Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 26
  1. #1
    i thare
    Anëtarësuar
    23-06-2003
    Vendndodhja
    u.s.e
    Postime
    384

    Cfare jane shqipetaret?

    E hapa kete teme dhe uroj qe ndonje moderues i panjohur me probleme dhe diskutime te tilla, te mos nervozohet dhe te rrahe cekicin ose te perdore kompetencat e tij ne menyre naive per te mbyllur diskutimin ne forum.
    Do te mundohemi ti permbahemi ne menyre objektive temes dhe deshiroj qe gjithshka te shkoje mire.

    A jane shqipetaret Sllave?

    Jo me kot e hapa kete teme.
    Ne fakt objektiv per kete diskutim jane dyshimet e pafajshme ne librat e autoreve te ndryshem boterore njerin prej te cileve do ta theksoj edhe ketu ne kete diskutim.
    Gjashte jane arsyet qe me detyruan te hap kete teme.
    Se pari, pasi kam lexuar nje liber te George Castellan me titull "Historia e Ballkanit" kam vene re se iliret ose pasardhesit e ilireve, shqipetaret, permenden pakez ne kete histori.
    Ne fund te shpjegimeve te ketij libri(te fjaleve te huaja) vura re se Ilirizem do te thote Sllavizem
    Se dyti, pothuajse e gjithe Evropa lindore disa shekuj mbas ardhjes se Krishtit, ishte orthodokse dhe sllavizmi ka qene dominant dhe gjithperfshires si shpirterisht ashtu edhe fizikisht.
    Se treti, flamuri yne kombetar ka pasur per simbol shqiponjen dykokeshe qe e kemi diskutuar te tema tjeter po te ky forum dhe eshte simboli i Bizantit orthodoks.
    Se katerti, gjate shpartallimit te ngadalshem te padukshem te perandorise osmane, shqipetaret kane qene shume te dashuruar pas grekeve, gje te cilen e treguan me vepra duke shkeputur Greqine nga sundimi osman dhe duke i dhene pavaresine.(jo pak shqipetare kane luftuar dhe jane vrare per pavaresine e Greqise e cila e fitoi ate shume vite me pare se shqipetaret).
    Se pesti, edhe rregjimi komunisto-diktatorial ka pasur mardhenie te mrekullueshme me sllavet serbe si dhe me ruset, gjithashtu ne vitet e mevonshme me greket te cilet me pare po ky rregjim i pat cilesuar nga veprat e demshme ne dem te shqipetareve, shoviniste.
    Se gjashti, qeveria e sotshme dhe pozita e sotshme u ngrit mbi gjakun e mijera te vrareve, duke ngritur tre gishtat ne Vlore dhe duke treguar hapur mundesisht dashurine per "popullin mik grek"

    Realisht, gjeografikisht, Shqiperia eshte ne anen lindore te Adriatikut pra ngelet pjese e Evropes Lindore dhe perfshihet ne harten e Sllaveve.
    A jane shqipetaret sllave kur edhe historianet boterore(rasti i Kastelan) thone qe iliret jane sllave?
    Shumica e shqipetareve e urrejne sllavizmin dhe shovinizmin per demet qe na kane shkaktuar historikisht por a duhen urryer sllavet dhe shovinistet kur ne mund te jemi pjese e tyre dhe mund te jemi gjaku i tyre?
    "Shenim"
    Do te falenderoja Toron si mikun tim te vecante virtual ne kete forum per shpjegimet dhe detajet e avancuara qe mund te me jape.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anëtarësuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Shqiptaret jane te ardhur nga UFOT !!!!!
    gj t m/

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-09-2003
    Vendndodhja
    para syve te tu
    Postime
    5
    lis ke harruar edhe nje prove tjeter fjala sllav vjen nga latinishtja sklavinus a nje gje e tille qe do te thote skllav ne shqip tani duke mare parasysh se shume shqiptare punojne si skllever ne greqi e itali mund te themi se ne jemi sllave ...ose skllav (sllav skllav eshte e njejta gje)
    ajo qe shkruajta me lart eshte thjesht dicka per te kaluar kohen dhe mund te mos jete e vertetaabsolute ndaj asnjerit sduhet ti ngelet qejfi ose te identifikohet me kete shkrim

  4. #4
    carpe diem Maska e drini_në_TR
    Anëtarësuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, AL
    Postime
    1,585
    Lis, shqiptarët nuk janë sllavë. Edhe ilirët gjithashtu nuk qenë të njëjtë me sllavët. Me sa thuhet rreth ilirëve, ata zbritën nga veriu i Evropës, diku rreth zonës së Gjermanisë së sotme ku është edhe kufiri arjano-sllavë sot. Psh mesa di unë, prapashtesa -ak si në fjalët durrsak, kaçak apo romak është e njëjtë edhe në sllavishte. Pra nga një origjinë tepër të largët në kohë, flas për rreth 8000 vjetë para Krishtit, ilirët, ose më mirë pellazgët duhet të kenë qënë i njëjti popull me sllavët, por që zbriti në atë kohë në Iliri. Koha e gjatë që këta kanë qënë të shkëputur, dhe distanca gjeografike ka bërë që pellazgët dhe sllavët të mos jenë i njëjti popull.

    Unë preferoj t'i them ilirëve pellazgë, dmth në ktë bisedim pasi pellazgët në fakt njihen si baballarët e ilirëve, dhe banorët e parë të Ballkanit.

    Lis, unë them se çdo historian që nuk e njeh gjuhën shqipe, rrjedhimisht do ndeshet në shumë gabime nëse mendon të flasi apo të dijë historinë ose përbërjen e kombit shqiptarë. Pra Castellan, si shumë historianë të tjerë mund të jetë gabim në çfarë ka thënë.

    Përsa i përketë flamurit tonë kombtarë duhet të jemi krenarë që ne ja kemi dhënë Bizantit, pasi ishte vetë një perandor ilir ai që e formuloj ktë simbol, dhe që ja dha perandorisë. Kostantini i madh prej Nishit dardan, e përdori ktë emblemë për të treguar se megjithëse ai krijojë një kryeqëndër të dytë (Kostantinopojën) perandoria kishte prap një trup, pra një shqiponjë me dy koka.

    Pse shqiponjën? Lis duhet të jemi shumë krenarë megjithëse jo të gjithë shqiptarët e dinë se shqiponja është simboli i diellit. Dhe në fakt Kostantini i madh më parë se të ligjëronte krishtirimin në Evropë, i luteshe Zotit diell. Ky besim është besimi i lashtë pellazgë në Diellin Dodon, pra në të njëjtin diell që faleshe edhe Akili para se të shkonte në luftë me Trojën. Dhe kryeqëndra më e vjetër dhe faltorja e parë e këtij Zoti është në Dodonë të Janinës. Më pas ajo u çvendos në malin e Tomorrit, që ndryshe quhet edhe Dodona e dytë. Riti vazdhon edhe sot, çdo 16 qershor të çdo viti më duket, dhe është vazhdimësia e besimit pellazg që e kanë ruajtur shqiptarët.

    Shqiptarët? Emri jonë! Pse do thuash se quhemi të tillë? Vërtetë Skënderbeu na emërtoj të tillë, dhe e ripërdori emblemën e Kostantinit (sepse qe ai që krijoi Bizantin) si flamurin tonë, po pse prap kjo koiçidencë? Sepse siç e thash më lartë, shqiponja është simboli i diellit, dhe njëkohësisht lajmëtarja dhe plotësuesja e dëshirave të Zojsit (Zeusit). Skënderbeu në fakt qe unit, pra as katolik dhe as orthodoks, por qe për bashkimin dhe unifikimin e kishës, ndaj besimi i tij i fortë qe në Zot dhe jo në "lëvizjet" e ndryshme fetare që kishin për fill "dorën" dhe "vullnetin" e njeriut dhe jo të Zotit...

    Lis, përsa i përket grekëve, sidomos ata të sotmit, a e di ti se ata në shumicën e tyre janë në të vërtetë arvanitas që kanë nxjerrur jashtë pëdorimit gjuhën shqipe duke huazuar gjuhën skirilishte që është greqishtja e sotme? Gjithashtu, helenët e lashtë ishin një fis pellazg sikur ilirët, dardanët, taulantët etj etj. Pra grekët dhe shqiptarët janë gati i njëjti popull, me ndarjen se në Greqi nuk ka vetëm arvanitas, por gjuha skirilishte i është imponuar nga "grekët" e Azisë së Vogël që nga gjaku janë një përzjerje semitësh, turqish etj etj që ngelën të krishterë dhe që kur u dëbuan nga Smyrnia (Izmiri i sotçëm) në 1922 mbipopulluan Greqinë dhe i imponuan gjuhën skirilishte arvanitasve.

    Nuk është rastësi Lis që emrat e zotërve helen shpjegohen vetëm në saj të shqipes, dhe që gjithashtu të ndeshim në mitollogjinë helene Zojsin (Zeusin) të ketë "shqiponjën" si bijën dhe plotësuesen e dëshirave të tij... Nuk është rastësi që gjuha e Homerit, emër që e gjen edhe sot në Shqipëri si Ymer, është shumë e përafërt me gjuhën shqipe, dhe në fakt s'ka fare lidhje me skirilishten me të cilën përbëhet sot gjuha greke. Troja, Athina, etj etj ishin qytete pellazge, dmth të një gjaku me shqiptarët. Kjo është e vërteta Lis.

    Ndërsa për sllavët e ballkanit, dhe kryesisht serbët, boshnjakët, maqedonasit dhe kroatët mos të të vij çudi që të jetë e kundërta: popujt e tyre të kenë gjak shqiptarë dhe jo e anasjellta. Gjatë shekujve ka pasur shumë asimilime të shqiptarëve kur serbët iu hodhën trojeve ilire, dhe ndaj arvanitasit, ashtu siç bënë edhe dorët me helenët, zbritën në More (Greqi) dhe jetuan aty. Të tjerët ose u vranë (siç u munduan të bëjnë edhe në Kosovë) ose u asimiluan nga këta sllavë që lartpërmënda.

    Ndaj pse Marko Boçari me arvanitasit e tjerë çliruan Greqinë duke e ndjerë si mëmëdheun e tyre, mos të të duket çudi tani Lis. Gjatë asaj perjudhe (1820-1850) ishte hedhur edhe ideja e forminit të shtetit Shqiptaro-Grek si një komb. Mos harro edhe një herë se shumica e popullit grek është e përbërë nga arvanitasit si komb, por populli që u çvendos nga Azia e Vogël mbizotëron sot e kësaj dite me politikat dhe "shovinizmet" e saj në Greqi.

    Kaq gjeri këtu
    Drini.

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    Lis, kur ta kuptosh se cdo te thote te jesh shqiptar, do ta kuptosh se kush jane shqiptaret. Prandaj, perpara se te pyesesh, "kush jane shqiptaret?", ben mire te pyesesh veten se cdo te thote te jesh shqiptar.

    Gjithe te mirat.
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  6. #6
    Lis, Drini te sqaroi shumicen e pikave qe te benin te dyshosh ne origjinen shqiptare. Une do ndalem ne dy pikat e fundit se me duken shume zhgenjyese.

    Rregjimi komunisto-diktatorial ka pase marredhenie te mira jo vetem me sllavet, por me te gjithe vendet tjera te Bllokut Komunist, dhe keto lidhje nuk kan te bejne me lidhje fisnore por me lidhje sistemesh (interesesh) politike. Shqiperia gjate diktatures ka pas marredhenje te mira edhe me Kinen, biles dyshohet qe Che Gueveara eshte pritur ne Shqiperi si mik i vendit; keto nuk sjellin ne perfundim qe ne te dyshojme qe kemi origjinen nga raca e verdhe ose kubanezet.

    Tek pika e gjashte, sic t'a tha dhe Alboja, ngirtja e qeverise se socme nga disa greko/sllave-file, nuk eshte pike analitike per origjinen tone. Eshte c'eshtje e dinjitetit individual per te zgjedhur mes parase dhe kombit.


    StterollA

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    somewhereinEngland
    Postime
    18
    Per Ymerin nuk jam dakord, eshte emer turk ose arab, ne shqipen e vjeter mund te jete Omer, por dhe kjo ngjan mjaft me Omar te arabeve.
    Shqiptaret nuk jane sllave se te ishin te tille do te na lepinin sllavet dhe jo te na vrisnin e te na shkaterronin aq shume fizikisht,historikisht.
    Edhe vete sllavet e dine qe jane inferiore ndaj nesh,por ata jane popull qe erdhen nga stepat,punuan shume, u shtuan shume, bejne jete shume kolektive (ndryshe nga ne) , dhe duke qene se perandoria Austro-hungareze (sponsorizuesja e kombit dhe shtetit shqiptar,aleatet tane historike te gjakut dhe te races)doli e humbur nga lufta e Pare Boterore,dhe ruset fitues bashke me francezet miq te tyre (sllaveve),u krijuan mundesine sllaveve te dalin ne Adriatik ne kurriz te tokave Shqiptare,dhe Austria si humbese e luftes nuk mundi te beje asgje te na ndihmonte,pervec qe nuk u la Shkodren, te cilen Serbet e qajne me lot.Ata (serbet) bejne zhurme e histori per nje manastir barinjsh ne Decan te kosoves e thone se eshte djepi i Serbise, llogarit te kishin marre Shkodren do thonin se jane mijeravjecare qyteterim ne buze te Adriatikut etc. Por boterisht dihet qe sllavet u dynden ne Ballkan ne numer te vogel jo me heret se shekulli i 7 pas Krishtit dhe u konsoliduan si etni serbe ne vitet 1200,kohe kur daton manastiri i Decanit me duket 1226,afro 200 vjet te sundimit Bizantin pas skizmes se kishes Lindore nga Papati i Romes.
    Sikur shqiptaret te kishin pak para me shume,ose Shqiperia te ishte ca me e pasur si shtet,le po te ishim anetare te bashkimit Europian, do te shihnit sa "shtetas Greke e Sllave "te shteteve fqinje me ne Pa Frike dhe pa turp (ne kohe moderne eshte turp te jesh i vogel dhe i varfer), dhe do deklaronin jo vetem origjinen por edhe perkatesine direkte kombetare shqiptare.
    PROUD TO BE ALBANIAN, FOREVER !
    Sa per race, as per nder e as per turp,kush ka mundesi te lexoje
    historikun e Gjermanise se Luftes se Dyte Boterore, ku flitet per miqesine dhe lidhjet direkte racore te shqiptareve me gjermaniket.
    Gjermania asnjehere nuk pranoi te quante vendosjen e trupave te saj ne Shqiperi si pushtim,por thjesht te ndihmonin mbajtjen e rendit dhe ndihmen per qeverine e re shqiptare.
    Te mos harrojme se shqiptaret, sidomos kosovaret, (qe vuajten kasaphanat dhe cfarosjet masive dhe shpernguljet e dhunshme biblike te shqiptareve per ne Turqi) i priten trupat gjermane si clirimtare,ata ndihmuan ne ngritjen e shkollave shqipe etj.
    Le pastaj Batalioni SS "Skenderbeg".
    Por Enver Hoxha e Shefqet Peci e te tjere lakenj te sllavo komunisteve, tradhetuan Kosoven dhe vrane e masakruan popullaten shqiptare te kosoves per bashkepunim me fashizmin !
    Une nuk jam me fashizmin por, kur ky te ndihmon te besh kombin tend atehere c'i dua "miqte serbe" qe na vrane , na vrane , na pergjysmuan ne vite, shekuj, dhe prape ne kohe super moderne,na masakruan. Une nuk therras vdekje serbeve, por eshte turp te jesh serb, kur gjithe bota te tregon me gisht si gjakatar,vrases per shkak te perkatesise kombetare.
    Cfare faj kane shqiptaret se jane ketu qe nga agimi i shoqerise njerezore. Si mund ti ndihmojme ne serbet te mos jene inferiore, (slaves) ? Thjesht duke u civilizuarper vete me shume , dhe te mos u leme me Kosoven. Nuk eshte ceshtje vetem e sotme, as pasurie e minierash etj, as edhe toka e premtuar (si cifuteve)
    kjo eshte toka jone, Zoti na vendosi ketu, dhe Zoti do na ndihmoje ta ruajme ate.
    ... dhe Zoti vete e tha me goje
    se kombet shuhen permbi dhe
    por Shqiperia do te rroje
    per te, per te, luftojme ne ! ...

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2003
    Vendndodhja
    shqiperi
    Postime
    3
    HI djema jam Ervisi student ne Bullgari
    Ketu disa nga qytetet kryesore si Duresi Berati i quajne
    Bullgare.
    Ju lutem me tregoni disa fakte per te kundershtuar.
    FOREVER ALBANIA
    visi

  9. #9
    i thare
    Anëtarësuar
    23-06-2003
    Vendndodhja
    u.s.e
    Postime
    384
    Postuar nga Drini
    Pra nga një origjinë tepër të largët në kohë, flas për rreth 8000 vjetë para Krishtit, ilirët, ose më mirë pellazgët duhet të kenë qënë i njëjti popull me sllavët, por që zbriti në atë kohë në Iliri. Koha e gjatë që këta kanë qënë të shkëputur, dhe distanca gjeografike ka bërë që pellazgët dhe sllavët të mos jenë i njëjti popull.

    Unë preferoj t'i them ilirëve pellazgë, dmth në ktë bisedim pasi pellazgët në fakt njihen si baballarët e ilirëve, dhe banorët e parë të Ballkanit.


    Drini dhe cdo njeri prej jush, e pranoni qe jemi gjak sllav ose e kunderta, e pranojne sllavet mendimin qe shqipetaret mund te jene gjak sllav, pra "bij te nje familjeje"?
    Une e pranoj perderisa e thote Castellan.
    Duket qe ai ka ditur me shume gjera se une dhe ti sebashku dhe jo me kot i eshte referuar sllavizmit.
    Sllavet nuk e pranojne.
    Perse jo, kur jemi te tille?
    Postuar nga Drini
    Lis, përsa i përket grekëve, sidomos ata të sotmit, a e di ti se ata në shumicën e tyre janë në të vërtetë arvanitas që kanë nxjerrur jashtë pëdorimit gjuhën shqipe duke huazuar gjuhën skirilishte që është greqishtja e sotme? Gjithashtu, helenët e lashtë ishin një fis pellazg sikur ilirët, dardanët, taulantët etj etj. Pra grekët dhe shqiptarët janë gati i njëjti popull, me ndarjen se në Greqi nuk ka vetëm arvanitas, por gjuha skirilishte i është imponuar nga "grekët" e Azisë së Vogël që nga gjaku janë një përzjerje semitësh, turqish etj etj që ngelën të krishterë dhe që kur u dëbuan nga Smyrnia (Izmiri i sotçëm) në 1922 mbipopulluan Greqinë dhe i imponuan gjuhën skirilishte arvanitasve.

    Drini, e pranojne greket qe prejardhja e tyre eshte shqipetare?
    Neqoftese jo, perse?
    "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

  10. #10
    carpe diem Maska e drini_në_TR
    Anëtarësuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, AL
    Postime
    1,585
    Lis, nëse shkon me mendimin se meqë njëherë patëm një lidhje të largët me sllavët, pra rreth perjudhës 10 000-8000 vjetë para Krishtit, at'herë mund të themi se të gjithë indo-evropianët janë i njëjti popull. Këtu mund të fusim edhe keltët, që janë më të përafërtit e pellazgëve, edhe arjanët, që pellazët në fakt ishin edhe arjan, por edhe sllavët, apo baskët etj etj.

    Pra pyetja ime ndaj teje Lis është: Mos janë gjë gjithë evropianët sllavë meqë sipas teje shqiptarët janë sllavë? Ku e bazoj këtë pyetje do mendosh, e bazoj në faktin se shumë kohë më parë evropianët ishin një popull, por që duke u dyndur nga India për në Evropë u ndanë në shumë degë duke formuar kështu mini kultura dhe raca të ndryshme. Pra me ktë filozofi nuk mund të thuash që shqiptarët janë i njëjti popull me sllavët pasi gjuha, zakonet, besimet dhe tiparet nuk na përputhen fare.

    Dhe nëse do t'i shkosh gjeri në thelb lidhjeve të shqiptarëve me sllavët at'herë unë mund të them se duke qënë që njërëzit kanë një ngjyrë gjaku, dhe të njëjtat nevoja jetësore at'herë i gjithë njerzimi është një popull. Por këtu do të fus edhe azjatikët, edhe afrikanët, edhe indianët e amerikës, e me rradhë.

    Për grekët, shumica e të moshuarve që kan gjak arvanitas e di këtë gjë, dhe e di prejardhjen dhe përbërjen e tyre kombtare. Gjeneratat e reja janë më pak të imformuara ndaj kësaj çështjeje, por e vërteta do të rikthehet në Greqi. Fakti që një libër shumë i vyer ku nxjerrë të vërtetën në pah ka pasur shumë sukses në Greqi, ashtu si edhe në Shqipëri, tregon vetëm se megjithë shovinizmat dhe dinakëritë e rrymave anti-shqiptare në Greqi, fara shqiptare nuk ka vdekur dhe s'do të mund të vdesi kurrë prej Greqisë.

    Rrymat që janë anti-shqiptare më së shumti janë nga "grekët" azjatik që dyndën Greqinë me shkëmbimin e popullisve midis Turqisë dhe Greqisë. Shumica e popullit grek ka gjak arvanitasi, pra shqiptari. Edhe të parët e mij janë arvanitas nga Salamina e Athinës Lis.

    Rreth librit që lartpërmënda po të jap këtë link këtu ku mund ta rilexosh edhe një herë atë material meqë në atë temë më nxjerr pyetjen tënde "Pra sipas teje ne jemi greke apo na pelqen te behemi si greket kur nuk jemi te tille?"(posti #21 i asaj teme) ndërsa shumë çuditërisht këtu, duke mos besuar lidhjen e helenëve me shqiptarë, i bën shqiptarët sllavë!...

    Pra Lis siç e ka thënë edhe Albo më lart, duhet të kuptosh më parë çfarë do të thotë të jesh shqiptare para se të thush se kush është shqiptari.

    Një pikë reference më shumë është libri i Zacharie Mayani të quajtur "The Etruscians begin to speak." Nëse e gjen dot aty do lexosh lidhjet e vërteta që mund të kenë shqiptarët me sllavët, por ja që po ta them me dy fjalë këtu: sot s'kanë fare lidhje.

    Drini.

  11. #11
    i thare
    Anëtarësuar
    23-06-2003
    Vendndodhja
    u.s.e
    Postime
    384
    Drini shume faleminderit per pergjigjet e dhena si dhe per interesin qe ke treguar per kete teme se bashku me pjesemarres te tjere, por si eshte e mundur qe greket jane miq ose vellezer te nje ideali, miq ose vellezer te nje tradite ku njeri ushtron dhune dhe tjetri ekspansion, sebashku me sllavet serbe.
    Boshti Beograd-Athine-Moske-Paris, mos valle i dikton te verteten shqipetareve qe dolen nga rruga e Zotit(d.m.th humbjes se lidhjes se gjakut me sllavet serbe)?
    Si eshte e mundur qe greket edhe sot e kesaj dite kane tendenca te tmerrshme te asimilojne shqipetaret(jo ti kthejne ne besimin orthodoks, por ti asimilojne totalisht) ne jug te Shqiperise pa permendur ata emigrante shqipetare ne Greqi, nepermjet ekspansionit ekonomik dhe kulturor dhe politik?
    Si eshte e mundur qe sllavet serbe e quajne Kosoven, "Djepi i Serbise" dhe pasi vrane mbi 10000 shqipetare ne Kosove(Dardani)ne vitin 1999, duan te na tregojne se ne shqipetaret e meritojme kete denim pasi dihet edhe ajo fjala e urte popullore "I joti te qellon, i joti te vret sepse te do"
    Si ka mundesi qe serbet edhe sot e kesaj dite kane nje fuqi te paepur per te na "poshteruar" dhe fundosur pa fund kur dihet sipas historianeve(rasti i Castellan) se ne shqipetaret jemi bij te nje familjeje me sllavet serbe?
    Perse i dhunuan shqipetaret, vellezerit tane serbe?
    Perse i dhunuan shqipetaret, vellezerit tane greke?
    100.000 km katrore dikur Iliria(Shqiperia), sot eshte degdisur ne 28000 km katrore.
    Nga 10 deri 40 milione shqipetare qe duhet te kishte Shqiperia sot, aktualisht ajo ka vetem 2 milione e ca te tille, nje milion ne Dardani dhe nuk e di se sa eshte numri ne Maqedoni?
    Ku jane shqipetaret e tjere?
    "Nene Shqiperi mos kij frike se ke djemte ne ha-merr-ike"

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-03-2003
    Vendndodhja
    ceki
    Postime
    88
    LisA KA THENE NDONJERI QE KE INTELIGJENCEN E PESHKUT(DHE PO TE BEJ NDER KUR TE CILESOJ TE TILL).
    Ndarjet politike nuk kane te bejne fare me origjinen e nje kombi.Se keshtu del qe neve jemi amerikan mqs e kemi politiken me Ameriken.Ben mire qe te hapes ca libra para se te thuash dicka.Aq me teper kur fle per tema te tilla.Sepse e keqeja eshte per ty o peshk .Se Shqiperise dhe shqipetareve si kan bere dot gje sulltan dhe perandriara.Dhe jo koke bosh si puna jote............

  13. #13
    Shpirt i Lirë
    Anëtarësuar
    15-04-2002
    Postime
    898
    Postuar më parë nga ervis visov
    jam Ervisi student ne Bullgari
    Ketu disa nga qytetet kryesore si Duresi Berati i quajne
    Bullgare.
    Ju lutem me tregoni disa fakte per te kundershtuar.
    Ky pohim i gabuar i bullgareve ka rrenjet e tij ne pushtimin e Ballkanit nga caret bullgare, ku Durresi p.sh. u be shesh luftimi i ndeshjes mes Carit bullgar Samuel dhe perandoreve te Bizantit.
    Samueli arriti te pushtoje dhe te vendose nje mekembes te tijin ne Durres ne vitin 989.
    Bullgaret nuk arriten ta mbanin qytetin pafundesisht ne ta. Perkundrazi qyteti ka patur shkeputje prej tyre dhe ka kaluar serisht ne duart e Bizantit.
    Perfundimisht me vrasjen ne dyert e qytetit te Car Vladislavit (1027), i cili kishte rrethuar per te pushtuar Durresin dhe po luftonte kundra mekembesit bizantin te qytetit (Niketas Pogonites), ai kalon nen Bizantin.

    Pra pohimet bullgare mbi nje Durres apo Berat bullgar, etj., lidhen me fuqine e tyre gjate shek. IX-XI ku Ohri si qender e tyre doli kundra Bizantit.

  14. #14
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    O lis, eshte e drejta jote te tallesh me nervat tona por te pakten mos hajde te na genjesh ketu. Nga ato perfundimet qe ke nxjerre ti duket qarte se nuk e ke idene fare se c'thote libri i G.Kastellan "Historia e Ballkanit" e jo me ta kesh lexuar ate.

    Mbiemrin "illirik" e perdornin Jugosllavet e shekullit te 18 neper veprat e tyre sepse ne ate kohe termi "sllav" ishte dicka poshteruese, e njejta gje ka ndodhur edhe me termin "turk". Por me vone Sllavet e Ballkanit nxoren teorine se nuk jane Illir por jane Sllave te paster nga te tjeret -nga Sllavet e perzier sic quanin Bullgaret, Ceket, Polonet dhe Ruset, dhe keshtu u vetquajten Jugosllave (Sllavet Jugore). Keshtu po te shkosh ne Trieste te Italise do gjesh nje kishe ortokse ku shkruhet "Kishe Greko-illire" sepse pikerisht ishte ndertuar nga Greket dhe Serbet ne nje kohe kur Serbet nacionalista kerkonin nje teori qe do i bente ata autokton ne Ballkan. Pra termi "illirizem" eshte i barabarte me "sllavizem" vetem ne kete rast, dmth. kur e perdornin Serbet dhe ate nuk mund t'a gjesh si te tille ne asnje historian bashkekohor dhe jo me te Kastellani i cili kam mendimin se eshte Shqiptardashes. Kastellani ne librin e tij kur flet per prej'ardhjen e Shqiptareve, analizon te gjitha teorite e thena, dhe nja nga keto teori ishte (sipas tre historianeve Ceke) se ekzistonte nje qytetrim i lashte ne zonen e Polonise (me duket se permendet me termin "qytetrimi i Luzitanise") dhe se nga aty u shkeputen Illiret ne vitin 1600 p.e.s. Por sigurisht kjo teori, megjithese sot nuk mbeshtetet nga asnjeri, flet per nje kohe qe as Illiret nuk u qunin "Illire" e jo me Sllavet, te cilet do permenden perhere te pare ne Histori ne shek. e 6.

    Une vet kam dyshime per prej'ardhjen tone, por keto dyshime ulen kur mendoje se Shqipja ka huazime te shek. te 5 p.e.s. nga Greqishtja e lashte si psh. fjalet: miu, grua etj. fjale qe nuk ekzistonin as ne Greqishten e shek. te 11 (shekull ne te cilin u permenden per here te pare Arberit). Pra si shpjegohet qe Shqipja ka keto huazime te lashta nga Greqishtja nderkohe qe Historia thote (duke u bazuar te doreshkrimet) se Shqiptaret u shfaqen ne shekullin e 11 (pa analizuar argumentet e tjera)???

  15. #15
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Saper Flamurin ka shume mundesi te ket prej'ardhje nga Bizanti po nuk duhet te haroni se Shqiponja si simbol etnik eshte shfaqur shume para se te krijohet Bizanti, e kane perdorur Egjyptianet ne fene e tyre, pastaj Qetitet (populli i pare indoeuropian te vecuar qe njef historia) e kishin si simbol etnik ne mijevjecarin e trete p.e.s , e perdori Aleksandri i Madh, Piro, Roma dhe nga andej e tutje te gjithe Barbaret te cilet i dhane edhe dy koka. Pra mos jemi aq te sigurte se ja morem Bizantit.
    Drini, i cove shume para Indoeuropianet, ne ato vite qe thua ti nuk kishte hyre akoma Epoka e Re e Gurit ne Lindjen e Mesme e jo me ne Europe. Sepse sa here behet fjale per Indoeuropiane koha ne te cilen perqendrohemi eshte reth viteve 4000 (nese besojme se ishin ne Europe) fundi i Mesolitit dhe fillimi i Neolitit (epoka e re e gurit) kurse nese besojme se ndoedheshin ne vende te tjera si psh. Azine e Vogel mund te flasim edhe per vitet 7000 p.e.s por nuk behet fjale kurre per vitet 8000-10000.

  16. #16
    Larguar Maska e cunimartum
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    678
    E fundit gje per tu diskutuar ne vetveten e nje SHQIPTARI eshte origjina e tij. Faktikisht ajo nuk ka vend te diskutohet sepse nje Shqiptar e ndjen nga gjaku qe i rrjedh ne vena sa i ndryshem qe eshte nga kushdo tjeter ne trojet Ballkanike.
    Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

  17. #17
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anëtarësuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Historia e Shqiptareve eshte shume komplekse dhe e nderlikuar qe te mund te nxjerrim konkluzion per shqiptaret se cfare jane dhe ne se kane lidhje me sllavet qe te bazohemi ne thenien e nje historiani, ne nje citat te tij.
    Historiane shqiptare dhe albanologe te huaj qe kane studiuar me kujdes gjuhen, doket, zakonet, traditat e shqiptareve kane ardhur ne konkluzionin se ata NUK JANE SLLAVE! Huazimet e fjaleve sllave ne shqip jane rezultat i ndikimit te sllavishtes pergjate pushtimeve qe keta te fundit bene ne trojet shqiptare gjate shekujve IX-XIV dhe me vone. Emrat dhe toponimet sllave ne Shqiperi jane perseri rezultat i politikes asimiluese sllave gjate pushtimeve ne datat qe permenda me siper. Ka qene dhe eshte taktike e sllaveve qe te nderronin emrat e vendeve qe pushtonin dhe ti mbushnin me kolone. Nese mund te kete perzierje shqiptaro-sllave kjo ka qene mbas mbetjes se ketyre koloneve ne territoret shqiptare dhe perzierjes se tyre me popullsine vendase. Akoma dhe sot ne Shqiperi ka njerez me mbiemra sllave, gje qe verteton kete teori. Por keta njerez me kalimin e kohes u shqiptarizuan ( ashtu sikurse iliret ne Ilirine Veriperendimore (Kroaci-Bosnje) u asimiluan ne sllave). Shqiptaret jane pasardhes te pellazgeve dhe shqipja eshte e vetmja gjuhe e sotme e folur qe ruan trungun kryesor te pellazgjishtes se vjeter dhe me specifikisht te dy popujve me origjine pellazge -Ilireve dhe Thrakasve. Kjo pohohet jo nga mua ( se nuk e nxora nga xhepi) po nga historiane shqiptare dhe te huaj. Shqipja e sotme ( mbeshtet mendimin e Kryeplakut) jo vetem qe ka ngjashmeri me greqishten e vjeter homerike ( gjuhe qe sipas historianeve te lashtesise kishte rrjedhur nga pellasgjishtja) por njkohesisht eshte kriku nderlidhes midis latinishtes, greqishtes se vjeter dhe sanskritishtes. Dhe keto gjuhe jane disa mijera vjet me te vjetra sesa sllavishtja dhe jane perdorur ne Ballkan disa mijera vjet para dukjes se sllaveve te pare ne Veri te Ballkanit.
    Per mua si studiues amator i historise, "faktet" se shqiptaret jane sllave ngaqe kane te njejtin flamur me shqiponje dykrenare, fjale te perbashketa, nderhyrje politike te tipit "krijim te PKSH nga vellezerit jugosllave", krushqite e Gjon Kastriotit me feudale serbe etj, simpati te nje pjese te shqiptareve ortodokse per greket ( te cilet jane vetem aleate politike te sllaveve-asgje me teper), jo vetem qe jane te pamjaftueshme, por na nxjerrin dhe ne konkluzione te gabuara historike.
    Qe te vertetohet se shqiptaret jane sllave duhet dicka me teper se nje supozim i Kastelanit. Duhet gjetur ngjashmeri thelbesore ne gjuhe, ne tradita, ne zakone, ne histori , folklor etj.
    P.S.
    I vetmi popull ndaj te cilit mund te pretendojme se kemi lidhje te verteta gjaku ( qe ta them me popullorce:"Jemi kusherinj te pare" jane greket) Dhe kjo eshte provuar ( pavaresisht se as shqiptareve, as grekeve nuk ju pelqen kjo gje) me fakte historike, me ngjashmeri gjuhe, me tradita e zakone, me mithologjine, folklorin, karakterin e perbashket etj. Kaq persa i perket studimit historik te ceshtjes. Nga ana politike-ekonomike-fetare e sotme, te dy popujt jane shume larg gjerave te perbashketa qe kane, madje te acaruar ne kulm, aq sa kane arritur te jene akoma ne gjendje lufte me njeri tjetrin, te mosrespektojne gjakun e perbashket pellazg , te urrehen deri ne mohim te gjakut.
    "Who is John Galt?"

  18. #18
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Citim Postuar më parë nga lis
    Postuar nga Drini
    Pra nga një origjinë tepër të largët në kohë, flas për rreth 8000 vjetë para Krishtit, ilirët, ose më mirë pellazgët duhet të kenë qënë i njëjti popull me sllavët, por që zbriti në atë kohë në Iliri. Koha e gjatë që këta kanë qënë të shkëputur, dhe distanca gjeografike ka bërë që pellazgët dhe sllavët të mos jenë i njëjti popull.

    Unë preferoj t'i them ilirëve pellazgë, dmth në ktë bisedim pasi pellazgët në fakt njihen si baballarët e ilirëve, dhe banorët e parë të Ballkanit.


    Drini dhe cdo njeri prej jush, e pranoni qe jemi gjak sllav ose e kunderta, e pranojne sllavet mendimin qe shqipetaret mund te jene gjak sllav, pra "bij te nje familjeje"?
    Une e pranoj perderisa e thote Castellan.
    Duket qe ai ka ditur me shume gjera se une dhe ti sebashku dhe jo me kot i eshte referuar sllavizmit.
    Sllavet nuk e pranojne.
    Perse jo, kur jemi te tille?
    Postuar nga Drini
    Lis, përsa i përket grekëve, sidomos ata të sotmit, a e di ti se ata në shumicën e tyre janë në të vërtetë arvanitas që kanë nxjerrur jashtë pëdorimit gjuhën shqipe duke huazuar gjuhën skirilishte që është greqishtja e sotme? Gjithashtu, helenët e lashtë ishin një fis pellazg sikur ilirët, dardanët, taulantët etj etj. Pra grekët dhe shqiptarët janë gati i njëjti popull, me ndarjen se në Greqi nuk ka vetëm arvanitas, por gjuha skirilishte i është imponuar nga "grekët" e Azisë së Vogël që nga gjaku janë një përzjerje semitësh, turqish etj etj që ngelën të krishterë dhe që kur u dëbuan nga Smyrnia (Izmiri i sotçëm) në 1922 mbipopulluan Greqinë dhe i imponuan gjuhën skirilishte arvanitasve.

    Drini, e pranojne greket qe prejardhja e tyre eshte shqipetare?
    Neqoftese jo, perse?

    kjo ide mund te linde nese nuk ke perjetu nje gjenocid nga sllavet dhe nese nuk e njefh historine ashtu si duhet.

    Pellazget vendas ne Ballkan,Azi Minore,dhe Itali nuk kane qene indoeuropiane per me teper hollsi hyn ne ket faqe http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_Language
    dhe shiko dallimin e fjaleve shqip per I RI , NENE,dhe HUNDE qe ka nje dallim shume te madh me gjuhet tjera indoeuropjane.

  19. #19
    MBRET Maska e ILIRI I MADH
    Anëtarësuar
    06-12-2005
    Vendndodhja
    Manastir, Ilirida
    Postime
    162

  20. #20
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Ajo Albania e Ptolemeut thote se Abannia ndodhet ne kaukaz, mos i kalon gje shqiptaret per rrace aziatike te ardhur ne shqiperi? Lexo perpara c'fare thote Ptolemeu, pastaj boto harten...

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •