Close
Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 289
  1. #1
    AdIdAs Maska e DoLpHiN
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    Hono Lulu
    Postime
    1,453

    Exclamation Feja e shqiptarit është shqiptaria

    Rastesisht vendosa ti hedh nje sy kryetemes "Tolerance Fetare" dhe te them te drejten mbeta i shokuar nga disa postime. Ne shumicen e nen-temave ka gjithcka te perfshire pervec tolerances fetare. Shikon lloj lloj besimtaresh te feve te ndryshme duke u share me njeri tjetrin pavaresisht se jane te tere shqiptar dhe te se njejtes rrace.
    Babai mysliman im nuk ja di adresen xhamise, kurse nena ortodokse nuk ja di adresen kishes. Nuk them se eshte keq te jesh besimtar i devotshem. Thjesht shumica e shqiptareve jane ne te njejten situate. Ndoshta eshte gjeja me e mire qe mund ti ndodhte dikujt , pasi nuk i vlereson njerzit nga besimi fetar por nga vlerat njerezore. Megjithate kjo situate po nderron dita dites duke zevendesuar tolerancen fetare me urrejtje fetare.
    Thirrini mendjes cuna e goca e mos u shani me njeri-tjetrin kot me kot se ska lezet.

    1000001% dakord me te famshmen :
    Mos shikoni kisha e xhamia , feja e shqiprarit eshte shqiptaria.
    `That` is good and `that` is funny...but it costs a lot of money...

  2. #2
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Plotsisht dakord, feja e shqiptarit osht shqiptaria,
    shum femna, ca makina e paksa rakia.....se kur ka pas dal kjo shprehja jote ska pas makine ateher.

  3. #3
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-12-2006
    Postime
    179
    Citim Postuar më parë nga DoLpHiN
    Rastesisht vendosa ti hedh nje sy kryetemes "Tolerance Fetare" dhe te them te drejten mbeta i shokuar nga disa postime. Ne shumicen e nen-temave ka gjithcka te perfshire pervec tolerances fetare. Shikon lloj lloj besimtaresh te feve te ndryshme duke u share me njeri tjetrin pavaresisht se jane te tere shqiptar dhe te se njejtes rrace.
    Babai mysliman im nuk ja di adresen xhamise, kurse nena ortodokse nuk ja di adresen kishes. Nuk them se eshte keq te jesh besimtar i devotshem. Thjesht shumica e shqiptareve jane ne te njejten situate. Ndoshta eshte gjeja me e mire qe mund ti ndodhte dikujt , pasi nuk i vlereson njerzit nga besimi fetar por nga vlerat njerezore. Megjithate kjo situate po nderron dita dites duke zevendesuar tolerancen fetare me urrejtje fetare.
    Thirrini mendjes cuna e goca e mos u shani me njeri-tjetrin kot me kot se ska lezet.

    1000001% dakord me te famshmen :
    Mos shikoni kisha e xhamia , feja e shqiprarit eshte shqiptaria.
    jooo hejdiiii, mos don te thuash qe te kthehemi ne kohen e Enver Hoxhes pa kisha e xhamia ??

  4. #4
    ...........
    Anëtarësuar
    04-05-2007
    Vendndodhja
    para dyerve të vdekjes
    Postime
    99
    dolphin:
    1000001% dakord me te famshmen :
    Mos shikoni kisha e xhamia , feja e shqiprarit eshte shqiptaria.
    ....Si thot cima: Kishes nuk ja dite vendit as xhamis nuk ja dite rendin ku,ke me bo vendin...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Kisha dhe xhamia, muslim i nderuar, kane lene boten kush e di sa shekuj prapa pa u evoluuar. Kisha, kur e kuptoi me ne fund qe nuk mund ta hidhte dot poshte shkencen, e pranoi ate, pas qindra persekutimesh te shkencetareve. Xhamite s'dihet per ke jane ndertuar dhe pse dreqin duhet te ulerasi hoxha, a thua se nuk e degjon ai siper? Ndertesat le te jene, per mua jane thjesht si muzeume - me pelqen arti i kishave, dhe arti islamik i xhamive.

    Gjithesesi, e tera eshte ceshtje besimi. Sa per fene, jam dakord me te famshmen metafore, por jo plotesisht. Feja e shqiptarit, sot, duhet te jete emancipimi dhe zhvillimi per Shqiperine dhe per aty ku po integrohemi.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  6. #6
    AdIdAs Maska e DoLpHiN
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    Hono Lulu
    Postime
    1,453
    Citim Postuar më parë nga ILyrium
    jooo hejdiiii, mos don te thuash qe te kthehemi ne kohen e Enver Hoxhes pa kisha e xhamia ??
    ore ti kthehu ku te duash... :P mjafton te te ngelen ndjenja humane ne zemer , dhe jo urrejtje per fete e tjera.
    `That` is good and `that` is funny...but it costs a lot of money...

  7. #7
    ________
    Anëtarësuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Feja e shqiptarit asht shqiptaria
    kur ska lek tek kisha e xhamia

  8. #8
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Nje pyetje kam per ju: Mendoni se besimi shtohet ne Kishe/Xhami?!
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  9. #9
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga Zemrushja
    Nje pyetje kam per ju: Mendoni se besimi shtohet ne Kishe/Xhami?!
    Aspak Zemrushe, as Kisha e as Xhamia nuk mund te te beje besimtar me shume apo me pak. Vetem nese Perendia ta prek zemren tende, mund te behesh besimtar.

    Pershendetje

  10. #10
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever
    Aspak Zemrushe, as Kisha e as Xhamia nuk mund te te beje besimtar me shume apo me pak. Vetem nese Perendia ta prek zemren tende, mund te behesh besimtar.

    Pershendetje

    Dmth ty Perendija ta paska prekur zemren qe je be besimtare . Lumi ti , a ka mundesi te ndajsh me neve ate ekserience mesia4ever ?!!

    Me Respekt Gostivari_usa

  11. #11
    Kisha dhe Xhamia = Izraeli dhe Arabia.


    Sa izraelitë dhe arabë ndiheni sot?

  12. #12
    ...........
    Anëtarësuar
    04-05-2007
    Vendndodhja
    para dyerve të vdekjes
    Postime
    99
    Legjion Kisha dhe Xhamia = Izraeli dhe Arabia.


    Sa izraelitë dhe arabë ndiheni sot?
    -500%
    Na falni 3 %.
    qe don me thene hic.

  13. #13
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693

    Talking

    Feja e Shqipetarit eshte Besa por tani ska mbetur asgje sepse Shqipetaret ne kohen kur kane luftuar turkun serbin gjermonin italionin kan dhane Besen qe ta zhdukin ket farre nga toka e shqiponjave, dhe ne fe nuk kan pas kohe te besojne dhe te miren se kan pas pun te tjera o vlla,tani ka kohe me bollok nga mengjesi deri ne darke.

    Cohet me mengjes musliman bien ne krevat krishter.


    Mese shumti shqipetaret kane besuar ne Bese tani vdiqen ato qe kishin bese kan mbet ato qe te ndrohen per nje dite ne tre fe.


    Por ne ato kohe te ka dhen besen dhe pastaj hik çaj koken ose shko falu ose vrite veten se ne BESE nuk ke pase shpetim me.




    BESA BES BESEN TA KAM DHAN
    PER LIRI JETEN DU ME DHAN

    skan kenduar ilahehile ose ave marine
    Ndryshuar për herë të fundit nga dibrani2006 : 31-05-2007 më 07:09

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,877
    Citim Postuar më parë nga Borix
    Kisha dhe xhamia, muslim i nderuar, kane lene boten kush e di sa shekuj prapa pa u evoluuar. Kisha, kur e kuptoi me ne fund qe nuk mund ta hidhte dot poshte shkencen, e pranoi ate, pas qindra persekutimesh te shkencetareve. Xhamite s'dihet per ke jane ndertuar dhe pse dreqin duhet te ulerasi hoxha, a thua se nuk e degjon ai siper? Ndertesat le te jene, per mua jane thjesht si muzeume - me pelqen arti i kishave, dhe arti islamik i xhamive.

    Gjithesesi, e tera eshte ceshtje besimi. Sa per fene, jam dakord me te famshmen metafore, por jo plotesisht. Feja e shqiptarit, sot, duhet te jete emancipimi dhe zhvillimi per Shqiperine dhe per aty ku po integrohemi.
    të përshëndes për mendimet e shëndosha.

    O njerëz,ka dhe njerëz.

  15. #15
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever
    Aspak Zemrushe, as Kisha e as Xhamia nuk mund te te beje besimtar me shume apo me pak. Vetem nese Perendia ta prek zemren tende, mund te behesh besimtar.

    Pershendetje
    Shum bukur..

    Atehere feja e shqiptarit eshte Shqiptaria, ashtu si e kane thene dhe te paret tane

    Besimi ndaj Zotit dhe Feja per mendimin tim jane dy gjera krejt te ndryshme. Mund ta ndjekesh fene sa te duash por po nuk e pate ne Zemer Zotin e ke kot gjithcka..
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Tani per tani shqiptarit i duhet zgjimi nga gjumi letargjik.pastaj i duhet arsimimi dhe pune pune.
    Feja ,ate e perqafon secili per vete me deshire .
    Shqiptaria ,kur ta kuptojne qe Shqiperia eshte prona e shqipetareve dhe jo e politikaneve.

  17. #17
    ...........
    Anëtarësuar
    04-05-2007
    Vendndodhja
    para dyerve të vdekjes
    Postime
    99
    Te jemi real se nuk ka fe shqiptaria sic nuk ka fe italia,ose greku ose arabia....por feja e shqiptarve eshte islami,dhe krishterimi.

  18. #18
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Citim Postuar më parë nga muslim_965
    Te jemi real se nuk ka fe shqiptaria sic nuk ka fe italia,ose greku ose arabia....por feja e shqiptarve eshte islami,dhe krishterimi.
    Shttttttttttttttt se na ra era.. Ca thu mer aman, kur u bete kaq islame ju dhe te krishtere aman?
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anëtarësuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061
    Feja Shqiptarit ka qen dhe do jet Pushka ne kurriz dhe opa ne male ska gek mek aty shpejt
    Ndryshuar për herë të fundit nga BaBa : 31-05-2007 më 16:15
    Dhe kau i mirë po s'e ngacmove, s'tërheq në brazdë.

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-03-2007
    Vendndodhja
    ATJE KU FLUTUROJNE SHQIPONJAT
    Postime
    28
    sic po shikoj une brena nje 10-vjecari ne shqiperi do te kemi kamikac,,,

    vaj- hall,vaj-hall ky vendi yne ...

    vazhdoni me fene myslimane se ferren do te kemi deri tek dera ,as evrop as bote nuk do te shikojme ne te ardhmen
    KUR ZGJOHEM NE MENGJES ZGJOHEM ME PERTIM,POR ZGJOHEM SEPSE ATO QE DO TE BEJ JANE PUNE BURRASH

Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
    Nga prizrenasi_30 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 01-05-2010, 04:38
  2. Feja e shqiptarit, SHQIPTARIA - Miti Rilindas.
    Nga Ligesia në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 27-01-2006, 01:28
  3. C'ka eshte Shqiptaria?
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28
  4. Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria.......
    Nga Otello në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 28-04-2003, 14:50
  5. Feja E Shqiptarit Asht Shqiptaria
    Nga julian72 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-02-2003, 13:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •