Close
Faqja 5 prej 29 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 563
  1. #81
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
    Shefqet Krasniqi ben thirrje per Urreitje ndaj krishterve ne ket rast edhe ndaj Shqiptarve sepse shum Shqipetare jane te krishter


    Ja hogjallart e paqes jo urreitjes dhe tolerances


    http://www.youtube.com/watch?v=Gniva...eature=related

    Qfar mendoni a meriton titullin e hoxhes ky ? dhe a meson urreitje feja? apo keta hoxh duhet tju merret e drejta te ligjeroin per fe??
    mendojm qe ky hoxha eshte nje bastard i felliqur mjekerpalar.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  2. #82
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    A jeni normale apo ju kane bere fete shtaze sic ijane dhe vete?

    Gabelet semite shkruajne libra konkuruese dhe konfliktuoze me njeri tjetrin (Biblen dhe Kuranin) e ju doni te futeni ne keto konflikte dhe t'i bartni ato ne mes te juaj dhe te vellezerve kombetare te juaj.

    Perderisa e beni kete gje, neve shqiptareve tjere neutrale ndaj ketij konflikti nuk na mbetet gje tjeter vec te bejme te mundshmen per te qetesuar situaten. P.sh. te marrim keto libra qe juve u jane shitur si te shenjte dhe shprehur metaforikisht te pastrojme WC-te me to para syve te juaj qe te shihni se sa "Zoti" qendron ne to. Nese ju beheni pjese e konfliktit per shkak se jeni genjyer se Zoti e urdheron kete konflikt, atehere neve duhet te ju tregojme juve se "Zoti" i juaj s'eshte Zot fare duke e jetuar tere jeten teresisht kunder tij, duke qene kaurr dhe antikrisht njekohesisht. Duke ua krijuar juve pjeseve te konfliktit nje besim fetar te arsyeshem, duke ua larguar besimin fanatik, duke u mesuar qe te besoni se Zoti nuk mund te mesoje te urrejme, te jemi ne konflikte, duke u ndihmuar te mbjellni, lindni dhe mbani paqen.

  3. #83
    chino;
    duke u mesuar qe te besoni se Zoti nuk mund te mesoje te urrejme, te jemi ne konflikte, duke u ndihmuar te mbjellni, lindni dhe mbani paqen.
    Po, eshte e vertete se duke e pare kete qe the nga nje kendveshtrim,,,,, larg cdo keqkuptimi , une kete kuptim kam konkluduar si nga bibla , ashtu dhe kurani , duke qene se ne kuran thuhet;

    39:18.Ata qλ shmangen nga adhurimi i idhujve e kthehen kah Perλndia, pλr ta ka gλzim. Gλzoi pra (o Muhammed) robλrit e Mi,
    tλ cilλt dλgjojnλ fjalλn (Kur’anin) e pasojnλ atλ qλ λshtλ mλ mirλ. Kλta janλ ata qλ Perλndia i ka orientuar nλ rrugλ tλ drejtλ dhe ata janλ tλ menηur.


    si dhe;
    39:55.Dhe, pasoni atλ mλ tλ bukurλn qλ u λshtλ shpallur (Kur’anin) nga Zoti juaj, para se t’ju vie dλnimi papritmas, pa e hetuar atλ,

    si dhe ne bibel;

    1 Thessalonians 4:9 Sa pλr dashurinλ vλllazλrore, nuk keni nevojλ qλ t'ju shkruaj, sepse ju vetλ jeni tλ mλsuar nga Perλndia qλ tλ doni njeri tjetrin.
    dhe ka dhe shume akoma qe nuk po i sjell.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bani : 02-08-2010 mė 09:12
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  4. #84
    Citim Postuar mė parė nga ximi_abedini Lexo Postimin
    62. Vėrtet, ata qė besuan, ata qė ishin jehudi, krishterėt sabejėt, (kishun lėshuar fenė e adhuronin engjėjt), kush besoi prej tyre (sinqerisht) All-llahun, dhe botėn tjetėr dhe bėri vepra tė mira, ata e kanė shpėrblimin te Zoti i tyre. Pėr ta nuk ka frikė as nuk kanė pėrse tė pikėllohen (pasi qė besuan All-llahun, librat tė dėrguarit nė mesin e tė cileve edhe Muhammedin).

    bani sa fe jan te pranuara te zoti per ty
    eshte e pranuar;
    feja e zemres , feja e paqes , feja e nje te vetmit Zot.
    dhe mos u ngaterro me emra si islam apo mysliman , keto jane thjesht fjale arabe e jo emra, kane kuptimin e tyre vetem per arabet , kurse per ne shqiptaret duhet perkthimi ne menyre qe ti kuptojme, qe te kuptojme qe mysliman ne arabisht nuk eshte thjesht emer , por eshte cdo besimdrejte qe me sinqeritet i mbeshtetet nje dhe te vetmit Perendi, dhe ka dhe te krishtere e hebrenj qe besojne me sinqeritet, ashtu sic ka dhe jo te tille ashtu sic ka dhe myslimane te tille e jo te tille.
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  5. #85
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar mė parė nga blueton Lexo Postimin
    kshu e ka kur nuk ke burre, dhe rin gjate naten ne pc hahahah

    ik gjeje nje ..... se la namin oriii
    O retard ,une jam e martuar dhe kam dy femije me nje burre prej verteti per dallim nga gruaja e jote qe eshte e martuar me nje person qe eshte 24h ne ekstaze
    Deshira e jote e madhe per te perfituar 72 hyrija te ka humbur arsyen

  6. #86
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    02-07-2010
    Postime
    360
    Citim Postuar mė parė nga MIRIAM Lexo Postimin
    O retard ,une jam e martuar dhe kam dy femije me nje burre prej verteti per dallim nga gruaja e jote qe eshte e martuar me nje person qe eshte 24h ne ekstaze
    Deshira e jote e madhe per te perfituar 72 hyrija te ka humbur arsyen
    ..............

  7. #87
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga bani Lexo Postimin
    chino;


    Po, eshte e vertete se duke e pare kete qe the nga nje kendveshtrim,,,,, larg cdo keqkuptimi , une kete kuptim kam konkluduar si nga bibla , ashtu dhe kurani , duke qene se ne kuran thuhet;

    39:18.Ata qλ shmangen nga adhurimi i idhujve e kthehen kah Perλndia, pλr ta ka gλzim. Gλzoi pra (o Muhammed) robλrit e Mi,
    tλ cilλt dλgjojnλ fjalλn (Kur’anin) e pasojnλ atλ qλ λshtλ mλ mirλ. Kλta janλ ata qλ Perλndia i ka orientuar nλ rrugλ tλ drejtλ dhe ata janλ tλ menηur.


    si dhe;
    39:55.Dhe, pasoni atλ mλ tλ bukurλn qλ u λshtλ shpallur (Kur’anin) nga Zoti juaj, para se t’ju vie dλnimi papritmas, pa e hetuar atλ,

    si dhe ne bibel;

    1 Thessalonians 4:9 Sa pλr dashurinλ vλllazλrore, nuk keni nevojλ qλ t'ju shkruaj, sepse ju vetλ jeni tλ mλsuar nga Perλndia qλ tλ doni njeri tjetrin.
    dhe ka dhe shume akoma qe nuk po i sjell.
    Po po, por dua nje "statement" ne lidhje me ato pjeset kontrare te Kuranit. Pra ato qe u cituan me lart dhe te cilat mbjellin urrejtje ndaj cdo jomuslimani.

    TE KAM THENE: NUK E MOHOJ, NUK E KAM MOHUAR KURRE SE NE KURAN KA EDHE FJALI PAQESORE!

    Keshtu qe s'ke nevoje te me i citosh keto permanent. Por duhet te merresh me mesimim (lexo citimin tim me lart!!) nga Kurani, ku thuhet se nese nje fjali nga Kurani nuk e beson, nuk ke besuar asgje. Dhe te shtjellosh pastaj cila eshte rruga per te besuar versetet paqesore qe i ofron ti, por jo versetet kriminale qe i citoj une. Qe Kurani eshte supe normash kontrare njera me tjetren te kam thene qe ne fillim. E pranoj ndaj cdo kujt, qe ka edhe norma paqesore ne te. Por dua te di se si t'i heqim qafe keto versetet kriminale te tij pa 2 "xigluar" mllefin e Allahut..

  8. #88
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Sa keni qejf te ja beni vetes qejfin aman, sa qe edhe me keto video me permbajtje skizofrenie ushqeheni.

    A beni vete qe nuk kuptoni a po ne te vertet skeni intelegjenc te mjaftueshme per te kuptuar nje video te tille.

    Une nuk pash ne video diqka te tille qe e thot titulli. Nje urrejtje qe flitet ne video i behet jo vetem te krishtereve por te gjithe krijesave, duke perfshire ketu edhe ata musliman qe veprojn shirkun.

    D.m.th urrejtja ne fjal i dedikohet atyre qe bejne shirk, qe fatkeqesisht nje mekat te tille sipas islamit e bejne te krishteret dhe shum te tjere, duke i bere shok apo rival Zotit.

    Tani ato montazhet me kullat binjake dhe Al kaiden Allahile cfar paten me videon, ku dihet se sulmi i 11 shtatorit dhe Al kaida jan pjell e konspiracionit masonik!!

    Definitivisht po vie ne zbatim ajo thenje popullore, Gomari shkelmat me te medhenje i bene ne momentin e ngordhjes
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  9. #89
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anėtarėsuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Secila firmė,kompani,shoqatė,organizat,ndėrmarrie ka parimet dhe rregullat e veta. Ne pėr t'u inkuadruar nė ndonjėren nga to sė pari i shqyrtojm dhe i analizojmė rregullat dhe parimet e tyre,nėse na pėrshtaten inkuadrohemi. Pastaj ne kemi detyra,punė dhe pėrgjegjėsi pėr tė kryer..po kėshtu ėshtė edhe me Fenė nėse na pėrshtatet e pranojm dhe pastaj kemi detyra dhe pėrgjegjėsi. Dhe nėse dėshirojm tė gjykojm se a ėshtė e mirė apo jo,ne nuk duhet tė bazohemi nė praktikuesit e saj,por nė tė. Islami nuk gjykohet nga Dr. Shefqet Krasniqi e as Krishterimi nga Don Anton Kqira edhe nėse kėta tė dy janė njerėz tė mirė. Krishterimi dhe Islami duhet tė gjykohen nė bazė tė asaj se,sa i pėrshtaten njeriut dhe kohės me argumente dhe dėshmi racionale! Prandaj vllezėr shqipėtar pa dallime,mos e merrni pėr goje askend sepse njė ateist nėse fol diēka mundet me qen kunder meje sepse unė jam musliman,poashtu unė kur flas diē mund tė jetė kunder ateistit..por nuk bėn qė unė t'a marr pėr goje atė e as ai mua apo dikend tjetėr nė kėtė kontekst,por unė duhet t'a kundėrshtojė ateistin apo kushdo qoftė nėse Ateizmi nuk i pėrshtatet njeriut dhe kohės,nė tė njejtėn mėnyrė edhe ai.

    [Allahu e shperbleftė Dr. Shefqet Krasniqin me Xhennet,inshAllah te'ala]


    Me nderime!

  10. #90
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Po po, por dua nje "statement" ne lidhje me ato pjeset kontrare te Kuranit. Pra ato qe u cituan me lart dhe te cilat mbjellin urrejtje ndaj cdo jomuslimani.

    TE KAM THENE: NUK E MOHOJ, NUK E KAM MOHUAR KURRE SE NE KURAN KA EDHE FJALI PAQESORE!

    Keshtu qe s'ke nevoje te me i citosh keto permanent. Por duhet te merresh me mesimim (lexo citimin tim me lart!!) nga Kurani, ku thuhet se nese nje fjali nga Kurani nuk e beson, nuk ke besuar asgje. Dhe te shtjellosh pastaj cila eshte rruga per te besuar versetet paqesore qe i ofron ti, por jo versetet kriminale qe i citoj une. Qe Kurani eshte supe normash kontrare njera me tjetren te kam thene qe ne fillim. E pranoj ndaj cdo kujt, qe ka edhe norma paqesore ne te. Por dua te di se si t'i heqim qafe keto versetet kriminale te tij pa 2 "xigluar" mllefin e Allahut..
    Po, patjeter qe e kam pergjigjen per ato qe ti i ke keqkuptuar plotesisht;
    ti ke keqkuptuar versetin 33 te kapitullit 5 , por para ketij verseti eshte verseti 32 , dhe pas ketij eshte verseti 34 , e pas 34 eshte 35 ,aty behet fjale per kriminele , si hitleri ,milloshevici etj, lexoi vete dhe lexoi thjesht sic jane pa i shtuar e as paksuar lexoi ne tog e jo vecant sepse i tille eshte kuptimi;

    5:32.Andaj Na i urdhλruam Izrailitλt, se ai qλ mbyt ndokend, i cili s’ka mbytur askend, ose atλ qλ nuk ka bλrλ ηrregullim nλ Tokλ – λshtλ sikur t’i mbysish tλ gjithλ njerλzit; e nλse ndokush bλhet shkaktar qλ tλ shpλtojλ jetλn e ndokujt – λshtλ sikur me i shpλtuar jetλn e tλ gjithλ njerλzve. Pejgamberλt tanλ u kanλ sjellλ argumente tλ qarta, por shumλ nga ata edhe pas kλsaj, kanλ kaluar tλrλ kufijt me tλ kλqija nλ Tokλ.
    5:33.Ndλshkimi i atyre qλ luftojnλ kundλr Perλndisλ dhe tλ dλrguarit tλ Tij dhe tλ cilλt bλjnλ ngatλrresa nλ Tokλ λshtλ tλ vriten ose tλ varen, ose t’u kλputen duart dhe kλmbλt e tyre nga anλt e ndryshme (djathtas e majtas), ose tλ dλbohen nga vendi. Ky ndλshkim pλr ta λshtλ poshtλrim nλ kλtλ jetλ, e nλ jetλn tjetλr ka mundim tλ madh pλr ta,
    5:34.pλrveη atyre qλ pendohen pa i zλnλ ju. Dinie se Perλndia λshtλ falλs dhe mλshirues.
    5:35.O besimtarλ! Kinie frikλ Perλndinλ dhe tentoni qλ t’i afroheni Atij me vepra tλ mira, dhe luftoni nλ rrugλn e Tij pλr tλ shpλtuar!
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  11. #91
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Elytony Lexo Postimin
    Secila firmė,kompani,shoqatė,organizat,ndėrmarrie ka parimet dhe rregullat e veta. Ne pėr t'u inkuadruar nė ndonjėren nga to sė pari i shqyrtojm dhe i analizojmė rregullat dhe parimet e tyre,nėse na pėrshtaten inkuadrohemi. Pastaj ne kemi detyra,punė dhe pėrgjegjėsi pėr tė kryer..po kėshtu ėshtė edhe me Fenė nėse na pėrshtatet e pranojm dhe pastaj kemi detyra dhe pėrgjegjėsi. Dhe nėse dėshirojm tė gjykojm se a ėshtė e mirė apo jo,ne nuk duhet tė bazohemi nė praktikuesit e saj,por nė .[U] Islami nuk gjykohet nga Dr. Shefqet Krasniqi e as Krishterimi nga Don Anton Kqira edhe nėse kėta tė dy janė njerėz tė mirė.[/U] Krishterimi dhe Islami duhet tė gjykohen nė bazė tė asaj se,sa i pėrshtaten njeriut dhe kohės me argumente dhe dėshmi racionale! Prandaj vllezėr shqipėtar pa dallime,mos e merrni pėr goje askend sepse njė ateist nėse fol diēka mundet me qen kunder meje sepse unė jam musliman,poashtu unė kur flas diē mund tė jetė kunder ateistit..por nuk bėn qė unė t'a marr pėr goje atė e as ai mua apo dikend tjetėr nė kėtė kontekst,por unė duhet t'a kundėrshtojė ateistin apo kushdo qoftė nėse Ateizmi nuk i pėrshtatet njeriut dhe kohės,nė tė njejtėn mėnyrė edhe ai.

    [Allahu e shperbleftė Dr. Shefqet Krasniqin me Xhennet,inshAllah te'ala]


    Me nderime!
    I drejtohem vetem fjalive ne te kuqe:

    Nese Anton Kcira apo Hoxhe Krasniqi predikojne urrejtje dhe per kete gje i referohen konkretisht Bibles gjegjesisht Kuranit, dhe nese referencat japin te kuptojne se nje predikim urrejtjembjelles eshte i pershtatshem me keto refereca, atehere nuk behet fjale vetem per nje "interpretim personal" nga ana e klerikut, por per fene ne teresi. Sidomos kur feja deklaron se cdo fjali e librit te saj eshte e patjetersueshme. Keshtu qe ne kete rast kemi te drejte te gjykojme mbi vete fene, dhe jo mbi klerikun.

    Predikimet urrejtjembjellese te Hoxhe Krasniqit jane te perputhshme me versetet e Kuranit qe i citova me lart. Predikimet e Anton Kcires nese jane urrejtjembjellese dhe nese mund te mbeshteten ne norma biblike apo kishtare, per to vlen po e njejta.

  12. #92
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anėtarėsuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-kėndej
    Postime
    3,131
    Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
    Sa keni qejf te ja beni vetes qejfin aman, sa qe edhe me keto video me permbajtje skizofrenie ushqeheni.

    A beni vete qe nuk kuptoni a po ne te vertet skeni intelegjenc te mjaftueshme per te kuptuar nje video te tille.

    Une nuk pash ne video diqka te tille qe e thot titulli. Nje urrejtje qe flitet ne video i behet jo vetem te krishtereve por te gjithe krijesave, duke perfshire ketu edhe ata musliman qe veprojn shirkun.

    D.m.th urrejtja ne fjal i dedikohet atyre qe bejne shirk, qe fatkeqesisht nje mekat te tille sipas islamit e bejne te krishteret dhe shum te tjere, duke i bere shok apo rival Zotit.

    Tani ato montazhet me kullat binjake dhe Al kaiden Allahile cfar paten me videon, ku dihet se sulmi i 11 shtatorit dhe Al kaida jan pjell e konspiracionit masonik!!

    Definitivisht po vie ne zbatim ajo thenje popullore, Gomari shkelmat me te medhenje i bene ne momentin e ngordhjes

    Sjan muslimanet ata qe i ndalojn kryqet ne vende publike , as sjan muslimanet qe sjellin ligjet anti-krishtere , as sjan muslimanet ato qe japin leje per mbajtjen e gay parades ne Rio de Zhaneiro , nen krahet e statujes se Krishtit , ne te cilen marrin pjes 3 milion persona , 3 milion besimtar deri me tani Papa sdi se i ka mbledh, ne nje vend te vetem.
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  13. #93
    Citim Postuar mė parė nga Elytony Lexo Postimin
    [Allahu e shperbleftė Dr. Shefqet Krasniqin me Xhennet,inshAllah te'ala]

    kjo e shpreh gjith cfar ke ne zemer,
    no koment,,,
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  14. #94
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anėtarėsuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    I drejtohem vetem fjalive ne te kuqe:

    Nese Anton Kcira apo Hoxhe Krasniqi predikojne urrejtje dhe per kete gje i referohen konkretisht Bibles gjegjesisht Kuranit, dhe nese referencat japin te kuptojne se nje predikim urrejtjembjelles eshte i pershtatshem me keto refereca, atehere nuk behet fjale vetem per nje "interpretim personal" nga ana e klerikut, por per fene ne teresi. Sidomos kur feja deklaron se cdo fjali e librit te saj eshte e patjetersueshme. Keshtu qe ne kete rast kemi te drejte te gjykojme mbi vete fene, dhe jo mbi klerikun.

    Predikimet urrejtjembjellese te Hoxhe Krasniqit jane te perputhshme me versetet e Kuranit qe i citova me lart. Predikimet e Anton Kcires nese jane urrejtjembjellese dhe nese mund te mbeshteten ne norma biblike apo kishtare, per to vlen po e njejta.
    Faleminderit i nderuar! E shoh qė nuk keni kuptuar pėrgjithėsisht sepse nėse vozitėsi mund tė gabojė nė vlerėsimin e veturės kush ka faj????!
    Problemi ėshtė se disa njerėz nuk kuptojnė poziten dhe kontekstin e fjalėve nė Kur'an,as porosit dhe udhėzimet Islame nė tėrsi prandaj gjykojnė gabimisht. Luftėn e gjykojn shpesh herė si terror dhe dhunė,pa mos shikuar se a janė thyer ligjet e luftės apo jo..por sido qė tė jetė ēdonjeri ka tė drejten tė pranojė veten e tij nė njė front o nė Krishterizėm,Islamizėm apo Ateizėm.


    Me nderime!

  15. #95
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anėtarėsuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar mė parė nga bani Lexo Postimin
    kjo e shpreh gjith cfar ke ne zemer,
    no koment,,,
    Bukurosh..ēfarė menduat tė them tjetėr a Allahu e shperbleftė Dr. Krasniqin qė beri njė ligjeratė kunder ligshtive apo dikush nga ju thotė kunder Krishterėve(jomuslimanėve)..apo Allahu e shperbleftė Xhorxh Bushin i cili nuk bėri asnjė ligjeratė por vrau e vrau muslimanė derisa u lodh????!!!


    ...

  16. #96
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anėtarėsuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-kėndej
    Postime
    3,131
    kur lexoni ajetet per luften kunder jobesimtareve , duhet te lexoni gjitha ajetet per luften e jo te beni shkeputje , chino e ben ket , sepse deri me tani ska lexu Kuranin dhe i kam then , pasi qe gjith diten e kalon ne forumet fetare , merr spaku lexo dicka.

    Si lufton muslimani :

    - e nėse ju sulmojnė, atėherė sulmoni edhe ju ata

    - pėrveē rastit kur ata ju sulmojnė aty brenda

    - luftoni nė rrugėn e Allahut ndaj atyre qė luftojnė kundėr jush, por mos e kaloni kufirin, se Allahu nuk i do ata qė e kalojnė kufirin.

    - Vallė, a nuk do tė luftoni kundėr atyre qė e kanė shkelur besėlidhjen, janė pėrpjekur ta dėbojnė tė Dėrguarin dhe kanė filluar tė parėt t’ju sulmojnė?!

    - luftoni tė gjithė kundėr idhujtarėve, ashtu si luftojnė ata tė gjithė kundėr jush.

    - luftoni tė gjithė idhujtarėt pa dallim, siē ju luftojnė ata juve pa dallim

    - Dhe luftoni nė rrugėn e All-llahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė (e fillojnė luftėn).

    - Por, nė qoftė se ata heqin dorė nga lufta kundėr jush, atėherė s’ka armiqėsi, pėrveēse kundėr keqbėrėsve.

    - Nė qoftė se ata tėrhiqen prej jush, nuk hyjnė nė luftė kundėr jush dhe ju ofrojnė paqe, atėherė pėr ju Allahu nuk lė shteg qė tė luftoni kundėr tyre.

    - E nė qoftė se ndalen (nga propaganda dhe lufta), atėherė lėreni armiqėsinė, pėrveē atyre qė janė zullumqarė.


    Kto jan ajetet , vargjet , qe si keni lexuar ose i keni marr vetem ato vargje me te cilat mund te manipuloni mendjet .
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  17. #97
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga bani Lexo Postimin
    Po, patjeter qe e kam pergjigjen per ato qe ti i ke keqkuptuar plotesisht;
    ti ke keqkuptuar versetin 33 te kapitullit 5 , por para ketij verseti eshte verseti 32 , dhe pas ketij eshte verseti 34 , e pas 34 eshte 35 ,aty behet fjale per kriminele , si hitleri ,milloshevici etj, lexoi vete dhe lexoi thjesht sic jane pa i shtuar e as paksuar lexoi ne tog e jo vecant sepse i tille eshte kuptimi;
    E pranoj dhe madje admiroj vendosmerine tende per te shtremberuar normat e Kuranit, sepse kjo me jeop te kuptoj se as ti nuk i sheh me pak te pashenjeta sesa qe i shoh une. Por prape se prape per hir te vertetes se plote, shpjegimet tua jane te pasakta. Ky ishte mendimi im. Ky mbeti mendimi im edhe pasi qe ke cituar versete te reja. Argument per kete mendim e kam vete tekstin e Kuranit. Aty nuk flitet as me pare e as me pas per kriminele te rende te tipit te Milloshevicit. Por flitet vetem per jobesimtare dhe konkretisht per te krishtere. Per me konkret, lexo ne vijim.

    5:32.Andaj Na i urdhλruam Izrailitλt, se ai qλ mbyt ndokend, i cili s’ka mbytur askend, ose atλ qλ nuk ka bλrλ ηrregullim nλ Tokλ – λshtλ sikur t’i mbysish tλ gjithλ njerλzit; e nλse ndokush bλhet shkaktar qλ tλ shpλtojλ jetλn e ndokujt – λshtλ sikur me i shpλtuar jetλn e tλ gjithλ njerλzve. Pejgamberλt tanλ u kanλ sjellλ argumente tλ qarta, por shumλ nga ata edhe pas kλsaj, kanλ kaluar tλrλ kufijt me tλ kλqija nλ Tokλ.
    5:33.Ndλshkimi i atyre qλ luftojnλ kundλr Perλndisλ dhe tλ dλrguarit tλ Tij dhe tλ cilλt bλjnλ ngatλrresa nλ Tokλ λshtλ tλ vriten ose tλ varen, ose t’u kλputen duart dhe kλmbλt e tyre nga anλt e ndryshme (djathtas e majtas), ose tλ dλbohen nga vendi. Ky ndλshkim pλr ta λshtλ poshtλrim nλ kλtλ jetλ, e nλ jetλn tjetλr ka mundim tλ madh pλr ta,
    5:34.pλrveη atyre qλ pendohen pa i zλnλ ju. Dinie se Perλndia λshtλ falλs dhe mλshirues.
    5:35.O besimtarλ! Kinie frikλ Perλndinλ dhe tentoni qλ t’i afroheni Atij me vepra tλ mira, dhe luftoni nλ rrugλn e Tij pλr tλ shpλtuar!
    Citimi im:

    4: 76: Sepse ata qe besojne, luftojne per ceshtjen e Allahut, dhe ata qe nuk besojne, luftojne per ceshtjen e Djallit. Andaj luftoni kunder miqve te Djallit! Dhe dijeni se aftesite e Djallit ne fushebeteje jane te liga.

    Ky verset as nuk i referohet ne menyre eksplicite e as terthore ndonje definimi te meparshem te termit "jobesimtare", por e definon kete term ketu ne kete vend. Pra ky verset meson te urrehen jobesimtaret dhe i definon jobesimtaret si ata qe nuk besojne dhe thote se te gjithe ata qe nuk besojne, besojne apo luftojne automatikisht per Djallin. Ketu nuk behet asnje fjale per kriminele te rende.

    4: 89: Ata duan qe te beheni jobesimtare, qe te jeni te gjithe te njejte. Mos merrni aske per mik para se te kthehet ne rrugen e Allahut. E nese nuk kthehen, i zini, vritni kudo qe i gjeni.

    As ketu nuk krijohet ndonje lidhje as direkte e as indirekte me kriminele te kalibrit te Milloshevicit. Por behet fjale vetem per jobesimtare. Se cfare urdherohet te behet me ta, eshte e shkruar shprehimisht.

    4: 144: O ju qe besoni, mos merrni nga jobesimtaret miq para besimtareve.

    As ketu nuk behet fjale per Milloshevice.

    4: 150-151: Ata qe nuk besojne ne Allahun dhe te Deleguarin dhe qe bejne dallim ne mes te Allahut dhe te Deleguarit dhe thone: "Ne besojme njeren, por refuzojme tjetren" dhe deshirojne te gjejne nje rruge gjysmake ne besim, ata jane jobesimtaret e vertete.

    As ketu.

    5: 72: Vertet, jobesimtare jane ata qe thone se "Allahu eshte asgje tjeter, por Mesia, i Biri i Marias"

    E as ketu.

    Te thashe: E admiroj vullnetin tend per te luajtur me tekstin e Kuranit ashtu si ta thote ty mendja, kjo gje per mua eshte vertet virtyt qe e respektoj me cdo gje qe mundem. Por ketu behet fjale per dicka tjeter. Per cfare, te tregova. Mendimi im eshte i mbeshtetur ne argumente, te cilet i shihni te gjithe. Po deshtet, me tregoni ku jam gabim. Nuk eshte e pamundur kjo gje. Argumenteve u besoj. Argumente te tilla do te kishte, nese ke sukses te tregosh lidhjen konkrete ne mes te "jobesimtareve" te verseteve qe i citova une dhe "krimineleve si puna e Milloshevicit" qe thua ti.

    Pa treguar "lidhjen", mendimin tim e shoh si te sakte, dhe kam te drejte ne mendimin tim te pakten poaq sa ti ne tendin. Prandaj mbetem tek mendimi im se predikimet urrejtjembjellese per josmuslimanet mund te mbeshteten ne versetet qe i citova une.

    Edhe nje argument plus me duket qe e kam. Ky eshte:
    Pyet Hoxhe Krasniqin se ku ka shkuar Nene Tereza pas vdekjes se saj dhe per cfare arsye. I pyet kete gje nese don shumicen e klerikeve muslimane te tere botes. I pyet poashtu se ku ka shkuar Gjergj Kastrioti, Gjergj Fishta dhe gjithe ata njerez qe nuk kane besuar ne Allahun/Islamin/Muhamedin/Kuranin. I pyet, a ishin keta njerez "besimtare" apo "jobesimtare" ne kuptim te Kuranit. Nese te pergjigjen me "jobesimtare" dhe "ne Ferr", atehere ky eshte nje argument plus per mua ne lidhje me mendimin tim ne kete teme, ne lidhje me versetet qe i citova nga Kurani.

    Kaurri i juaj

  18. #98
    limi Maska e limmi
    Anėtarėsuar
    01-01-2009
    Vendndodhja
    klin
    Postime
    45
    Shikojeni niher debatin e dy dijetareve njeri i fese islame e tjetri i fese katolike ata din me shum se sa qe ju qe flisni keni par disa argumente skeni lexuar asgje e hapni tema ktu e shahi sho fjal qe edhe jeni shar ja ktu i keni dy dijetart shikoni cili ka argumente me shum dhe shikoni se cili i kundershton fjalet e tjetrit me argumente te sakta e jo vetem fjal boshe po me siguri tash ktu ndonjeri ka me than se kto jon montazha po ka shum video te tilla mund ti gjeni ne youtube respekt per te gjithėhttp://www.youtube.com/watch?v=_xtIyoqqsMA&feature=channel

  19. #99
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anėtarėsuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    Citim Postuar mė parė nga bani Lexo Postimin
    eshte e pranuar;
    feja e zemres , feja e paqes , feja e nje te vetmit Zot.
    dhe mos u ngaterro me emra si islam apo mysliman , keto jane thjesht fjale arabe e jo emra, kane kuptimin e tyre vetem per arabet , kurse per ne shqiptaret duhet perkthimi ne menyre qe ti kuptojme, qe te kuptojme qe mysliman ne arabisht nuk eshte thjesht emer , por eshte cdo besimdrejte qe me sinqeritet i mbeshtetet nje dhe te vetmit Perendi, dhe ka dhe te krishtere e hebrenj qe besojne me sinqeritet, ashtu sic ka dhe jo te tille ashtu sic ka dhe myslimane te tille e jo te tille.
    dmth qdo fe qe pranon njerzimi eshte e pranuar te zoti edhe nese adhurohet njeriu edhe nese adhurohet statuja etj ?

    nuk ngatrrohem sepse une jav di kuptimin ketyre fjaleve dhe ju kam nenshtru zotit tim zotit te gjith njerzimit

    dmth sipas teje i krishteri qe e quan zot isain qenka ne rrug te drejt a?

    bani ti sjell shum ajete kuranore ne ket forum dhe ato jan te sakta mirpo ti je duke i keqkuptu ato ajete sje tu i kuptu ty te nevoitet te lexosh vetem komentin e ajeteve lodhe koken pak dhe mos e bej ate te cilen e do epshi yt por beje ate qe te ka urdheru zoti yt

    ti thua qe je praktikant i fes islame mirpo une spo mund te besoj sepse nje njeri qe falet di te dalloj te drejten nga e shtremte ndersa ti nuk je i aft te dallosh fen e drejt nga fet e shpikura mirpo ndoshta namazi dhe obligimet tjera islame te kan mbet si tradit

    te lutem ke kujdes qka shkruan sepse eshte shum keq te shkruash diqka pa pas njohuri per te nese e do fen islame ather kerko literatur dhe se paku mesoj bazat e kesaj feje

    ja qka thot kurani
    85. E, kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do ti pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė dėshpruarit.
    86. E, si ta udhėzojė All-llahu njė popull qė pas besimit tė tyre u bėnė pabesimtarė dhe pasi dėshmoi se i dėrguari ėshtė i vėrtetė, dhe pasi t'ju kenė ardhur atyre argumente tė qarta? All-llahu nuk i mundėson udhėzimin e Vet popullit zullumqarė.
    87. Ndėshkimi i tė tillėve ėshtė: mallkimi nga All-llahu, nga engjėjt dhe nga gjithė njerėzimi tok.
    88. Ata pėrgjithmonė janė nė te (nė zjarr), atyre as nuk ju lehtėsohet dėnimi dhe as nuk u jepet afat.
    89. Pėrveq atyre qė pas asaj u penduan dhe u pėrmirsuan. Vėrtet, All-llahu falė shumė dhe mėshiron.
    kete e ke edhe ne kopjen e kuranit qe ti e lexon por edhe ne te gjitha kopjet tjera qe ekzistojn shqip dhe kjo tregon qart se sa fe jan te pranuara te zoti
    Pėrderisa ėshtė dikush nė Qiell qė mė mbron...
    Nuk ka askush nė Tokė qė mė mposhtė...”

  20. #100
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar mė parė nga Renea Lexo Postimin
    Sjan muslimanet ata qe i ndalojn kryqet ne vende publike , as sjan muslimanet qe sjellin ligjet anti-krishtere , as sjan muslimanet ato qe japin leje per mbajtjen e gay parades ne Rio de Zhaneiro , nen krahet e statujes se Krishtit , ne te cilen marrin pjes 3 milion persona , 3 milion besimtar deri me tani Papa sdi se i ka mbledh, ne nje vend te vetem.
    Une mendoj qe sot shumica absolute e te krishtereve jan shendrruar ne agnosticista sepse aq shume kan thjeshtu fen sa nuk e marrin perbaze per asgje fen e tyre.

    Nuk e ke iden sa dilem dhe dyshimin e kan ne besim keta sa qe me plot bindje them se parimisht shumica jan ne mes te agnosticizmit dhe ateizmit, pavarsisht se e quajn veten te krishter.
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

Faqja 5 prej 29 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •