Close
Faqja 23 prej 25 FillimFillim ... 132122232425 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 441 deri 460 prej 481
  1. #441
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    Nuk ka shanca teorike qe hungarezet dhe boshnjaket te mbrrijne o ne kemb o me kuaj per 7 dite ne Kosove, e lere me ne Drenice, kjo eshte absurde cka ju thoni! Po te shikojme tani territorin hungarez dhe ate boshnjak, ata nuk kane ndryshe si te vijne ne Kosove vetem se nepermjet Serbise duke kaluar lumin Danub dhe per 7 dite ata nuk mund te ecin me shume se deri ne Nish e qe behej fjale me larte se lufta eshte zhvilluar diku ne kufi me Serbine. Drenica nuk eshte ne kufi me Serbine
    Danubi,sa kilometra i ka prej Kosoves ? 250...300 km, e njê kêmbêsor ka aftêsi te heci 5 kilometra në orë, 10 orë i bie 50 km po e lêmi se ecni 30 kilometra në ditje... pa e numruar kalaorsinë...per 5 ditë aty mbrrinin.. poashtu edhe ne kohen e lluftes se Troje nga Peonia, Tetova e nê Trojë mbrrinin peonienet per 11 ditë... e di se as kêto te dhena nuk ju mjaftojnê, dhe e kam vretjtur qe sa mê shumë sjellim dêshmi aqê mê shumê ju terhjekin pêrrallat... se sa studimet shkêncore..http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...yoA0LJNCse8d0O Këtu kemi dëshmi se s ushtarët e sulltanit vinin kêmbê nga Tmolusi, rrethinê afêr Izmirit 2000 kilometra largë kosoves, dhe këta ushtar kur arrijten nê luginen e Drenies u habiten kur e panê kêtê luginê, iu perngjante shumê ne vendêlindjen e trye te largêt...prandaj e kotë êshtë te sillen deshmit, edhe 100 000 deshmi po ua sjella ketu ne forum prapê keni me thênê se keto janê pêrralla...
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  2. #442
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga sheneri Lexo Postimin
    Ky verzion eshte ma i perafert kur dihet se froni i kaloi automatikisht Bejazitit
    Sa per ''beteja e kosoves'' ndoshta ka patur dikun ndoje gjuajtje me shtize apo hark nga ndoni kaqub aty afer ne malet Albanik, Ndoshta eshte pjell e imagjinates serbe dhe pastaj kete ''betej'' qe tregohet si prrall ne turqi nuk ka asnje kronike te shkruar perveq nga publikimet serbe. Dihet se perandorija osmane ne ate kohe ishte nje ushtri madheshtore kurse serbet qfar ushtrije qfar perandorije kishin kjo prrall qe e han pazari ballkanik shitet te te gjith keta popuj qe ushqim te vetem e kan mitin.
    http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:A...zwqwHZSYZVlS-A
    Ne betejen e kosoves moren pjesê edhe shqiptarët, kurse serbêt qê mendohej se luftuan, ne realitet ata u rradhiten ne anen e sulltanit, keshtu e tradhtuan aleancen ballkanike.. derisa ne shekullin e kaluar serbet ia kshin arritur te mashtojne boten se vetem ata luftuan kundêr turqve, mirêpo sot, kemi plotê dêshmi qê vertettojne te kunderten, jo vetem qe nuk luftuan poa ata tradhtuan... pra normal qe sot atyre iu konvenon qê te besohet se nuk ka patur kurrê luftê te kosves se sa te bien maskat dhe te humbin besimin ku tani jemi te sigurt se ata tradhtuan aleatet e trye, kurse shqiptaret e hungarezet e polaket jane te vetmit qe i rezistuan osmanve..Shihet kjartê që sot serbeve iu pelqn ky version; te thuhet mê sê miri se nuk a egzistua kurrê kjo betej...por êshtê mit...
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  3. #443
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Danubi,sa kilometra i ka prej Kosoves ? 250...300 km, e njê kêmbêsor ka aftêsi te heci 5 kilometra në orë, 10 orë i bie 50 km po e lêmi se ecni 30 kilometra në ditje... pa e numruar kalaorsinë...per 5 ditë aty mbrrinin.. poashtu edhe ne kohen e lluftes se Troje nga Peonia, Tetova e nê Trojë mbrrinin peonienet per 11 ditë... e di se as kêto te dhena nuk ju mjaftojnê, dhe e kam vretjtur qe sa mê shumë sjellim dêshmi aqê mê shumê ju terhjekin pêrrallat... se sa studimet shkêncore..http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...yoA0LJNCse8d0O Këtu kemi dëshmi se s ushtarët e sulltanit vinin kêmbê nga Tmolusi, rrethinê afêr Izmirit 2000 kilometra largë kosoves, dhe këta ushtar kur arrijten nê luginen e Drenies u habiten kur e panê kêtê luginê, iu perngjante shumê ne vendêlindjen e trye te largêt...prandaj e kotë êshtë te sillen deshmit, edhe 100 000 deshmi po ua sjella ketu ne forum prapê keni me thênê se keto janê pêrralla...
    Vija ajrore nga Prishtina ne Beograd eshte me largesi prej 360km, po per toke? Mos mendo se ne vitin 1389 ka pasur osfalto o Kreksi, vec kesaj, njeriu nuk mund te udhetoj ne kemb me shume se 10 ore ne dite dhe brenda ketyre 10 oreve patjeter duhet te bej pauza, kshtu qe vjen nata dhe duhet t'ia fusin gjum njerezit

  4. #444
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    Vija ajrore nga Prishtina ne Beograd eshte me largesi prej 360km, po per toke? Mos mendo se ne vitin 1389 ka pasur osfalto o Kreksi, vec kesaj, njeriu nuk mund te udhetoj ne kemb me shume se 10 ore ne dite dhe brenda ketyre 10 oreve patjeter duhet te bej pauza, kshtu qe vjen nata dhe duhet t'ia fusin gjum njerezit
    ....ku e di unê se ne çafre harte i nxjerr ti keto te dhena.... ç'ka te thêmê ? Prishtine Beograd kemi 251 kilometra...per mua, kurse per ty 100 kilometra meshumê...kjo eshte katastrofike...nese kam bërë sa e sa kerkime eme ne fund verte qenkan te pavlefshme se nuk paskam askujt t'ia mbushi mendjen...une thme 251 kilometra e ti 360 ne vi ajrore...mirê, vla i dashtun.. ti ke te drejte une qenam ne rruge te gabuar..; faji êshtê i imi jo iyti...
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  5. #445
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    ....ku e di unê se ne çafre harte i nxjerr ti keto te dhena.... ç'ka te thêmê ? Prishtine Beograd kemi 251 kilometra...per mua, kurse per ty 100 kilometra meshumê...kjo eshte katastrofike...nese kam bërë sa e sa kerkime eme ne fund verte qenkan te pavlefshme se nuk paskam askujt t'ia mbushi mendjen...une thme 251 kilometra e ti 360 ne vi ajrore...mirê, vla i dashtun.. ti ke te drejte une qenam ne rruge te gabuar..; faji êshtê i imi jo iyti...
    I nderuar Kreksi, nuk ben te deshprohesh, por duhet te vazhdosh e te studiosh, mire ben ti, me fal, por une e kam pare ne Wikipedia kete. Kerko ne Wikipedia per Prishtinen dhe aty te tregon per largesine me Beogradin, shqip e ke...

    Pershendetje nga une dhe me fal ne se te kam deshpruar, por ti mos u dorezo...

  6. #446
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    I nderuar Kreksi, nuk ben te deshprohesh, por duhet te vazhdosh e te studiosh, mire ben ti, me fal, por une e kam pare ne Wikipedia kete. Kerko ne Wikipedia per Prishtinen dhe aty te tregon per largesine me Beogradin, shqip e ke...

    Pershendetje nga une dhe me fal ne se te kam deshpruar, por ti mos u dorezo...
    Jo aspake nuk me beni te deshprohem, me shumê po rri duke ju qajtur juve se se ç'afer shkollimi keni bêrê, dhe si nuk keni ftesi ta dini se sa kilometra ka nga nje vend ne tjetrin, pa Wikipedi, athua do e gjeni rezultatin e saket ? ... i nderuar, me i saket eshet ky forum se sa wikipedia...interesohu pra ta gjeni se sa kilometa ka nga prishtina ene beograd...e mso u mirrni me perralla ..
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  7. #447
    he he hee... Maska e halla mine
    Anëtarësuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    brojë
    Postime
    1,466
    Kreks.. ti vazhdo teorin tende. Une preferoj si amator i historise t'i besoj profesor Pirrakut dhe konkludimeve te tij rreth komplotit reciprok, i cili pas shume shekujve u shenderrua ne mit dhe te drejte historike serbe mbi Kosoven.. Meqe kete shpifje evropa e ka pranuar plotesisht, rezultoi se fundmi, tapi serbe mbi kishat mesjetare shqiptare ne Kosove(qe kuislinget shqipfoles e pranuan duke u zgerdhire ne analfabetizem total).

    Pastaj ti n'realitet nuk po shfaq kurrfare teorie, veq po e perzin krejt lesh e ke ba..
    Tregona shkurt çka permban, perveq fushes se betejes(drenice), cilat jane elementet tjera..
    Kush printe ne kampin antiosman eshte me rendesi te na tregosh.. nese kishte nje prjes apo lider aleance?
    Asnjë kompromis, kurr asnjëher.. deri n'apokalips!

  8. #448
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632

    Tema Mbyllet !

    Citim Postuar më parë nga halla mine Lexo Postimin
    Kreks.. ti vazhdo teorin tende. Une preferoj si amator i historise t'i besoj profesor Pirrakut dhe konkludimeve te tij rreth komplotit reciprok, i cili pas shume shekujve u shenderrua ne mit dhe te drejte historike serbe mbi Kosoven.. Meqe kete shpifje evropa e ka pranuar plotesisht, rezultoi se fundmi, tapi serbe mbi kishat mesjetare shqiptare ne Kosove(qe kuislinget shqipfoles e pranuan duke u zgerdhire ne analfabetizem total).

    Pastaj ti n'realitet nuk po shfaq kurrfare teorie, veq po e perzin krejt lesh e ke ba..
    Tregona shkurt çka permban, perveq fushes se betejes(drenice), cilat jane elementet tjera..
    Kush printe ne kampin antiosman eshte me rendesi te na tregosh.. nese kishte nje prjes apo lider aleance?
    Edhe unë po thëmê si ti; Nuk ka egzistua Beteja në fushë Kosovë...Sulltan Murati nuk ka egzistua fare... e tëra është imagjinat nga mendja e njeriut..... Kosova kurrê nuk ka kanë e pushtuar nga serbët, nuk ka egzistuar as pushtimi turk asnjêherë nê trojet shqiptare ! Vetem Milleshi po, ky ka egzistua...A jeni te knaqur tani me tezat e profesorve te historisë ? ...kjo është kryesorja, të jesh i knaqur ti..halla mine... Unê do i lutem Administruesve TA MBYLLIN EDHE KETE TEM.....dhe që ështê e mundur te mi fshijnê postimet, jam i gatshêm te paguaj 1000 euro? te me fshihen temat, nuk më duhen te mesoj nga historianet e tu asgjë...! Ky është kulmi, TEMA MBYLLET !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  9. #449
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Si erdhi deri te pushtimi i Ballkanit nga osmanët ?

    Krijimin e Shtetit te Arberit me së shumti e ka ndihmuar pushtimi i Anzhuinëve, keta e pushtuan Durrësin ne vitin 1271 + deri ne vitin 1289, ku qellimi i tyre ishte të pushtonin Bizantin përmes rrugës tokësore, dhe i dyti qellim ishte; vërja në dor e krypetoreve të famëshme të Durrësit, mirëpo pati rezistenec të papritur nga ana e Arbanitve (arbanon, anne komneni) por anzhuinët filluan të kuptojnë se duhej bërë për vehte disa Baron të vendit, kështuqë ia arrijtën qellimit më në fund. Pushtimi zgjati gati se 20 vite me rradh. Duke gjetur dobësinë e Bizantit, më vonë edhe Arbëria ra nën sundim të Dushanit i cili në vitin 1355 mblodhi 80 000 ushtarë për të pushtuar Konstantinopojen ! Per atë perandorët bizantin kanë pasur të drejtë kur thoshin se; "më parë pranojmi turbanin(mehramen e sulltanit) se sa despotizmin serbë apo krishterë të përendimit !

    Prandaj,sikur të kishte arritur Dushani të pushtoje Konstantinopojen më siguri që e tërë situta në Gadishull dhe historia sot nuk do ishte njësoj, për fatë të mië, Dushani vdiç në rrugë para se të rrethonte muret e perandorisë bizantine.

    Në ndërkohë Bizanti i trembur nga këto sulme qe vinin nga bota e krishterë qe i detyruar të lidhte pakt me tjerë pushtues qe vinin nga lindja, mund te themi lirishtë se Bizanti i ftoi osmanlijet ti dilnin në mbrojtje të tij, ishte i vetmi shpetim për ta.

    Orkani erdhi si i ftuar, bëri paktin por pas tij i takon urtësija dhe diplomacia të birit të tij, sulltan Muratit te I-rë qe lidhi miqësi më Paleologun sa që perandoria bizantine thuaja se kaloi automatikishte në dor të osmanve si sundimtar e trashigimtar të perandorisë bizantine, madje ky akt ishte i lidhur aqë fortë sa qe ishin perbetuar te dy sundimtaret se ne rast tradhtije denimi do ishte i ashpert.....nuk po e zgjasim pastaj se si tentuan kêta dy princat ti mbysin te dy sundimtaret dy perandorët... Androniku (i biri i perandorit) e peson keq, verbohet si ndeshkim tradhtije, poashtu edhe djali i sulltanit pasi verbohët, sulltani jep urdher ta vrisnin...më një fjalë, as në Bizancë e as në Ballkanë osmanët nukë erdhën po mos ti kishte ftuar Bizanti !

    Sipas të dhënave të shumë autorve të asaj kohe dihet sot se 16 vite para kësaj beteje te famshme, ushtarët serbë qe ishin ne shërbim te Muratit, te cilin e kishin percjelluar ne ekspedita te medha në Azi e në Karamani e ne terë lindjen, numri i atyre që ishin kthyer pastaj në Rashkië, ishin ankuar para Lazarit se si sulltani i kishte keq trajtuar ata dhe e akuzonin Muratin për përdhunimin e tyre në kushtet në të cilat u dorëzuan dhe u bënë sherbtor të tij më marrveshjën pas betejes së Marices dhe me çdo kushtë perpiqeshin ta thyenin këtë kushtë.

    Si mbetën popujt e ballkanit vasal të sulltan Muratit, 16 vite para Betejës se Kosovës ?

    Si pasoj ishte humbja e dy luftërave, ajo e vitit 1363 afër Nishit dhe 1371 në Betejen e Maricës ku moren pjes edhe shiptarët, mirëpo serbët dhe bullgarët mbeten tributer të sulltanit (vasal) andaj çdo vite duhej ti dorzonin 1000 ushtarë Muratit për luftrat e tij ne lindje nëpër Romenistan (azi te vogël) kunder krishterve.

    Vetem principata e Malit te zi dhe ajo Arbanase nuk pranuan këtë marrveshje, t'ju kujtojmi se osmanët benin sulme herë pas here edhe në viset e Shqipërisë, në Betejen e Savrës afër Drinit, në vitin 1385 koalicioni shqiptaro malazezias i bëri ballë ushtisë osmane mirëpo u thye, në fushë te betejes gjeti vdekjen Balsha II-të, ishte pra një ndeshkim i sulltanit për mospajtimin të ketyre dy principatave te rëndesishme, sipas tyre, edhe keto duhej të nenshtroheshin si te tjerat nene vasalitetin e sulltanit.

    Disa vite pas betejës së Savrës princi Lazar i Rashës (kullës mbi rrasa) ia kishte vu vemendjen ankesave të ushtarëve te tij qe ktheheshin nga sherbimi ushtarakë pranë ushtrisë osmane, në baz të ketyre deshmove, gjeti shkas per ti kundershtuar gjyqit turkë, situat e cila filloi të bëhej e padurueshme në popullsinë sërbe ku pas një kohe shperthejnë edhe kryengritje në tërë Rashkinë, duke i larguar te gjithë gjyqtaret apo Spahit turkë nga vendi.

    Murati kishte hartuar planin e tij, i mblodhi të gjitha forcat e tij qe kishte në sherbim në lindje dhe pergatitej te hakmirrej ndaj krishterve te ballkanit qe kishin ngritur koken dhe rrebeluar kunder forces se tij me largimin dhe persekutimin e spahijve (gjyqtaret, prefektet) e tij dhe qe kishin thyer marrveshjen qe kishin bërë më parë më disfaten pas Betejës se Maricës.

    Vitin tjetër, qerrshor 1389 kur sulltan Murati e kishte perfunduar luftën në lindje i kishte bërë të gjitha përgatitjet, i dërgoi ambasadorët e tij dhe më shkres iu dergoi letër te gjithë krishterve duke iu deklaruar luftë dhe pothuajse menjëherë pas deklarimit të tij mblodhi një ushtri të fortë prej 60 000 luftëtarëve !
    Mirëpo serbët nisen menjëhere pas kësaj letre dhe iu dalin në pritë osmanve diku në bullgari, ku hasin perballë më një forcë prej 20 000 ushtarëve të cilët ishin nisur për një ekspeditë vezhguese para ushtrisë së madhe qe vinte mbrapa në krye me sulltanin. Ekspedita turke pra u sulmua papritmas dhe u munden, vetëm 5000 prej tyre i shpetuan vdekjes."Turqit ia atribuojnë këtë humbje si "nema nga qielli' ose klithja e perendis, të cilët besonin se kjo humbje e dënoj Muratin se ai e kishte perzier gjakun më një grua të pa fe "!

    Para ca vitësh sulltan Murati ishte martuar më të bijen e Shishmanit, mbretit Bullgarë, poashtu edhe dy djemt e tij ishin të martuar më dy të krishtera të disa viseve që ksihin mbetur nga empiri bizantin i lindjes !

    Turqit nuk erdhen pra për të pushtuar Kosovën as vise tjera në Ballkanë, siç u shprehë shefi i diplomacisë turke këto ditë, është e vertetë kjo, sespe këto vende sipas marrveshjes tjetër mes sulltanit dhe perandorit të bizantit Paleologëve, nga këto vende ata kërkonin vetëm se pagimin e tatimeve vjetore njashtu si i paguanin edhe më parë administratës së Bizantit, asgjë me shumë, vetëm së të rrespektohej marrveshja e mêparshme, ku pas betejës së Maricës 1371, të gjitha mbretnit ballkanike ranë nën vasalitetin e sulltanit ku duheshin ti paguanin për çdo vitë sulltanit një sasi të madhe ari dhe argjenti si dhe angazhimin e 1000 ushtarëve që i sherbenin ushtrisë osmane 18 vite para betejës së Kosovës, përveçse të dy principatave, Malit të zi dhe principates Arbanase, të tjerët; pra serbët, boshnjakët, hercegovasët i paguanin tatime sulltanit, përpos edhe bullgarëve që ishin liruar nga ky tatim në baz të marteses, si e thamë më siper, bija e Shishmanit martohët më sulltan Muratin.

    Si e shofim në këto rrethana, 16 vite para Betejës së Ksovës i tërë ballkani ishte i mbikqyrun nga Spahinjët osman, (spahi ishin tagrambledhës e administrator turk të cilët rekrutonin ushtarë në sherbim të ushtrisë osmane) derisa ne vitin 1388 sebët si dhe vasalet tjerë i larguan më forcë spahinjët nga tërë Gadishulli, disa prej tyre i vranë, atëherë sulltan Murati I-rë qe ishte i zënun ne Romenistanë (azi te vogël) ishte përebetuar se vitin tjetër do hakmarrej ndaj të krishterëve që e thyen marrveshjën e Betejës së Maricës, 16 vitë më parë !

    pêr forumin shqiptar; kreksi
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  10. #450
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Dyndjet e sllaveve ne drejtim te ballkanit u nisën nga rusia e largët, nga brigjet e detit Azof që nga shekulli i VI-të pas krishti, popullêsi tartaro mongole, vinin si punëtor si fuqi punëtore në fushat e pasanikëve romakë e bizantinë si dhe vendasve.

    Në krahasim me të gjithë pushtuesit tjerë që erdhen më ushtrit e tyre dhe shkuan, serbët erdhen në trojet tona për të mbetur përjithëmonë në gadishullin ballkanikë duke shtyer popullsinë autoktone mbrënda thellë në viset malore ku gjetën të vetmin shpëtim nga këta barbarët e fundit. Popullësia ilire e thrake mbetet e pambrojtur pas Justinianit dhe nga ana tjetër viset tjera ilire qe ishin deri ne ate kohe nene sundimin e perandorve te oksidentit edhe keta u dobesuan kështuqë avarët dhe sllavët shfrytezuan rastin të instalohen edhe ne këtë pjesë te ilirisë.

    Pse depertimi sllave pati suksese te instalohet ne Ballkanë ?

    Siç e cekem më siper, shumica e ketyre punetorve qe ishin si sherbtor ne familjet e pasura te guvernatorve romakë ketej Danubit me vete sollen dale nga dale edhe familjet e tyre qe se shpejti arrijti nje numer te madh dhe ne momentin kur romaket me nuke ishin ne gjendje te qeverisnin keto toka ky territor kaloi ne nje anarshi ku secili sherbtor filloi te behej pronar i ketyre tokave kurse vendaset ilirë qe kishin mbetur te shtypur e te lodhur si edhe me numer te vogel me nuke kishte fuqi te rimkembej per ti punuar keto toka, keshtuqe sllavet ia dolen me ndihmen e sherbtorve te tyre dhe i pervetesuan keto toka, pra filluan te krijojne rrethe qe quheshin "zhupa", keshtu qe Trakia dhe Iliria tersishte rane nene pushtimin sllavë.

    Kur filluan kreret nga Bizanti te zgjohen nga gjumi kuptuan qe keto vende tani me ishin pushtuar nga fise sllave e avare dhe menjehere filluan qe te marrin fushaten per debimin e tyre mirepo sllavet e aleatet e tyre avarët, qe kishin ardhur para tyre, më te organizuar, rrenuan tere ballkanin si pergjigjie ndeshkuese ndaj largimit te tyre.

    Sllavët filluan te djegin dhe te bejne kerdine mbi popullaten ilire qe kishin mbetur ne Mesi, Dardanie, Trakië e ne tere Ilirikumin kjo tokë u la me gjakë.

    Bizanti nuke kishte te beje ketu me nje lufte kunder nje ushtrie por nje lufte kunder nje popullate qe me pare njiheshin si sherbtor por te organizuar mire, tani revandikonin me çdo kushte nje pjese te kesaj toke.

    Bizanti nuke kishte rruge tjeter perpos te kuvendoje me keto fise te reja te ardhura pertej Danubit qe kerkonin autonomi ndaj bizantit. Filluan te perqafin krishterimin dhe se shpejti te organizuar në principata (zhupa) ne krye me zhupanin e tyre. Volgaret te ardhur nga regjoni i rrethit të vogês, ishin kualifikuar te paret ne administraten bizantine, si te thuhet sot Bullgaria e cila hyri ne familjen e bashkesise europiane, keshtu njeoj edhe te paret e tyre hyn ne perandorine bizantine me diplomaci por edeh me kryeneqsi, kurse kroatet bene nje fushate kunder avarve dhe dolen fitues e per kete moren shperblim nga Ravena te qendrojne ne keto vise te ilirise e delmacise duke e perqafur edhe keta krishterimin.

    Pas volgarëve edhe serbët krijuan zhupen e tyre me qender ne Rasa (Rashkë qe ne shqipe i bie qyteti i ndertuar mbi "guri Rrase=Rrasë" (kundershtoj jashte mase disa qe tentojne ta perzijne fjalen "rascie" me Rusie, eshte absurde..) ...Vetem pas dsa shekuj lufte te ashper e shtytje mes administrates bizantine ne nje ane dhe duke luftuar edhe kunder fiseve lokale me popullesi autoktone Serves (sherbetoret keshtu quheshin nga latinet) ia arriten te krijojne autonomin e tyre nga bizanti.

    Zgjerimi i zhupes serbe apo pushtimet e reja kah jugu i Rrasës

    Ne vitin 1169 Stefan Nemanja emrohet zhupani i Rashkes(Rascie= qyteti mbi Rrasa) nga Manueli i Bizantit e menjehere ne kete kohe duke perfituar nje grindje mes bizantineve per fron, Stefani i zgjeron kufijte zhupes sê tij(keshtu e quajne kete pushtim edhe sot historianet ne libra, ne vend se ta quajn pushtim) kufijt e tij kah jugu i Rashkes, do te thote se; Stefani pushton Dardanine 1183 qe ne ate kohe ishte provence bizantine por sisi e njohim, Konstantinopoja perdorte shkrimin latine edhepse i perkiste botes ortodokse- greke.

    Perpos qe pushtuan Fushen e Mellinjave serbet arriten te dalin edhe deri ne detin Adriatike, ne jug u kufizuan me bullgaret qe ndanin malet e Sharrit.

    Mirepo serbet kishin edhe ambicje tjera; te pushtonin vise tjera te fqinjeve te tyre andaj iu duhej perdorur nje politikë tjetër permes martesave.

    Për te pushtuar nje pjese te hungarisë, Dragutini, nipi i Stefanit u martua me nje pricesh hungareze. Kur Dragutini jep doreheqje djali i tij Milutini tani gjysem hungarez, merr ne trashegim nga mbreti hungarez Ladislasi IV tokat e Sremit, Maçves dhe Beogradit keshtu qe Danubi u be kufiri verior me hungarezet.

    Pas Milutinit vjen ne fron djali i tij, një tjetër Stefan qe pastaj merr emrin Stefan Dushani qe serbet e quajne edhe Stefan Deçanski...i cili mbretroi nga viti 1322 deri me 1355 keshtuqe per 20 vite sundimi serbet e dyfishuan territorin e tyre qe nga Danubi, Adriatike e deri ne Bizancë...
    Mirëpo sot; Nese llogarisim kete pushtim te tyre deri më 1999, shofim që serbet qendrojne ne keto viset e kosoves se sotme si sundimtar apo pushtues, pra qe nga viti 1217 ne krye më Stefan Nemanja e deri tek nipi i tij Stefan Dushani i cili vdiq me 1355, llogarism se na del një periudh kohore prej 125 vitesh, iu mbeten serbeve edhe nja 44 vite per te marrur fund sundimi i tyre ne ballkane me ardhjen e ottomanve qe u ndeshen ne kete fushe te Mllijave me 1389;

    Gjithesejt kur e llogarisim, na del që serbët paskan patur një sundim tË shkurtër në këtë tokë; vetëm 125+45=170 vite pushtimi !

    Kaqe kohe paten sunduar edhe francezët ne Algjeri ku filluan te quanin kete toke te huaj "algjeria franceze" se atje paten ndertuar edhe disa kisha të cilat më në fund u detyruan të terhiqen !

    Perandoria mongole pas Xhingis Khanit, pushtuesit me te madh të te gjitha koherave, zgjati po aqe kohe ne Indi, si deshmi te tyre lane ne kete vende, Taxh Mahallin e famshem !
    Po nese e analizojmi matematikishte sot kete zgjedhje për te vrejtur se sa eshte "kosova serbe" të fillojmi llogarin besoj se matematika nuke genjen.

    ...ne epizodin tjeter pas 500 vitesh serbët perseri bejne tentim me 1912-ten qe te ripushtojne gjoja ish kolonin e tyre te atehershme "stara serija", tani me emrin kosova.

    Duhet cekur se ne kete kohe treva e kosoves nga italianet quhej ende Dardania si ne kohen e pushtimit romakë te cilet qendruan edhe keta si pushtues ne keto troje qe nga fillimet e para te imperializmit romakë me 168 Para krishti e deri ne ndarjen administrative te vitit 395 pas krishti, pra romaket qendruan ne kete Kosoven e sotme me se 560 vite, me shume se sa turqit... menjehere pas romakeve kjo treve kalon ne administraten bizantine te Konstantinopojes qe zgjati 800 vite deri tek fillimi i pare i marrjes ne dor i ketyre trojeve nga pushtuesit serbë me 1217 nga Stefan Nemanja dhe perfundimishte ra ne duar te osmanve me1389.... dhe tani e llogarisim së bashku kete pushtim serbë ne Kosove dhe te shoim se sa ka zgjatur:

    Pra; 560+817=1377 gjithesejt rreth 1377 vite qe keto vise ishin te banuara pa prezencen e serbeve !

    Kronologjia e Kosoves;

    Kroologjia e Kosoves nuk mund te prezentohet ne kete menyre si e bejne sot disa gaztar te huaj ku qe nga shekulli IV, para krishti kalohet drejte e tek Beteja e Kosoves e vitit 1389 ....Pse ?


    Qka dijmi per Kosoven para krishti ?

    Pastaj duhet permendur lufterat Maqedono-dardane te kohes se Filipit II -të...

    Duhet cekur ne disa pika edhe pushtimin romakë te ilirve ku bie edhe Dardania pas betejes se Pindes(168) para krishti e me von njohim kryengritjet ilire ne pergjithesi pas krishti...

    Ne kohen e Diklecianit kosova mbetet nene administraten e lindjs ku pason me 395 ndarja e perandorise romake, lindje perendim.

    Konstantini i Madh nga Dardania i lindur ne Nisius njihet si ndaresi i empirit romake ku edhe dardania e peson sepse gradualishte barbaret fillojne te kalojne danubin per te sulmur Ballkanin.

    Mirepo koha e Justinianit qe nga viti 525 Pas krishti njihet si periudha me famkeqe per Dardanine ku fillojne sulme te njepasnjeishme avare e sllave....

    Kishin kaluar me se 600 vite qe kur daradnia si dhe tere iliria gjendej e pushtuar nga romaket dhe se fundi nga bizantinet...

    Pas dridhjeve te tokes ne kete kohe dhe epidemisë si dhe gjendja ekonomike e kishin demtuar shume dardanine ne kete periudh...popullsia kishte filluar te zvoglohej, detyrohej ti leje fushat pjellore dhe te gjeje strehim drejte maleve te larta te Shqiperisë...

    Heraklioni, perandori bizantine kishte vendosur t'ua japi disa toka serbeve ne veri te Rrases(rascie), po keshtjelles mbi Rrasë=Rascie...(burimin e kemi tek Jordanes dhe Cezares)

    Deri ne vitin 1217 Dardania ishte e administruar nga bizanti mirepo Paleologu me nuke ia arrinte te mbroje kete territor dhe kaloi per here te pare nen pushtimin e nemanjiçve serbe...

    Qe nga viti 1217 date me fatidike e deri tek beteja e Kosoves, serbet mbajten nene administraten e tyre daradnine, per bizantin quhej Misija.

    Ne kete kohe osmanlijet kishin sulmuar disa here Konstantinopojen por nuke ia kishin arritur ta pushtonin, pushtojne bullgarine dhe qendrojnë ne Andrianopojë.

    Pas Betejes se Marices me 1371 serbia bie nen vasalatin e Sulltan MuratitI-rë te cilit edhe i sherben me trupa ushtaresh ne ushtrine osmane...

    Situata ndryshon kur hordhit mongole ne krye me Tamerlanin nisen drejte Konstantinopojes qe rrezikojne edhe sulltan Muratin...

    Ne vitin 1387 princi serbe Lazari zgjedh momentinper tu rrebeluar kunder Muratit pra deri sa ky ishte i zene ne Azie te vogel kunder mongolve...per kete sulltani nuke beri ze fare, pasi i mund mongolet pushton bullgarin e Shishmanit kete here edhepse sulltani kishte vajzen e tij ... dhe niset ne krye te ushtrise per ne Misie (kosovë).

    Me 28 Qerrshor 1389 zhvillohet beteja e famshme e kosoves, e njohur tek shkrmet e huaja, Cassovo...

    Para betejes princi shqiptar, komandant i shquar, Gjon Kastrioti (me siguri xhaxhai ose gjyshi Skendereut) ?... kundershton qe te sulmohen turqit naten keshtu qe u vendos te zhvillohet beteja diten. Mirepo disa burime tjera cekin se komandanti Gjon Kastrioti kishte marrur pjes edhe ne betejen e Marices ne vitin 1371 ku turqit ishin sulmuar me befasi naten dhr idhin shpartallua, por te shperndar, te nesermen riorganizohen dhe mundin te krishteret, pra per kete arsye thuhet se Gjon Kastrioti kete here ka kundershtu rreptesishet qe te perseritet i njejti gabim si ne betejen e Marices.

    Në betejen e Kosovës Trupat e koalicionit ishin me shume se sa turqit (krejte e kunderta qe thojne serbet)...qe e rrisin deri ne 100 000....

    Moren pjese koalicioni i krishtere kunder turqeve(osmanli) i perbere nga; boshnjaket, hercegovaset, Serbet dhe shqiparet.

    Komandant i ketij koalicioni ishte zgjedhur Llazari, princi serbë.

    Me ne fund koalicioni ballkanas humbi edhe këtë kete betej njezet e sa vjete pas betejes së Maricës...

    Pas 153 vitesh pushtimi serbë, pra vetem 15 dekada, serbet u detyruan te kthehen ne kufinjt e meparshem te Nemanjes, ne Rrasë, ne kufijt e vitit 1217 mbi veri te kosoves, keshtu e kerkoi ironia e kohes ndoshta apo keshtu e deshti qe edhe NATO, nje force tjeter e fuqishme, e shtyri Serbine po ne ata akufi te dikurshëm, në Rrasë, po aty aty ku filloi te formohej per here të parë shteti serbë qe nga ardhja e tyre nga brigjet e detit Azof e deri ne trojet ilire te ballkanit.

    Pas 500 vitesh pushtimi osmanli, serbet te perkrahur nga ruset dhe tjeret, rifillojnë pushtimin e dyte te Kosoves me 1912 !

    Ky pushtimi i dyet serbe zgjati edhe me pake se i pari, as qe kaloi 30 vjete...

    Krejtesisht pra; qe prej ardhjes se tyre ne ballkan, kosoven e dominuan vetem se 150+30=180 vite !

    TOTAL; 180 vite pushtime serbe ne Kosovë !

    500 vite pushtim Osman(turkë)

    800 vite pushtim Bizantinë

    450 pushtimi romakë !

    Si perfundim; kronologjia serbe ne Kosove zgjati vetëm 172 vite !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  11. #451
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Sipas kronologjis së njohur nga të gjitha tekstet dhe këngët e këtij lloji, thuhet se, Milloshi së pari hyri në tëndën e sulltanit si mik i tij , e jo si armik, gjoja më pretekstin se ai kishte një fsheftësi për ti thënë sulltan Muratit ?

    Po ç'fare do ti thoshte sulltanit një ushtar i huaj, që ishte armik i tij ? Pse sulltani do e pranonte në tëndën e tij një të pa njohur ?

    Mos ndoshta Milloshi kishte hyrë tek sulltani më plan të kurdisur, ku më parë, ai kishte fshehur thiken në mëngën e dorës së majtë dhe posa hyn në tëndë, krruset për ta përshendetur sulltanin që sipas ligjeve, humbësi duhej të perulej para fituesit, dhe sipas këshillave të çatipve të sulltanit, Milloshi perulet.

    Këta çatipët ishin truprojet e Sulltanit, njësoj si sot qe i kanë kryetart e shteteve trurojet e tyre. Duket e pabesueshme pra kjo, as të imagjinohej se një ushtar i huaji mund të hynte tek sulltani pa mbikqyrjen e këtyre çatipve të sulltanit. Dhe aty, posa përulet Milloshi, sulltani ia zgjatë këmbën në drejtim të Milloshit, në shenjë perulje enênshtrimi, ku Milloshi duhej t'ia puthte këmbën, por në ate çast ai nuk deshi ta humbasi nderin !

    "Si t"ia puthi këmbën Sulltanit armikut tim ?

    Kjo do thoshte se ai do ishte i shtypur, nën sundimin e tij, mirëpo për të ruajtur nderin, Milloshi nxjerri nga mënga e dorës së majtë thikën dhe e qellon disa herë Muratin.

    Tyrbja, perkujtimorja, e Muratit në Fushë Kosovë, sot ruhet si dêshmi e kësaj ngjarje, ku sipas historianit të njohur Hamer, kufoma e Muratit bartet në Bursa dhe varroset në oborrin e xhamis, aty pranë Orkanit, babait të tij, ndërsa veshja prej hekurit e Milloshit, pasi që e vrasin çatipët, ruhej në Stamboll deri në shekullin XIX-të.

    Mirëpo neve na intereson të dijmi se, mbi te gjitha se: çfarë kombësije kishte Millosh Kopiliqi ?

    Në një citim, nxjerrur nga Albanika(albanica exlusive) vijon kështu: "Historiani serbë Dragutin Kostiç, i cili në publikimin francez "Revue Internationale des etudes balkaniques" 1935, I, faqe 232-254 , e pranon se, « emri Millosh nuk haset para shekullit 13-të tek familjet prominente (princërish) serbë."

    Pika e parë; autori i këtij shkrimi, don te thotë se, "emri Millosh nuk haset para shekullit XIII-të tek serbët..."Ose ka dashur të thotë se, Milloshi ka jetuar në shekullin e XIV-të se në këtë shekull, dhe nëse Milloshi ka lindur ato vite pra rreth vitit 1360 na del se serbët ishin mësuar ti përshtatëshin emrat e vëndasve ?

    Pra autori këtu sqaron se nuk kishte serbë më parë në Kosovë, por asgjë nuk dokumenton kjo, dhe aty ndalet epopeja e konkluzioneve tona as më shumë e as më pakë se ajo qe kemi mësuar qe kur ishim në banka e shkolles...

    Si mund te mirret ky shembull si argument se gjoja "nuk haset askund emri Millosh para shekullit XIII-të tek serbët" ?

    Pra vetëm sipas origjinës së emrit në mesjetë, ishte e pamundur të vertetohet e dokumentohet përkatësija kombëtare e një personi apo heroji mitik.

    Nëse lidhemi edhe tek mbiemri i heroit mitik "kopil-iq" =që lidhet më emrin e fshatit të sotëm Kopiliq, mëndoj se nuk ka lidhje sepse kuptimi i sakët duhej të ishte Kopil- ish, ose te pafatë të kobshëm, më prapashtesen=iç= Kopiliç mendoj nuk ka lidhje më « kopilin » apo fëmiun e humbur e të adaptuar nga një familje derisa ky rritet e njihet më emrin Millesh.

    Tani po e analizojmi edhe emrin "Kob" ai qe sjelli zi.

    Askund në tekstet e vjetra nuk e hasim emrin Millosh Kopiliq por Milos apo Milosao Kobilitz=Kobiliç e hasim tek tekstet turke permes emrit Kobila=pela, pra nuk permendet fshati Kopil as "iq" por vetëm emri i Kobila, pela..Pse ?

    E cekëm këtë emër të pelës sepse në një libër një autor persan pershkruan ditët e fundit të princit Jakup, birit të sulltan Muratit, sypozohët se është i vrarë nga i vëllau i tij Bajaziti, nê ditën e betejës së Kosovës, në mënyrë të tmerrshme ku në një fragment më tej autori persanë e lidh emrin e peles="Kobila" më emrin e vrasësit të sulltan Muratit, pra Millosh Kopiliqit.

    Sipas këtij autori, atë ditë gjatë betejës, emri i paroles apo "fjalëkalimit" për të hyrë në tëndën e Muratit ishte fjala turke *kobila* që në gjuhën shipe i bie *pela*...dhe se, këtë fshehtësi e kanë ditur vetëm se Sulltran Murati dhe dy bijtë e tij, Jakupi dhe Pajaziti dhe çatipêt e tij !

    Shtrohet pytja: cili prej tyre ia dha fjalëkalimin një kalorsit të huaj, i cili lirishtë mund të hynte tek Sulltani pasi të thoshte fjalen « Kobila », ?

    Kush e montoj këtë intrig, Bajaziti apo Jakupi ?

    Deri më sot, ende kjo enigm nuk është sqarua si dhe shumë e shumë enigma tjera rreth betejës së Kosovës. Këto errësira të kësaj periudhes së mesjetes në mes miteve e historisë ku njerzimi ka patur mjaftë kohë e shekuj me radh për ti radhitur në epose legjendare këto ngjarje ku ne sot vështirë se ua gjejmi fillin miteve, perndryshe duhet hulumtuar më kujdes e drejtësi për të ardhur deri tek e verteta.

    Në një këng epike kënduar nga serbët e botuar nga një Revist françeze në shek. XIX-të, tregohet për një ngjarje shumë interesante se si Kraljeviç Marko dhe Millosh Kopiliqi si dhe një mik i tyre, që të tre së bashku shkojnë t'ia kërkonin doren e Rosandes, motrës së Princit Leka, që sundonte në Prizeren se, deri atëherë, perendia ende deri atëherë nuk kishte falë mbi tokë një femër më te bukur se Rosanda !

    Pasi i pret mirë këta tre heronjët serbë si miqë, Princi Leka (argument shumë i pasur është ky se këndohet nga vetë serbët se, Prizereni dhe i tërë Dukagjini nuk kishin rënë ende në dor të serbëve në vitet e kësaj ngjarje të fund shek.XIV-të), pra, pas sa e sa lutjeve që i bëjnë këta tre heronjët serbë Princit Leka(që në këtë rast mund të themi se as emri Leka e as Rosanda nuk mund të ishin emra serbë kurresesi e as territori i Prizerenit) nuk ishte nën sundimin serbë por shqiptar...

    Për të ardhur tek permbajtja e kësaj kënge serbe, më në fund Rosanda kundêrshton të fejohët më njërin nga këta tre keqëberës qe kishin ardhur me qêllim ta bëjnë për vete Rosanden e bukur, por këtu, vasha e ndershme shqiptare nuk pranon kurrësesi, ajo preferon vdekjen se sa të martohët më ndonjërin prej këtyre keqêbêrsve, dhe për tê ruajtur nderin, më në fund e zgjedh vdekjen dhe hidhet nga muret e kalas së Prizrenit !

    Në fund të këtij rrëfimit, autori françez shpreht në këtë analiz me habi, se si ende edhe sot e kësaj dite serbët iu këndojnë këngë trimerie herojve të tyre te cilët në mënyrën më të ligshtë shkojnë për të rrembyer një femër ku pastaj këtë akt të tmerrshëm serbët e çmojnë si akt lavdie kështu dhe iu thurin këngë trimerie heronjve të tyre !

    "Duhet edhe sa e sa kohë që ky popull të ndërgjegjësohët"...kështu e përfundon autori rrëfimin e permbajtjës së kësaj kënge serbe, gjoja si heroike për ta.

    Këtë melodi e percjellin vetëm serbët gjenerat pas gjenerate, pas krimit qe ata kryejn mbi të tjerët, jehon kënga e bie guslla te ta si trashigim famëkeq, krime pas krimeve !

    Millosh Kopiliqi në Betejen e Kosoves që nuk ka ndodhur kurrë ?

    Millosh Kopiliçi si princ vendas e katolike me besim, me siguri në këtë kohë kur turqit e kishin pushtuar këtë vendë ai bëhët vasal i turqve, derisa një ditë ua kthej shpinen ?
    Në betejen e kosovës ushtria e krishtere ishte më e madhe se ajo osmane, ndryshe e tregojne serbet, ata thonë se të krishtër ishin vetëm 40 000 kurse turq 80 000... që është gënjeshtër e tyre, se, te gjitha kronikat flasin se, krishterët ishin më shumë dhe se ishin duke e fituar luftën mirëpo në rrethana krejte te pa kjarta, te pa arsyeshme fare, Millosh Kopiliçi kryen aktin e tij te pa imagjinuar duke e vrarë Sulltan Muratin ku pastaj ushtria turke e terbuar, në vendë që të lëshoje frontin e luftës ajo perforcohet edhe më tepër dhe sulet ashper në drejtim tË koalicionit krishtere.

    Si e cekem me sipër, Millosh Kopiliçin e kishin qortuar më parë para betejes, rrethi i Lazarit duke e quajtur si te dyshimt dhe i shitur si bashkëpuntor në sherbim te Sulltanit dhe tani, për të treguar besnikërin e tij ndaj koalicionit, ai me siguri ka planifikuar vrasjen e Sulltan Muratit qysh para betejes. (nese ka ndodhur beteja ka mundësi se ka egzistuar edhe Millosh Kopiliqi..perndryshe e têra qenka mit)...
    Tani te dalim edhe tek djali i sulltanit, Pajaziti, i cili dridhte projekte për ta eliminuar babain e tij dhe ngutej të bëhej padishah !

    Sipas kêsaj vrasja e sulltanit i konvenonte djalit të tij Pajazitit i cili mënjehere pas vrasjes se Muratit ky e merr komanden në dor dhe si i terbuar i mundi te krishterët në Betejen e Kosovës.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 27-09-2012 më 19:24
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  12. #452
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Jo aspake nuk me beni te deshprohem, me shumê po rri duke ju qajtur juve se se ç'afer shkollimi keni bêrê, dhe si nuk keni ftesi ta dini se sa kilometra ka nga nje vend ne tjetrin, pa Wikipedi, athua do e gjeni rezultatin e saket ? ... i nderuar, me i saket eshet ky forum se sa wikipedia...interesohu pra ta gjeni se sa kilometa ka nga prishtina ene beograd...e mso u mirrni me perralla ..
    O Krek, po ketu sheh lloj lloj shkrimesh qe ta shpifin o i nderuar, e ti thua se ketu gjen te dhena me te sakta.. Ne shkrimin tend te lexova *...osmanlit e pershkruanin luften e Fushe Kosoves ne kufi me Serbine...* a ne Drenice paska qene kufiri i Serbise? Kete e beson ti? As ne Fushe Kosoven e sotme nuk eshte bere ajo luft e as ne Drenice o Kreksi.. Ti kishe thene se Beogradi nga Kosova eshte larg diku rreth 220 - 259 kilometra, kurse une te dhash nje shifer pa hamendje, e cila mund te jete me e sakt?!

  13. #453
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    O Krek, po ketu sheh lloj lloj shkrimesh qe ta shpifin o i nderuar, e ti thua se ketu gjen te dhena me te sakta.. Ne shkrimin tend te lexova *...osmanlit e pershkruanin luften e Fushe Kosoves ne kufi me Serbine...* a ne Drenice paska qene kufiri i Serbise? Kete e beson ti? As ne Fushe Kosoven e sotme nuk eshte bere ajo luft e as ne Drenice o Kreksi.. Ti kishe thene se Beogradi nga Kosova eshte larg diku rreth 220 - 259 kilometra, kurse une te dhash nje shifer pa hamendje, e cila mund te jete me e sakt?!
    Goni, nuk munda pa te nderhy ketu, se po e shoh qe edhe ti je duke i nderhy Kreksit, here pas here. Nderhyrja yte eshte, edhe ashtu jo aq e rendesishme, nese mirret parasysh largesia Beograd Drenice.
    Studimet, shpjegimet qe bene Kreksi, megjithate jane interesante, se po jep nder te tjera fakte te dokumentuara edhe nga autor te huaj lidhur me ngjarjet e kesaj kohe. Ndersa ti ke mbetur vetem tek nje largesi se eshte 259 km apo 280 apo 220 apo sa e sa te tjera...Kalohen apo jo ne kembe?... e gjera te tjera... Pa te keq me ty...
    Une te tregoj ty, si fakt i gjalle se ne vitet e 80-ta me nje shok timin kemi kaluar rrugen (Autoudhen) diku 380 km, nga Beogradi e deri ne Crep (ti e din ku eshte Crepi) per diku 40 ore, ose po i shtoj edhe 5 ore te tjera per te qene 100% i sigurt, per 45 ore.


    Kreksi, sa per info: Vendi i quajtur Crep eshte, ne mes te rruges, per kah distanca, Gjilan-Bujanovc.

  14. #454
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Sami Hyseni Lexo Postimin
    Goni, nuk munda pa te nderhy ketu, se po e shoh qe edhe ti je duke i nderhy Kreksit, here pas here. Nderhyrja yte eshte, edhe ashtu jo aq e rendesishme, nese mirret parasysh largesia Beograd Drenice.
    Studimet, shpjegimet qe bene Kreksi, megjithate jane interesante, se po jep nder te tjera fakte te dokumentuara edhe nga autor te huaj lidhur me ngjarjet e kesaj kohe. Ndersa ti ke mbetur vetem tek nje largesi se eshte 259 km apo 280 apo 220 apo sa e sa te tjera...Kalohen apo jo ne kembe?... e gjera te tjera... Pa te keq me ty...
    Une te tregoj ty, si fakt i gjalle se ne vitet e 80-ta me nje shok timin kemi kaluar rrugen (Autoudhen) diku 380 km, nga Beogradi e deri ne Crep (ti e din ku eshte Crepi) per diku 40 ore, ose po i shtoj edhe 5 ore te tjera per te qene 100% i sigurt, per 45 ore.


    Kreksi, sa per info: Vendi i quajtur Crep eshte, ne mes te rruges, per kah distanca, Gjilan-Bujanovc.
    Falemnderit Sami Hyseni, e vertë është se, nganjêherê e teprojmi rreth disa imtsinave te pa rêndësishme fare qe nuk kanê lidhje me temen... Por, edhe kur kemi biseda rreth teme as kêtu nuk pajtohemi, normal, e praanoj se te gjithë nuk ndajmi te njêjtat pasione...por ka edhe disa që kanë pasion vetëm se si te kurndershtojnë, me arsyeje e pa asyjeje.. te qortojnê rreth kêsaj teme ose për rnjê personê, nese ai ishte mitik, për dike duhet te ishte real...
    Poashtu edhe pêr vendin e betejes sê parê tê Kosovës, pêr disa nuk paska egzistuar kurrê por pê mendimi tim, nêse mbeshtetemi mbi te dhêna te autorve te huaj, te gjitha perputhen, poashtu duke u niur nga te dhênat e Betejes sê dytë tê Kosoves e ciala u zhvillua nê te njejtin vendê nê vitin 1448, pêr te cilen kemi mjaftë te dhena, kêto deshmi e perfocojnê bindjen se edhe beteja e parê është zhvilluar nê luginene drenicês..e kam thënê edhe në fillim te kêsaj teme duke u bazuar nga Bonfini autor i kohes sê Skenderbeut e Hunijadit, i cili e pershkruan ne detaje fushen e betejes..." nê njê fushê tê vogël 5000 hapa e gjêrê 20 000 hapa e gjatê, njê lumê qe kalon luginên e rrethuar me male tê ulta me fhatra te bukur pitoreske rethê ketyre kodrave" ...Pra, kêtu êshtê argumenti i parê qê mbeshtetem rreth kêsaj teorie, se, po te kishet thênê autori se, beteja u zhvillua ne nje fushê te madhe, nuk e di se a e njihni pak a shumê gjeogafinê e kêsaj fushe, êshtë teper e madhe, rreth 18 kilometra e gjêrê e 54 e gjatë... dhe pastaj, rrjedha e lumit qê buron ne melet e Sharrit per luginen e drenicês si dhe kodrat e ulta qe e rrethojnê kete luginê, i pershtaten deshmis se Bonfinit.
    Po e zêmi pra, q e nuk paska egzistuar kurrê beteja e Kosovês e vitit 1389...në asnjêmênyr nuk kemi se si ta perjashtojmi Betejen e dytê tê viti 1448 nê kohên e Skenderbeut...e zhvilluar, sipas te dhênave te Bonfinit nê kete fushen e vogël 500 hapa të gjërë... ku nuk mungojnê detajet dhe gjurmet, duek u nisur nga varrezat, tê cilat janê kolosale per njê fshatë aqê të vogêl ... sot me 300 shtëpi kurse ne kohen 20 vite pas betejes sê dytê ishin vetem 17 shtêpi..I tËrê shpati êshtê mbuluar me varreza të vjetra, nê njê gjatësi prej rreth 300 metra me 50 metra...ky mê shumê se gjysma e ketyre varreve janë zhdukur..mjerishtê... prej kohêsh, por kanë mbetur edhe perplotê te ruajtura mirê...
    Disa prej tyre kanê edhe mbishkrime kaligrafike arabe( osmane) dhe siaps njê specialisti pasi ia dergova fotografin e ketij shkrimi, vertetohet se ështê shkrim shekullit XIV-të...padyshim i betejes sê dytë...! Emri i personit mezi diktohet, ne realitet, fotografia nuk eshet asqë e kjartë... por edhe koha e ka bêrê te veten.. nga myshqet.. etj... Pra keto stela iu viheshin atyre perosnave te shquar kur vriteshin ne vendin e luftes, psh; pashallaret e shquar mbanin me vete gjithêmonê gurin e shkruar, si ustaret fgjermanê qe mbanin medajonin... dhe nese ai vritej menjehere varrosej me nderime dhe i vendin gurin e shkruar qê mê parê...
    Qe mos te zgjas, kur hulumtohet rreth kêtyre syzheve, nuk mjafton njê muaj as njê vit por dekada...edhe pse ka ndonjëri se me një rreshtë qe e ka lexuar dikun se beteja e parë e kosoves nuk ka egzistuar kurrê, po e dyta, a mund te injorohet ? Pastaj, nuk e kuptoj qêndrimin e disa anêtarve, ne njê anê i ngritim permendore krye herojit legjendar te kesaj beteje e ne anen tjetêr e perjashtojnê egzistencen e kêsaj beteje, a nuk ju duket absurde kjo zgjidhje ? Si te themi; ka perplote arreza te ushtarve osmanê ne lugiinen e drenices te shekullit XIV-tê por kurrê nuk a patur luftë as pushtim osmanê ? ...E si mos te revoltohemi ndaj kêtrye mendimeve aqê absurde, duek menduar se janê te dobishme ne interesin tonê ? Ky êshtê gabim trashanik, ta kujtojmi nje anekdot arabe; kur ameriaket shkaun nê hênê, edhe arabet thanê, do te shkojmi edhe ne, pse jo.. Por, njëri prej organizuesve e shtroi pytjen, si t'ia bejmi, se do na shohi Amerika ? ...pergjigjia ishte; "jo, nuk ka problem, ne do shkojmi naten, nuk na shohin"... edhe unê kam deshirê dhe i lutem zotit qe te huajt mos ti lexojnê kêto ideologji tonat aqê te mbrapshta dhe te damshme qe aspakê nuk qojnê ne interes te historisê shqiptare. ....kêshtu zoti i denoj serbët, u munduan ta mashtojnê boten me rrena..por e thyen qafen... e ne asnje enyr nukia deshiroj edhe popullit tonê qe ti kopjoje mbrapshtinat e te tjerve, se vetem shkenca êshtê e verteta dh ai qe nuk i beson shkences sot, do kete probleme ne te ardhmen. falemnderit.
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  15. #455
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    Në dokumente perëndimore dhe osmane të shek. XIV-XV për qytetet e Shkupit, të Manastirit, të Kosturit, të Janinës etj., si dhe për Fushë-Dardaninë shprehimisht është shënuar se ato ishin "në Shqipëri" apo "në tokat shqiptare". Në vitin 1386 osmanët pushtuan Nishin. Knjazi serb i Rashës, Llazari Hrebelanoviçi mori nismën dhe ftoi sundimtarët e tjerë ballkanas që të bashkonin forcat e tyre për të ndalur marshimin osman. Thirrjes së tij iu përgjigjën disa prej sundimtarëve shqiptarë, si Gjergji II Balsha, sundimtar i Shkodrës, Teodor II Muzaka, zot i Beratit dhe i Myzeqesë, Dhimitër Jonima, zot i trevave përgjatë rrugës tregtare Lezhë-Prizren, Andrea Gropa, zot i Ohrit dhe i rajoneve rreth tij, sundimtarë të Shqipërisë së Poshtme etj. Me ta u bashkuan edhe sundimtarë të tjerë ballkanas si dhe sundimtari i Kosovës Vuk Mlladenoviqi, që zakonisht njihet me mbiemrin Brankoviçi (Vuk Brankoviçi). Zotërimet familjare i kishte në pjesën veriore të Drenicës dhe të Fushë-Dardanisë. Trupat shqiptare kishin një peshë të rëndësishme në forcat e koalicionit ballkanik. Kronikat osmane, që përshkruajnë këtë ngjarje, theksojnë numrin e madh të ushtrisë së Gjergjit II Balsha dhe e cilësojnë atë si njërin prej tre sundimtarëve kryesorë të koalicionit antiosman,http://209.85.129.132/search?q=cache...&hl=sq&ct=clnk
    Si ka mundêsi që sot t'iu mohohet heriozmi i luftetrave shqiptar nê betejen e kosves nga vetë shqiptarët ?
    Nuk e kuptoj pra, se si dhe per ç'farë aryeje, mbi cilat baza mbi ç'fare strategjije e diplomacie ne duhet te mbeshtesim sot iden e re se; Beteja e kosoves nuk ka egzistuar kurrë ? Nuk e kuptoj, per ç'far arsyje duhet t'iu humbet vlera në pjesmarrjen e ketij koalicioni ? A e quani mjeshtri, mençuri apo patriotizem i madh shtrembrimin e hitorisë sê popullit shqiptar duke ua humbur e mohuar vlerat popullit tonë sot nga vete intelegjenca shqiptare ? Si ka mundesi te ndodhin gabime aqë trashanike ?
    Me intereson te gjeja nje burim tjeter i cili Millosh Kopiliqin e quan Milosao di Kobilitchi një trim dardanien, nga njê autor italian...
    Si e tham edhe me siper, ka rendësi burimi i ketyre dokumenteve prandaj posa te kemi kohe, Humanisti, fegi, une apo ndonje tjeter te grumbullojmi nje Bibliografi vetem per kete ngjarje pra qe i kushtohet betejes se kosoves, me libra te ndryshem te autorve te huaj e pastaj edhe analizat e autorve shqiptar.
    Nese organizohemi mire do arrijmi qe te perpilojmi nje enciklopedi te vogel per kete betej, nje bashkepunim ne mes forumistve qe do na mundesoje te njohemi me saktesishte se ku dhe si u zhvillua kjo betej.

    Duke pare se asnjeri vesion nga nje autor ne tjetrin nga nje burim latin apo osman nuk ngjajne fare pra shifet se autoret e mesjetes kane dashur te marrin pjes ne kete evenment me shkrimet e tyre, disa me vite pas betejes disa me shekuj pas por te gjithe shprehen si duket vetem se ne kete betej kan vdekur dy sundimtar, dy personazhe tjera enigmatiek siç ishin prici Jakob dhe trimi Milosao, gjithesejt mbeten 4 personazhe te medha se ketu nuk hyn numri i madh apo i vogel i ushtarve por vete kjo tragjika ka ndikuar qe emri i kesaj beteje te mbetet aqe i madh.

    Mandej vjen edhe tek vendi i betejes. Asnjë autor nuk e thote vendin e saket se ku u zvillua beteja në kosovë, si te themi sot; u zhvillua beteja ne republiken e kosoves mirepo disa e thojne se ndodhi ne Mesie, tjeret ne mes bosnjes e Albanise, tjeret thojne se, lufta u zhvillua ne mes tribalve qe iu printe Lazari i servise, disa thone se ndodhi ne daradani...
    Arsyeja qe mbroj kete ide se beteja e vitit 1389 si dhe e dyta 1448 janê zhvillua ne Drenice e jo ne fushe te mllijave, keto dy fusha jane afer njera tjetres, ku vetem malet e Qiqavices i ndajnë me nje distanc prej me pake se 10 kilometra dhe se keto fusha kane kalon paralelishtê njê lum, dhe i ndanë keto dy fusha perveç se njera eshte me e vogel se tjetra.
    Mandej kemi edhe Kronin e mretit qe eshte simbol i drenices ne kenget per betejen e kosoves ku thuhet se, aty sulltan Murati ka pi uje dhe se ai e ka hapur kete krua, pra, eshte argument numer nje ku pastaj edhe autoret tjere latin e permendin fushen e betejes si Antonio Bofinii, (bofinius) e thote se; "aty ishte nje fushe e vogel e rrethuar me male" dhe se perveç drenices asnje fushe tjeter nuk i pergjigjet ketij pershkrimi.
    Vertete kjo fusha e drenices ka tri burime qe jane te domosdoshme per nje betej per te dy ushtrit. Eshte pra kroni i Mretit, Burimi i Krajkoves dhe Vrella e kodres qe kjo e fundit shtrihet ne nje terren teper strategjike, mu ne hyrje te trevave qe i perkisnin Millesh Kopiliqit dhe sipas te gjitha gjasave, perfundimi i betejes se dytê te ksoves ka ndodhur nê kêtê gropê, njashtu siç pershkruhet nga autoret tjerêse, turqit kishin kete taktik; armikun e rrethonin dhe e shpartallonin gjithêmon nê njê terren tê pa pershtatshem, duke e shtyer kundershtarin gjithnjê kah njê grop emadhe.. dhe dilnin fitimtar gjithnje...
    Posa ti vizitoje hulumtuesi keto vende dhe ti shofi varrezat e panumerta afer ketij burimi menjehere te shkon mendja se ketu ka ndodhur një luftë e madhe në shekullin XIV apo XV-të. Varrezat jane te vjetra, disa mbajn edhe mbishkrime te alfabetit turke te vjeter por krejt pake ne mesin e tyre jane varreza te vendasve duke marrur parasysh se ky fshat ksihte vetem 27 shtepi ne kohen e betejes se kosoves e sot ka 300.. 20 shtepi kishte edhe fshati Kopiliq ne kohen pas betejes se kosoves me 1473 ...
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  16. #456
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Nje proverbe e mencur thot: "Hulumtimi, studimi e shqeteson kundershtarin (armikun)".

    Kreksi, une i kam lexuar pothuajse te gjitha faqet ketu qe ke shkruar ti, dhe ajo qe me ka bere shume pershtypje, eshte se ti nuk sjell perfundime te prera, se keshtu apo ashtu duhet te jete, por perkundrazi, ti hulumton, studion per kete ngjarje. Kjo mua me pelqen. Une mendoj se Zhvillimet Historike, sidomos, ato per popullin shqiptar ne trojet Ballkanike, jane te shkruara ne nje mynyre te them ashtu, si "lemsh i pazgjidhur", dhe pikerisht, kur dikush nuk dorezohet dhe perpiqet me cdo kusht qe ky "lemsh te zgjidhet", ajo per mua eshte nje veper e madhe e atij "dikushi". E ai dikushi, ne kete rast, je TI. Per kete arsye, me se paku qe mund te beje, eshte se ke perkrahjen time morale per te vazhduar me tutje me kete hulumtim qe je duke bere. Mua me intereson shume ky hulumtim, sidomos disa ngjarje shume bukur te detajizuara nga ti, si p.sh. "Fjalekalimi" i personaliteteve ushtarake te ushtrise turke, per te hyre ne rrethe me te ngushta, e sidomos ne tenden te Sulltanit.
    Pastaj, nder shume detaje te tjera, edhe per problemin e fushes se drenices kam lexuar edhe me pare, dhe e kam kerkuar ne google map, dhe tamam del ashtu sic pershkruhet me heret, nga ti e disa tjere. Pastaj me tymin e oxhakut...etj.etj....

    Kreksi, per mos me zgjat une me shume, ne fund, nuk e di nese do te ishte me vend apo jo ta beje nje keshille, une po e beje:_ Mos ia var veshin shume disave qe ndyrhyne, dhe me "dhjet rreshta" tentojne ta perfundojne ne mynyre te prere, nje Histori qe ndoshta kerkon me vite te tera hulumtimi e studimi, per nje perfundim sa me te qarte e te drejt.

    Te pershendes dhe te uroj shume suksese ne kete drejtim,
    Samiu
    Ndryshuar për herë të fundit nga Sami Hyseni : 29-09-2012 më 04:24

  17. #457
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    "Sipas cinikut Voltaire historia eshte genjeshter per te cilen historianet pajtohen.
    Ky epigrame gjithashtu i pershtatet legjendes, e cila deri sot arsyeton pretendimin e serbeve per Kosoven, justifikon vrasjen dhe perndjekjen dhe nuk len vend per ndjenja fajesie: Beteja ne Fushe te kosoves.

    Shkencetaret modern e trajtojne nje pjese te madhe te eposit si te trilluar. Edhe ne Beograd ka zera kritik, te tille si historiani Sima Cirkovic. Nese beteja fare ka ndodhur, mendon ai, atehere nuk kishin luftuar ushtrite serbe kunder atyre turke dhe shqipetare, sic propaganda serbe don te na bej te besojme. Perkundrazi, serbet, shqipetaret dhe anetare te popujve tjeter do te kishin luftuar ne te dyja anet.
    Pervec kesaj, ne Fushe Kosove nuk ishte shkaterruar nje shtet i hershem nacional i serbeve, keshtu Cirkovic, por nje entitet multietnik, sundimtaret e se cilit nuk mendonin ne kategori nacionale dhe etnike. Ata ishin te interesuar ta ruanin dinastine e tyre, me cfardo banori.
    ..."

    Burimi: "Der Spiegel" 12.04.1999



    "Tradita serbe flet per aktin heroik te nje kaloresi te Zetes (Mal i Zi) Millosh Obilic, i cili u fut deri ne cadren e Muratit dhe e vrau me kame perpara se te vritej dhe vete nen goditjen e rojeve.
    Sipas burimeve osman -me te cilat bashkohen disa historian bullgare- sulltani ra ne fushen e betejes.
    Me pas, fati i betejes ndryshoi dhe per kete ka pasur dy shpjegime:
    -Versioni serb i tradhetise se Vuk Brankovicit, qe kishte 12.000 veta;
    -Versioni mysliman i nderhyrjes se rrufeshme te trashegimtarit Bajazit, tashme i mbiquajtur Jilderim, "Rrufeja".
    Ne te vertete, kundermesymja e ketij te fundit padyshim e coroditi kaloresine serbe, e cila kishte perparuar ne menyre te pakujdesshme pertej lumit Lab, ndersa qendra ku ndodhej Llazari me se fundi u ca. Pasi u zu rob, princit i prene koken, se bashku me kaloresit e tij, perpara trupit te Muratit. ..."


    Burimi: Histori e Ballkanit, Georges Castellan



    "Ka aq pak burime primare, sa eshte e dyshimte, nese fare ka ndodhur (beteja), ka thene njehere historiani i njohur serb, Sima Cirkovic....

    As rezultati i betejes nuk eshte i qarte, te pakten burimet e vjetra serbe nuk dine te thone asgje per nje humbje tragjike te serbeve. ...
    "

    Burimi: Die Zeit, 12.03.1998
    Ndryshuar për herë të fundit nga Antiproanti : 29-09-2012 më 06:03

  18. #458
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    "Sipas cinikut Voltaire historia eshte genjeshter per te cilen historianet pajtohen.
    Ky epigrame gjithashtu i pershtatet legjendes, e cila deri sot arsyeton pretendimin e serbeve per Kosoven, justifikon vrasjen dhe perndjekjen dhe nuk len vend per ndjenja fajesie: Beteja ne Fushe te kosoves.

    Shkencetaret modern e trajtojne nje pjese te madhe te eposit si te trilluar. Edhe ne Beograd ka zera kritik, te tille si historiani Sima Cirkovic. Nese beteja fare ka ndodhur, mendon ai, atehere nuk kishin luftuar ushtrite serbe kunder atyre turke dhe shqipetare, sic propaganda serbe don te na bej te besojme. Perkundrazi, serbet, shqipetaret dhe anetare te popujve tjeter do te kishin luftuar ne te dyja anet.
    Pervec kesaj, ne Fushe Kosove nuk ishte shkaterruar nje shtet i hershem nacional i serbeve, keshtu Cirkovic, por nje entitet multietnik, sundimtaret e se cilit nuk mendonin ne kategori nacionale dhe etnike. Ata ishin te interesuar ta ruanin dinastine e tyre, me cfardo banori.
    ..."

    Burimi: "Der Spiegel" 12.04.1999



    "Tradita serbe flet per aktin heroik te nje kaloresi te Zetes (Mal i Zi) Millosh Obilic, i cili u fut deri ne cadren e Muratit dhe e vrau me kame perpara se te vritej dhe vete nen goditjen e rojeve.
    Sipas burimeve osman -me te cilat bashkohen disa historian bullgare- sulltani ra ne fushen e betejes.
    Me pas, fati i betejes ndryshoi dhe per kete ka pasur dy shpjegime:
    -Versioni serb i tradhetise se Vuk Brankovicit, qe kishte 12.000 veta;
    -Versioni mysliman i nderhyrjes se rrufeshme te trashegimtarit Bajazit, tashme i mbiquajtur Jilderim, "Rrufeja".
    Ne te vertete, kundermesymja e ketij te fundit padyshim e coroditi kaloresine serbe, e cila kishte perparuar ne menyre te pakujdesshme pertej lumit Lab, ndersa qendra ku ndodhej Llazari me se fundi u ca. Pasi u zu rob, princit i prene koken, se bashku me kaloresit e tij, perpara trupit te Muratit. ..."


    Burimi: Histori e Ballkanit, Georges Castellan



    "Ka aq pak burime primare, sa eshte e dyshimte, nese fare ka ndodhur (beteja), ka thene njehere historiani i njohur serb, Sima Cirkovic....

    As rezultati i betejes nuk eshte i qarte, te pakten burimet e vjetra serbe nuk dine te thone asgje per nje humbje tragjike te serbeve. ...
    "

    Burimi: Die Zeit, 12.03.1998
    Burimet serbe mbështeten në bishtin e lahutes...jo mê tej...Sidoqoftë, nuk ka patur asnjë arsyeje që kronikuesit e kësaj periudhe ti permendin heronjêt e kêsaj beteje, sidomos komandantin Gjergj Kastrioti i parë( e kemi permendur disa here) i cili mori pjesë nê Betejen e Maricës nê vitin 1371 dhe mund tê themi se fati i Ballkanit u nênshkrua pas kêsaj betejes, me fitoren e osmanlijve..dhe është nê interes tonin kjo se, vetëm shqiptarët dhe malazezet nuk u pajtuan që tê mbesin vasal te sulltanit, të gjithë pjesmarrêsit tjerë, uishin te detyruar ti paguanin tatime sulltanit, ku serbët u detyruan nga kjo marrveshje ti angazhonin për çdo vite 1000 ushtar serë nê sherbim te sulltanit, pastaj duhej te paguanin një sasi te madhe ari e argjendi...nga minierat te cilat i kishin pushtuar nga bizanti në vitin 1183 nê kohën e Stefan Nemanjes ku më parë keto pasuri i mbikqyrte perandoria Bizantine. por me dobësimin e saj, Paleologet i ftuan osmanlijet me qêllim t'iu bêjnê ball krishterve të perendimit, prandaj, akti i nenshkrimit te marrveshjes pas betejes sê Marices nuk ishte asgjê tjetêr vetem se rikthimi i administrates Bizantine ne ato treva te cilat i qeveriste 200 vite mê parë, njêsoj sikur italia e gjermania ne luftene dyte botrore, kur italia kaptulloi, ato vise qe i pati italia ranê nên kontrollin gjerman, pra nga njê pushtues nê tjetrin. Poashtu kishte ndodhur mê parë edhe në shekullin e XIV-të, osmanlijêt zêvendêsuan administtraten bizantine. Vetëm Bullgarët ishin tê liruar nga tatimet, sepse sulltani ishte martuar me te bijen e Shishmanit, mbretit Bullgarë, Boshnjakët, Hercegovaset, Serbêt, administroheshin nga Spahinjêt osman që nga viti 1371 do thotë 16 vite para Betejes sê Kosovës, prandaj edhe historianet serbê nuk kanê edhe çka shtojnë rreth kêsaj deshmmie, një pjesë e Kosovës, Rashka e Nishi, tri zhupat serbe qeveriseshin nga osmanet...dhe se Beteja e Kosoves nuk ishta diçka aqë katastrofike pêr serbët, se kjo betej vetem se çka sjelli perseri Spahijet osman nê keto qendra pasi qê njê revolt serbe,, bullgare e heroogovase dy vite para Betejes sê Kosoves i kishte larguar nga terreni kêta admiistrator osman ne momentin kur sulltani ishte i zênun nê lindje kundêr rrebelimeve tjera.. Mirêpo ishte perbetuar, njashtu s'iç i kishte premtuar Bizantit apo Paleologve se perseri do i riktheje keto vise nën sundimin e tij, me njê fjalê, osmanet luanin rolin e mercenarve bizantinë, kjo ishte kontrata, turqit pra ishin te ftuar vetê nga bizanti tê sjellin rendin atje ku ata kkishin deshtuar.. Si dhe ç'ka mund te na tregojnê diçka mê shumê historianêt serbê ? Asgjë, ky êshtê i tërê realiteti historik, e tjetêr është se çka kêndohet nê folklor percjellur ne bishtê te lahutes.. prandaj, as ne nuk duhet te kemi frikê fare nga ky bishti i lahutes, faktet egzistojnê, te gjitha janê te shkruara, prandaj, kêto dêshmi janê ne favor tonin sot kur kemi plotê te dhêna ku dikur na mungonin se shkonte ne favor te serbêve te cilet mashtronin boten duke iu thênê se vetem aat rezistuan e u fliuan kunder pushtuesit turk, gjê qê kêto argumentet e mbledhuar nga autor e burime te reja po tregohet e kunderta se jo vetem qê serbêt nuk bênên rezistenc por edhe tradhtuan koalicionin ballkanike duke kaluar ne anen e turqve, kurse ne nê vendë qê ti mbeshtesim keto fakte te reja qê deshmojnê se komandantet shqiptar nga te gjitha trevat moren pjes ne kete betejë ku ranê heroikishtê e nuk e tradhtuan koalicionin ballkanik, dhe ne vendë qê tê krenohemi me rezistencen heroike te popullit shqiptar ndaj pushtuesit osmanli, ne sot vijmi me njê ide krejtê te kundert; "nuk ka egzistua kurrë beteja e Kosovës" ... Ps e ky kthim mbrapa tani kur i tërê tabloidi i kêsaj Beteje êshtë nê favor tonin ?
    Nêse kemi patur njê hero te kêsaj beteje, Millosh Kopiliqin, si ka mundesi ta perjashtojm betejen, e ne anen tjeter ta ruajmi vetem Millosh Kopiliqin, kêtu duket sikur i cullakosur heroi yni, automatikishtê i humbet edhe vlera e tij, se ai luftoi ne nje betej te imagjinuar pra...te pa egzistushme...njesoj si te themi se Zhan D'Ark heroina françeze nuk ka marr pjes ne asnjê luftë... pra te na tregoje historiani yni, si do ia bëjmi tani...pasi ai i ka dhênê vulen se; "nuk ka patur betej te kosoves kurrë.." dhe se ka deshmitar se e ka shkruar këtë tez nê vitin 1980 nê muajin Mars, kur dihet se disa vite mê parê historiani yni fluturonte me helikopter te armates jugosllave, dihet se ishte i privilegjuar, s'ka fjalë, nê kerkime te ndonjê kishe ...nê disa vise tonat...nê kohên kur ne ishim nên pushtimin serbë, dhe ai tani thotê se, "jo, nuk ka patur betej"...por Milloshi ka egzistuar..? Si spjegohet ndryshe ky manipulim ? Mandej e akuzon institutin e hsitorisê dhe koleget e Univerzitetit se ata nuk ishin te pajtimit te publikohej kjo tez...a vetë shetitej si hulumtues i privilegjuar i regjimit serbë me helikopter te armates jugosllave ? ...a nuk është kjo çudi ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 29-09-2012 më 10:27
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  19. #459
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga halla mine Lexo Postimin
    Kreks.. ti vazhdo teorin tende. Une preferoj si amator i historise t'i besoj profesor Pirrakut dhe konkludimeve te tij rreth komplotit reciprok, i cili pas shume shekujve u shenderrua ne mit dhe te drejte historike serbe mbi Kosoven.. Meqe kete shpifje evropa e ka pranuar plotesisht, rezultoi se fundmi, tapi serbe mbi kishat mesjetare shqiptare ne Kosove(qe kuislinget shqipfoles e pranuan duke u zgerdhire ne analfabetizem total).

    Pastaj ti n'realitet nuk po shfaq kurrfare teorie, veq po e perzin krejt lesh e ke ba..
    Tregona shkurt çka permban, perveq fushes se betejes(drenice), cilat jane elementet tjera..
    Kush printe ne kampin antiosman eshte me rendesi te na tregosh.. nese kishte nje prjes apo lider aleance?
    halla mine,
    ... nuk kam asgjê kunder teje qê i beson historianit tonë i cili thotê se;
    "nuk ka patur betej te kosoves kurrë.." dhe se ka deshmitar se e ka shkruar këtë tez nê vitin 1980 nê muajin Mars, kur dihet se disa vite mê parê historiani yni fluturonte me helikopter te armates jugosllave, dihet se ishte i privilegjuar, s'ka fjalë, nê kerkime te ndonjê kishe ...nê disa vise tonat...nê kohên kur ne ishim nên pushtimin serbë, dhe ai tani thotê:
    "jo, nuk ka patur betej..."...por Milloshi ka egzistuar..?
    Si spjegohet ndryshe ky manipulim kur sotte gjitha keto deshmi shkojnê ne favorin tonê e jo te serbeve ?
    Mandej, ai e akuzon institutin e hsitorisê dhe koleget e Univerzitetit se gjoja ata nuk ishin te pajtimit te publikohej kjo tez... dersa ai vetë shetitej si hulumtues i privilegjuar i regjimit serbë me helikopter te armates jugosllave ?
    ...a nuk është kjo çudi ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 29-09-2012 më 10:35
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  20. #460
    i/e regjistruar Maska e Drenica 97
    Anëtarësuar
    19-07-2009
    Vendndodhja
    KOSOVE
    Postime
    1,092
    Citim Postuar më parë nga toni54 Lexo Postimin
    po e vertet eshte qe eshte ky fshat ne drenice ...llausha afer prekazit eshte...
    Llausha e Prekazi e kan ne mes Skenderain,vendbanim me emrin LAUSCHA ka edhe ne Gjermani ne landin e Turingenit:http://en.wikipedia.org/wiki/Lauscha ,ne Republiken Ceke ka vendbanim Drenice http://maps.google.com/maps?q=drenic...en&sa=N&tab=wl a kan lidhje keto emra toponimesh? mund te ken,mund te jene edhe rastesi........http://maps.google.com/maps?q=drenic...en&sa=N&tab=wl
    Ndryshuar për herë të fundit nga Drenica 97 : 29-09-2012 më 11:30

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Kosova në udhëkryq
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 01-03-2009, 11:52
  3. Intervistë me Myftiun e Kosovës, Mr. Naim Tërnava
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13
  4. Shpërthen dhuna ndëretnike në Kosove
    Nga mitrovicalia_81 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 334
    Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •