Close

Rezultati i Sondazhit: si jane mardheniet profesor nxenes dhe nxenes profesor ne shkollen tuaj

Votues
4. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • shum te mira

    0 0%
  • te kqija

    1 25.00%
  • mir por nxenesit nuk kuptojne

    1 25.00%
  • pergjithsisht mir

    2 50.00%
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #-19
    i/e regjistruar Maska e linda2
    Anėtarėsuar
    04-12-2007
    Postime
    46

    si jane mardheniet profesor nxenes dhe nxenes profesor ne shkollen tuaj?

    un mendoj se ndoshta jane te mira mirpo edhe ne si nxenes e teprojme ndonjeher

  2. #-18
    mesatarish sepse profesorat nuk perzihen me nxenesit me perjashtim te pak prof. mendojn qe jan dikushi ( gabim po qka me ju bo )

  3. #-17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    Citim Postuar mė parė nga linda2 Lexo Postimin
    un mendoj se ndoshta jane te mira mirpo edhe ne si nxenes e teprojme ndonjeher
    Te pergezoj per temen linda2!
    Arsimimi ne pergjithesi e sidomos raporti nxenes- arsimtar, jane ceshtje shume me rendesi per cdo shoqeri.Ceshtja e arsimimit dhe raportet nxenes - arsimtare ,ne rrethanat tona ne Kosove mbartin tipare te vecanta.
    Ne kuptimin e raportit nxenes-arsimtar, une kam kujtime jo te kendshme nga koha kur isha nxenes…Une jam nga Kosova.

    A na trego ti, ku qendrojne gabimet e nxenesve e ku te arsimtareve,ne klasen- shkollen tende?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kandili 1 : 20-12-2007 mė 09:17

  4. #-16
    i/e regjistruar Maska e linda2
    Anėtarėsuar
    04-12-2007
    Postime
    46
    flm shummm.Gabimi i nxenesve se edhe vet jam nxene jane se kur nuk msoj un p.sh smuj me ndejt ne ate ore me merzitet dhe menxi qe priti me ba naj gjest ose dicka qe krejt klasa me humb koncentrimin edhe profesori mos me mujt me spjegu msimin pergjithesisht shumica e klases e bejme ket sen edhe pse soshte mir.e profesort duhet me fjale sa me te mira me na keshillu edhe me na msu qysh ma mir me dasht ni lend.Mendim jem ky.

  5. #-15
    DOTT. SKUTHI Maska e SKUTHI
    Anėtarėsuar
    17-10-2005
    Vendndodhja
    It's not your business....
    Postime
    460
    Aq te mira dhe te ngushta sa s'behet me....
    EVERYBODY'S BUSINESS IS NOBODY'S BUSINESS

  6. #-14
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Per mua asnjera nga te 4-ta.Raportet ndermjet tyre shume te ndryshme,varet nga profesoret dhe varet dhe nga nxenestit.na te tille qe jane shume moskokecares,apo shkojne trangull ne shkolle dhe duan ta marin me leke,presoret perfillojne dhe bejne shkollen biznes.ka dhe nga ata qe mesojne shume nuk vleresohen aq sa japin pasi presoreve u eshte futur ne gjak leku leke leke dhe harrojne te bejne edhe vete profesionin e tyre ,Pike se pari ne mesues eshte prind ne radhe te pare ,eshte shperndares per dije dhe edukim brezaash.
    Ka mesues qe kerkojne shume dhe ne ane tjeter gati nuk shpjegojne ,kane nje diplome te marre me leke e kushedi cu duket vetja.Duan te shfrytezojne nxenesit ne max dhe harrojne te sillen si qenie njerezore.

    ne keto kushte eshte e pamundur qe ndermjet nxenesve e mesuesve te krijohen raportete te mira aq me pak miqesore,dhe pse kjo do te ishte ne interes te te dyja paleve.
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  7. #-13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    Citim Postuar mė parė nga linda2 Lexo Postimin
    flm shummm.Gabimi i nxenesve se edhe vet jam nxene jane se kur nuk msoj un p.sh smuj me ndejt ne ate ore me merzitet dhe menxi qe priti me ba naj gjest ose dicka qe krejt klasa me humb koncentrimin edhe profesori mos me mujt me spjegu msimin pergjithesisht shumica e klases e bejme ket sen edhe pse soshte mir.e profesort duhet me fjale sa me te mira me na keshillu edhe me na msu qysh ma mir me dasht ni lend.Mendim jem ky.
    E po, nuk eshte lehte me qene mesues.Siq nuk eshte lehte te jesh ne kohe puberteti.
    Ne kohen e pubertetit, hormonet fillojne e luajne..here ping – pong e here cka t`u teket….Kryesorja:
    Te behen te merzitshem zerat (keshillat), qe vazhdimisht ta thone(ose te duket se ta thone!) te njejten gje…
    …“mos e be ate…se s`ben, duhet ta besh kete..“etj.
    qofshin ato keshilla nga prindi,vellau i madh(apo motra e madhe) etj.
    E sidomos te merzisin ata mesuese qe nuk kane zotesi ,as per lenden qe e ligjerojne ,as zotesi te ta ngjallin interesimin per nje lemi te caktuar.

    Kur qellon mesuesi i zoti i lendes , ka me te ndodh qe ka me te pelqye lenda e cila me pare te ka sjelle neveritje!
    Kjo ka kuptim te madh ,sepse ky mund te jete momenti kur ti vendose per profesionin tend te ardhshem.

    Mesuesit jane zakonisht si populli, prej te cilit dalin.
    Po te kisha pushtet une, do te beja rregulla te rrepta per zgjedhjen mesueseve.
    Jam i sigurt qe se paku gjysma e arsimtareve te tashem do te punonin ne tjeter profesion.
    Ata qe do te mbeteshin do ta kishin dinjitetin e respektuar, sepse do t`i paguaja siq e meritojne.
    Me mesuese te afte ,probleme me nxenes do te kishte por gjithsesi shume me pak se qe ka sot,
    sepse nje mesues(mesuese) i tille ta ben lenden interesant dhe ti zor se ndjen monotoni ne oren e tij(saj).
    Me mesuese te afte ardhemerija e gjeneratave te reja do te ishte shume-shume me e sigurt,ky eshte thelbi.

  8. #-12
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Une studioj ne FIE ne Tr dhe ne pergjithesi marrdheniet jane korrekte, me perjashtim te ndonje rasti te veēante ku mund te kalohet ne fyerje midis nxenesit dhe profesorit per arsye absurde.
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

Tema tė Ngjashme

  1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parė i Republikės sė Kosovės
    Nga Albanino nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 2055
    Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
  2. Shkolla e parė shqipe nė Labovė, jo nė Korēė
    Nga Albo nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-04-2009, 02:40
  3. Shkup, Nje nxenes 14 vjecar vret me thike nxenesin e klases 8 MireC'kaKeq
    Nga Adela Vogel nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-03-2007, 10:46
  4. Helmohen nė Shqipėri nxėnės nga Kosova
    Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 04-10-2005, 17:35
  5. Gjergj Fishta, per gjuhen dhe shkollen shqipe
    Nga Albo nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 28-12-2002, 00:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •