Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61

    Pseudomonas aeruginosa{bakter ne gryke} ndihme

    ju lutem me ndihmoni .kini degjuar per kete bakter,,une kam problem se nuk bej antibiotik se kam femijen ne gji ,,eshte i rezikshem ja ngjit femijes kur e puth ose kur i provoj ushqimin,,me ndihmoni ju lutem

  2. #2
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Femija e merr mikrobin dhe semuret pasi ka sistem imunitar
    shume te dobet dhe,ky sistem imunitar nuk i ben rezistence mikrobit nuk e vret dot mikrobin,keshtu qe mikrobi e fiton luften dhe femija semuret dhe duhet perdoren antibiotike.
    Testimi i ushqimit te femijes me goje dhe dhe me te njejten luge qe provove ushqimin ta perdoresh ate luge te ushqesh femijen eshte praktike e prapambetur dhe mesjetare.
    Nqs nena ka infeksion ne gryke ajo duhet te marre antibiotike dhe nuk duhet ta mbaj femijen afer me fytyren e saj,ta mbaje femijen ne krahe afer fytyres gjoksit, deri sa te sherohet nga antibiotiket.
    Nqs ke femijen rrotull,ti si prind gjithmone kur teshtin/kollitesh/gromesin(belch) etj blloko gojen mire me nje cope napkin pecete letre.Eshte jo vetem edukate e mire por ka edhe vlere shendetsore, pasi ka rrezik qe femija te infektohet me turbekuloz,nqs ti si prind teshtin pa mbuluar gojen,kollitesh pa mbuluar gojen dhe ke femijen diku aty afer..Nqs femija teshtin kollitet,duhet mesuar femija te bllokoje gojen duke vene pellemben e dores dhe mbuluar gojen me te,ose mbuluar gojen me nje pecete leter(napkin)pasi ekziston rreziku te infektohet prindi qe eshte rrotull me tuberkuloz.Infeksioni mikrobial ne gryke mund te kaloje te qumeshti i gjirit dhe shkakon komplikime te tjera.Keshtu qe perkohesisht nena duhet te kurohet me antibiotik dhe per sa kohe perdor antibiotik te ushqeje femijen me shishe qumeshti te blere ne dyqan qe jane apostafat te prodhuara per bebet.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 06-07-2012 mė 22:51
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Jo ky lloj mikrobi shkakton tuberkuloze
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    kur ke kuptuar emrin e bakteries sigurisht se ke bere brisin e grykes,prandaja aty do duhet te kesh edhe antibiogramin.
    pra duhet te zgjedhesh antibiotikun qe eshte bakteria senzitiv ne te dhe te konsultosh doctorin cili nga antibiotiket qe jan senzitiv kan me pak efekte negative.

    Qumshti i Gjiri per femiun eshte mbrojtja me e mire per te.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61
    e bere kush antibiotik me ben mire vetem nje ishte ,,po doktoresha me tha ti bej kur te heq femijen nga gjiri,,une vone tani e kuptova per bakterin kur bera analizat,,se me diqte gryka thashe se ishte alergji dhe nuk e kuptoja nga me diqte,,,po tani u bera merak per beben qe thoni ju,une qe kur mora vesh nuk me ze gjumi ,,,,shume faleminderit

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61
    Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
    Femija e merr mikrobin dhe semuret pasi ka sistem imunitar
    shume te dobet dhe,ky sistem imunitar nuk i ben rezistence mikrobit nuk e vret dot mikrobin,keshtu qe mikrobi e fiton luften dhe femija semuret dhe duhet perdoren antibiotike.
    Testimi i ushqimit te femijes me goje dhe dhe me te njejten luge qe provove ushqimin ta perdoresh ate luge te ushqesh femijen eshte praktike e prapambetur dhe mesjetare.
    Nqs nena ka infeksion ne gryke ajo duhet te marre antibiotike dhe nuk duhet ta mbaj femijen afer me fytyren e saj,ta mbaje femijen ne krahe afer fytyres gjoksit, deri sa te sherohet nga antibiotiket.
    Nqs ke femijen rrotull,ti si prind gjithmone kur teshtin/kollitesh/gromesin(belch) etj blloko gojen mire me nje cope napkin pecete letre.Eshte jo vetem edukate e mire por ka edhe vlere shendetsore, pasi ka rrezik qe femija te infektohet me turbekuloz,nqs ti si prind teshtin pa mbuluar gojen,kollitesh pa mbuluar gojen dhe ke femijen diku aty afer..Nqs femija teshtin kollitet,duhet mesuar femija te bllokoje gojen duke vene pellemben e dores dhe mbuluar gojen me te,ose mbuluar gojen me nje pecete leter(napkin)pasi ekziston rreziku te infektohet prindi qe eshte rrotull me tuberkuloz.Infeksioni mikrobial ne gryke mund te kaloje te qumeshti i gjirit dhe shkakon komplikime te tjera.Keshtu qe perkohesisht nena duhet te kurohet me antibiotik dhe per sa kohe perdor antibiotik te ushqeje femijen me shishe qumeshti te blere ne dyqan qe jane apostafat te prodhuara per bebet.
    pse turbekuloze jam une nga ky mikrob,,mua pak gryka me djek ne mengjes,,faleminderit per keshillatme fute pak friken,,,po e provoj ti jap me shishe bebit po nuk me pi do qumshtin tim,,

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Talking

    Amerika
    Goja permban shume mikrobe, aq shume sa ja kalon edhe bithes nga permbajtja e mikrobeve.
    Jepi qumesht bebit pa merak.
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    Amerika
    Goja permban shume mikrobe, aq shume sa ja kalon edhe bithes nga permbajtja e mikrobeve.
    Jepi qumesht bebit pa merak.
    rrofsh marya,,se jam me merak

  9. #9
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    rrofsh marya,,se jam me merak
    Nese je me merak shko vizitohu te mjeku. Si mund te marresh nje vendim per mbajtjen apo jo te femijes ne gji duke u konsultuar neper forume?!

    Pastaj, eshte ne te miren tuaj personale nese e trajtoni me heret. Pavaresisht cfar bakteri eshte ai.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61
    Citim Postuar mė parė nga illyrian rex Lexo Postimin
    Nese je me merak shko vizitohu te mjeku. Si mund te marresh nje vendim per mbajtjen apo jo te femijes ne gji duke u konsultuar neper forume?!

    Pastaj, eshte ne te miren tuaj personale nese e trajtoni me heret. Pavaresisht cfar bakteri eshte ai.
    doktoresha me tha hiqe femijen nga gjiri pastaj piji ilacet,po duhet ta heq nga shtatori se nuk ben ta heqesh tani se semuret femija nga i nxehti

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    jo moj je ne vete,kush cenka ajo trimresh doktoresh qe thoshka hiqe femijen nga gjiri se nena ka pezmatim gryke..papap
    % e antibiotikut qe do shkoi te bebi nuk eshte aq e larte,merr nje atibiotik menivelet te ulet veprimi,plus ngrit mbrojtjen.qumshti i gjirit ka antitrupat nga ty,e mbron bebin me se miri

  12. #12
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    doktoresha me tha hiqe femijen nga gjiri pastaj piji ilacet,po duhet ta heq nga shtatori se nuk ben ta heqesh tani se semuret femija nga i nxehti
    Duhet patjeter te konsultohesh me mjekun pasi bakteret jane shume te rrezikshme dhe ato mund te transmetohen ne rruge te ndryshme dhe te femija. Mos e ler pas dore per asnje arsye.
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  13. #13
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    e bere kush antibiotik me ben mire vetem nje ishte ,,po doktoresha me tha ti bej kur te heq femijen nga gjiri,,une vone tani e kuptova per bakterin kur bera analizat,,se me diqte gryka thashe se ishte alergji dhe nuk e kuptoja nga me diqte,,,po tani u bera merak per beben qe thoni ju,une qe kur mora vesh nuk me ze gjumi ,,,,shume faleminderit
    Ky ėshtė forum, jo qėndėr spitalore. Duhet tė ndjekėsh ē'tė ka thėnė doktoresha, e tė konsultohesh me tė. Kėtu maksimumi kėshilla do tė tė jepen.

    -E mban mend si quhej antibiotiku? Ky bakter ėshtė shumė rezistent ndaj shumicės sė antibiotikėve. Antibiotikėt e vetėm qė tregojnė efektivitet kundėr kėtij bakteri janė: Ciprofloxaci, Polymyxin B, Colistin, Amikacin, Meropenem edhe njė tjetėr qė s'po mė vjen nė mend pėr momentin, tė cilat ose jepen tė kombinuara me njėra-tjetrėn ose nė doza tė larta.

    Nejse, disa prej tyre s'lejohen tė merren gjatė kohės kur ushqen fėmijėn me gji. Ciprofloxacin psh nuk lejohet.

    Mos kij merak se bebit s'i ndodh gjė.
    Elegance is an attitude.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    amikacin asesi shkatron nervin e degjimit te ty dhe te bebi
    ate edhe po e ordinuan mos e merr!!!

    me i pa demshmi ne kete mest mund te jete ciprofloxacini

  15. #15
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
    amikacin asesi shkatron nervin e degjimit te ty dhe te bebi
    ate edhe po e ordinuan mos e merr!!!

    me i pa demshmi ne kete mest mund te jete ciprofloxacini
    prandaj e pyeta, ēfarė i ka rekomanduar mjekja dhe prandaj i thashė tė bėjė si i thotė ajo: dmth pas kohės sė gjirit.

    ciprofloxacini mund tė jetė i padėmshėm po prapė psh ciprofloxacini 750 mg nuk lejohet tė merret gjatė kohės kur ke fėminė me gji.
    Elegance is an attitude.

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61
    shume faleminderit per ndihmen....doktoresha me ka dhene nje antibiotik qe ishte e vetmja qe me bente efekt quhet,,,,,,amikan ose amikacin sulfate 500mg i bleva goxha shtrenjte ishin ,,keto jane gjilpera dhe duhet ti bej kur ta heq nga gjiri

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61
    Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
    amikacin asesi shkatron nervin e degjimit te ty dhe te bebi
    ate edhe po e ordinuan mos e merr!!!

    me i pa demshmi ne kete mest mund te jete ciprofloxacini
    faleminderit po ciprofloxacini me doli rezistend ndaj mikrobit

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Wink

    gryken e ke te kuqe, me qelb?
    ne nje moment qe nuk ke temperature mund te jete dicka banale, merr masa mbrojtese si te tha bensevi dhe me paracetamoj dhe gar gar, caj shume dhe mund te kaloje;

    uf edhe une hengra nje akullore dje dhe u gdhiva me senzacionin sikur kam 1000000 gjelpera qe me shpojne gryken, po nuk do u hidhem antibiotikeve
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61
    uf marya kam shume kohe me kete gryken thashe mos e kisha alergji kot bera analizen e grykes dhe me doli me mikrob,ngadonjere me iken sme djek fare pastaj me shfaqet prapekam problem ndonjere dhe mezi mar pak fryme kjo me shqetesovi me shume pa vajta,,me djek te pjesa ballore me shume e kam ne mengjes pastaj me largohet,,po kur ha te embelta me djek me shume

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •