Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 42
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e urtesia
    Anėtarėsuar
    22-08-2006
    Vendndodhja
    Ne Dardani -Iliride
    Postime
    431

    Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu



    Hafidh SAMI ABDULLAHU

    nga Shkupi - ra shehid nė rrugėn e Allahut, nė mbrojtjen e jetės sė fėmijėve, grave dhe pleqėve , duke luftuar rezhimin e Basharit gjatė pėrleshjeve me komunistėt kurd.

    Nata e Kadrit – Mė e vlefshme se njė mijė muaj.

    Nata e Kadrit - Nata e zbritjes sė Kur'anit famėlartė,

    Ky vėlla,

    E donte Kur'anin dhe u bė Hafidh i Kur'anit,

    E donte kėndimin e Tij dhe studioj shkencat e kiraetit - kėndimit tė Kur'anit,

    E donte Allahun xh.sh dhe Allahu xh.sh nė netėt kur kėrkojmė natėn e KADRIT,

    Allahu xh.sh. zgjodhi qė me nurin e Kur’anit, me gjakun e dėshmorit, me nijetin e Ramazanit, tė shpėrblej shpirtin e Tij me gradėn e SHEHIDIT.

    O vėlla Sami, qoftė Allahu razi me shpirtin tėnd fisnik,

    Tė njohėm si trim, guximtar dhe luftėtar i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare,

    Ishe njė dijetar i urtė i Islamit,

    Hafidh - mbrojtės i Kur'anit adhimushan,

    Me zėrin e ėmbėl tė Kur'anit, kėnaqe mijra zemra tė muslimanit,

    Rrėnja jote - ėshtė jeta jote,

    Qofshė SHEHID I ALLAHUT xh.sh , ēels i xhenetit edhe pėr 70 vėllezėr tė tjerė Islam qė ti ka dashur zemra dhe shpirti.

    Allahu tė pranoftė nė mėshirėn e Tij , bashkė me shpirtin e shenjtė tė Pejgamberit s.a.a.v.

    a m i n
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga urtesia : 03-08-2013 mė 00:37
    urtėsia

  2. #2
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga urtesia Lexo Postimin
    Hafidh SAMI ABDULLAHU

    nga Shkupi - ra shehid nė rrugėn e Allahut, nė mbrojtjen e jetės sė fėmijėve, grave dhe pleqėve , duke luftuar rezhimin e Basharit gjatė pėrleshjeve me komunistėt kurd.

    cka eshte fjala '' Hafidh ''

    cili eshte kuptimi i plote i fjales '' shehid ''..

    a mund te na i shpjegosh me qarte urtesia...apo thjeshte ke kopjuar diku dhe hajt po e shkruan edhe ti emrin ketu...
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  3. #3
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    cka eshte fjala '' Hafidh ''

    cili eshte kuptimi i plote i fjales '' shehid ''..

    a mund te na i shpjegosh me qarte urtesia...apo thjeshte ke kopjuar diku dhe hajt po e shkruan edhe ti emrin ketu...
    Hafidh (hafiz) do te thote ai i cili ka mesuar permendesh te gjithe Kuranin.

    Shehid eshte ai i cili sakrifikon jeten e tij per atdheun , fene dhe familjen etj.

    Nuk eshte e thene qe te vdesesh per ceshtjet e siperpermendura per tu bere shehid.Profeti Muhamed a.s kur njehere kur takoi nje te ri ne moshe e pyeti a ke prinder ? Po ju pergjigj djali i ri.Epo ik kujdesu per prinderit e tu sepse xhihadi me i mire eshte ai qe kujdeset per familjen e tij. Keta djem qe japin jeten ne Siri , Allahu xh.sh i shperblehte me xhenet inshallah por edhe une mendoj se xhihadi me i mire eshte te perhapesh Islamin ne trojet Shqiptare duke krijuar familje muslimane sesa dhenia e jetes ne Siri.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e urtesia
    Anėtarėsuar
    22-08-2006
    Vendndodhja
    Ne Dardani -Iliride
    Postime
    431

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    cka eshte fjala '' Hafidh ''

    cili eshte kuptimi i plote i fjales '' shehid ''..

    a mund te na i shpjegosh me qarte urtesia...apo thjeshte ke kopjuar diku dhe hajt po e shkruan edhe ti emrin ketu...
    Nė rradhė tė parė lute Zotin pėr shpirtin e njė dėshmori.

    Pastaj me shpreh ngushellime, ...

    dhe po te jap nje keshille te pejgamberit a.s.

    O i nderuari i Allahut,

    A ka ndonje gje prej se ciles ke frige per te ardhmen e umetit tend ?

    (Tregoi me gishtin e tij , duke e prekur gjuhen )

    Pra duhet te kemi shume kujdes se cka folim dhe si shprehemi, ndoshta pa dashje te shprehurit tone ofendon dhe lendon shpirtin e nje vellau.
    urtėsia

  5. #5
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga urtesia Lexo Postimin

    dhe po te jap nje keshille te pejgamberit a.s.
    faleminderit per keshillen urtesi..pranoi edhe nga ana ime dy keshilla..e para kur te shkruash here tjeter mos kopjo neper forumet islamike por shpreh mendimin tend..edhe nese mund te kesh kopjuar diku te pakten tregoje burimin..e dyta nese dikush te pyet per dicka jep pergjigje dhe jo moral..pasi te japesh pergjigje mund te japesh moral

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Hafidh (hafiz) do te thote ai i cili ka mesuar permendesh te gjithe Kuranin.

    Shehid eshte ai i cili sakrifikon jeten e tij per atdheun , fene dhe familjen etj.

    Nuk eshte e thene qe te vdesesh per ceshtjet e siperpermendura per tu bere shehid.Profeti Muhamed a.s kur njehere kur takoi nje te ri ne moshe e pyeti a ke prinder ? Po ju pergjigj djali i ri.Epo ik kujdesu per prinderit e tu sepse xhihadi me i mire eshte ai qe kujdeset per familjen e tij. Keta djem qe japin jeten ne Siri , Allahu xh.sh i shperblehte me xhenet inshallah por edhe une mendoj se xhihadi me i mire eshte te perhapesh Islamin ne trojet Shqiptare duke krijuar familje muslimane sesa dhenia e jetes ne Siri.
    nuk te pyeta ty o mik..une pyeta urtesine pasi ai solli shkrimin..bile e saktesova edhe emrin e tij..nuk shkrova '' kush mund te na sqaroje ''..por ti nuk e kuptove dhe hyre si pyka ne dru..duket mendove se edhe ketu ka ndonje konspiracion ashtu siq ishte ne rastin e ushtarit te vrare ne londer..

    une nuk e bera pa qellim pyetjen mik..une e kuptova se edhe urtesia si pjesa dermuese e forumnisteve qe shkruajne ne kete nenforum apo edhe tek toleranca fetare jan thjeshte rrobote qe kopjojne neper faqe te tjera dhe i bien ne forumin shqiptar..thjeshte fare nuk e dine cfare shkruajne dhe aspak nuk ja dine kuptimin e atyre gjerave qe shkruajne..me ka ndodhe edhe here te tjera ti pyes ata qe shkruajne dhe kan dale bllof krejt..gallata me e madhe ka qene me nje forumnist kur pruri nje foto te kombetares se futbollit te egjyptit qe kishin ulur koken ne rastin e nje goli..fanela e tyre eshte shume e ngjashme me ate te manqester united dhe kur une e pyeta '' a edhe lojtaret e manqesterit falen '' ai me krenari shkruajti '' inshalla po..edhe ata e kan kuptuar fene islame ''..kur une e nxora bllof menjehere nje moderator shume ma i kujdesshem se ti i fshiu edhe foton dhe komentet mbi te dhe mundohej qe te mos lejonte budalliqe te tilla ne nenforumin musliman..

    mik..une e kuptova qe ai e kishte fjalen per titullin fetar '' hafiz '' por me shume kuptova qe nuk ishin mendimet e tij..por nejse..

    e percaktoje mjaft mire kuptimin e fjales '' shehid '' por ti i perzien..une mund edhe te jem gabim pasi une nuk e kam studiuar fene islame por nga sa kam mesuar nga te tjeret shehid quhet dikush qe fillimisht humb jeten ne mbrojtjen e familjes..nga sa di une ne islam baza eshte familja..e dyta vjen atdheu dhe e treta ne rradhe vjen feja..edhe sikur te marrim renditjen tende valla nuk e di se si mund ta quash dike shehid kur bie ne fushen e betejes ne siri..ai nuk po lufton per familjen e tij..ai nuk po lufton per vendin e tij por as edhe per fene e tij..do te kishte kuptim nese ky do te kishte shkuar ne lufte diku ne nje vend tjeter per te mbrojtur ate vend nga nje pushtues tjete por ne siri nuk e di te kete pushtues tjeter..do te kishte kuptim nese ky do kishte rene ne nje vend tjeter ne mbrojtje te besimtareve islame qe po sulmohen apo vriten nga besimtaret e nje feje tjeter por ne siri nuk e di te kete lufte fetare..thjeshte aty po behet nje lufte civile dhe akoma nuk eshte plotesisht e qarte kush ka te drejte ndermjet paleve..siriane njera pale e sirian pala tjeter,muslimane njera pale e muslimane pala tjeter..pra dicka pa kuptim..

    gjithsesi duhet te kuptojme se ketu shkruhet thjeshte per gallate..ne fakt vete forumi shqiptare eshte gallate por gallata me e madhe jane nentemat e komunitetit musliman dhe ati te tolerances fetare..ketu cka nuk lexon njeriu sa qe as cekja e beratit nuk te gajase me fort..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  6. #6
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Shehid eshte ai i cili sakrifikon jeten e tij per atdheun , fene dhe familjen etj.
    ..dhe cila nga kėto qė ke rėnditur ti, i rrezikohej kėti " shehidi" , qė shkoji tė luftoj nė fund tė botės ??
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Wordless pėr postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  8. #7
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    02-11-2012
    Vendndodhja
    Vojnovc Shtime
    Postime
    412

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
    ..dhe cila nga kėto qė ke rėnditur ti, i rrezikohej kėti " shehidi" , qė shkoji tė luftoj nė fund tė botės ??
    Ky qlirimtar luftoj per lirin Kosoves luftoj edhe ne ilirid ,por nje qlirimtar smund te rri i qet kur nje populli i mohohet liria, ai luftoj per lirin e nje kombi i cili vuan me dekada te tera nga regjimi famtkeq ,dhe sipas islamit nuk ka veper me te mir dhe me te dashur per zotin se sa te mundohesh tja kthesh buzqeshjen, lirin nje populli te cilit i mohohet nje gje e till,atja po vriten po masakrohen grat femijet dhe pleqet pa meshir dhe ne si musliman e kemi obligim qe te ndihmojm me ate qe mundemi per lirin dhe ne mbrojtjen e ketyre njerzve te pafajshum,

    Nuk ka veper me madheshtore se sa tju dalesh ne ndihm atyre qe u eshte ber padrejtesi ;nuk ka veper me madheshtore ne kete bot se sa tja kthesh buzqeshjen nje femiu,

    Ata qe luftuan ne Kosov lugin e Ilirid tani po luftojn edhe ne siri ,ndersa ata te cilet nuk kontribuan per vendin e tyre por iknin neper rruget e evropes ,kur sishin ne gjendje te ndihmonin kombin e tyre smund te ndihmojn as kombet tjera
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shtimjanii : 03-08-2013 mė 18:04

  9. #8
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Kishte mė afėr dhe mė parėsore Preshevėn, Medvegjen dhe Bujanovcin. Kėsaj i thonė tė lėsh shtėpinė tėnde tė digjet dhe tė shkosh tė fikėsh zjarrin ne det
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  10. #9
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    02-11-2012
    Vendndodhja
    Vojnovc Shtime
    Postime
    412

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
    Kishte mė afėr dhe mė parėsore Preshevėn, Medvegjen dhe Bujanovcin. Kėsaj i thonė tė lėsh shtėpinė tėnde tė digjet dhe tė shkosh tė fikėsh zjarrin ne det
    Ne lugin nuk ka luft zotri ai shtepin e vet dhe te vellezerve te vet e mbrojti kur ke nevoja ,dhe do ta mbronte prap ,ai e ka deshmu veten ne mbrojtje te kombit dhe atdheut te tij andaj leni mos na shitni tani men

  11. #10
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    As nė Kosovė nuk kishte luftė dhe e filluat luftėn pėr pavarsi !!! As nė Siri nuk kishte luftė dhe e filluan. Pra edhe MPB duan liri dhe pavarsi , e ju " shehidėt" e keni pėr detyre t'i ndihmoni se i keni vėllezėr tė njė gjaku. Mbaroni detyrat parėsore dhe vllazėrore ,pastaj shkoni tė ndihmoni botėn..

    Shėndet
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  12. #11
    i/e regjistruar Maska e Te njof
    Anėtarėsuar
    10-06-2013
    Vendndodhja
    Tetova
    Postime
    76

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
    As nė Kosovė nuk kishte luftė dhe e filluat luftėn pėr pavarsi !!! As nė Siri nuk kishte luftė dhe e filluan. Pra edhe MPB duan liri dhe pavarsi , e ju " shehidėt" e keni pėr detyre t'i ndihmoni se i keni vėllezėr tė njė gjaku. Mbaroni detyrat parėsore dhe vllazėrore ,pastaj shkoni tė ndihmoni botėn..

    Shėndet
    Po c'te dhemb kaq shume more i uruar,,,apo mos valle nuk te merr gjumi pa shprehur urrejtjen tende,n'ket rast per nje te Vdekur,,,
    Leri mor burre keto sende,shihet se s'kupton gje,Ndegjo dhe meso pastaj vepro,,ti ke shume fjale,por nuk hyn ne pune,,,as ne gjendjet hyjnore mes Krijuesit dhe krijeses absolut nuk i dime,,edhe pse kemi lexuar kemi ndegjuar dhe veprojme si te tille,,,shfleto literature Islame,ke sa te duash dhe pastaj do e shohesh se si eshte te jesh nje Musliman dhe aq me shume si nje Shehid(deshmor) ne rruge te Allahut,pasi qe xhihadi ndahet ne shume dege,dhe renia deshmor ne rruge te Zotit eshte vetem nje prej degeve te nje Peme shume te madhe,,mire mbetsh!

  13. #12
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga Shtimjanii;3662075[B
    ]Ky qlirimtar[/B] luftoj per lirin Kosoves luftoj edhe ne ilirid ,por nje qlirimtar smund te rri i qet kur nje populli i mohohet liria, ai luftoj per lirin e nje kombi i cili vuan me dekada te tera nga regjimi famtkeq ,dhe sipas islamit nuk ka veper me te mir dhe me te dashur per zotin se sa te mundohesh tja kthesh buzqeshjen, lirin nje populli te cilit i mohohet nje gje e till,atja po vriten po masakrohen grat femijet dhe pleqet pa meshir dhe ne si musliman e kemi obligim qe te ndihmojm me ate qe mundemi per lirin dhe ne mbrojtjen e ketyre njerzve te pafajshum,

    Nuk ka veper me madheshtore se sa tju dalesh ne ndihm atyre qe u eshte ber padrejtesi ;nuk ka veper me madheshtore ne kete bot se sa tja kthesh buzqeshjen nje femiu,

    Ata qe luftuan ne Kosov lugin e Ilirid tani po luftojn edhe ne siri ,ndersa ata te cilet nuk kontribuan per vendin e tyre por iknin neper rruget e evropes ,kur sishin ne gjendje te ndihmonin kombin e tyre smund te ndihmojn as kombet tjera
    Njerezit qe luftojne per fene dhe ne emer te fese nuk jane clirimtar.

  14. #13
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anėtarėsuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga Antiproanti Lexo Postimin
    Njerezit qe luftojne per fene dhe ne emer te fese nuk jane clirimtar.
    E ne emer kujt duhet luftuar ? Mos ne emer te dreqit ! Jo ne jemi besimtar , na jetojm dhe vdesum vetem per ALLAH .

    Kemi tre grupe te luftetareve :

    1) ata qe luftojn ne Emer te Zotit (shehidet)

    2) ate qe luftojn per syefaqesi ( te thone te tjeret po trim u kane filani !)

    3)ata qe luftojn per te mirat e kesaj dynjaje( si qeveritaret tane , kane luftu qe mas lufte , me be gerrdi ne korrupcion !)
    “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

  15. #14
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
    E ne emer kujt duhet luftuar ? Mos ne emer te dreqit ! Jo ne jemi besimtar , na jetojm dhe vdesum vetem per ALLAH .

    Kemi tre grupe te luftetareve :

    1) ata qe luftojn ne Emer te Zotit (shehidet)

    ...
    Une nuk thashe se nuk jane luftetar, por vetem se nuk jane clirimtar...

    Ata jane luftetar te fese (besimit) se tyre dhe te Zotit ne te cilin besojne. Motivet dhe qellimet e tyre jane pothuajse ekskluzivisht fetare, jo clirimtare.
    Luftetaret e tille, kur kane fuqi (pushtet) dhe mundesi, luftojne kunder secilit dhe vrasin secilin qe sipas bindjes se tyre nuk i perfille si dhe sa duhet rregullat fetare, pavaresisht a eshte mik apo armik.
    Ne luften e Sirise per cdo dite vriten me njeri tjetrin edhe ata (musliman dhe luftetar fetar) qe dikur apo kohe pas kohe luftonin se bashku kunder Assadit, edhe per mosmarreveshje fetar.
    Madje ka ndodh dhe ndodh vazhdimisht qe aty ku e kane "cliruar" perkohesisht dhe e kane marr pushtetin keta luftetar te fese, te vriten femije, burra dhe femije pa asnje gjyq dhe vetem per gjera banala, te cilat nga keta luftetar arbitrarisht kualifikohen si blasfemi etj.

    Me fjale tjera: pa motivin primar ose ekskluziv fetar, shumica nga keta luftetar, ne vecanti mercenaret, nuk do te luftonin kurre.
    Sa per liri te njerezve qe e urrejne Assadin apo anasjelltas s'do ta dinin as ku ndodhet Siria.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Antiproanti : 03-08-2013 mė 22:32

  16. #15
    i/e regjistruar Maska e urtesia
    Anėtarėsuar
    22-08-2006
    Vendndodhja
    Ne Dardani -Iliride
    Postime
    431

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    faleminderit per keshillen urtesi..pranoi edhe nga ana ime dy keshilla..e para kur te shkruash here tjeter mos kopjo neper forumet islamike por shpreh mendimin tend..edhe nese mund te kesh kopjuar diku te pakten tregoje burimin..e dyta nese dikush te pyet per dicka jep pergjigje dhe jo moral..pasi te japesh pergjigje mund te japesh moral



    nuk te pyeta ty o mik..une pyeta urtesine pasi ai solli shkrimin..bile e saktesova edhe emrin e tij..nuk shkrova '' kush mund te na sqaroje ''..por ti nuk e kuptove dhe hyre si pyka ne dru..duket mendove se edhe ketu ka ndonje konspiracion ashtu siq ishte ne rastin e ushtarit te vrare ne londer..

    une nuk e bera pa qellim pyetjen mik..une e kuptova se edhe urtesia si pjesa dermuese e forumnisteve qe shkruajne ne kete nenforum apo edhe tek toleranca fetare jan thjeshte rrobote qe kopjojne neper faqe te tjera dhe i bien ne forumin shqiptar..thjeshte fare nuk e dine cfare shkruajne dhe aspak nuk ja dine kuptimin e atyre gjerave qe shkruajne..me ka ndodhe edhe here te tjera ti pyes ata qe shkruajne dhe kan dale bllof krejt..gallata me e madhe ka qene me nje forumnist kur pruri nje foto te kombetares se futbollit te egjyptit qe kishin ulur koken ne rastin e nje goli..fanela e tyre eshte shume e ngjashme me ate te manqester united dhe kur une e pyeta '' a edhe lojtaret e manqesterit falen '' ai me krenari shkruajti '' inshalla po..edhe ata e kan kuptuar fene islame ''..kur une e nxora bllof menjehere nje moderator shume ma i kujdesshem se ti i fshiu edhe foton dhe komentet mbi te dhe mundohej qe te mos lejonte budalliqe te tilla ne nenforumin musliman..

    mik..une e kuptova qe ai e kishte fjalen per titullin fetar '' hafiz '' por me shume kuptova qe nuk ishin mendimet e tij..por nejse..

    e percaktoje mjaft mire kuptimin e fjales '' shehid '' por ti i perzien..une mund edhe te jem gabim pasi une nuk e kam studiuar fene islame por nga sa kam mesuar nga te tjeret shehid quhet dikush qe fillimisht humb jeten ne mbrojtjen e familjes..nga sa di une ne islam baza eshte familja..e dyta vjen atdheu dhe e treta ne rradhe vjen feja..edhe sikur te marrim renditjen tende valla nuk e di se si mund ta quash dike shehid kur bie ne fushen e betejes ne siri..ai nuk po lufton per familjen e tij..ai nuk po lufton per vendin e tij por as edhe per fene e tij..do te kishte kuptim nese ky do te kishte shkuar ne lufte diku ne nje vend tjeter per te mbrojtur ate vend nga nje pushtues tjete por ne siri nuk e di te kete pushtues tjeter..do te kishte kuptim nese ky do kishte rene ne nje vend tjeter ne mbrojtje te besimtareve islame qe po sulmohen apo vriten nga besimtaret e nje feje tjeter por ne siri nuk e di te kete lufte fetare..thjeshte aty po behet nje lufte civile dhe akoma nuk eshte plotesisht e qarte kush ka te drejte ndermjet paleve..siriane njera pale e sirian pala tjeter,muslimane njera pale e muslimane pala tjeter..pra dicka pa kuptim..

    gjithsesi duhet te kuptojme se ketu shkruhet thjeshte per gallate..ne fakt vete forumi shqiptare eshte gallate por gallata me e madhe jane nentemat e komunitetit musliman dhe ati te tolerances fetare..ketu cka nuk lexon njeriu sa qe as cekja e beratit nuk te gajase me fort..
    I nderuar malsor,
    behet fjal per nxenesin tim,
    Sami Abdullahu i biri i Musaut, gjyshi i tij Haxhi Nuhiu nga fsh. Koliēan i Shkupit.
    E thash hafidh, ngase gjuha shqipe posedon shkronjen dh per dallim nga turqishtja e cila ne vend te shkronjes dh e perdor shkronjen z.
    Teksti eshte paster i imi dhe nuk kam pse te bej copy paste ...
    Eshte e drejt e Juaj te merreni me paragjykime, te me nencmoni dhe turperoni, por mbi te gjitha nuk ka nevoj te genjej sikur rasti i juaj, ngase nje gje e tille nuk eshte veti dhe dukuri qe i takon nje burri.
    Kuptimet nga pikepamjet etimologjike dhe terminologjike do t'i le ne nje faqe tjeter,
    e kuptoj temen dhe perqendrohem ne teme, perdallim nga dikush qe me tregon mbi kodin etik.

    Studiuesit e shkencave Islame na kane mesuar qe egzistojne 7 kategori te SHEHIDIT,
    Te verteten se kush eshte dhe nuk eshte shehid e din Zot i vertet,
    - Jam i vetedijshem se nuk eshte shpall ndonje lufte e shenjte per hilafet,
    nuk e pershendes shkuarjen e shqipetareve ne siri, egjipt ose palestine, ...
    ngase kemi pune tona akoma te pakryera , ...
    por meqese ky rast ka ndodh, e imja eshte te lutem per shpirtin e Tij.
    e nese ndokuj i pengon, nese nuk mund qe te lutet, te pakten mos me ofendoj dhe te me lere me mberziat e mia.
    ju falemnderit per mirekuptimin e juaj ne keto dite dhimbje.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga urtesia : 04-08-2013 mė 00:43
    urtėsia

  17. #16
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anėtarėsuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga Antiproanti Lexo Postimin
    Une nuk thashe se nuk jane luftetar, por vetem se nuk jane clirimtar...

    Ata jane luftetar te fese (besimit) se tyre dhe te Zotit ne te cilin besojne. Motivet dhe qellimet e tyre jane pothuajse ekskluzivisht fetare, jo clirimtare.
    Luftetaret e tille, kur kane fuqi (pushtet) dhe mundesi, luftojne kunder secilit dhe vrasin secilin qe sipas bindjes se tyre nuk i perfille si dhe sa duhet rregullat fetare, pavaresisht a eshte mik apo armik.
    Ne luften e Sirise per cdo dite vriten me njeri tjetrin edhe ata (musliman dhe luftetar fetar) qe dikur apo kohe pas kohe luftonin se bashku kunder Assadit, edhe per mosmarreveshje fetar.
    Madje ka ndodh dhe ndodh vazhdimisht qe aty ku e kane "cliruar" perkohesisht dhe e kane marr pushtetin keta luftetar te fese, te vriten femije, burra dhe femije pa asnje gjyq dhe vetem per gjera banala, te cilat nga keta luftetar arbitrarisht kualifikohen si blasfemi etj.

    Me fjale tjera: pa motivin primar ose ekskluziv fetar, shumica nga keta luftetar, ne vecanti mercenaret, nuk do te luftonin kurre.
    Sa per liri te njerezve qe e urrejne Assadin apo anasjelltas s'do ta dinin as ku ndodhet Siria.
    Problemi qendron tek ti i nderuar , sepse nuk po mund ta konceptojsh asnje institucion fetare !

    Ne luften e Kosoves 98-99 , nje Hoxhe nga Kosova ka dhene jeten per liri , dhe simbas teje Hoxha eshte clirimtar apo shehid ? E sic e dijm Hoxha tere jeten ja ka kushtu Zotit , pra edhe vdekjen e ka ber per Zot ! E shikon veten se kerkah nuk je !???
    Fute ne funsksion trurin dhe nderro literaturen pakez se informacionet e gabueshme e kane fajin per gafet e tua dhe paragjykimet qe i ke ne koken tende .

    Luftrat ne Siri jane te pakuptueshme per ty ! Se pari duhet te mesojsh cka eshte lufta , cka eshte xhihadi , cka aeshte drejtesia , e verteta dhe e shtrembeta ? E pastaj te mund ti kuptosh padrejtesit dhe lufterat tek popujt arab atje !
    “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

  18. #17
    Antar i PDK-s Fitimtar. Maska e Boy_XL
    Anėtarėsuar
    24-10-2010
    Vendndodhja
    n'PDK
    Postime
    678

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Hafidh (hafiz) do te thote ai i cili ka mesuar permendesh te gjithe Kuranin.

    Shehid eshte ai i cili sakrifikon jeten e tij per atdheun , fene dhe familjen etj.

    Nuk eshte e thene qe te vdesesh per ceshtjet e siperpermendura per tu bere shehid.Profeti Muhamed a.s kur njehere kur takoi nje te ri ne moshe e pyeti a ke prinder ? Po ju pergjigj djali i ri.Epo ik kujdesu per prinderit e tu sepse xhihadi me i mire eshte ai qe kujdeset per familjen e tij. Keta djem qe japin jeten ne Siri , Allahu xh.sh i shperblehte me xhenet inshallah por edhe une mendoj se xhihadi me i mire eshte te perhapesh Islamin ne trojet Shqiptare duke krijuar familje muslimane sesa dhenia e jetes ne Siri.
    - e Hallall t'koft.
    Vv - Palaēo+LISBA :D

  19. #18
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga Te njof Lexo Postimin
    Po c'te dhemb kaq shume more i uruar,,,apo mos valle nuk te merr gjumi pa shprehur urrejtjen tende,n'ket rast per nje te Vdekur,,,
    Leri mor burre keto sende,shihet se s'kupton gje,Ndegjo dhe meso pastaj vepro,,ti ke shume fjale,por nuk hyn ne pune,,,as ne gjendjet hyjnore mes Krijuesit dhe krijeses absolut nuk i dime,,edhe pse kemi lexuar kemi ndegjuar dhe veprojme si te tille,,,shfleto literature Islame,ke sa te duash dhe pastaj do e shohesh se si eshte te jesh nje Musliman dhe aq me shume si nje Shehid(deshmor) ne rruge te Allahut,pasi qe xhihadi ndahet ne shume dege,dhe renia deshmor ne rruge te Zotit eshte vetem nje prej degeve te nje Peme shume te madhe,,mire mbetsh!
    Ku ma pe urrejtjen ti mua ?!! Se mos mė ke parė gjė tjetėr lol se urrejtje jo e jo njė herė. Unė nuk e urrej atė tė ndjerin, thjesht mė dhimset se i shkoji jeta nė "dobi tė botės" dhe jo nė dobi tė familjes sė tijė dhe tė kombit.
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  20. #19
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anėtarėsuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Allahu e pranoft si SHEHID !… dhe e ēliroft popullin sirian nga pushteti i diktaturės alevite !

  21. #20
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Pėr: Edhe njė Shehid - Sami Abdullahu

    Citim Postuar mė parė nga Le dévoué Lexo Postimin
    Allahu e pranoft si SHEHID !… dhe e ēliroft popullin sirian nga pushteti i diktaturės alevite !
    E cka me bo Allahu pastaj me alevite...!?

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •