Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 144
  1. #21
    I qete Maska e BEHARI
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    nejse !une mendoj se nuk do jet e lehete dita per cdo vajze
    qe kur mbush 18, 19 apo 20 vite me prinderit vllezerit apo te afermit e vet,
    dhe nje dite tu kthej shpinen me qense eshte ligj per te gjith!
    prandaj mendoj qe vajzat po dolen diten e marteses duke u zgerdhire apo kenduar do ishte munges respekti ndaj prinderve dhe familjes ku esht lindur dhe rritur!prandaj mendoj qe kur ato qajne jane vertet lot malli dhe merzie!

  2. #22
    e shemtut
    Anëtarësuar
    27-03-2007
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    31
    Gjerat nuk jane aq bardh e zi apo te prera me thike...
    Dikur vajzat qanin me teper sic e tha dikush me lart se ashtu ishte tradita edhe se duke mos e pare me sy te shoqin...te frikesuara nga e ardhmja qe i priste...
    Sot shumica e vajzave nuk qajne dhe me mire per to sepse kjo do te thote qe sjane penduar per gje ...
    Dhe ato qe qajne e bejne se ashtu ja u ndien... eshte nje moment shum delikat... mua per vete gjithmone me mbushen syt me lot kur shikoj nje perqafim te nuses me prindrit apo vellane e motren ... eshte e vertete qe duhet te jesh e gezuar se eshte dita me e bukur e jetes tende(ndoshta) por ama ajo jete tek familja jote nuk kthehet me sado afer te jesh...

  3. #23
    I qete Maska e BEHARI
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    perseri kembengul se vajzat qe qajne diten e marteses tregojne dhimbjen respektin ndjeshmerine ndaj familjes ku esht lindur dhe rritur!

    shum kush mund ta dije se djemte kur kan shkuar ne ushtri apo dhe aksione kan qar kur jan perqafu me prinderit ,pra qe ka qen nje periudh e caktuar maxsimum 2 vjet!
    pa leri vajzat qe martohen dhe ndahen nga familja per jet dhe vine si mysafire ne shpin e vet ku jan lindur!prandaj duhet tregu ma respekt per lotet e atyre vajzave!

  4. #24
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anëtarësuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    Nuk besoj se ka te beje fare me zakon ose rit .Kur martohen vajzat kineze ose afrikane qajne gjithashtu,ndaj i bashkohem mendimit se e bejne nga NGARKESA PSIKOLOGJIKE E MOMENTIT TE NDARJES.
    Kur lind,martohet njeriu per cudi qan.....
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  5. #25
    Ndoshta ngaqe ndahen nga familja, por ka edhe nga ato qe qajne kot (Qe te duken interesante ).
    Ndoshta eshte nje zakon i trasheguar me perpara edhe ka ngel akoma.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Vdekja
    Anëtarësuar
    20-06-2007
    Postime
    268
    Eshte dokë ,mendoj qe nuk e dijne as vete pse qajne ,por edhe ka fillu te largohet kjo !

  7. #27
    i/e larguar Maska e selina_21
    Anëtarësuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
    Postime
    1,099
    Citim Postuar më parë nga ShocK
    Ndoshta ngaqe ndahen nga familja, por ka edhe nga ato qe qajne kot (Qe te duken interesante ).
    Ndoshta eshte nje zakon i trasheguar me perpara edhe ka ngel akoma.

    Me pelqeu mendimi yt.................

    Dhe ndoshta kete rruge zgjedh dhe une..dmth..te qaj cik...dhe pse spara me dalin lotet..kotttt

  8. #28
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar më parë nga selina_21
    Me pelqeu mendimi yt.................

    Dhe ndoshta kete rruge zgjedh dhe une..dmth..te qaj cik...dhe pse spara me dalin lotet..kotttt
    Po qave ti une do mbush nje det me lot per ty
    Sui generis

  9. #29
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    E di si me duket kjo teme?Si teme e vene nga dikush ne kohen e Lek Dukagjinit.lol
    Shekulli 21,nuk e di a ka akoma,a ekzistojne femra qe qajne diten e marteses.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 22-06-2007 më 23:27

  10. #30
    udhetare.... Maska e Klaraaa
    Anëtarësuar
    29-08-2003
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    181
    eshte e rende te ndahesh nga familja, pavaresisht se martesa eshte pjese e jetes per te krijuar nje vazhdimesi, si prinderit tane. Sado larg apo afer shkofsh, si tek nena e babai nuk ka, princeshe gjithe kohes, ;-)
    Enya-Adiemus

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e resina
    Anëtarësuar
    19-05-2007
    Vendndodhja
    ne nje vend te bukur,ku cdo stine ka bukurine e vet
    Postime
    286
    BEHARI perseri kembengul se vajzat qe qajne diten e marteses tregojne dhimbjen respektin ndjeshmerine ndaj familjes ku esht lindur dhe rritur!

    E vertete kjo!Por eshte dhe nje shkeputje nga nje jete
    ku ti je rritur nen kujdesin e te tjerve ( te prinderve)dhe nje jete qe nis
    dhe qe kerkon perballje me nje familje te re.
    Megjithate sot gjerat jane me ndryshe vajzat qajne me shume nga
    emocionet qe ndjejne ne kete dite te vecante.
    JETEN TA JETOSH PA E VRARE

  12. #32
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Qajne sepse merziten se nuk do i shohen prinderit dhe farefisin me regullisht por me ralle se cdoher , per kete qellim mendoj se qajn , dhe gjithashtu eshte edhe nje tradit ne martesat shqiptare qe femra te vajtoj kur martohet...

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e samer
    Anëtarësuar
    21-09-2003
    Vendndodhja
    atje ku ka ere te paster dhe qiell te kalter
    Postime
    129
    qan se e le krevatin ku ka flejte vite, qajne se nuk do shikojne kollaj njerzit e vet, qa se kush e di se ca e pret atje ku shkon
    Keto kane qene dikur e Shqiperi sma merr mendja se tani prape qajne

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    kjo gje ndodh vetem te ne ne shqiperi apo edhe ne vende te huaja?
    a qajne nuset italiane a greke a serbe?


    me perpara qanin shume nuset se ndaheshin nga mema dhe baba , nga femijeria dhe rinia , nga lagjia dhe shoqeria dhe ky fakt u sillte here frike, here mall , here kuriozitet dhe se fundi qanin , por ghithesesi nuk duhet te qajne , se eshte cik e papershtatshme ,
    por ato mund te lotojne ama

  15. #35
    The Daywalker Maska e Dageus
    Anëtarësuar
    08-02-2007
    Vendndodhja
    NYC
    Postime
    52
    Citim Postuar më parë nga BEHARI Lexo Postimin
    nejse !une mendoj se nuk do jet e lehete dita per cdo vajze
    qe kur mbush 18, 19 apo 20 vite me prinderit vllezerit apo te afermit e vet,
    dhe nje dite tu kthej shpinen me qense eshte ligj per te gjith!
    prandaj mendoj qe vajzat po dolen diten e marteses duke u zgerdhire apo kenduar do ishte munges respekti ndaj prinderve dhe familjes ku esht lindur dhe rritur!prandaj mendoj qe kur ato qajne jane vertet lot malli dhe merzie!

    So, po mos ti qahet si t'ja bejne hallit? Te qajne me zorr se eshte mungese respekti. Sa te mykur qe jeni nga mendja, lol, se lotet ne diten e marteses e tregojne respektin per prindin. Keto gjera bien nen titullin "Vetem ne Shqiperi".
    Not ready to make nice!!!

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    une nuk qava kur u martova...qesha, u turperova ngaqe isha pak nervoze :P por per te qar...as nje koker lot...vec kur qesha me lot...atehere po
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  17. #37
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-10-2007
    Vendndodhja
    ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
    Postime
    783
    po ku ta di une pse qajne?se mos jam martuar...po besoj se cdo nuse,qan per arsyen e vet.disa edhe nga gezimi...

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    ka qe qajne se e do zakoni, ka qe qajne per nje arsye goxha te mire, largohen nga familja, behen pjese e nje famije tjeter, eshte moment prekes.
    Une kam pare dhe vellezrit zakonisht qe qajne, dhe ça te qari thuaj.
    Dhe mua me ka qelluar njehere kur u martua nje kushurira ime dhe qava, pashe vellain qe po qante dhe u preka dhe une, po dola jasht nuk pa njeri.

  19. #39
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-10-2007
    Vendndodhja
    ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
    Postime
    783
    une sbesoj te qaj.kam qare me perpara.kur te vije ajo dite,po te qaj,do qaj vetem.

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e Eda64
    Anëtarësuar
    01-09-2006
    Vendndodhja
    eda_19642000
    Postime
    104
    perpara ne kohen ton ,ishte turp qe goca te mos qante ,sepse eshte fjala e asaj me siper qe te mirrnin neper goje ,mir ato qe e merrnin me shkusi kishte te drejt te qante se sdinte me ke te jetonte se nuk njiheshim ,por edhe ato qe e merrnin vet u donte te derdhte pak lot nuserie qe po dilje nga shtepije ,ishte goc dhe u bem nuse ,dhe tjetra se ishte qe goca kur del nuse ka lezet kur qan se kur qesh se te dhimset vajzeria qe len.AMAN KOT KJO GJE ,me mir te dali nuse duke qesh se i shkon jeta duke qesh gjithmon ,cfituam ne qe qam kot fare ashtu te ikin jeta po he

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Traditat e dasmave shqiptare
    Nga katana në forumin Folklori shqiptar
    Përgjigje: 114
    Postimi i Fundit: 08-09-2014, 16:25
  2. Deklarata universale e të drejtave të njeriut dhe Islami
    Nga Cappuccino në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 98
    Postimi i Fundit: 30-11-2013, 13:37
  3. Vajzat dhe adoleshenca
    Nga altin55 në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 14-01-2005, 17:10
  4. Vajzat dhe adoleshenca
    Nga altin55 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-10-2004, 15:54
  5. Të drejtat e njeriut në Lindje dhe në Perëndim
    Nga Shpresmiri në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 09-02-2004, 19:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •