Close
Faqja 12 prej 16 FillimFillim ... 21011121314 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 240 prej 317
  1. #221
    i/e regjistruar Maska e gjilan55
    Anëtarësuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    gjilan
    Postime
    310
    Citim Postuar më parë nga pike shiu Lexo Postimin
    CFARE DONI TE THONI ME FJALEN LLAGAPE, JU NE KOSOVE KENI VETEM EMRA MUSLIMAN, TEK NE ESHTE E VERTETE QE SHUME NJEREZ VENE EMRA TE HUAJ(PERSONALISHT ASNJEHERE NUK E KAM KUPTUAR PSE) POR TE PAKTEN NE JEMI ME TE CLIRUAR NGA DOGMA FETARE SE JU. KUR UNE LINDA DJALE I VURA EMRIN "JAMARBER".
    seshte e vertet se ne ne kosove kemi me teper emra musliman sidomos gjeneratat e reja i kemi emertu me emra shqip pastaj emra te qyteteve apo lumejve te shqiperise ndersa emra te huaj ka pak.djali im e ka emrin Trim.ky eshte emer shqiptar.

  2. #222
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Citim Postuar më parë nga pike shiu Lexo Postimin
    CFARE DONI TE THONI ME FJALEN LLAGAPE, JU NE KOSOVE KENI VETEM EMRA MUSLIMAN, TEK NE ESHTE E VERTETE QE SHUME NJEREZ VENE EMRA TE HUAJ(PERSONALISHT ASNJEHERE NUK E KAM KUPTUAR PSE) POR TE PAKTEN NE JEMI ME TE CLIRUAR NGA DOGMA FETARE SE JU. KUR UNE LINDA DJALE I VURA EMRIN "JAMARBER".
    Ne Kosov gjeneratat e reja kan emra te paster shqip edhe ate ne permasa 90% , mirpo cte bejm qe ne shqiperi esht e kunderta , emri Esmeralda, un ket emer per her tpar e kam ndegju ne nje serial spanjol , dhe pastaj radhen tjeter ne shqiperi , ku asnje femij skishte emer shqip.
    E vetem logjikoni, ato femij edhe pas 60-70 viteve dot jen me ato emra , deri ateher , sdot dallohet nese jemi shqiptar ose spanjol , grek e italian.
    Emri esht dicka qe len histori , krijimtaria jon dot ruhet me ato emra, un i shof kombet tjera, qe kan hy ne BE , psh Bullgaria , ato absolutisht ju permbahen emrave te vet . E Shqiperia esht vendi me i prapambetur ne Europ , e dojm te tregohemi perparimtar duke vendu femijve emra te popujve te zhvilluara. Jo mor se vetem me pun behesh i perparuar.
    Ka shum emra shqip , dhe emra te bukur biles.

  3. #223
    Happy Maska e milanistja_el
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
    Postime
    2,065
    Femijeve te mi do u vija emra te kohes, pse jo dhe qe tingellojne bukur ne shqip. Sa per emrat e vjeter shqiptare, shume pak jane emra te vertete shqiptar qe e kane origjinen nga koha ilire.

    Ps. Me vjen keq per gjysherit tane e te afermit tane qe kane lindur kohe me pare kur shqiptaret te pushtuar jetonin ne injorance te plote dhe per vite me radhe kane mbajtur emra te tille si: Hurme, Xhenaze, Vathe pffffffff dhe hajde t'i veme femijeve emra te tille per te ruajtur kulturen e mykur qe na e la trashegimi turku
    Mos ua bej te tjereve ç'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

  4. #224
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Aleksander,Ardian,Elidon,Etleva,Elona...jane emrat e mi te parapelqyer....
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  5. #225
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anëtarësuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Citim Postuar më parë nga pike shiu Lexo Postimin
    CFARE DONI TE THONI ME FJALEN LLAGAPE, JU NE KOSOVE KENI VETEM EMRA MUSLIMAN, TEK NE ESHTE E VERTETE QE SHUME NJEREZ VENE EMRA TE HUAJ(PERSONALISHT ASNJEHERE NUK E KAM KUPTUAR PSE) POR TE PAKTEN NE JEMI ME TE CLIRUAR NGA DOGMA FETARE SE JU. KUR UNE LINDA DJALE I VURA EMRIN "JAMARBER".
    Emer i bukur.
    Me kujton Petro Markon qe e evuri i pari si emer per te birin...
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  6. #226
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2005
    Postime
    22
    Edhe un kam preferenc peer emrat e hua, Jo per gje po ashtu e kam dhe vet

  7. #227
    Akulli Maska e DiGiTeX
    Anëtarësuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Diku Rreth Botes
    Postime
    368
    Ka rendesi te jete nje emer me kuptim.
    Shqiptar a i huaj si kushtoj shume rendesi.

  8. #228
    emri qe ka nje njeri nuk ka te thot se je shqiptar
    ai emer behet automatkisht shqiptar mbasi e mban nje shqiptar rrespekte
    se di ne thoni ju psh
    shoqnia im e e ka emrin spartak markjol erin ertojla oriona erjona erjon frederik mario toni
    aldo graciano
    kta ca jn ?

  9. #229
    =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
    Anëtarësuar
    02-03-2009
    Vendndodhja
    Ne vendin e Shqiponjave
    Postime
    3,266

    Per femijet tane,me mire eshte ti veme emra te huaje apo emra shqiptare?

    Per femijet tane,me mire eshte ti veme emer te huaje apo emer shqiptare?
    Sidomos kjo pyeteje ju referohet me shume bashke atdhetarve tane jashte shtetit....

  10. #230
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga toni007 Lexo Postimin
    Per femijet tane,me mire eshte ti veme emer te huaje apo emer shqiptare?
    Sidomos kjo pyeteje ju referohet me shume bashke atdhetarve tane jashte shtetit....
    Mendoj se eshte me mire te veme emra shqiptare, por me pare duhen percaktuar cilat emra jane te tille. Sajohen emra kot me kot me bashkime rrokjesh e keto na paraqiten si emra shqiptare.
    Une mendoj se emra shqiptare jane: Kristo, Petro, Pavli, Jovan, Maria, Sofia, Jorgo ose Gjergj, Anastas, Mihal, Gavril, Spiridhon, Ilia, Stavri, Andon, Dhimitri, Ciril, Maksim, Aleksander, Bartolome, Ignat, etj...., emra fetare te besimit orthodhoks ne kuptimin se tregojne qarte origjinen tone te hershme.
    Te tjeret mund te percaktojne emra te tjere qe tregojne origjinen e tyre, por ama jo rrenjet e verteta nga rrjedhin shqiptaret.

  11. #231
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    une pervete nuk do ja vej puro shqiptare emrat femive do mundohem te gjej emra evropiane...dmth icik si mix jo puro shqip po jo dhe fare me kismet te bejm i her femi pastaj te vendosim..po ate qe kam shkruajtur me lart qe jo puro shqip kjo esht gje qe e kam pasur gjithmon dmth nuk esht se vendosa sonte per neser por kurre nuk kam dash femis tim tja vej puro shqip..........
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  12. #232
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
    une pervete nuk do ja vej puro shqiptare emrat femive do mundohem te gjej emra evropiane...
    ...po pse?

  13. #233
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Erma ilir.

  14. #234
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga toni007 Lexo Postimin
    Per femijet tane,me mire eshte ti veme emer te huaje apo emer shqiptare?
    Sidomos kjo pyeteje ju referohet me shume bashke atdhetarve tane jashte shtetit....
    SHQIPTARE, s'ka KOMPROMIS!!!!!!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  15. #235
    i/e regjistruar Maska e eagle_black
    Anëtarësuar
    17-12-2008
    Vendndodhja
    LAGJIA E JOHANIT
    Postime
    357
    Citim Postuar më parë nga PELASG Lexo Postimin
    SHQIPTARE, s'ka KOMPROMIS!!!!!!!!
    po po pelasg nuk duhet te meret fare parasysh asnje e mer i huaj per femijet tane EMRA SHQIPETAR SHQIPETAR
    ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

  16. #236
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga eagle_black Lexo Postimin
    po po pelasg nuk duhet te meret fare parasysh asnje e mer i huaj per femijet tane EMRA SHQIPETAR SHQIPETAR
    Shpresoj qe mos ta vene ne diskutim dhe anetaret e tjere, se do ishte katastrofe per kombin tone pastaj qe te quheshin ne nje te ardhme te afert, Xhejms, Ronaldo, Zhade, Paloma, Klinton, Xhenifer, etj etj emra te tille si keta, me pak fjale emra Televizionesh dhe spektaklesh televiziv. Do dukesh Regjistri i Gjendjes Civile si Komuniteti Europian!!! hahahahaha........
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  17. #237
    i/e regjistruar Maska e eagle_black
    Anëtarësuar
    17-12-2008
    Vendndodhja
    LAGJIA E JOHANIT
    Postime
    357
    Citim Postuar më parë nga PELASG Lexo Postimin
    Shpresoj qe mos ta vene ne diskutim dhe anetaret e tjere, se do ishte katastrofe per kombin tone pastaj qe te quheshin ne nje te ardhme te afert, Xhejms, Ronaldo, Zhade, Paloma, Klinton, Xhenifer, etj etj emra te tille si keta, me pak fjale emra Televizionesh dhe spektaklesh televiziv. Do dukesh Regjistri i Gjendjes Civile si Komuniteti Europian!!! hahahahaha........
    HAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHA PO PO PO KU KA GJE ME TE MIRE SE EMRAT TANE ARJAN ALBAN PETRIT ILIR SKENDER ETJ ETJ
    ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

  18. #238
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga toni007 Lexo Postimin
    Per femijet tane,me mire eshte ti veme emer te huaje apo emer shqiptare?
    Sidomos kjo pyeteje ju referohet me shume bashke atdhetarve tane jashte shtetit....
    Te huaj. lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  19. #239
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Mendoj se eshte me mire te veme emra shqiptare, por me pare duhen percaktuar cilat emra jane te tille. Sajohen emra kot me kot me bashkime rrokjesh e keto na paraqiten si emra shqiptare.
    Une mendoj se emra shqiptare jane: Kristo, Petro, Pavli, Jovan, Maria, Sofia, Jorgo ose Gjergj, Anastas, Mihal, Gavril, Spiridhon, Ilia, Stavri, Andon, Dhimitri, Ciril, Maksim, Aleksander, Bartolome, Ignat, etj...., emra fetare te besimit orthodhoks ne kuptimin se tregojne qarte origjinen tone te hershme.
    Te tjeret mund te percaktojne emra te tjere qe tregojne origjinen e tyre, por ama jo rrenjet e verteta nga rrjedhin shqiptaret.
    une jam per emer shqiptar po qe ta quaj femine time bartolome jovan jorgo ose anastas kete se bej ne kete jete
    ndoshta ne tjetren po
    respekte
    JO SEKS PARA MARTESE

  20. #240
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Te huaj. lol
    Bravo, njerez te tille i duhen gjuhes shqipe qe ta fundosim me tej!!!
    Te Lumte!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

Faqja 12 prej 16 FillimFillim ... 21011121314 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 14-09-2009, 17:27
  2. Partia Islamike Shqiptare
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23
  3. Kadare - "Kombi shqiptar në prag të mijevjeçarit të tretë"
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-01-2004, 04:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •