje te gjitha keto mbishkrime do permblidhen nga Akademia (ende kane filluar) ne Korpusin e Mbishkrimeve Greke te Shqiperise (qe do jete pjese e Corpus Incriptorum Graecorum), nje gje qe ne fakt duhej bere ketu e 60 vjet.
    E ke gabim! Pse? .....

    Me nxirr nje dokument qe verteton qe greket kane qene ne tokat shqiptare dhe qe "barbaret shqiptare" i kane pushtuar ato..

    E dyta, jam mese e bindur (dhe pas pak kohesh do e shofesh dhe vet qe do dale kjo fjale) qe dhe vet alfabeti grek eshte bere nga germat pellazge..

    Me thuaj, si ka mundesi qe kta "barbare ilire" kane nenshkruar cdo varr dhe se te gjitha dokumentat qe jane gjetur kane vertetuar me shume perafrim me traditen/kulturen/gjuhen Shqipe se sa me ate greke..

    Ah, mos harroj si ka thon Studiuesi francez Robert D’Angely," duan apo s’duan studiuesit e lashtėsisė, pėr tė arritur rezultate nė punėn e tyre, duhej tė kalonin nga "porta" e gjuhės shqipe. "

    E pse duhet te kalojne nga Shqipja dhe jo nga Gerqishtja?
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Po moj Zemrushe ,po i zbulohen petet lakrorit ,ata e din mire qe eshte shkruajtur gjuha shqipe ne lekuret e bagetive qe prifterijte i shuajten dhe shkrujten gjuhen e shpikur mbi to.Per fat etrusket i deshifroji Nermin Vlora dhe nuk i deshifroji ndonje gjerman,austriak apo ndonji grek.Domosdo Nermini shkruan se ajo e kishte te lehte ti deshifronte pasi fliste shqip.
    GJithsesi te kthehemi tek etimologjia e emrit ALBANIA,une mendoj qe ky emer vjen nga ATA QE BANOJNE LART pra ata qe banojne ne male.Pikerisht edhe emeri LABERI eshte e njejta fjale pra LART--BERI lart punoi apo jetoi.Gjisesi ky eshte mendimi im

  13. #73
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    Po kete mbishkrim me poshte ka ndonje 'karafil' per ta 'lexuar'?

    Gje e cuditshme qe perseritet fjala greke ΧΑΙΡΕ, apo jo? Por jo vetem ne kete mbishkrim por edhe ne rreth 200.000 mbishkrime greke. Koincidence?

    Mos valle duhet ta lexojme gerqisht mbishkrimet? Kot, ta provojme njehere.

    Teksti eshte ky, ne qofte se nuk e lexoni. ΓΕΝΘΙΟΣ ΝΕΙΚΥΛΟΥ ΧΑΙΡΕ

    Dhe ne fakt keto jane te gjitha mbishkrime mortore qe iliret tuaj filluajne te shkruajne sipas stilit grek. Se kush e di se c'i benin te vdekurit para te njiheshin me greket.

    1. ΓΕΝΘΙΟΣ - Trajta e greqizuar e emrit ilir Gent. Rrasa emerore.

    2. ΝΕΙΚΥΛΟΥ - Trajta e greqizuar e emrit ilir Neikyl. Rrasa gjinore.

    3. XAIPE - Fjale greke e pershendetjes qe nga sterlashtesia deri me sot.

    Pra (si ne shumicen e varreve) thote mbishkrimi keshtu: Genti i [biri] i Neikylit te pershendet.

    Ata qe ishin te pasur vendosnin edhe ndonje bust te te vdekurit, ata me te varferit gdhendnin nje pllake apo nje kollone si kjo me poshte.

    Zoteri Tnnhsr

    1. A mund te na e dokumentosh se shprehja HAIRE gjindet rregullisht si fjale mbyllese ne varrezat e greqise?

    2. A je i sigurt se shprehja "haire" do te thote pershendetje te cilesdo forme?

    3. A s'te vjen per te qeshur kur kthehesh e lexon interpretimin tend:
    "Genti i [biri] i Neikylit te pershendet!"?

    Si e lexon mbishkrimin tjeter etrusk: "Menem Akedifiloy hrnzste haire" atehere?
    Kete tenden une e lexoj: "Gentjush Nikulou - Haire", si tingellime pak me bashkohore.

    Ndersa shprehja Haire eshte aq e vjeter se qe greket nuk mund tia dinin as per se afermi kuptimin ne periudhen kur e dhegjuan per te paren here.
    HAIRE fillimisht kishte kuptimin e 1. drites se shuar, 2.drites se fikur.
    E me pare: 1. syrit te mbyllur, qe ne fakt, me burimisht ishte: 2. syri i hapur (por qe s'sheh me asgje).

    Ne kohe me te reja morri kuptimin e fikjes, shuarjes, qetesise, qetesimit, qe me te sotmen bie: prehje.

    Prandaj aty thuhet: Gentjush Nikulou - Pushon kuptohet fjalet lidhese mungojne sepse cdo shkronje kushtonte. Edhe varrezat e personave mjaft te pasur permbajne shkurtesa dhe eliminime lidhezash per te njejtin shkak. Kursimit!

    Shprehja Haire perpos fluiditetit te vet kuptimor si fjale, ajo peson kuptimisht edhe ne menyren e perdorimit. Por asnjehere dhe kurrersesi pershendetje. Bile edhe pershendetja e kushtezuar "lamtumire" nuk qendron sepse kjo fjale thuhet atyre qe nuk i viziton me kurre. Ndersa ne kulturen ilire ishte zakon i patejkalueshem qe ne diten e kushtuar Saturnit, pra te shtundeve te vizitoheshin varret e te afermve, bile aty ne shoqeri me ta, hahej edhe je dreke, ndersa enet me te cilat sherbehej ushqimi per te vdekurin, thyheshin te mbushura me ushqime e pije bestytnisht, per t'iu kaluar te vdekurit. Sepse ato ene te thyera qe rregullisht gjinden plotesisht te coptuara neper varrezat ilire nuk jan thyer nga koha por per arsyen e cekur me siper.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #74
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar mė parė nga Darius
    UNe te drejtohem per greket ne nje forum shqiptar. Po te ishte shqiptaro-grek atehere ndryshonte puna. Kete ti me duket mua nuk e kupton.
    U mundove shume per kete 'argument'? Karakteri i forumit shqiptar nuk besoj se ndryshon me prezencen time, madje duke qene se pasqyron realitetin shqiptar (ne nje fare menyre), atehere prezenca e te pakten nje greku (sic jam une), nuk eshte dicka e cuditshme. Ne Shqiperi nuk mungojne greket, pse te mungojne nga forumi shqiptar?

    Shkrimi qe ti solle aty nuk eshte i njejte me ate qe postova une. Hiq dore nga falsifikimet dhe mesazhet fallco se nuk ka per te te lene njeri te livadhisesh. Per kete te fundit te premtoj une qe ska per te ndodhur.
    Une nuk ja lejoj vetes te marr mesime per fallcifikime nga ty apo ndonje tjeter ketu brenda qe nuk merr vesh nga historia.

    Do edhe nje mbishkrim tjeter (te tilla mbishkrime qe jane gjetur ne Shqiperi kam plot, dhe fakti interesant eshte se jane ne greqisht, jane gjetur ne varre dhe fjala e fundit eshte XAIPE).


  15. #75
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Duhet te kene qene varret e ushtareve greke qe kane rene duke mbrojtur kombin pe kolonizatoreve pellasge. Dhe kolonizatoret pellazge ju shkrojten ne greqisht per respekt. U dhane edhe pikturate tyre qe t'i perdorin si fytyre ne vend te asaj qe kishin humbur rruges se emigrimit.

    Shpjegimin, sakte dhe te qarte, e ka dhene Baptisti me lart. Po ashtu do shtoj se pleqte, thone gjithnje "hajer" para se te bien ne heshtje te plote dhe degjojne lajmesin qe ka erdhur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 23-06-2007 mė 08:20
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  16. #76
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser


    Une nuk ja lejoj vetes te marr mesime per fallcifikime nga ty apo ndonje tjeter ketu brenda qe nuk merr vesh nga historia.
    Une me ate historine tende qesh dhe e perdor 1 here ne dite per aq sa me lejon fiziologjia ta perdor. Sa per te marren vesh nga historia ti ose duhet te jesh i verber ose te genjen mendja se ajo qe shkruan ti eshte produkt i njohjes se historise. Ti njeh nje histori te ballkanit (kryesisht mesjeten) se per te tjerat je rryp. SI nga arkeologjia si nga antropologjia me ty vetem mund te qeshesh. Apo harrova une, studimi i historise greke te ben historian ndersa studimi i historise se lashtesise se vendeve te tjera shume larg Grqise tende te ben te paafte dhe te papergatitur? Listen 2 u... patetik...

  17. #77
    TR1920A Maska e Oni_11111
    Anėtarėsuar
    12-11-2006
    Vendndodhja
    Toscana
    Postime
    143
    Citim Postuar mė parė nga Zemrushja

    Ah, mos harroj si ka thon Studiuesi francez Robert D’Angely," duan apo s’duan studiuesit e lashtėsisė, pėr tė arritur rezultate nė punėn e tyre, duhej tė kalonin nga "porta" e gjuhės shqipe. "

    Po e pati thene me te vertete me behet qefi sepse kjo fjali po me pelqen jashte mase.

  18. #78
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Duke qene se ne berthemen e fjales XAIPE kemi "kualitetin" e hyut, diellit, rrezes, ose drites me pjesen "xa-i", qe nenkupton transformim, kapercim, nderrim faze, rizhdukje dhe rishfaqje, asgjesim-transhendence-ri'formim'.

    Me perdorimin e tepruar, shpesh edhe pezhorativ te saj, ajo dhuroi aq shume kuptime dhe menyra te perdorimit vazhdimisht te reja, sa qe nuk mund te pershkruhet me nje ekuivalent te vetem leksikor bile as te perafrohet me dy-tri sosh.

    Njeru bie ne pozite me te keqe se kur merr per te sqaruar shprehjen angleze "point" qe ne varesi te kontekstit merr vlera jashtezakonisht te ndryshme e te gjera kuptimore duke dhene tri-kater faqe qe eksplikojne menyrat e kuptimet e mundshme te kesaj fjale ne fjali te fjaloret pak me te avancuar, dhe prap te mos i kesh plotesisht te qarte kufijte e perdorimit te saj.

    Prandaj po jap edhe disa zhvillimie kuptimore te saj pak me lehte te konstatueshme ne periudha me te vona historike.

    Ne fund shprehja Haire u stabilizua ne kuptimin [qofte] lartesuar. Ne gjuhet tjera europiane hyri ne perdorim me konter-likuidim r/l "Hail" per te perfunduar e shkruar si "Heil".

    Ne arbereshten e italise gjalloi si [h]Ailhi, si thirrje vajtimi per gjera te shkuara/ikura pa kthim dhe duke e perseritur te dyten here ne formen e korruptuar e te kontraktuar si: "Jalimono", pra "ailhi jalimono".

    Ketu "J" respekton eliminimet e nismetares H / L qe perfundon e shqiptuar si "J" ne fillet e shekullit -VI- tes., kur dyndja sllave filloi te shtyente popullaten ilire te viseve veriperendimore te kalonin alpet drejte gadishullit Iberik.
    ...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #79
    Nje anetar ketu ne forum ka bere nje perqasje shume interesante.

    E njeh mire arberishten dhe ne nje postim privat me dha kete koment:

    Xaire=Qajre=Vajtuar

  20. #80
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga Genesis
    Nga "Fjalor: fjalesh te rralla te gjuhes shqipe" i Benedikt Dema

    hajė -> fol. kajė, kajllue, kajtė. killue

    sic e shikoni ka tė bėj me vajtimin. Ky mbishkrim gjėndet gati kudo nė varret etruske.

    Darius, jo vetem kaq por dhe tek Geget e ke, madje un do thoja qe Geget e kane ruajtur me mire formen origjinale te kesaj fjale. Sic thashe edhe Nermin Vlora dhe ne disa vende te tjera qe e kam pare, perfshire dhe greket e thekur, e ka te pasakte qe e barazon me HAJER ne kuptimin e gezimit.

    Nuk ka e nuk ka patur ndonjehere gezim per ndonje vdekje ne familje apo shoqeri apo kudo, edhe nese eshte shkruar ne ate kutpim, ka qene nje lloj lamtumire qe permban me shume elementa dramatike qe jane te lidhura dhe me fatin e panjohur te njeriut pas vdekjes se sa elementa pozitive. Pra edhe nese eshte HAJER ne kuptimin qe e ka shkruar Nermin Vlora, pra pershendetje, eshte nje pershendetje ne aparence por qe ne brendesi eshte tragjedi. Dhe per kete na ndihmon pikerisht kuptimi origjinal i fjales qe e vendos ne prizmin e duhur semantik dhe ontologjik.

    Nuk kam asnje dyshim qe eshte ashtu sic e ka thene dhe ai antari siper. Per ta bere me konkrete kemi nga:

    Fjalor i Arbereshevet t'Italise(Dizionario degli Albanesi d'Italia)
    nga: Emanuele Giordano me bekimin e At. Bernardo Bilotta-s, botuar me gusht 1963


    qąrje-a, sf(sostantivo feminile) => pianto, lamento, gemito, lagnanza; raccomandazione

    interesante eshte dhe dicka tjeter:

    qarķ-a, sf.(sostantivo feminile) => Gelo, ghiaccio.

    Kjo e fundit perdoret nga Arbereshet e kolonise se Frascineto-s. Mbase ska lidhje, por duke qene se jane "sostantivi" zakonisht perdoret dhe emri "nome", pra sostantivi mund te quhet dhe emer ne kete rast por ka nje domethenie me te madhe(nje substance brenda qe tregon nje dicka, dike pa dallim nese eshte dicka e gjalle, e vdekur etj). Pra mbase kjo fjala e dyte derivon nga nje kuptim i te pares dhe mund te perdoret per te treguar dhe gjendjen shpirterore(por te kujt ?). Me sa di une nga ferri dhe parajsa ne lashtesi, shumica e njerezve shkonin ne nje si tip Ferri, ose me sakte "paganet" nuk kishin nje pasvdekje shume te kendeshme. Gjithashtu Dante Alighieri shkruan per Ferrin, kunder cdo lloj logjike(normalisht sa me thelle te shkosh ne toke aq me nxehte behet) se duke zbritur poshte behet me ftohte e me ftohte, derisa behet akull fare. Me siguri kjo ka nje baze diku, baze shume te lashte. Gjithsesi ne baze te argumentave te sjellura mendoj se kuptimi me i sakte eshte ai i dhene siper nga Darius dhe qe ende perdoret nga Geget.

    Mbase do ishte e udhes te hapeshe nje teme ku te shkruheshin vetem keto gjera per fjalet. Ka plot tema qe njerezit kane harxhuar frymen dhe mundin e tyre duke bere pershtatje dhe munduar te zbulojne origjiant me te thella te shqipes. Nje fjalore i tille i botes se lashte dhe i shqipes se sotshme do ishte mire te beheshe dhe te monitoroheshe rreptesisht nga moderatoret. Mendoj se nese kjo fjale eshte sic themi ne qe eshte, mund te ndihmoj ne zbulimin e shume mbishkrimeve, ose te pakten na rrit jashtmase koeficientin e te qenurit te drejte ne intepretimin e perafert te mbishkrimeve te ndryshme, sidomos ne varret etruske, ku ka mbijetuar dhe me teper.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 26-06-2007 mė 10:56
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Rreth Pėrhapjes Sė Islamit Ndėr Shqiptarėt
    Nga cobra nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
  2. Enciklopedia Britanika mbi historine tone
    Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 22-10-2009, 12:32
  3. Sa prifterinj paguan Serbia dhe sa kisha nderton ajo?
    Nga _Mersin_ nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 14-04-2009, 10:03
  4. Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 27-08-2006, 06:46
  5. Epiri ne lashtesi dhe sot/Epirus in ancient times and today
    Nga King_Gentius nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-03-2005, 01:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •