Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 44
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga KORCARI 2 Lexo Postimin
    Eshte shantazh o Akil! Qeveria greke po te donte i jepte shtetesine greke qe ne lindje femijeve te emigranteve sic eshte ne te gjithe boten dhe mbyll lesh ky muhabet.
    keto jane interpretime personale te tua dhe nuk na ndihmon qe te kuptojme situaten. ne duam te mesojme se si jane rregullat dhe ligjet per kete ceshtje. nese ne mesojme se si jane ligjet atehere secili e ben vete interpretimin politik.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  2. #22
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    me duket e kunderta...
    a nuk kerkojne greket qe emrat e qyteteve greke te mos shqiptarizohen (ashtu si italiani nuk italianizon emrat e qyteteve shqiptare)?
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    e ke shume gabim, se ne dokumentet greke te nje shoku tim nga vlora , shkruhej vlore e jo avlona, sic i thone greket.

    por ketu po behet fjale per toponimet greke te dala nga dokumentat shqiptare.
    po pra nqs nje femije shqiptare eshte lindur ne janine,dokumti shqitare eshte vendlindja: janine si ta shkruajne shqiptaret Ιωάννινα?

  3. #23
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    akil them se di greqisht,shihe lajmin ne greqisht,dhe posht lajmit lexo se si komenton njeri:
    Αλβανική γκάφα ή κάτι άλλο;

    Πολλοί ήταν οι Αλβανοί που συγκεντρώθηκαν έξω απ' το Προξενείο της χώρας τους στη Θεσσαλονίκη για να διαμαρτυρηθούν έντονα για τα διαβατήρια.

    Το πρόβλημα δεν είναι άλλο από την έλλειψη μετάφρασης στα τοπωνύμια που αναφέρονται στον τόπο γέννησης των Αλβανών υπηκόων.
    Στα διαβατήρια οι πόλεις και οι περιοχές αναγράφονται μόνο στην αλβανική γλώσσα και μόνο με βάση το πως είναι το όνομα της κάθε περιοχής στα αλβανικά. Η σχετική γραφή στα αγγλικά και με βάση τη διεθνή ονομασία της περιοχής λείπει και έτσι οι ελληνικές αρχές δεν τα αναγνωρίζουν.
    Αποτέλεσμα αυτού είναι οι Αλβανοί πολίτες να μην μπορούν να βγάλουν μια σειρά εγγράφων του ελληνικού κράτους, ενώ ακόμη και τα αλβανόπουλα που γεννιούνται στην Ελλάδα εάν πάνε στην πατρίδα τους να μην μπορούν να επιστρέψουν στην Ελλάδα.

    Όλα αυτά θα μπορούσαν να είναι ένα ακόμη χτύπημα της γραφειοκρατίας, αν δεν υπήρχε το προηγούμενο της απογραφής που οδηγεί σε μια γενικότερη “αλβανοποίηση” ακόμη και μειονοτικών περιοχών. Η αναγραφή ειδικά των τοπωνυμίων μόνο στα Αλβανικά και με χρήση μόνο της Αλβανικής ονομασίας ίσως θα πρέπει να μας βάζει και σε δεύτερες σκέψεις...
    ---------
    koment nga nje grek lexues:
    Matt Lazarou:
    Τελικα ειμαστε πολυ κομπλεξικοι σαν χωρα. θελουμε την Βεροια η την Ευβοια να τα διαβαζουν οι ξενοι τουριστες σαν VEROIA η ΕΥΒΟΙΑ στις πινακιδες στους δρομους κατω απο την ελληνικη γραφη, αλλα εμεις δεν αναγνωριζουμε κατι gh η jg σε αλλες γλωσσες. Αλλα παρακαλαμε σαν μαλακες τον καθε Γαλλο η Γερμανο η Ιταλο γραφειου ενοικιασεως αυτοκινητου για να δεχτει τα διπλωματα οδηγησης μας που ειναι στα ελληνικα,αλλα επειδη ειμαστε κομπεξαρες θελουμε ολοι να ξερουν ελληνικα,μιας και ειναι το γαμημενο τοοοσο δισκολο να βγουν σε μεγεθος πιστωτικης καρτας και για τους παλιους οδηγους τα διπλωματα στα λατινικα. Εδω εχουμε ακομα τις ταλιμπανεζικες ταυτοτητες που δεν χωρανε σε κανενα πορτοφολι του κοσμου, η μετα απο 20 χρονια στην Ε.Ε μολις πριν απο 5 χρονια αλλαξαμε τις πινακιδες των αυτοκινητων. By the way Αλβανια και Σκοπια εχουν εδω και κανα χρονο νεου τιπου πινακιδες συμφωνα με προτυπα Ε.Ε. Θελουμε δηλαδη την FLORA και το DURES να το λενε οι ανθρωποι Αυλωνα και Δυραχειο.Αυτο δεν ειναι κομπεξ?πες τε μου! Κατα τα αλλα σε δυο καναλια της ελληνικης TV εχουν ξεσκιστει να παιζουν εργα απο την INSTABUL, και κοιτανε ολοι σαν χαφτες την παρεακμη της ελληνικης τηλεωρασης. ΑΑ ξεχασα ερχοναι και οι Δερβισιδες στο Bampignton....

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga BLEDI_SH Lexo Postimin
    po pra nqs nje femije shqiptare eshte lindur ne janine,dokumti shqitare eshte vendlindja: janine si ta shkruajne shqiptaret Ιωάννινα?
    ne latinisht, Ioanina. keshtu duhet ta shkruajne.
    kurse selanikun duhet ta shkruajne Thessaloniki
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akili-A : 23-02-2013 më 15:48
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  5. #25
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga BLEDI_SH Lexo Postimin
    po pra nqs nje femije shqiptare eshte lindur ne janine,dokumti shqitare eshte vendlindja: janine si ta shkruajne shqiptaret Ιωάννινα?
    jo. nuk duhet te shkruhet shqip. kete them une. eshte budallallek.
    nese nje shqiptar lind ne shba, duhet te shkruhet ne pasaporte NJU JORK, LOS ANXHELES apo çIKAGO??? MAJEMI, MILUOKI???
    p.s. ka ekuivalente nderkombetare. psh shkruhet BEIJING e nuk eshte e thene te shkruhet 北京
    Vasudhaiva Kutumbakam

  6. #26
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    ne latinisht, Ioanina. keshtu duhet ta shkruajne.
    kurse selanikun duhet ta shkruajne Thessaloniki
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    jo. nuk duhet te shkruhet shqip. kete them une. eshte budallallek.
    nese nje shqiptar lind ne shba, duhet te shkruhet ne pasaporte NJU JORK, LOS ANXHELES apo çIKAGO??? MAJEMI, MILUOKI???
    p.s. ka ekuivalente nderkombetare. psh shkruhet BEIJING e nuk eshte e thene te shkruhet 北京
    po mo ju keni te drejte nuk them se jo,por problemi eshte me duket se grekt kerkojne dhe vendet nga shqiperia,mgjs kjo qeshtje eshte pak e ngaterruar,ose nuk dime se ku qendronte problemi,nqs nuk gabohem,problemit i eshte dhene zgjidhje

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Une shume i shqetsuar po lexoj diskutimet ne lidhje me paspartat,si dhe problemet ne ldhje me to,une personalishte kurre ne shtetet ejashteme nuk kame qene,kame qen ne TURQI,ne vitet e 1999 nga muaji MAJ,vetem me ndihmen e ZOTIT kame arriture atje se bashku me Prinderit e mi,qe na kan pranuar si VLLEZER.Atje kemi qen disa dhjetra mija Shqipetare nga Kosova,dhe na kane ofruar menjehere Pasaportat e Turqise,na kane ofruar nga nje HEKTARE TOKE PER FAMILJE ne EDRENE , dhe nga 300$per antare,kursesi nuk kame pranuar,pos disa familje qe kan pasure gjendjen e veshtire ekonomike,kan pranuar te mbeten atje.
    Kure nuk kam pranuar te jetoje jashte,e kame felenderuar ZOTIN,qe ma ka mundesuare te jetoje edhe me tutje,dhe me ka ruajtur nga ndonje MASAKER e mundeshme nga Paramilitaret SERB,qdo dite sa kam ndejtur ne turqi kame endruar te kthehem ne atdhe dhe se bashku me vllezerit e mije ta qlirojme vendin nga SERBO -Cetniket,nuk me ka interesuar pasaporta e huaje,edhe tani GJERMANET kan kerkuar intersim te marr pjes ne korporatat e tyre,ne vendet e ndryshme Botrore,por nuk me ka interesuar,e dua vendin time dhe punoj per vendin tim,deri sa te jeme gjall,
    Nuk dua te ofendoj askend ne ket forume ,por shume me vjen keq prej Atdhetarve tan qe ndodhen ne GREQI,dhe situatave te ndryshme qe ndodhin me ringjalljen e disa FASHISTEVE te rinje ,si dhe menyra e trajtimit te tyre ne ket vend,sigurisht qe nuk e kane lehte,pra ZOTI qofte me ta ,dhe i ruajt familjet e tyre.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fehmikaciu : 23-02-2013 më 16:07

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga BLEDI_SH Lexo Postimin
    po mo ju keni te drejte nuk them se jo,por problemi eshte me duket se grekt kerkojne dhe vendet nga shqiperia,mgjs kjo qeshtje eshte pak e ngaterruar,ose nuk dime se ku qendronte problemi,nqs nuk gabohem,problemit i eshte dhene zgjidhje
    por dikush me tha, se kompania Aleat qe shtyp pasaportat shqiptare, i ka shtypur tashme formatin me nje rresht te pasaportave, sa per nje emertim, pra nuk ka vend per 2 emertime (shqip dhe latinisht) te faqja e pasaportes.
    nese eshte e vertete kjo gje,, ata te shkretet duhet te presin derisa te dali tipi i ri i pasaportave me 2 rreshta.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  9. #29
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga KORCARI 2 Lexo Postimin
    Jetoj ne Selanik dhe theksova qe une personalisht nuk kam degjuar dhe nuk di gje per keto shoqata.
    shoqata leshi qe shpip nuk dinin te flisnin.e mo tu befsha patriot

    admiral po i bim te dy ne nje brime

  10. #30
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    por dikush me tha, se kompania Aleat qe shtyp pasaportat shqiptare, i ka shtypur tashme formatin me nje rresht te pasaportave, sa per nje emertim, pra nuk ka vend per 2 emertime (shqip dhe latinisht) te faqja e pasaportes.
    nese eshte e vertete kjo gje,, ata te shkretet duhet te presin derisa te dali tipi i ri i pasaportave me 2 rreshta.
    kjo mund te zgjidhet prane ambasades per ata qe ndodhen ne athine,apo nga konsullatat ne qyetet e tjera,mbase tani per tani i kane dhen zgjidhje me ndobnje extra certifikate

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    shoqata leshi qe shpip nuk dinin te flisnin.e mo tu befsha patriot

    admiral po i bim te dy ne nje brime
    Shoqatat shqipetare e kan vendin e tyre,dhe duhet te jene aktive, dhe te brengosen per atdhetaret tan ne lidhje me problemet qe kan,ato duhet te jene syqela dhe te reagojne shpejte,informacionet duhet te jene te sakta dhe te gjithanshme,ne lidhje me problemet aktuale.
    Tani eshte epoka e internetit,nuk duhet te biejm ne gracka te ndryshme,por informimi mbi imponimet e ndryshme qe nuk jan ekuivalent me normat ndekomtare,ti lansojne ne opinjonin publik,kombetar apo nderkombetar.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
    Anëtarësuar
    26-12-2012
    Vendndodhja
    Thesaloniqi
    Postime
    360

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga Fehmikaciu Lexo Postimin
    Shoqatat shqipetare e kan vendin e tyre,dhe duhet te jene aktive, dhe te brengosen per atdhetaret tan ne lidhje me problemet qe kan,ato duhet te jene syqela dhe te reagojne shpejte,informacionet duhet te jene te sakta dhe te gjithanshme,ne lidhje me problemet aktuale.
    Tani eshte epoka e internetit,nuk duhet te biejm ne gracka te ndryshme,por informimi mbi imponimet e ndryshme qe nuk jan ekuivalent me normat ndekomtare,ti lansojne ne opinjonin publik,kombetar apo nderkombetar.
    Shoqata leshi ,mire e tha ay.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga KORCARI 2 Lexo Postimin
    Shoqata leshi ,mire e tha ay.
    KORQARI 2,nderimet e mija dhe pershendetje te ngrohta nga PRISHTINA,une edhe me par e ceka se kurr ne shtetet e jashteme nuk kam qen,kur kam qen me familjen time ne TURQI,menje her jan aktivizuar shoqatat shqipetare te ati vendi per tu brengosur per neve ,Ne nuk na kan trajtuar si refugjat,por si musafir ne vendin e tyre,shpesh her permes ketyre shoqatave u interesonin per hallet tona ,ata organizonin menyra te ndryshme,qe ne te ndiheshim sa me mir,,,,

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
    Anëtarësuar
    26-12-2012
    Vendndodhja
    Thesaloniqi
    Postime
    360

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga Fehmikaciu Lexo Postimin
    KORQARI 2,nderimet e mija dhe pershendetje te ngrohta nga PRISHTINA,une edhe me par e ceka se kurr ne shtetet e jashteme nuk kam qen,kur kam qen me familjen time ne TURQI,menje her jan aktivizuar shoqatat shqipetare te ati vendi per tu brengosur per neve ,Ne nuk na kan trajtuar si refugjat,por si musafir ne vendin e tyre,shpesh her permes ketyre shoqatave u interesonin per hallet tona ,ata organizonin menyra te ndryshme,qe ne te ndiheshim sa me mir,,,,
    Te kuptoj,por ndryshe Turqia dhe tjeter Greqia.E Kisha fjalen per pseudo shoqatat shqiptare qe jane ketu.

  15. #35
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga KORCARI 2 Lexo Postimin
    Te kuptoj,por ndryshe Turqia dhe tjeter Greqia.E Kisha fjalen per pseudo shoqatat shqiptare qe jane ketu.
    djalke un kam 23 vjet qe jetoj ne gjermani dhe shqipen e flas per bukuri.

    keto fshataret e bilishtit na u bene greke.

    e ndegjova intervisten ke topchanelli.turp.ato perfaqsojn shqiptaret ne greqi?

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga KORCARI 2 Lexo Postimin
    Te kuptoj,por ndryshe Turqia dhe tjeter Greqia.E Kisha fjalen per pseudo shoqatat shqiptare qe jane ketu.
    Pyetje Korqar,a ka mundesi me dite qfar trajtimi kan keto shoqata,a ka ndonje ambient atje ku shqipetaret tubohen dhe i shprehin hallet e tyre,dhe si eshte trajtimi atje i shqipetarve emigrante,,,,

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
    Anëtarësuar
    26-12-2012
    Vendndodhja
    Thesaloniqi
    Postime
    360

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga Fehmikaciu Lexo Postimin
    Pyetje Korqar,a ka mundesi me dite qfar trajtimi kan keto shoqata,a ka ndonje ambient atje ku shqipetaret tubohen dhe i shprehin hallet e tyre,dhe si eshte trajtimi atje i shqipetarve emigrante,,,,
    Ketu eshte seicili per vete dhe shoqatat qe perbehen nga 10-20 anetare nuk perfaqsojne asnjeri dhe nuk i pjerth njeri!

  18. #38
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga KORCARI 2 Lexo Postimin
    Ketu eshte seicili per vete dhe shoqatat qe perbehen nga 10-20 anetare nuk perfaqsojne asnjeri dhe nuk i pjerth njeri!
    teper drejt,mgjs nuk eshte gje e mire.

  19. #39
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Me sa shoh, mentaliteti komunist vazhdon ne rradhet e Ministrise se Jashtme shqiptare e shtetit shqiptar. Mania per te "shqiperuar" vendlin e lindjes se qytetareve te vete vazhdon, duke mos respektuar certifikatat e lindjes se shqiptareve jashte Shqiperise. Eshte e rendesishme ti "shqiperojme" keto vende pasi keshtu na mesonte Partia e shoku Enver.

    Emigrantet nuk duhet ti luten shtetit shqiptar, por duhet ti bejne nje ultimatum shtetit shqiptar. Nese ju nuk respektoni praktikat nderkombetare dhe nuk hiqni dore nga praktikat komuniste te se kaluares, ne do te bejme dy gjera:

    1. Do te nderpresim te gjitha vizitat dhe te gjitha dergesat ne te holla per familjet tona ne Shqiperi per 3 muaj.

    2. Ne 23 qershor do te jemi te gjithe ne Shqiperi per te votuar e ndeshkuar me vote ata qe tallen me ne dhe femijet tane ne kete menyre.

    Dhe e shikon pastaj ti se si vihet ne levizje kryeministri i vendit vete qe ti japi zgjidhje ketij problemi.

    Albo

  20. #40
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Selanik, shoqatat e emigrantëve apel për çështjen e pasaportave

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Me sa shoh, mentaliteti komunist vazhdon ne rradhet e Ministrise se Jashtme shqiptare e shtetit shqiptar. Mania per te "shqiperuar" vendlin e lindjes se qytetareve te vete vazhdon, duke mos respektuar certifikatat e lindjes se shqiptareve jashte Shqiperise. Eshte e rendesishme ti "shqiperojme" keto vende pasi keshtu na mesonte Partia e shoku Enver.

    Emigrantet nuk duhet ti luten shtetit shqiptar, por duhet ti bejne nje ultimatum shtetit shqiptar. Nese ju nuk respektoni praktikat nderkombetare dhe nuk hiqni dore nga praktikat komuniste te se kaluares, ne do te bejme dy gjera:

    1. Do te nderpresim te gjitha vizitat dhe te gjitha dergesat ne te holla per familjet tona ne Shqiperi per 3 muaj.

    2. Ne 23 qershor do te jemi te gjithe ne Shqiperi per te votuar e ndeshkuar me vote ata qe tallen me ne dhe femijet tane ne kete menyre.

    Dhe e shikon pastaj ti se si vihet ne levizje kryeministri i vendit vete qe ti japi zgjidhje ketij problemi.

    Albo
    nje pyetje kam une:si duhet ta shkruajne ne gjendje civile Saloniki? apo selanik

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •