Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 106
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anëtarësuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Ju falenderoj per keshillat,
    Njeher jam duke agjeruar dhe kjo eshte keshilla me e mir, dieta me e mir per mua apo menyra se si te ushqehem...
    Ne 4 ditet e para te muajit Ramazan fillova te plotesohem pak, i shtova 2kg keshtu do te arrije ate peshe mesatare...
    Megjithate Flm shum, gjithe te mirat

  2. #42
    Puck Love Maska e Black_Mamba
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    2,501
    A ndikon duhani ne mos shtim te peshes??????????????
    SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

  3. #43
    beby Maska e jesu
    Anëtarësuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354

    Per Dadajan

    Jame mese dakor me ato qe ke shkruajtur dhe huket qe jeni mjaft i kerkuar por mos te harrojme se diatrofia dhe menyra e gatimit te prodikteve qe marin duhen ndertuar ne nje mnyre qe njeriu te mund ti perdori. diku me larte kishit shkruar:
    e dyta mos ha mishin e kuq por vetem te bardhe ne zgare per disa minuta sa te trulloset sidomos peshkun te gjitha perimet dhe zarzavatet nuk duhen ziere pasi humbasin enzimet dhe vitaminat keshtu qe do harxhosh shum energji nga trupi per ti shperbere ato ushqimet e ziera jane ushqime te vdekura cdo gje qe fut ne stomak duhet te jete natyrale ose e perpunuar shum pak ne kete menyre ju do te jeni gjimon i fresket

    Cdo gje eshte e nevojshme per organizmin e njeriut mjafton me saine e duhur. Rekomandoni qe pos te perdoret konsumimi i mishit te kuqe? Besoj se jeni gabime ne kete pike, kam lexuar dhe shume per mishin dhe dhe dhe... por mos te harrojme se mishi i kuq eshte nje burim i mire per te mare Fe e per te plotesuar rezervat e feritinit. Jam dakort qe seshte i rekomandueshem nga dietohoget perdorimi i tij i shpeshe, rekomandohet e shumta dy here ne jave sepse prmabn dhe kolisterinin e keq LDL, dhe nese eshte e mundur te konsumohet i zjere,mos te harrojme serishte se ne ditet e socme jane zvilluar shume lloj semundjesh dhe ne mund ti luftojme vetem me gatimin (zjerjen) e mire te produkteve qe konsumojme. Kishit permendur qe mishin ta perdorim te pjekur lehte ne zgare, jam plotesisht dakort me ty sepse permban me teper veti ushqyese por serisht dua te kthehem tek tema ime me larte qe duhet te mbrohemi dhe nga baktere te tjere. Ushqimet natyrale t epa gatuara sigurisht se permbajne me teper vlera ushqyese por dhe me gatimin e tyre ato do humbin nje pjese te tyre por jo plotesisht.

    Cdo gje do pershtatur dhe me jeten njerezore. Me thuaj psh si mund te hash lule lakeren apo brokolon te gjalla pa i zjere? Cfar duhet ti largojme nga diatrofia jone keto produkete? Brokola eshte serisht nje burim i mire kalciumi.

    Nejse bera thjesht nje nderhyrje t evogel duke u bazuar ne realitet

    Te pershendes
    Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

    Fuqia ekziston brenda teje!!!

  4. #44
    beby Maska e jesu
    Anëtarësuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354
    Citim Postuar më parë nga ximi_Te Lexo Postimin
    A ndikon duhani ne mos shtim te peshes??????????????
    PO sigurisht:

    Nikotini si dhe kafeini risin leht metavolismin e njeriut.
    Qe do te thote s'duhet te merni te njeten energji kcal(ushqim) ditor si mernit me pare kur pinit cigare.
    Por cfar tjeter ndodh jo vetem qe nuk ulin kcal(energjine) ditor per mos te mar peshe por...keta persona qe vendosin te lene cigaren kthehen nga ushqimi gjejne nje justifikim per tu harruar mos tju kthehen cigares(permbahet pas ushqimit).
    Shumica prej tyre arrijne te marin 3-6kg brenda 2 muajve te pare te prerjes se cigares.


    Te shpjegova shum pak gjera per te nxjere konkluzionin PO ndalimi i cigares te shendosh
    Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

    Fuqia ekziston brenda teje!!!

  5. #45
    beby Maska e jesu
    Anëtarësuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354
    Gjithashtu nje faktor tjeter ne mos marjen e kileve kur pijme cigare eshte:
    Humbja e shijimit te ushqime dhe rritja e metavolizmit qe permenda dhe me larte.
    Nese nuk deshiron te lesh cigaren por do te maresh kile, shto energjine ditore te ushqimit ne lidhje me ate qe mer tani
    Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

    Fuqia ekziston brenda teje!!!

  6. #46
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    per shtim te peshes mendoj se do te duhej te merrni me shum qumeshte dhe qokollat sepse permbajn sasi me te madhe kalorish
    dhe preferohet qe te mos e djegni kete kalori te fiuar

  7. #47
    beby Maska e jesu
    Anëtarësuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354
    Colollata permbajme idatanthrakes dmth sheqerna(te me falesh se nuk me vjen fala e sakte ne shqip). permbajne vertet shume kalori por mos harro ne kete raste kalorite e teperta kthehem ne lipide te ashtuquajtur (dhjam). Nuk besoj secili nga ne do donte te shtonte peshen duke mare dhjamin por volum istus(muskuj).

    Dhe diatrofia mesdhetare mbahet nje si nder me te mirat ne bote qe ndahet

    50% idatathrakes (sheqerna) te cilen permabajne nje perqindje te madhe buka, patatet, orizi, makaronat etj.
    30% lipidia(vajra) eshte nje dhe e vetme vai i ullirit qe permban 80%monoakoresta dhe 20%poliakoresta -mbahet si vaji me i mire ne bore- dhe permban kolisterolin e mire HDL i cili lufton kolisterolin e keq LDL
    20% Proteina qe e permban mishi vicit, veza etj.
    Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

    Fuqia ekziston brenda teje!!!

  8. #48
    Puck Love Maska e Black_Mamba
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    2,501
    Citim Postuar më parë nga jesu Lexo Postimin
    PO sigurisht:

    Nikotini si dhe kafeini risin leht metavolismin e njeriut.
    Qe do te thote s'duhet te merni te njeten energji kcal(ushqim) ditor si mernit me pare kur pinit cigare.
    Por cfar tjeter ndodh jo vetem qe nuk ulin kcal(energjine) ditor per mos te mar peshe por...keta persona qe vendosin te lene cigaren kthehen nga ushqimi gjejne nje justifikim per tu harruar mos tju kthehen cigares(permbahet pas ushqimit).
    Shumica prej tyre arrijne te marin 3-6kg brenda 2 muajve te pare te prerjes se cigares.


    Te shpjegova shum pak gjera per te nxjere konkluzionin PO ndalimi i cigares te shendosh

    Flm jesu me paske shpjegu po nuk e paskam par,flm shum.
    SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

  9. #49
    Ha shume gjera qe kane glukoze si mbelsira,Cokollata,Karamele,Amareta,Ha dhe shume buke dmth ushqim...
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e Auroraa
    Anëtarësuar
    02-07-2007
    Vendndodhja
    KOSOVA dhe USA
    Postime
    399
    ha embelsira,torte, cokollata, ushqimet tjera si pica, pite, flija, krejte ushqimet ma te mirat qe ekzistojne , cipsa etjetj... po mos po shton peshe shume pastaj kerkon mu dobesu
    Ndryshuar për herë të fundit nga Auroraa : 11-12-2007 më 22:23
    Always do right - this will gratify some and astonish the rest.

  11. #51
    i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
    Anëtarësuar
    16-08-2007
    Postime
    3,216

    Question C'duhet te bej qe te mos humb peshen

    C'duhet te bej qe te mos humb peshen !
    Behet fjale per ditet e fundit (brenda muji) kam re shume ne peshe- dobesuar gati 10 kg. nuk e di se cfare ndodh me mua!
    Kisha nje shendet te mire edhe isha e kenaqur! Cfare mund te bej qe te mos bije ne peshe ose te permiresohem aq sa isha.
    Nuk me dhem gje, pervec- shpirtit. qe me ka dhimte edhe me pare.
    Ju lutem me ndihmoni jam ne vite te thyera, si te arij keta qe kisha: 165 lar. dhe 55 kg. para nje muaj.
    Cdo pergigje eshte e mirepritur,
    Ndryshuar për herë të fundit nga biligoa : 10-01-2008 më 01:51
    Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    Nqs pi cigare duhet ta lesh.
    Duhet te mbash nje regjim, te hash ne orar cdo dite tre vakte, te biesh te flesh ne orar mundesisht te mos zevendesosh gjumin e nates me te dites.
    Gjithashtu te maresh dhe multivitamina nga 1 tablet cdo mengjes.

    Nqs do besh kto, ath do shkosh ne formen qe ke pasur.

  13. #53
    Perjashtuar Maska e _SheJtaNia_
    Anëtarësuar
    02-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    105
    Nuk me dhem gje, pervec- shpirtit. qe me ka dhimte edhe me pare.
    Ju lutem me ndihmoni jam ne vite te thyera, si te arij keta qe kisha: 165 lar. dhe
    Mos u merr me hallet e forumit dhe je ok

    shaka..

    Ha sa me shume brumera dhe je ok

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    biligoa, hidhi nje sy faqes zyrtare, me fakte shkencore: http://win.niddk.nih.gov/, te Institutit Amerikan te Shendetit (NIH). TE siguroj se aty do te gjesh informacione teper me vlere!

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    ha sa me shume , te pakten te ekuilibrosh kalorite qe shpenzon kur mendon dhe te dhemb shpirti. Une ha si derr, e prap kam peshe konstante 100kg(sepse nuk leviz shume).
    prandaj ha , ha , dhe vetem ha.

  16. #56
    i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
    Anëtarësuar
    16-08-2007
    Postime
    3,216
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    ha sa me shume , te pakten te ekuilibrosh kalorite qe shpenzon kur mendon dhe te dhemb shpirti. Une ha si derr, e prap kam peshe konstante 100kg(sepse nuk leviz shume).
    prandaj ha , ha , dhe vetem ha.
    E se harova te shtoj jam vegetarjane!
    Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga biligoa Lexo Postimin
    E se harova te shtoj jam vegetarjane!
    bukur, bukur, shume mire, atehere lere ate cingaren, ha lakra se ato kane shum proteina, patate dhe natyrisht brumra, se keto vegjetariane jane apo jo.
    Prap, ha sa te mund, mos ja hiq vetes kenaqesine e te ngrenit, deri sa te ngopesh.
    dhe nje keshille tjeter, se meqe ke rene ne peshe ne menyre drastike, nje vizite tek mjeku nuk do ishte keq, sepse ndoshta kjo renie peshe eshte pasoje e ndonje semundje apo çrregullimi.

  18. #58
    UNTILL WE MEET AGAIN Maska e arjeta3
    Anëtarësuar
    12-11-2007
    Vendndodhja
    shrine
    Postime
    471
    biligoa
    shko bej nje vizite te mjeku!!
    lere cigaren!!
    dil pak me shpesh nga ajo strofkulla ku je mbyllur!!
    pij ca vitamina ....dhe shpresoj te behesh mire.

    pershendetje nga une dhe B.
    Loneliness comes in only one size - Extra Large

  19. #59
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    E se harova te shtoj jam vegetarjane!
    tash eshte stine dimri, dhe ne natyre nuk ka gjelbrime qe i ha njeriu, pem, drithra etj, prandaj natyra e la qe te ham mish ne kete kohe, provo dhe mish, filloja me ato lloje qe te pelqejn, ha posa te zgjohesh, etj

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e Infinite
    Anëtarësuar
    04-06-2007
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    275
    Nuk di te te jap udhezime sepse oreksi me ka ik dhe vete dhe me sa shof arsyeja e vetme eshte ajo dhimbja e the ne fillim te temes!

    Mundohu te largosh stresin dhe dhimbjen. Nuk ka asgje qe vlen me shume se sa shendeti jot.

    Te uroj shendet!
    Nese ti nuk e kontrollon mendjen tende dikush tjeter do ta beje...

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Peshëngritje: Erkand Qerimaj, kampioni shqiptar i botës
    Nga zeus në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 44
    Postimi i Fundit: 29-07-2012, 07:44
  2. Këshilla për foshnjat 0-12 muajsh
    Nga Mina në forumin Të jesh prind
    Përgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 10-09-2011, 07:38
  3. Kontributi i shkenctarëve islam në shkencë
    Nga Bleti002 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  4. Lojrat olimpike - Athine 2004
    Nga kolombi në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 211
    Postimi i Fundit: 06-09-2004, 14:24
  5. Ismail Kadare mbart ne supe peshen e tere Kombit Shqiptar
    Nga saimiri-uk në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 10-06-2004, 00:30

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •