Close
Faqja 3 prej 17 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 335
  1. #41
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    kush e ka ber komentim in e ketyre dy ajeteve???
    silli arabisht pastaj edhe shqip .dhe pastaj me trego pse sipas teje kjo tregon se ky rashada na qenka i dergaur
    Kurani nuk ka nevoje per komentim , sepse vete Kurani komenton kuranin.

    kush t'a tha ty se kurani ka nevoje te komentohet nga dikush , si psh Ibn Kethir etj.
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  2. #42
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    O bani, po keta nuk e kuptojne Kuranin nese nuk ka komentim ne te. E shef? Kerkojne komentuesin ne menyre qe ta vertetojne ate cfare thote Kurani...lol

  3. #43
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    kush e ka ber komentim in e ketyre dy ajeteve???
    silli arabisht pastaj edhe shqip .dhe pastaj me trego pse sipas teje kjo tregon se ky rashada na qenka i dergaur
    rashadi eshte i derguar sepse solli mrekulline Matematikore te Kuranit te bazuar ne numerin 19 dhe 19 here permendet ne Kuran fjala Rashada(rrenja e emrit rashad)
    shikoje ketu;
    Mrekullia matematikore e Kuranit
    http://masjidtucson.org/albanian/Mre..._e_Kuranit.pdf
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  4. #44
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    Kurani nuk ka nevoje per komentim , sepse vete Kurani komenton kuranin.

    kush t'a tha ty se kurani ka nevoje te komentohet nga dikush , si psh Ibn Kethir etj.
    ti nuk din as shqip lere me pastaj arabisht apo anglisht.

    kush e ka ber komentimin e keytre ajetev sepse kurani nuk perkthehet dot ne shqip,porse mund te meren ajetet arabisht ,dhe pastaj zgjell fjalet qe me shumti i pershtaten ne shqip,porse nga arabishtje ne shqip nuk e perkthen dot.nejse

    kush e ka perkthy ??

    dhe silli arabisht pastaj shqip ,pastaj me trego pse sipas teje keto dy ajete deshmojne se ky far rashadi eshte i derguar???

  5. #45
    Citim Postuar më parë nga master2006 Lexo Postimin
    O bani, po keta nuk e kuptojne Kuranin nese nuk ka komentim ne te. E shef? Kerkojne komentuesin ne menyre qe ta vertetojne ate cfare thote Kurani...lol
    eshte e habitshme per ta se si nuk po ju sjellim 'dijetarin' qe i komenton keto dy ajete, e edhe me e habitshme se nuk e kuptojne qe "dijetari" nuk ka qene i autorizuar nga Zoti te beje kete pune , ai vete me deshirene e vet dhe pa autorizimin e e Zotit e ka bere komentimin , pastaj disa(shumica) i marrin keto komentime si "shpallje hyjnore qe mund te rivalizojne Kuranin , fjalen e Zotit".
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  6. #46
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar më parë nga master2006 Lexo Postimin
    O bani, po keta nuk e kuptojne Kuranin nese nuk ka komentim ne te. E shef? Kerkojne komentuesin ne menyre qe ta vertetojne ate cfare thote Kurani...lol
    o shoku un po kerkoj kush i ka perkthy keto dy ajete ???se me sa duket nuk e kuptoni dot ju te dy se kurani nuk perkthehet ne asnje gjuhe te huaj ,porse komentohet ,dhe nuk kam per qellim komentim si ai i ben ketherit apo te tjer.porse ca te besh nuk jan veshet qe nuk degjojne porse jn zemrat ne kraharor qe vdesin.un i kerkoj ketij pse sipas tij ne ato dy ajete ka rgument se rashada eshte profet ,ai thote sepse ka zbuluar mrekulline e 19 .
    ne kemi nje shprehje e cila thote

    te rrofte kosherja se bletet te paskan mar rrugen

  7. #47
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    ti nuk din as shqip lere me pastaj arabisht apo anglisht.

    kush e ka ber komentimin e keytre ajetev sepse kurani nuk perkthehet dot ne shqip,porse mund te meren ajetet arabisht ,dhe pastaj zgjell fjalet qe me shumti i pershtaten ne shqip,porse nga arabishtje ne shqip nuk e perkthen dot.nejse

    kush e ka perkthy ??

    dhe silli arabisht pastaj shqip ,pastaj me trego pse sipas teje keto dy ajete deshmojne se ky far rashadi eshte i derguar???
    ajetet tregojne per nje te derguar qe vjen pas Muhamedit 3:81 dhe ne 33:7 thuhet qe nuk ishte Muhamedi ai qe do vinte, pra kuptohet nje tjeter i derguar,
    ne perkthimin e sherif ahmetit fjala resul eshte fshehur ne ajetin 3:81

    per sot nuk mundem te shkruaj me , por e vazhdojme neser kete bisede,
    naten e mire !
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  8. #48
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    o shoku un po kerkoj kush i ka perkthy keto dy ajete ???se me sa duket nuk e kuptoni dot ju te dy se kurani nuk perkthehet ne asnje gjuhe te huaj ,porse komentohet ,dhe nuk kam per qellim komentim si ai i ben ketherit apo te tjer.porse ca te besh nuk jan veshet qe nuk degjojne porse jn zemrat ne kraharor qe vdesin.un i kerkoj ketij pse sipas tij ne ato dy ajete ka rgument se rashada eshte profet ,ai thote sepse ka zbuluar mrekulline e 19 .
    ne kemi nje shprehje e cila thote

    te rrofte kosherja se bletet te paskan mar rrugen
    jo vetem kurani , por asnje gjuhe nuk perkthehet, por vetem perkthehet kuptimi ,
    perkthimi fjale per fjale nuk vlen per asnje gjuhe , e normal as per arabishten , pasi nuk mund te perkthehen nga shqipja ne anglisht fjale per fjale psh shprehjet;

    1-a merr vesh
    2-fije per pe
    3-n'pik t'mjesit
    etj etj,
    sepse po te perkthehen fjale per fjale nuk do kishin kuptim , perkthimi nenkupton perkthimin e kuptimit e jo perkthimin fjale per fjale , kjo vlen per gjith gjuhet e botes , anglisht , gjermanisht , rusisht dhe normal mes te gjithave edhe arabisht.

    pse na lodh me gjera te kota ne mes te nates mor i nderuar...
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  9. #49
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    ik fli e kullohu nje her se ti paske ik per lesh

  10. #50
    Citim Postuar më parë nga paridi26 Lexo Postimin
    ik fli e kullohu nje her se ti paske ik per lesh
    dhe tipa si ti pretendojne qe Allahu do ti coje ne xhenet dhe per me teper deklaron se je edhe i sigurte per fene tende, dmth se je i sigurte qe ti do shkosh ne xhenet...

    i kerkoj falje vetes time qe harxhova kohe me ty..
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

  11. #51
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    paridi26, mund te me tregosh se per cfare bese behet fjale ne ajetin 33:7? Permbledhe te lutem me 1 fjali, dhe te sqarohemi mire

  12. #52
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    dhe tipa si ti pretendojne qe Allahu do ti coje ne xhenet dhe per me teper deklaron se je edhe i sigurte per fene tende, dmth se je i sigurte qe ti do shkosh ne xhenet...

    i kerkoj falje vetes time qe harxhova kohe me ty..
    sinqerisht je shume injorant dhe me llogjike shume te ceket.

    fakti se un jam i sigurte ne fene time (“Besimtarë janë vetëm ata që i besuan Allahut dhe të Dërguarit të
    Tij, e pas kësaj nuk dyshuan por luftuan me pasurinë dhe me jetën
    e tyre në Rrugë të Allahut. Ata janë të vërtetit.”
    [Huxhurat: 15])nuk don te thote se un ja sigurova vetes xhenetin,don te thote se un jam i sigurte ne fene time,ndryshe nga disa te cilet hidhen sa ne nje xham ne nje tjeter.

    a ka mundesi te tregoni kush i ka perkthy keto ajete,ti sillni arabisht pastaj shqip dhe te tregoni pse sipas jush keto vertetojne se rashadja eshte i dergaur ???

  13. #53
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    ps

    dhe nuk perkthehet arabishtja ne asnje gjuhe te botes per shembull sic mund te perktheht shqipja ne arabisht ose italishtja ne anglisht ,arsyja eshte se nuk ka fjale te mjaftueshme dhe shume her duhet me e deviju kuptimine drejte per drejte te fjales madje edhe te gjithe fjalis,

  14. #54
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Sa e veshtire eshte te marresh nje pergjigje ne kete forum. Megjithate, mbetem me shprese se deri neser kur ta vizitoj serish kete teme, do ta gjej edhe pergjigjen. Kalofshi nje nate te mire

  15. #55
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    me thene te drejten un kam dy ore qe po pres pergjigje

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e Ermedin
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Postime
    716
    Një prej shumë prodhimeve të plotizmit çifut për të edukuar dijetarë
    në përputhje me qëllimet e tyre përçarëse, me gjithë skllevërit e tyre.

  17. #57
    Robi i All-llahut
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Në Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar më parë nga master2006 Lexo Postimin
    O bani, po keta nuk e kuptojne Kuranin nese nuk ka komentim ne te. E shef? Kerkojne komentuesin ne menyre qe ta vertetojne ate cfare thote Kurani...lol
    Mbasi thue master se këta nuk e kuptojnë Kur'anin, atëherë ju që e kuptonoi Kur'anin, na tregoni njiherë ajetin:

    " vjedhësit dhe vjedhëses prejuani duart, si shpagim i veprës që bënë, (kjo masë është) dënim nga All-llahu. All-llahu është i fuqishëm, ligjdhënës i urtë. "

    Sureja El-Maide, ajeti 38.

    Si i priten duart vjedhësit dhe vjedhësve?

    1. A u priten të dy duart?
    2. Njëra dorë?
    3. Prej ku i priten duart: a) krejt krahun?; b) prej në bërrul?; c) prej në bylyzyk?
    4. A është njisoj si nji vjedhës që vjedh nji dirhem, me nji vjedhës që vjedh më tepër se nji dirhem?

    Na i tregoni ju që e kuptoni Kur'ani ti master dhe shabani!!!!
    Kush nuk është robi i All-llahut, ai është robi i shejtanit.

  18. #58
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga bani Lexo Postimin
    mor ti,
    sado shkurt qe une te t'a shpjegoj , faljen dhe kohet e faljes dhe zekatin dhe se kur jepet dhe te gjitha me rradhe , do me duhen 3 ore per t'i permbledhur ne nje postim,
    une nuk mund te bej kete sepse eshte nje gje e cila merr shume kohe ,
    sa per lutjen shiko ketu;


    dhe zekati eshte 2.5% e te ardhurave mujore(cdo muaj)
    dhe shehadeti, Nuk ka perendi pos Perendise(La ilahe il Allah)

    nuk mundem me teper se do me marre shume kohe dhe nuk e shikoj te arsyeshme te zgjatem kaq shume per gjera qe po ti kerkosh do i gjejsh ne internet.
    O injorant, kush ta ka mesuar islamin ty?
    2.5% ne muaj thote , i bie te pagosh 30% zekat ne vit.
    Shko o injorant e meso bazat e islamit ne fillim pastaj merru me mohimin e synetit.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  19. #59
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Surja 3 (Ali Imran) flet per Ehlu-Kitabet (jehudijt dhe krishteret). Andaj ajeti i kesaj sureje tregon se Allahu e ka marr beslidhjen prej te gjithe profeteve qe t'i ndihmojne RESULIT, i cili eshte Muhammedi. Sepse Allahu per te tha: "Muhammedun Resulullah" (Muhamedi eshte resul i Allahut). Resuli ne kete ajet eshte per qellim Muhamedi. Kush pretendon se eshte dikush tjeter duhet te sjell ajet per kete, perndryshe eshte genjeshtar.

    Kurse ajeti ne suren 33 tregon per NJE BESLIDHJE TJETER, e ajo eshte BESLIDHJA E KUMTIMIT TE SHPALLJES DHE MOSFSHEHJA E SAJ.

    Prandaj ne kete ajet permendet Muhamedi a.s.

    Kush thote se eshte per nje resul tjeter pas Muhamedit, ai s'eshte musliman sepse po e akuzon Muhamedin a.s. se ai e ka fshehur kete fakt prej ummetit te tij dhe nuk i ka treguar.

    Pastaj vet kjo bie ne kontradikt me pohimin e RASHADIT i cili thote se eshte MEHDIU i muslimaneve. Mehdiu NUK DO TE JETE RESUL.

    Rashadi eshte nje krijese masonike me qellim te vetem shkaterrimin e religjioneve.


    Nese Rashadi mrekulline e ka nga Kurani, ateher duhet te sjell argument nga Kurani se eshte Resul. Mrekullia eshte e Kuranit qe ia zbriti Muhamedit a.s. Zoti i tij. Rashadi ska ketu asnjefar merite.

    Numrin 19 e ka potencuar Allahu ne Kuran dhe plot prej dijetareve pas tij, Rashadi ska sjellur asgje te re.


    Pastaj, Allahu qarte thote ne Kuran per Muhamedin a.s. Se ai eshte "Khatemun-nebijjin" Ai eshte "nebijju (profeti) i fundit".

    Nebij eshte ai qe e verteton shpalljen e meparshme, kurse RESULI eshte ai qe e verteton shpalljen e meparshme DHE SJELL SHPALLJE TE RE.


    Andaj CDO RESUL ESHTE EDHE NEBIJ, sepse edhe nebiji edhe resuli vertetojn shpalljen e meparshme. Kur thote Allahu per Muhamedin a.s. se eshte "Nebijji i fundit" kjo do te thote se SKA PAS TIJ SDO TE KETE AS NEBIJJ E AS RESUL!

    Kush thote ndryshe ai eshte QAFIR dhe PERGENJESHTRUES I KURANIT

  20. #60
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    O injorant, kush ta ka mesuar islamin ty?
    2.5% ne muaj thote , i bie te pagosh 30% zekat ne vit.
    Shko o injorant e meso bazat e islamit ne fillim pastaj merru me mohimin e synetit.
    pse , nje i varfer i uritur , duhet te pres nje vit qe te haje nje cope buke??
    zekati duhet dhene sa here fiton pasuri(para ose mall),nqs perdite paguhesh , perdite duhet dhene zekati , nqs nje here ne muaj , atehere nje here ne muaj ,
    muhmedanet thone se eshte nje here ne vit , duke e neglizhuar te uriturin qe pret zekatin per te jetur.
    Nuk ka perëndi tjetër përveç ZOTIT

Faqja 3 prej 17 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •