Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 47
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Freaky,
    zerat e miliona njerezve?
    ,
    po le ta marrim si te vertete qe ato ishin realisht zera njerezish, per tju bere qefin.
    praktikisht, ne e dime shume mire qe qofshin disa mijra njerez(jo miliona) kur bertasin efekti nuk eshte kurre ai qe paskan regjistruar ata, por nje si gjemime, si gumezhim.

    Sigurisht qe ne pozicionin tim te qafirit qe i beson fenomeneve paranormale me duhet te pranoj versionin e Sabri Selmanit.
    Zera te tille te atij lloji degjohen shpesh prej njerezve qe kane kontakte me qenie te tipit demoniak, ose ne versionin islam Xhindeve.

    Por per fat te keq asnje lloj demoni nuk ia kalon dot imagjinates perverse te nje njeriu te infektuar me bestytni absurde.
    Ferri i eshte rezervuar atyre qe besojne ne te.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    eselamu alejkum(paqja qoft mbi) te gjith

    ja një përgjigje e një vëllau për këtë..tash nuk e di sa esht e vërtet..Allahu e di më së miri..

    1
    Denimin e njerezve ne jeten e varrin eshete e pamunder per neve ta ndegjojm eshte dhen ne hadithet e Muhammedit a.s.Kta jan zerat e Jegjugjeve dhe Megjugjeve te cilet jan me miliarda nder tok dhe presin nje dit me dal jasht nga toka.Kur do dalin kta mbi toke veq Allahu e din.

    unë e pyeta....
    kuesh jan vella keto zerrat e Jegjugjeve dhe Megjugjeve a ka ndonje hadith ose dicka per kete..nuk kam degjuar per kete

    përgjigjja

    2
    Po ne Quran se pari e pastaj ka hadithe shum sidomos ato ku flitet per kiamet, dhulkarejni ka qen nje i derguar i Allahut me force te jashtzakonshme,Jexhuxhet kan qen nje lloj i vogel njerezish dhe shum te rrezikshem,kanibala.Pasi jan ankue banoret e nje vendi te dhulkarejni nga zullumi i madh i tyre,dhulkarejni me urdherin e Allahut i ka mbyll me nje koder te madhe nga plumbi me duket.Dhe ata jan shumu aq shum ner tok sa qe thuhet kur dalin qdo pellamb ne tok dot mbushet me ta.Allahu na rujt.


    3
    Vella Isai a.s do luftoj me ta aq shum dhe ata do arrijne gati te shkatrrojn krejt njerzimin,atehere kur sheh Isai a.s. se ata nga numi aq i madh esht e pamunduer me i myt,i merr krejt besimtaret me vete dhe ngjiten ne nje koder shum te larte dhe i luten Allahut qe ti shkaterroj jexhuxhet,Allahu i shkatrron ata mejhere,por pasi dot jete e pamundur me jetue ne tok nga era kufomave te tyre,atehere Isai a.s. i lutet perseri Allahut,dhe Allahu dergon shpeze te cilat bartin lloj guresh dhe i zhdukin

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Nje sqarim i vogel, se profecite nuk duhen marre kurre si letrare.
    xhuxhet dhe maxhuxhet jane Kinezet dhe Ruset qe nje dite do bejne hi e pluhur lindjen e mesme
    Gezohuni Qafira

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-03-2009
    Postime
    9
    po mire, Ruset dhe Kinezt ende nuk jan bere kanibala

    Vshtir eshte ti kuptosh ajetet Kuranore por ndoshta eshte fjala qe nje dit do te shumohet nje popull i eger, shtat-shkurter, dhe do te behen kanibala sepse qdo pellamb ne tok do te mbushet me ta, pra do te shumuhen shpejte, dhe uria do ta kaploj boten.....

    ose do te dalin nga toka brenda nje dite (ateher kjo eshte dicka tjeter)

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga serioz1 Lexo Postimin
    po mire, Ruset dhe Kinezt ende nuk jan bere kanibala

    Vshtir eshte ti kuptosh ajetet Kuranore por ndoshta eshte fjala qe nje dit do te shumohet nje popull i eger, shtat-shkurter, dhe do te behen kanibala sepse qdo pellamb ne tok do te mbushet me ta, pra do te shumuhen shpejte, dhe uria do ta kaploj boten.....

    ose do te dalin nga toka brenda nje dite (ateher kjo eshte dicka tjeter)
    Kinezet(Hhuxhet) jane te shkurter, dhe perbejne 1/6 e popullsise se botes.
    Imagjino çdo behej sikur te liheshin te lire neper bote, prej mungeses se burimeve natyrore do ktheheshin ne kanibale.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    ti "Diesel Industry" dhe disa të tjerë nëse çuditeni pra me këto thënje nga hadithet e pejgamberit (paqja qoft mbi të) hadith do të thot nga jeta e pejgamberit gjera që na ka mësuar pejgamberi dhe ata njerëz që kan jetuar me të bashk i kan shënuar se cka ka thën pejgamberi (paqj qoft mbi të) edhe Zoti i ka dhënë mundësin Pejgamberit që të shoh pak edhe në të ardhmen se çfar do të ndodh sikur që i ka dhënë Isait (paqja qoft mbi te) mundësinë të shoh se do të vij një pejgamber tjetër që do tju tregoj të gjitha se çka duhet të bëni në jetën tuaj sepse tash ju nuki mund të duroni, nuk jeni ende gati për ti ndëgjuar..por kur të vi aj , do tju çoj në të gjith të vërtetën do të më pëmend edhe mua dhe të flas për të ardhmen...e pra pas 500 vitete erdhi pejgamberi Muhamed(paqja qoft mbi të) dhe u ka treguar njerëzve të gjth të vërtetën , per te ardhmen ka folur ka folur per Isain edhe bile ne Kuran ka nje Sure që quhet Mejram(nena e Isait Allahu qoft i kenaqur me te) edhe e kan quajtur cka mos kundershtaret e tij si ne at kohe edhe sot ende ka qe e quajne ashtu.. i kan thene mjeshter i kan thëne magjisatar i kan thene genjashtar po nuk mundet ti mohoj askush të vërtetat..e të dërguarti të Allahut ...

    e nëse juve ju vjen shum vështir ti paramendoni keto se keshtu do te ndodh ose ju vjen te çuditshme gjërat që i ndëgjoni eshte gjë normale sepse nëse njeri nuk beson në Zot edhe nuk beson që ka edhe fuqi më të lart se njerzimi...përshendetje

  7. #27
    Këto zera sigurt se janë të vërtetë dhe ato janë zërat e qafirave që dënohen nën tokë pasi ashtu thotë Profeti jonë savs.se shpirtrat e pabesimtarëve dënohen shtat kat nën tokë'',pra nën pjesën ma të zjarrtë të tokës deri në ditën e gjykimit,kurse dënimet në xhehennem janë edhe shum ma të rënda dhe ma të vështira se këta,për këtë shkak pabesimtarët nuk dëshirojnë që të ndodh kjameti (ringjallja dhe dhënia e llogarisë).
    Argumente se shum njerëz në historinë islame që i kan ndigjuar zërat kur ato dënohen keni shumë prej kohës së sahabëve (Profeti jonë),edhe Ibn Tejmijje rahmihelah cek n[ nji rastë të tillë se ka digjuar zëra nën tokë[ duke u dënuar.Pra ka pas raste ku Allahu dikujt ja ka mundësuar që ti dëgjon këto zëra.Pasi ato zera vin nga thellësitë e tokës njeriu normal nuk ka mundësi me shqisat e tij ti dëgjon ata,përveç kafshëve.
    Kurse dihet që preej krijesave ma të shëmtuara dhe ma të këqia që ka shpik Allahu Teala normalisht është Xhehennemi dhe zjarri i tij është 70 herë ma i fortë se zjarri ma i fortë i dunjasë. Normalisht se kuffarrët nuk i besojnë këto,deri kur ti kap vdekja pastaj do të zgjohen nga ëndrra e tyre dhe do ti mallokojn vetet e tyre pse nuk kan besuar..
    Poeti arab ka thënë:
    O ti zemra ime ,a do humbesh për 60 vite të kësaj dunjaje?
    Ato vite të pa vlera,mëkatet e mija sa malet
    vall kush do ti fal ato?Kur çdo gjë që më rrethon është kundra meje..

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e jul-linda
    Anëtarësuar
    10-07-2008
    Postime
    2,077
    Teknologjia sot ka mberritur deri aty saqe nepermjet kompjuterit dhe internetit te sajoje cdo lloj informacioni me qellim coroditjen e rraces njerezore ...

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-03-2009
    Postime
    9
    Citim Postuar më parë nga referi_1 Lexo Postimin
    Kurse dihet që preej krijesave ma të shëmtuara dhe ma të këqia që ka shpik Allahu Teala normalisht është Xhehennemi dhe zjarri i tij është 70 herë ma i fortë se zjarri ma i fortë i dunjasë. Normalisht se kuffarrët nuk i besojnë këto,deri kur ti kap vdekja pastaj do të zgjohen nga ëndrra e tyre dhe do ti mallokojn vetet e tyre pse nuk kan besuar..
    Fjalen me te shemtuara dhe me te keqia !

    Kjo fjala qe perdore krijesave ma të shëmtuara ne shumicen e restave ne gjuhen shqipe mendoj se perdoret ne aspektin figurativ !!!!!!!

  10. #30
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Kam një pyetje.

    Pse thoni që këto janë zërat e njerëzve që digjen në zjarr, sado të këqij që të kenë qenë në jetë ata nuk mund të digjen dhe të cilësohen në të mirë dhe të këqij para ditës së gjykimit. Në ditën e gjykimit përcaktohet se kush e ka vendin për në zjarr e kush për në parajsë, pse prej tash të ndodh një dënim i tillë me të vdekurit?

    E gjithë kjo të sjell në përfundim se kjo është gënjeshtër, padyshim!


    ps. Me sa di une 1000 metër është e barabartë me 10 kilometër, pse në video shkruan 15km?
    Sui generis

  11. #31
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Tash do e nxjerr djalin e axhës që i ka 7 vjet dhe do e inqizoj me celular duke bërë zëra të ndryshëm dhe do e fus në internet duke pohuar se kam bërë ndonjë zbulim madhështor.
    Sui generis

  12. #32
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL Lexo Postimin
    ps. Me sa di une 1000 metër është e barabartë me 10 kilometër, pse në video shkruan 15km?
    1000 metra = 1 km, megjithate video eshte mashtrim i rradhes
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  13. #33
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL Lexo Postimin
    Kam një pyetje.

    Pse thoni që këto janë zërat e njerëzve që digjen në zjarr, sado të këqij që të kenë qenë në jetë ata nuk mund të digjen dhe të cilësohen në të mirë dhe të këqij para ditës së gjykimit. Në ditën e gjykimit përcaktohet se kush e ka vendin për në zjarr e kush për në parajsë, pse prej tash të ndodh një dënim i tillë me të vdekurit?

    E gjithë kjo të sjell në përfundim se kjo është gënjeshtër, padyshim!


    ps. Me sa di une 1000 metër është e barabartë me 10 kilometër, pse në video shkruan 15km?
    P.S. Me sa di une 1000m eshte e barabarte me 1KM e jo 10 KM lol
    WE WILL NOT GO DOWN!

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL Lexo Postimin
    Kam një pyetje.

    Pse thoni që këto janë zërat e njerëzve që digjen në zjarr, sado të këqij që të kenë qenë në jetë ata nuk mund të digjen dhe të cilësohen në të mirë dhe të këqij para ditës së gjykimit. Në ditën e gjykimit përcaktohet se kush e ka vendin për në zjarr e kush për në parajsë, pse prej tash të ndodh një dënim i tillë me të vdekurit?

    E gjithë kjo të sjell në përfundim se kjo është gënjeshtër, padyshim!


    ps. Me sa di une 1000 metër është e barabartë me 10 kilometër, pse në video shkruan 15km?

    padyshim se nje¨rezit do të dënohen edhe në varret e tyrre sipas Kuranit dhe hadithet e në diten e gjykimit ata do të futen në një dënim më të madh....

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    1000 metra = 1 km, megjithate video eshte mashtrim i rradhes
    brao bre e paske zbuilu mir mesuasi mir koke...normal qe 1000m =1km sa mendove ti...por aty ka një përmisim sepse ky vëllu ne video gabon nuk ka qen 1km thellë po 14 km...e kuptove??

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    P.S. Me sa di une 1000m eshte e barabarte me 1KM e jo 10 KM lol
    jo met vertet koki qora vallahi se pari aty ka nje permisim e shkruan qe ka qen 14 km e jo 1 km...pra ky vellau ne video ben gabim kur thot 1000 m ..e permisimi esht 14 km....

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e jul-linda
    Anëtarësuar
    10-07-2008
    Postime
    2,077
    Citim Postuar më parë nga buja_20 Lexo Postimin
    padyshim se nje¨rezit do të dënohen edhe në varret e tyrre sipas Kuranit dhe hadithet e në diten e gjykimit ata do të futen në një dënim më të madh....

    sipas doktrines Islame , te vdekurit stopojne se funksionuari deri ne diten e madhe te gjykimit , pas pyetjeve te varrit ata perjetojne nje gjendje sikur te ishte gjume , do te kete llogari nje here ne diten e llogarise se madhe dhe me pas do kete denim apo shperblim kshqe denimi nuk ka startuar akoma ai starton me fundin e botes ...

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e buja_20
    Anëtarësuar
    13-03-2009
    Postime
    263
    Citim Postuar më parë nga jul-linda Lexo Postimin
    sipas doktrines Islame , te vdekurit stopojne se funksionuari deri ne diten e madhe te gjykimit , pas pyetjeve te varrit ata perjetojne nje gjendje sikur te ishte gjume , do te kete llogari nje here ne diten e llogarise se madhe dhe me pas do kete denim apo shperblim kshqe denimi nuk ka startuar akoma ai starton me fundin e botes ...
    ather nuk e njihni mirë fenë Islami ju ksha propozuar të interesoheni ma shumë...
    Muhamedi(paqja qoft mbi të ) ka thënë lutjuni Allahut të ju mbroj prej dënimit të varrit dhe këtu ne video e ke ne fund nje Ajet kuranor ku faraoni eshte gjuajtur ne zjarr dhe aj zjarri esht ne varr por jo ne xhennem ne diten e gjykimit ata do te futen ne nje deni me te madh ashtu si e thot Kurani....pershendetje

  19. #39
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    1000 metra = 1 km, megjithate video eshte mashtrim i rradhes
    Më ka shpëtuar një zero, doja të shkruaj 10.000 metra.
    Sui generis

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-03-2009
    Postime
    1
    Bismil-lahi wel hamdulil-lah, wessaletu wesselemu ala Resulil-lah
    Esselamu Alejkum we Rahmetull-llahi we Bereketuh.

    Eshte qudi me njerz qe besojne gjithqka! Me gjith rrespektin per besimtaret e krishter, por sic mund te shihet edhe ne njeren nga videot, nje pastore e krishtere pretendon qe ata zera jane nga ferri-xhehennemi, dhe eshte e drejt e saj te besoje qka te deshiroje, sado qe eshte ilogjike te thuhet qe jane zera te njerezve ne ferr, kur edhe besimi i krishter besojne qe do te kete Dite te Gjykimit dhe ate dite do te futen njerzit ne Ferr apo Parajse, e jo para asaj dite!


    Ajo cka me ben te quditem me shume, jane mendimet e muslimanve - shume te pabazuara.

    1. Askush nuk mund te thote se nga vijne ata zera!
    2. Nese dikush mendon qe jane zera te exhineve, mund te jete e vertete, por s'do te thote qe eshte.Por, e kane gabim ata qe thone qe exhinet nuk mund te degjohen nga njerzit! Ka shume e shume raste te kontakteve dhe komunikimeve mes njeriut me exhinet, por ka edhe raste kur degjohen exhinet.
    3. Une nuk dua te them qe jane zera nga denimi i varrit, sepse nuk e di si jane ata zera. Por, dua t'ua perkujtoj te gjithe muslimanve qe decidivisht e mohojne nje mundesi te tille, qe mund te jete edhe ajo. Nuk eshte e vertete qe vetem kafshet dhe exhinnet kane mundesi ta degjojne denimin ne varr! Kete mundesi e kane pasur edhe njerzit e ndryshem, ata qe Allahu ka deshiruar qe ta degjojne. Per kete kemi argumente nga muslimanet e selefit qe i kane pare raste te denimit te varrit, e po ashtu edhe raste te shperblimit te varrit.

    Dhe sa i perket ajetit Kuranor: "Ata i nenshtrohen zjarrit mengjes dhe mbremje...(deri ne fund)" - dikush kishte replikuar qe ende nuk ka ardhur Dita e Kijametit, dhe kjo eshte mese e sakte. Por pjesa e pare e ajetit ne fjale, sipas disa mufesireve te Kuranit dhe mendimit te shume dijetareve, ka per qellim denimin ne varre. Dhe kjo eshte edhe shume logjike duke pasur parasysh se ne Xhehennem nuk i nenshtrohen zjarrit Mengjes e Mbremje, por jane ne zjarr pa pushim perderisa jane ne Xhehennem. Ndersa ne varr, pervec denimeve tjera, cdo mengjes dhe mbremje kane denim me zjarr (ata qe denohen).

    Allahu te gjithe ata qe kane besuar Allahun, i shpetofte nga denimi i Tij, qofte ne kete dunja, ne varr, ne Diten e Gjykimit, apo ne Xhehennem.

    Dhe kerkoj falje te Allahu per veten time dhe per cdo musliman, kerkoni falje edhe ju se vertete Allahu eshte Fales dhe Meshirues.

    Esselamu Alejkum.
    4. Une personalisht nuk shprehi siguri per asnjeren mundesi, por as nuk e mohoj asnjeren, Allahu e di me se miri. Ajo cka mua me ben te mendoj me shume eshte mundesia qe ato zhurma, nese jane te verteta, dhe nese vertete jane degjuar nga thellesia e tokes dhe jane zera te krijesave, mund te jene edhe zhurmat e je'xhuxheve dhe me'xhuxheve. Pra, asgje nuk e eshte e pamundur.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •