Close
Faqja 13 prej 15 FillimFillim ... 31112131415 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 289
  1. #241
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Zarathustra. Lexo Postimin
    Etrusket dhe Egjyptianet ketu jane pa lidhje, pasi kulturat kombetare te mirefillta filluan te zhvillohen vetem pas shekujve te 14-15, dhe formimi e maturimi i tyre solli formimin e shteteve, nivelit pra me te larte te civilizimit human.
    ja , kjo ishte pordhe me rigon.

    Po Etrusket dhe Egjyptianet, e jo vetem, po nje pjese e mire e Persise dhe botes ne lindje, jane shembuj te gjalle te asimilimit fetar. Pak rendesi ka nese eshte krishterimi apo islami.
    Alfeko kete po mundohet te shpjegoje, po kujt ja thote se.
    Tani shyqyr qe krishterimi na qenka 1000 vjet me i perparuar se islami dhe hajde le te themi se nuk demton kulturat. Po me ç'fare çmimi perparoi krishterimi, me djegjen e shtrigave ne turren e druve, jo se "adhuronin djallin" se kjo nuk ka baza, po per te zhdukur nje kulture te lashte sa vete njerezimi, nje kulture qe bazohet ne respektin e plote te vullnetit dhe vlerave njerezore, ne harmoni me natyren. Po papatit kjo nuk i leverdiste, sepse fete ushqehen me injorance. Kemi gjysem evrope te latinizuar, shiko anglishten se sa fjale e folje latine ka. Pse? Po fale kishes. Po ne lindje, meqe e pranon dhe vete qe nuk ka identitet kombetar, kete drejte, po cili eshte shkaku i kesaj prapambetje? Pse tashme pothuajse te gjitha vendet muslimane te lindjes se mesme , ose kane arabishten gjuhen meme, ose e kane gjuhe zyrtare? Dhe librin e vetem qe shumica ka lexuar eshte kurani,ashtu si libri i vetem qe njerezit lexonin(me mire te themi degjonin) ishte bibla.

    Feja eshte si nje organizem shoqeror-kulturor, qe ushqehet me kulturat e tjera, duke i asimiluar, duke i permbledhur ne vetvete. Krishterimi eshte shembull i kesaj. Sa festa e rite pagane, apo festa lokale jane integruar ne krishterim , me mire te themi asimiluar.

    Po ti do thuash qe edhe une po flas pordhe me rigon, se gjoja kjo nuk ka lidhje.
    Ka shume lidhje , se nese feja nuk eshte gje tjeter veçse kulture e huaj asimiluese, kultura jone mund te jete veç ajo shqiptare, e feja jone eshte shqiptaria.
    Do thuash ti po ne nuk kemi nje liber te shenjte, dhe nje zot qe çirret e therret per lufte e gjakderdhje. Po ne fakt islami eshte kulture arabe + allah + kuran. Krishterimi, kulture latine(ose greke ne rastin e orthodoksise) + bibel + trini.
    Po prap do thuash ti se krishterimi ka qene ne trojet tona qe ne fillimet e tij. Mundet, une di vetem se ne kishe flitej o latinisht o greqisht, e ne xhami arabisht, shqipja ishte gjuhe e shejtanit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 02-11-2007 më 06:19

  2. #242
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    Citim Postuar më parë nga Zarathustra. Lexo Postimin
    Perse Gjermanishtja standarde sot eshte ajo me te cilen u perkethye Bibla prej Martin Luther.
    uo uo uo mbaj kuajt usta se po ja fut kot


    Nuk doja te hyja ne daba faktikiht se c'kisha per te thene i ka thene alfeko e x files por ... me vrau syte ky budlleku qe jepet si fakt.

    Shoku zarathustra e ke lexuar ndonjehere gjermanishten e Luther? E ke lexuar ndonjehere gjermanishten e sotme?

    ose me afer akoma:

    E ke lexuar gjermanishten e göthes apo shillerit?

    E ke lexuar gjermanishten e sotme?


    Perkthimi ne gjermnaisht i bibles solli vetem largimin e popullit gjermanisth nga latinishtja e cila ishte dhe gjuha e ligjit dhe kontratave. Gjermansihtja dilte per here te pare ne pah si nje gjuhe e cila mund te perdorej dhe per gjera te tilla. PRa lutheri solli largimin nga kisha dhe jo afrimin me te.

    Ti sjell nje fakt historik i cili eshte kunder krishterimit dhe kishes katolike e ortodokse ne mbrojtje te ketyre te fundit. Eshte me te vertete absurde kjo menyre diksutimi.

    Gjithsesi ... Gjermanishtja e sotme nuk eshte veper e krishterimit por e atyre qe u larguan prej tij.

    Per shqipen te kane thene mjaftueshem te tjeret, hap syte e lexo se ti ka mbyllur syte kryqi.

    Ps: Ideja e Gjergj Kastriotit si udheheqes kryqezatash eshte vetem nje thashethem i pakonfirmuar kurr. Thashethem mese i vlefshem per njerez qe perpiqen akoma te percajne popuj.
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  3. #243
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Zarathustra, unë kam një enigmë..

    Përse Bosnja islamike dhe Haiti i krishterë kanë dallim si dita me natën, duke qenë se sipas idesë tënde se krishtërimi është kryekëput më i përparuar se islami atëherë rrjedhimisht duhet të ishte e kundërta?

    A shikon ndonjë motiv, ku e ku më të thellë, se infeksionet e lartpërmendura?



    dhe një pyetje të vogël: Rilindja Europiane, çfarë lloj termi është? Doli kot?
    Prektora

  4. #244
    Perjashtuar Maska e riu
    Anëtarësuar
    05-12-2005
    Postime
    421
    Ej, nuk ben te talleni me endrrat e njerezve ju lart. Njerezit lodhen te ndertojne historine sipas komplekseve te veta, kurse ju pa pike cipe ia hidhni poshte si pa te keq. Shkaterrues te ndyre endrrash.

  5. #245
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    [QUOTE=Zarathustra.;1738817]Tema del kot jashte qendres se saj. Tani kaluam tek etrusket dhe mumjet e Egjyptit. Kjo eshte injorance debati. Pordhe me rigon si i thone fjales.

    po flet si e jema e zeqos ne maj te thanes?

    po te kishe lexuar pelivanlleqet qe thua me larte do kishe kuptuar edhe pergjigjien.Po na thoni "se krishterimi ndihmoj shkrimin e gjuhes shqipe"?edhe po ju pergjigjemi se shkenca sote po verteton se shqipja ështe shkruajtur ne mijra mbishkrime para krishterimit ,edhe u ndalua nga greko latinet te cilet e cilesuan si GJUHA E DJALLIT!kaq mundesh ta kuptosh?

  6. #246
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga DoLpHiN Lexo Postimin
    U bere ti coban i Shqipes qe u bera edhe une coban i drejteshkrimit
    dolphin

    Po te flas edhe njeher shqip qe te drejtkuptohemi!.

    Në forum marrin pjes arvanitas,kosovar,maqedonas,arberesh ,malazez,si edhe shqiptar te cilet u rriten edhe studiuan jasht shqiperis ,pa u shkolluar ne gjuhen shqipe.Forumi na i jep te drejten te fshehim kembet tona,themi se jemi gango,por mund te jemi edhe lango,themi se jemi peshkaqen,por munde te jemi edhe kllogje zhabash etje...Ju perse kerkoni te na ofendoni pa ditur ne se ne u shkolluam apo jo ne gjuhen shqipe??Kush ju vuri çobane juve ne forume?a e kuptoni se i kaloni caqet e bashkebisedimit normale duke besuar se jeni njohes i mire i gjuhes shqipe edhe bota ësht e juaja?Ka njerez ne forum te cilet duke peshuar njohurit tona i kane nxjerr rrezultatet e veta,edhe nuk i fusin hundet në çeshtjet personale....ndaj te lutem te drejtkuptosh disa gjera edhe te mos i kalosh caqet?ndryshe kthehu andej nga mesazhi privat sepse vetem atije lejohen temat personale per jeten edhe lekuren time edhe tenden bashke.
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 02-11-2007 më 15:18

  7. #247
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    [QUOTE=Zarathustra.;1738817]

    Une nuk e di perse Skenderbeu perdorte ne fshehtesi vulen "bla bla bla". Kjo eshte histori e kafeneve. Une di qe Skenderbeu psh di qe ai u kthye ne kristian sapo u kthye ne Arberi, detyroi te gjithe shqiptaret myslimane te benin te njetjen gje, ata qe kundershtuan u eleminuan(Edwin Jacques). Nuk njihet deri me sot asnje gjeneral apo luftetar mysliman me emer i ushtrise se tij. Dhe ai ishte i zgjedhuri i Papes per nje kryqezate te re por Papa vdiq dhe plani nuk eci me tej. Eshte e padiskutueshme fakti qe Skenderbeu luftoi mes te tjerave edhe per prezervimin e kultures kristiano-europiane, sidomos kur konsideron faktin se nocioni komb dhe shtet sovran nuk ekzistonte ne ate kohe, dhe se privilegjet territoriale ai mund ti ruante edhe nen pernadorine turke.

    e pra ,ju nuk njihni historin e heroit tone kombetar edhe quani bla bla bla,pershesh me trahana simbolet e tij te cilat jan nje vazhdimesi e prejardhjes son,gje qe edhe Naim Frasheri,e Ismail Qemali e mbrojten edhe ja permenden botes .Uluni edhe lexoni Dhimiter Piliken te mesoni per bla blan tuaj,sepse po te lexoni papen paparlleqe do mesoni?

  8. #248
    i/e regjistruar Maska e ^AngeL^
    Anëtarësuar
    14-08-2002
    Vendndodhja
    U.k . London
    Postime
    2,169

    Talking

    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    ne radhe te dyte une nuk flase sipas mendimit time personale,por flase i bazuar ne histori.Nuk jame mysliman ,ashtu siç nuk munde te jeme kurre i krishtere ,pasi jame SHQIPETARE!.EDHE KJO TEME FLETE PER SHQIPTARIN NDAJ MBATHJA ANDEJ NGA ANASTASI PAPA EDHE MUXHAHEDINI NE SE DO TE DEGJOSH PERRALLA ME KRRIÇIN QE FLUTURON?UNE BESOJ TEK SHQIPTARIA EDHE NE SE KJO ËSHTE PROBLEM PER JU .....PER MUA ËSHTE NDERE EDHE KRENARI!

    ..
    jam plotesisht ndakord me postimin tend, je shume i nderuar.

    mendoj qe jo vec anetarit qe i je drejtuar por edhe atyre qe ne vend qe te vine dhe te flasim per shqiptarizmin, flasin per krishterimin dhe muslimanizmin sduhet te hyne tek kjo teme fare se per mendimin tim nuk jan shqiptare edhe nuk e dine cfare do te thote shqiptar kur ndryshojne historine dhe besimin e popullit shqiptare duke ja fut p,,rdhes si shume tjere ketu gogola qe sdine tjeter gje vec lexojne ca libra. jane bere si kompjutra te programuar qe shofim boten ne nje fantazi.



    biles par ca ditesh degjova ne nje program per fete dhe gjera shume te cuditshme qe shkenca nuk i ka aprovuar qe ekzistojne....................comenti ishte

    [u neither believe in science or live in fantasis...]
    dmth ndryshimi mes shkences e fantazive
    science = something reachable,something that feel,discover,touth,see smell. e tjere
    fantasy = well something unexistable

    Two Heart, Two Minds, In Time, Did Find, One Love, One Aim, Two Paths, The Same

  9. #249
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    e pra ,ju nuk njihni historin e heroit tone kombetar edhe quani bla bla bla,pershesh me trahana simbolet e tij te cilat jan nje vazhdimesi e prejardhjes son,gje qe edhe Naim Frasheri,e Ismail Qemali e mbrojten edhe ja permenden botes .Uluni edhe lexoni Dhimiter Piliken te mesoni per bla blan tuaj,sepse po te lexoni papen paparlleqe do mesoni?

    Po c'histroi thua o cakall. A mos valle duhet te pranojme se VULA E FSHEHTE e Skenderbeut, eleminon impaktin e krishterimit ne kulturen shqiptare? Valle cfare thote akti i konvertimit tetij ne kristian? Ironia qendron edhe tek fakti se Pilika eshte vete nje i krishtere, nipi i Thimi Mitkos, nje tjeter Rilindasi te njohur po i krishtere. A mos duhet te themi se Skenderbeu e pranoi me bezdi te madhe titullin "Athleta Christi" - Kampioni i Krishterimit, te akorduar nga Vatikani?

    Ca leshi Etruske e Egjyptiane na thua? Po flasim per kohen e kultures kombetare dhe jo ate te bashkesive fisnore pellazge apo ilire. Sigurisht qe krishterimi ka mekatet e veta, dhe te gjithe e kane degjuar periudhen e koheve te erreta te ketij civilizimi, ka dashur ti asimiloje kulturat, ka kerkuar ta imponoje filozofine e tij, etj etj, por c'lidhje ka kjo me kulturen shqiptare te mesjetes, e sidomos kur mban ne mend faktin se islami ishte dhe eshte shume here me i ashper ndaj kulturave kombetare, fale edhe filozofise se tij proletare qe nuk e lejon nacionalizmin as si koncept.

    Shkrimi i pare shqip i pranuar nga bota akademike, bile edhe nga vete Pilika, eshte Meshari, e sikur te pranojme se kjo eshte e pasakte, perseri fakti qe krishterimi ishte i vetmi civilizim qe mbajti gjalle, gjuhen dhe kulturen shqiptare gjate mesjetes dhe periudhes se Komb dhe Shtet formimit nuk mund te mohoet. Fakti qe shume figura te kultures mundohen ti japin ngjyra laike apo pagane kultures shqiptare ishte nevoje e kohes, qe impononte unitet kombetar per shtet-formim fale edhe diversitetit fetar te shqiptareve. Edhe Naimi enderronte per nje komb shqipetar bektashi, por si adhurues i revolucionit francez, kerkonte qe shqiptaret te formonin nje shoqeri te modelit perendimor.

    Une do te doja te me rreshtonit ketu qofte edhe nje emer myslimani qe i dha dicka kultures apo identitetit shqiptar qe prej Skenderbeut deri ne Rilindje. Perse pra 90% e figurave te kultures, dhe thuajse te gjitha deget e kultures shqiptare, gjuha, arti, shkenca etj, jane te krishetra, apo te zhvilluara ne zona te tilla?

  10. #250
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    Cfare feje kishte Ismail Be Vlora?


    Zaruthutra ti akoma nuk arrin te kuptosh qe te gjithe njerzit qe kane dhene dicka ne zhvilimin kulturor apo politik e ekonomik te nje vendi nuk kane qene besimtar fanatik si puna jote. Cme intereson mua ore se cfare i ka pasur familjaret apo jo skenderbeu e ku di une... persa i perket fese. Mua me intereson qe krishterimi skenderbeun e la ne balte te luftonte vetem turkun dhe e shkaterruan shqiperine komplet si ekonomikisht si demografisht.

    NJERIUN ME MENDJE TE SHENDOSHE NUK E RRIT FEJA OR MIK. Ata qe largohen prej fese ata sjellin zhvillim. KAQ.

    PSe i perktheu Fan Noli ritet fetare? Ishte ne deshiren e kishes qe te perktheheshin keto gjera ne Shqip? Jo. Kisha nuk do deshironte kurre qe populli te hapte syte por ja qe doli Noli dhe ju th njerzve ne i lutemi zotit ne gjuhen tone e jo ne gjuhen e grekut. E tak hap syte populli se ato fete e kishat e tua nuk ja kane me te mire. E njejta gje ne Gjermani me Lutherin.

    Keta ishin njerez te ndare nga kisha dhe nga krishterimi yt. Dhe keta njerez i dhane vrull zhvillimit.

    Ky eshte ndryshimi midis botes perendimore dhe asaj lindore. Ata kure nuk paten nje rilindje. Si ajo qe perjetoi Europa e e e ndau njerzimin perfundimisht nga kisha. E kur kjo ndarje u realizua filloi zhvillimi industrial, ekonomik, kulturor etj.

    Do ti vende te kishtera ku kisha nuk eshte ndare nga shteti ? Spanja, Greqia, pjeserisht Italia.

    Kane keto shtete te njejtin zhvillim si Gjermania e Franca?


    Pastaj pse merr vetem europen si krahasim ti?
    Pa merr njehere Meksiken ( 100% te krishtere); Brazilin, Peru-ne, Bolivine, Kolumbine, Kuben, republika domenikane etj etj.

    Ku e ke zhvillimin e krishterimit ne keto vende? Te gjitha vende katolike jane... ci gjeti qe nuk u zhvilluan?
    Ndryshuar për herë të fundit nga JestersWorld : 03-11-2007 më 06:40
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  11. #251
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    [QUOTE=Zarathustra.;1739642]Po c'histroi thua o cakall.
    Ca leshi Etruske e Egjyptiane na thua?
    Shkrimi i pare shqip i pranuar nga bota akademike, bile edhe nga vete Pilika, eshte Meshari,

    o kaprroll

    per histrin qe nuk i pelqen papes se romes po flase.Per ate histori qe dijetaret e rinje pa ju pyetur ju edhe idet e shkencetarve tuaj që "nuk ju rrotullohet toka",PO VERTETOJNE DITA ME DITEN SHQIPEN SI GJUHE TE PELLAZGEVE.

    Po flase per Demetrio Camarda ,filologun arberesh i cili ka veretuar prej kohe se shqipja ështe gjuha e qytetrimit paragrekolatin.

    po flase per Franz Bopp i cili mbrone nje rruge te tille

    po flase per Jakov Thomopulon me dhjetra mbishkrime pellazgo-shqipe ,nga egjypti ne etruri

    po flase per Niko Stylon qe verteton te njejten gje edhe na njoftoj botimin e librit "te etruskanit te vdekur" i cili ështe nje manifest fetare parakurverorepapapushtoreekrishtore.Nje pjese te tije e ka lexuar edhe thomopulo ne SHQIP.

    po te them se SHQIPJA PELLAZGE U ZHDUKE ME ARDHJEN E KRISHTERIMIT....NUK TE PELQEN TYJA KJO???

    JU ÇFAR LESHI PO NA THONI??PO NA FLISNI PER 1600 VJETET QE INJORANCA FETARE E KRISHTERE DIGJTE DIJETARET TE GJALL.

    PO NA THONI SE THA KRRIÇI SE GOMARI FLUTURON EDHE BESOJENI PA E KONTROLLUAR.
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 03-11-2007 më 12:07

  12. #252
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga JestersWorld Lexo Postimin
    Pa merr njehere Meksiken ( 100% te krishtere); Brazilin, Peru-ne, Bolivine, Kolumbine, Kuben, republika domenikane etj etj.

    Ku e ke zhvillimin e krishterimit ne keto vende? Te gjitha vende katolike jane... ci gjeti qe nuk u zhvilluan?
    Jo re çneh...ku ve dore krishti nuk ka varferi?Nuk vdesin mijra femije ne afrike sepse atyre po ju mesohet krishterimi....lane gjuhen e tyre edhe po mesojne gjuhen evropiane..gjuhen e krishtit .....ç neh feja ka karakter asimilues...turp kush e thot...feja ështe paqe ore paqe ështe.Keto emra qe permendet me larte nuk flasiN gjuhe te klonizuara "nga krishti edhe besimtaret e tij",keto vende flasin gjuhen e tyre edhe jo gjuhen e te ardhurve nga evropa e latinishtes se krishtere



    RESPEKTE MIK

  13. #253
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    po te them se SHQIPJA PELLAZGE U ZHDUKE ME ARDHJEN E KRISHTERIMIT....NUK TE PELQEN TYJA KJO???
    Po si u zhduk shqipja pellazge me ardhjen e krishterimit ooooo merhum....
    Po ti akoma s'ke vertetuar 100% prejardhjen nga iliret, le me prej pellazgeve. Si u zhduk pastaj shqipja e pellazgeve prej te krishtereve kur doreshkrimi i pare shqip eshte nje FALJE E KRISHTERE, dhe gjithe kultura apo letersia shqiptare e mesjetes ka per autore njerez te KISHES?

    JestersWorld

    Pash zotin mos merr kot ketu si ciftja e Dules.

    Une jam mysliman o trim, te pakten me prejardhje familjare dhe nuk kam qene ndonjehere as ne xhami e as ne kishe, sepse thjesht nuk me rruhet.
    Une as qe po debatoj me ty per synimet armiqesore te kishes, keshtu qe kupto ato qe po thuhen nje here.
    Une po te them se krishterimi krijoi nje ambient te pershtatshem nga ku dolen atdhetare dhe patriote, qofte edhe si rebele te kishes, dhe i dhane shqiptarizmit. Perse nuk ndodhi kjo me myslimanet, perse sot asnje rit fetar islam nuk thuhet dot ne shqip, perse nuk falen dot sot myslimanet ne SHQIP? Perse nuk ka nje Fan Noli mysliman ne Shqiperi?

    Dhe mjaft me keto krahasimet tuaja futja kot me Meksiken, Brazilin, Perune, Haitin etj etj. A e keni idene qe po flasim se pari per popuj qe 300 vjet me pare ishin ne epoken e gurit (indianet, Haiti zezake afrike), dhe se kane qene koloni, pra vende qe europianet i kane perdorur per te shfrytezuar burimet natyrore me shume sesa per te zhvilluar civilizimin vendas? Se dyti civilizimi i krishtere atje eshte vetem 200-300 vjet i vjeter. C'pret zoterote qe fiset indiane te amerikes te beheshin shkencetare sapo u kthyen ne te krishtere. Dhe me tutje mos fol dengla kur na rreshton ketu kombe duke nenkuptuar se jane te varfer.

    Brazili eshte ekonomia e 9 me e madhe ne bote me 1.8 trilione dollare(10 fishi i asaj te Arabise Saudite), dhe eshte nje vend qe prodhon avione (firma e 3 me e madhe e prodhimit te avioneve ne bote). Krahaso boten kulturore te nje braziliani me ate te nje arabi. Brazilianet kane fame per sportin (futbollin), per kercimin (samben), per karnavalet etj etj. Arabet kane fame per te pire duhan e kafe, dhe per tespiet qe i dredhin kaq bukur. Meksika eshte ekonomia e 14 ne bote, Argjentina me $15,000 te ardhura per fryme eshte dyfishi i Arabise Saudite, edhe Peruanet i kane te ardhurat per fryme vetem $1,000 dollare me pak se arabo-sauditet.

    Por asnje nga keto nuk ka rendesi. Nga te gjitha keto debate del vetem nje konkluzion. Shqiptaret i kane dhene kultures se tyre si pagane, si te pafe, si te krishtere, madje edhe si ateiste. I vetmi rast kur shqiptaret e haruan identitetin dhe kulturen e tyre, eshte ai i islamizimit te tyre. Islami na e ka goditur dhe shkaterruar identitetin kombetar me shume se cdo kulture, pushtin apo fatkeqesi tjeter. Kjo eshte ceshtja qe duhet te debatohet.

  14. #254
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Nuk është se shqipen e ndihmoi krishterimi që të ngritet.
    Por ata që bëbë shkrimet e para shqip e që bënë rilindjen kombëtare, ishin nën ndikimin e fesë, dhe nuk mundën dot të shkëputen nga kjo ndyrësi.

  15. #255
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    [QUOTE=Zarathustra.;1740048]Po si u zhduk shqipja pellazge me ardhjen e krishterimit ooooo merhum....
    Po ti akoma s'ke vertetuar 100% prejardhjen nga iliret, le me prej pellazgeve. Si u zhduk pastaj shqipja e pellazgeve prej te krishtereve kur doreshkrimi i pare shqip eshte nje FALJE E KRISHTERE, dhe gjithe kultura apo letersia shqiptare e mesjetes ka per autore njerez te KISHES?


    ore gango si e ke hallin?Kujt i thua merhum surratit tende.

    Nuk do ti te jet shqipja gjuha e pellazgeve??e mir si te duash ti?Te kame thene mijra her te lexosh disa dijetare qe flasin per gjuhen shqipe ne baze te mbishkrimeve edhe jo ne baze te perrallave te librave fetare.Mbishkrimet e mbijetuara jane shkruajtur mbi sende te fort edhe gjenden edhe sote ne shume muzeume te botes si prove e pakundershtueshme nga asnje krishte e muhamet edhe nga asnje bibel e kuran ,sepse ato ruajn orgjinalitetin .Nuk do ti riperseris serisht emrat e dijetarve qe vertetojne SHQIPEN SI GJUHE TE PELLAZGEVE,sepse ju e keni zakon ti pergjigjeni vetem atyre pikave qe ju interesojne edhe te shmangeni duke i mbushur mendjen vetes .

    Dolem qe dolem nga tema,a nuk flasim edhe per myslimanizmin?
    Sipas historis se shqiptarve myslimanizmi nuk e donte mesimin e shqipes edhe historia na ka treguar mysliman e te krishtere bashke dhunonin mesonjesit e gjuhes shqipe,deri sa nje dite kaloj nga lagjia e tyre Çerçiz Topulli me Kajo Kajrajfilin.

  16. #256
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Si u zhduk pastaj shqipja e pellazgeve prej te krishtereve kur doreshkrimi i pare shqip eshte nje FALJE E KRISHTERE, dhe gjithe kultura apo letersia shqiptare e mesjetes ka per autore njerez te KISHES?
    Kjo është humbje për ne. Dorëshkrimi i parë shqip është dashur të jetë diçka tjetër e jo llafe profetësh Made in Izraeli.
    Ja që krishterimi ka ndikuar për keq, sepse e ka ndotur kulturën tonë me lutje aziatike.

  17. #257
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Vula legjendare e Dimalit e botuar nga Iliria 1994 1-2,nga burhan Dautaj edhe qe sote gjendet ne muzeun arkeologjik ne tirane,ësht nje legjende e gjalle e cila shprehet brenda 4 monogrameve.Sipas mendimit te deri tanishem behet fjale per PRYTANIN edhe TAMIASIN...
    Sipas nje kendeveshtrimit tim kemi te bejme me 4 emra te ndryeshem qytetesh te lashte te Iliris ,nga ku njeri prej tyre ështe i panjohur..edhe me emer shqip.Ne se mundet kush ta hedhin ketu kjo do ishte shum interesante?

  18. #258
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Vula e Dymalit ka ne perberjen e monogrameve te saj edhe simbolin "DA,DHA" të rrokorit Mikenas.Ky simbol shfaqet per her te pare ne ieroglifet e 1900 p e s edhe vazhdon te shkruhet deri ne shek e 2 p e s me ane te rrokorit arkadhoqipriot.E gjejme kudo ne Krete,Pelopanez,Atik,Thivë.

    Fatkeqsishte mbeten te panjohura monogramet e kesaj vule legjendare e cila është histori e gjalle e vazhdimesis pellazgo-ilire.Simpatiku Burhan Dautaj i cili e ka botuar kete vule na thote se "jane ber perpjekje per leximin e vules se Dymalit,por deri me sote nuk munde te themi diçka te sigurt perveç dy titujve PRYTANIS .TAMIAS"

    Duke punuar mbi kete vule une nxorra perfundimet e mija(u dashkan edhe 1 milion e 800 mij lek që te dalka botimi...ndaj kur ti kemi ato lek do ta botojm,deri ateher...ler te bejme te njohura disa pjes edhe hallall atij qe do mundet ti botoj me pare)Ajo qe vrejme tek vula që ne shikim te pare ështe drejtimi djathtas-majtas qe ka simboli "dha" qe permendem me larte.Në të gjitha menyrat qe e njoh mbishkrimin e ketij simboli ,drejtimi i tij është majtas-djathtas!Vallë perse ne vulen e Dymalit shfaqet me drejtimin djathtas majtas???Gjendja e nje tjeter monogrami te njëgjajshem ka drejtimin normal edhe te njohur majtas - djathtas edhe kjo ështe nje prove e sigurte qe tregon se te dy monogramet thon te njejten gjë,vetem se ne vulen legjendare te Dymalit shkruhet djathtas majtas PO KESHTU VAZHDON LEXIMI I RADHES SE SIPERME TE PERBER NGA DY MONOGRAME.

    LEXIMI SIPAS MENDIMIT TIM

    1)simboli "DHA"i njohur nga Michael Ventris si i tille edhe i shkruajtur ne Krete 1900-1200 p e s.Miken 1600-1200 p e s.Qipro 1200-200 p e s

    2)pason nje tjeter simbol rrokor,por kesaj radhe ky simbol edhe me kete forem njihet vetem ne rrokorin arkadho-qipriot .Lexohet "I".

    3)pason Λ =l e njohur per her të pare nga alfabeti qe adoptuan greket me 402 p e s=alfabeti Jonik(shikoni Suida tek fjala "saimon o damos")

    I GJITH MONOGRAMI I PAR LEXOHET: DHAIL


    Mendoj se Dhail=dhayll.Emër i till zakonisht permendet per faltore !Cila faltore ne kete zone quhej keshtu??????Mos valle jemi ne gjurmet e shumedegjuares Homeriane ,faltores se Dodonës rrëzë malit Tomorr??Këte nuk mundem ta them me siguri,por po e shtroj si tezë per tu vertetuar me kalimin e kohes.Tre monogramet qe pasojn paraqesin emra te qyteteve te zones perreth Tomorrit edhe Gramozit..per kete zone qe straboni e quante te shume banuar dikur....
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 04-11-2007 më 11:34

  19. #259
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Historia per shqiptaret flet qarte. Islami per pak sa nuk na zhduku dhe vazhdimisht i meshon zhdukjes se nje kombi, kryesisht nepermjet injorances dhe proletarizmit arabo-magjyp.

    Shqiptarizmi dhe myslimanizmi nuk jane aspak dy nocione qe perpuqen me njeri tjetrin, sado qe ne sot ne emer te miresise deshirojme qe keto te shkojne mire. Pasi problemi i statusit te Kosoves do te zgjidhet dhe shqiptaret nuk do ti kene me energjite e fokusuara tek ceshtja kombetare, islami dhe kultura e felliqur islame do jete gjeneratori me i madh i konflikteve nder-shqiptare. Islami do ta mbaje te shqyer shqiperine mes perendimit dhe lindjes dhe nje dite kjo do te sjelle konflikt.

    Kesaj mund ti dilet perpara vetem duke filluar goditjen e islamit qysh tani. kryesisht me edukim dhe duke imponuar mendesine dhe zakonet perendimore te jeteses. Por edukimi dhe dija, 90% e se ciles eshte perendimore eshte ilaci me i mire per ta zhdukur islamin nga trojet shqiptare.

  20. #260
    i/e regjistruar Maska e Jimmi_1978
    Anëtarësuar
    10-11-2006
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    443
    Citim Postuar më parë nga Zarathustra. Lexo Postimin
    Historia per shqiptaret flet qarte. Islami per pak sa nuk na zhduku dhe vazhdimisht i meshon zhdukjes se nje kombi, kryesisht nepermjet injorances dhe proletarizmit arabo-magjyp.

    Shqiptarizmi dhe myslimanizmi nuk jane aspak dy nocione qe perpuqen me njeri tjetrin, sado qe ne sot ne emer te miresise deshirojme qe keto te shkojne mire. Pasi problemi i statusit te Kosoves do te zgjidhet dhe shqiptaret nuk do ti kene me energjite e fokusuara tek ceshtja kombetare, islami dhe kultura e felliqur islame do jete gjeneratori me i madh i konflikteve nder-shqiptare. Islami do ta mbaje te shqyer shqiperine mes perendimit dhe lindjes dhe nje dite kjo do te sjelle konflikt.

    Kesaj mund ti dilet perpara vetem duke filluar goditjen e islamit qysh tani. kryesisht me edukim dhe duke imponuar mendesine dhe zakonet perendimore te jeteses. Por edukimi dhe dija, 90% e se ciles eshte perendimore eshte ilaci me i mire per ta zhdukur islamin nga trojet shqiptare.
    Fale zotit qe gjermania dhe austrohungaria u bene me te forte dhe zbrapsen turkun nga ballkani sepse sot nuk do te quhej Forumi shqiptar ky por do kishte emrin tyrkqe forum dhe nuk do bisedonim ne kete gjuhe.
    Ende disa e shohin si te mire pushtimin turk ne ballkan!!!!
    Barca

Faqja 13 prej 15 FillimFillim ... 31112131415 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
    Nga prizrenasi_30 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 01-05-2010, 04:38
  2. Feja e shqiptarit, SHQIPTARIA - Miti Rilindas.
    Nga Ligesia në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 27-01-2006, 01:28
  3. C'ka eshte Shqiptaria?
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28
  4. Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria.......
    Nga Otello në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 28-04-2003, 14:50
  5. Feja E Shqiptarit Asht Shqiptaria
    Nga julian72 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-02-2003, 13:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •