Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 59
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga gt2xf Lexo Postimin
    ....me "fal" o Mia por tahse te shkruaj gjuhe te perditshme jo letrare prandaj. Une megjithate pyeta rreth emigracionit ne Australi apo Canada nuk te kerkova ndihme ne gjuhen shqipe!!!
    Edhe ti qe po thua qe te shkruajme shqip cfare eshte ajo poshte mesazheve tua ne anglisht?:--))
    Ti po u kerkon ndihme shqiptareve dhe jo te huajve, dhe normal qe duhet te shkruash termat shqip nese do pergjigje nga shqiptaret.
    Si i ke marr keto pasaportat e vendeve te tjera? Besoj se ti duhet ta dish me mire se te tjeret ku te kerkosh ndihme.
    Feelings change - memories don't.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anėtarėsuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Citim Postuar mė parė nga gt2xf Lexo Postimin
    Cfare lloj garancie te lutem, se kisha qef ta kisha edhe nji leter qe fleten e pare e ka me kanguru dhe une....:-)))
    A e din mire kete jeton ne Australi ti? apo ke degjuar?

    Nje kusheri ime gjate luftes ne kosove ka shkuar ne australi dhe para dy vjetve e ka mare edhe vllaun atje kjo esht, nese keni dike mundesh me shku.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e gt2xf
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Vendndodhja
    Northern Europe
    Postime
    273
    Po mire moj Mia pasosh eshte fjale e adoptuar shqipe. Pra eshte bere fjale shipe me kohe sepse shqiptqaret e Kosoves e kane perdorur mandej eshte perdorur e perdoret gjeresisht dhe nga ne te Shqiperise. Shqiperia nuk eshte deri ne Vermosh apo deri ne Konispol. Nejse...:-)
    Po ku e di une se si jane ligjet atje ku nuk kam qene? Pse mund te keshe pasosh te nje vendi nuk dmth qe mund apo e din se si mirret e nje tjetri, padyshim eksperience eshte aty nqs doje te thoje kete....:-)) Po ja i mora tashti cte bej, histori e gjate...
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Ti po u kerkon ndihme shqiptareve dhe jo te huajve, dhe normal qe duhet te shkruash termat shqip nese do pergjigje nga shqiptaret.
    Si i ke marr keto pasaportat e vendeve te tjera? Besoj se ti duhet ta dish me mire se te tjeret ku te kerkosh ndihme.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e gt2xf
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Vendndodhja
    Northern Europe
    Postime
    273
    Falemners fegi....

    Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
    Nje kusheri ime gjate luftes ne kosove ka shkuar ne australi dhe para dy vjetve e ka mare edhe vllaun atje kjo esht, nese keni dike mundesh me shku.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga gt2xf Lexo Postimin
    Po mire moj Mia pasosh eshte fjale e adoptuar shqipe. Pra eshte bere fjale shipe me kohe sepse shqiptqaret e Kosoves e kane perdorur mandej eshte perdorur e perdoret gjeresisht dhe nga ne te Shqiperise. Shqiperia nuk eshte deri ne Vermosh apo deri ne Konispol. Nejse...:-)
    Po ku e di une se si jane ligjet atje ku nuk kam qene? Pse mund te keshe pasosh te nje vendi nuk dmth qe mund apo e din se si mirret e nje tjetri, padyshim eksperience eshte aty nqs doje te thoje kete....:-)) Po ja i mora tashti cte bej, histori e gjate...
    Ja qe une se kam degjuar kurre me pare fjalen pasosh. na fal per injorancen, por vetem fjalen pasaporte di. Keto fjalet e reja te shqiptarizuara te sjella nga Kosova nuk i di te tera.
    Pikerisht kete desha te thoja. Qe pavaresisht se ligjet mund te kene ndryshime nga vendi ne vend vendi ku kerkohet ndihme eshte i njejti. Ne zyren e emigracionit pyet.
    Hidhi nje sy kesaj faqe meqe di Anglisht.

    http://www.cic.gc.ca/english/index.asp
    Feelings change - memories don't.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e gt2xf
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Vendndodhja
    Northern Europe
    Postime
    273
    Te faleminderit Mia!
    Ska problem se nuk e mora per te madhe vetem se po beja shaka.
    Po e di adresen e internetit te emigracionit te Australise dhe Canadase por tashe mos me jep dikush ndonje "tip" qe mund te hyj si "pa rradhe" prandaj thashe se une kur kam qene i vogel e mirrja qumeshtin pa rradhe ...:-)
    Ne Canada je ti?

    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Ja qe une se kam degjuar kurre me pare fjalen pasosh. na fal per injorancen, por vetem fjalen pasaporte di. Keto fjalet e reja te shqiptarizuara te sjella nga Kosova nuk i di te tera.
    Pikerisht kete desha te thoja. Qe pavaresisht se ligjet mund te kene ndryshime nga vendi ne vend vendi ku kerkohet ndihme eshte i njejti. Ne zyren e emigracionit pyet.
    Hidhi nje sy kesaj faqe meqe di Anglisht.

    http://www.cic.gc.ca/english/index.asp
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gt2xf : 05-12-2010 mė 16:23

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga gt2xf Lexo Postimin
    Te faleminderit Mia!
    Ska problem se nuk e mora per te madhe vetem se po beja shaka.
    Po e di adresen e internetit te emigracionit te Australise dhe Canadase por tashe mos me jep dikush ndonje "tip" qe mund te hyj si "pa rradhe" prandaj thashe se une kur kam qene i vogel e mirrja qumeshtin pa rradhe ...:-)
    Ne Canada je ti?
    Do Tips?
    Martohu me ndonje Kanadeze sa per letrat, Ka dale ne mode nder Shqiptar.
    Feelings change - memories don't.

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e gt2xf
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Vendndodhja
    Northern Europe
    Postime
    273
    Po tip i mire eshte, n.q.s do te ishte martese e vertete, por asnjehere nuk e kam bere dhe nuk do e kisha bere jo vetem vetem per letra canadeze por edhe letra tjera...
    Kjo mode nuk eshte vetem nder shqiptare por nder te gjithe ato njerez qe per nje arsye apo per nji milion te tilla bejne gjithcka per te arrire qellimin.
    Njerezit ne vetvete jane njesoj pervec ngjyrimeve....


    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Do Tips?
    Martohu me ndonje Kanadeze sa per letrat, Ka dale ne mode nder Shqiptar.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e gt2xf
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Vendndodhja
    Northern Europe
    Postime
    273
    Meqe ra fjala tek websiti i emigracionit te canadase, kishte nje opsion aty qe nqs ke pervoje pune me shume se nje vit (ne punet qe ato kerkojne) atehere eshte e mundshme. Ku eshte me e lehte per te fituar ne pjesen anglishtfolese apo ne ate frengjishtfolese?


    Citim Postuar mė parė nga gt2xf Lexo Postimin
    Po tip i mire eshte, n.q.s do te ishte martese e vertete, por asnjehere nuk e kam bere dhe nuk do e kisha bere jo vetem vetem per letra canadeze por edhe letra tjera...
    Kjo mode nuk eshte vetem nder shqiptare por nder te gjithe ato njerez qe per nje arsye apo per nji milion te tilla bejne gjithcka per te arrire qellimin.
    Njerezit ne vetvete jane njesoj pervec ngjyrimeve....

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    ja po pres te pergjigjet se nga kjo teme u frymezova te shkruaj nje skenar filmi
    ke noj vend per glavni ulogoma?...
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e gt2xf
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Vendndodhja
    Northern Europe
    Postime
    273
    :-) jo jo...:-)) nuk jam trafikant, por ashtu kam disa plane prandaj:-))

    Citim Postuar mė parė nga KAT Lexo Postimin
    do beje transport nderkombetar passoshesh si duket,...lol


  12. #32
    i/e regjistruar Maska e gt2xf
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Vendndodhja
    Northern Europe
    Postime
    273
    broken_smile shok i dashur!
    Me duket se do ngelesh pa "skenar"...:-)))


    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    ja po pres te pergjigjet se nga kjo teme u frymezova te shkruaj nje skenar filmi dhe pergjigjja e tij eshte teper e rendesishme per te definuar karakterin e protagonistit

  13. #33
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    gt2xf


    Mėnyrėn mė tė shpejtė pėr tė emigruar nė Australi dhe Kanada, nuk e gjen forumeve por duke pyetur nė ambasadat pėrkatėse. Nėse pret me tė vėrtetė pėrgjigje serioze nga anėtarėt e kėtij forumi, atėhere qėndro serioz nė kėrkesėn tėnde dhe nė diskutimet e tua. Kjo vlen pėr tė gjithė ata qė frekuentojnė kėtė temė.


    Kalofshi mirė.
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-03-2010
    Postime
    520
    menyra me e shpejte dhe me e mire per te emigruar per ne canada apo australi eshte ...mos u nis fare beji hysmet vendit tend se kush ka ikur i eshte nxi jeta,,,nuk eshte me kollaj si dikur ,,, ja se shkove a e di ti si do te jetoshe ,a do te gjeshe pune a ke njeri kush mund te te ndimoje ,,,ri o shoku ne vend tend se ja pan hajrine keta tjeret dhe ngele ti,,hajde pac fate

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e gt2xf
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Vendndodhja
    Northern Europe
    Postime
    273
    Faleminderit kthetrat per keshillen tende!
    Citim Postuar mė parė nga kthetrat Lexo Postimin
    menyra me e shpejte dhe me e mire per te emigruar per ne canada apo australi eshte ...mos u nis fare beji hysmet vendit tend se kush ka ikur i eshte nxi jeta,,,nuk eshte me kollaj si dikur ,,, ja se shkove a e di ti si do te jetoshe ,a do te gjeshe pune a ke njeri kush mund te te ndimoje ,,,ri o shoku ne vend tend se ja pan hajrine keta tjeret dhe ngele ti,,hajde pac fate

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e gt2xf
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Vendndodhja
    Northern Europe
    Postime
    273
    O peniel mos i fshi postimet!
    Ji serioz dhe i drejte ne veten tende dhe ate cka shkruan, e mos u "fshih" skutave duke fshire postimet e mia.
    Cke qe t ehyp temperatura...
    Sic dhe e permenda dhe me lart (ne mesazhet qe i ke fshiere) nuk merren infot neper ambasada sepse ambasadat nuk jane qendra emigracioni, sepse dhe ato do te cojne ne departamentet e emigracionit. ambasadat jane per gjera tjera ku kane te perfshire ndonje seksion per vizat.
    Ketu ka shume anetare qe kerkojne ndihme si te emigrojne ne nji shtat apo tjetritn, dhe kjo gje eshte normale, pra ndihme apo eksperienca personale pervec ligjeve te thate te emigracionit, dhe tema eshte reale. Bile ka nenforume si shqiptaret ne kete apo ate vend.
    Peniel sic te thashe mos i fshi mesazhet e ji serioz e i drejte. Shoket tuaj po postojne dhe pergjigjet ilegale te testevet te natuyralizimit er pasapoerte amarikane e nuk po ju fshin kush gje qe eshte ilegale.
    Sic dhe te thaseh me pare ty dhe tipave si ti jo naften por ziftin jua kam bere...:-)
    Nqs ke temperature hajde ne skandinavei se freskohesh.
    Ji serioz dhe i drejte mos ofendo se qenke po ta permend prape djale "fetar"...

    Une nuk mund te vazhdoj me tej kete topic perderisa ti qenke moderatori dhe sa here te hypka temperatura i fshinmesazhet e mia e rregullon tuat kur une kerkova ndonje keshille personale te ndonjerit per emigrim. Kjo eshte kuriozitet pse ke temperature....
    Fjalet tua nuk kane lidhje me postimin keshtu qe ji serioz ne ate cka thua.

    Sic te thashe per nja dy dite jemi ne nji konference pune ne nje nga universitetet e scandinavise ne veri dhe mund te vish te freskohesh kur te duash -25 eshte..
    Tash shko baju.....



    Citim Postuar mė parė nga Peniel Lexo Postimin
    gt2xf


    Mėnyrėn mė tė shpejtė pėr tė emigruar nė Australi dhe Kanada, nuk e gjen forumeve por duke pyetur nė ambasadat pėrkatėse. Nėse pret me tė vėrtetė pėrgjigje serioze nga anėtarėt e kėtij forumi, atėhere qėndro serioz nė kėrkesėn tėnde dhe nė diskutimet e tua. Kjo vlen pėr tė gjithė ata qė frekuentojnė kėtė temė.


    Kalofshi mirė.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gt2xf : 11-12-2010 mė 02:57

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Vallahi gt2xf se kuptoj per cfare te duhet dhe pasaporta Kanadeze. Jam kureshtare te di si e ke marre ate Suedezen, se ne Amerike mund te kesh ardh dhe me llotari. Perse nuk ndejte ne Suedi dhe USa? Nuk besoj se Kanadaja ofron jete me te mire se keto te dyja. Gjynah qe ti i ke marre dhe s'ua di rendesine. E ke fiksim qe te kesh pasaportat e te gjitha vendeve apo cfare? Ngulu ne nje vend me mire, mos i harxho vitet duke bredhur nga nje shtet ne tjetrin, se as hajer nuk ben ashtu.
    Feelings change - memories don't.

  18. #38
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Vallahi gt2xf se kuptoj per cfare te duhet dhe pasaporta Kanadeze. Jam kureshtare te di si e ke marre ate Suedezen, se ne Amerike mund te kesh ardh dhe me llotari. Perse nuk ndejte ne Suedi dhe USa? Nuk besoj se Kanadaja ofron jete me te mire se keto te dyja. Gjynah qe ti i ke marre dhe s'ua di rendesine. E ke fiksim qe te kesh pasaportat e te gjitha vendeve apo cfare? Ngulu ne nje vend me mire, mos i harxho vitet duke bredhur nga nje shtet ne tjetrin, se as hajer nuk ben ashtu.

    mia@

    gt2xf dhe shumė anėtarė tė tjerė kanė si pengesė kryesore procedurėn e emigrimit qė kanė kėto dy shtete dhe shumė mė tepėr Australia. Personalisht e kam provuar dhe kam pyetur tek ambasadat pėrkatėse tė kėtyre shteteve dhe ata mė kanė adresuar tek faqet pėrkatėse tė Internetit. Tė gjithė tė interesuarit i drejtohen me kėrkesė emigrimi direkt shtetit nėpėrmjet kėtyre faqeve tė Internetit dhe procedura ėshtė me tė vėrtetė e gjatė dhe shumė e lodhshme dhe shumė e bezdishme. Tė kėrkohen shumė hollėsira sa nėse nuk ke durim dhe kėmbėngul ekziston mudėsia ta braktisėsh. Kėtu nė kėtė pikė shumė njerėz e braktisin procedurėn e emigrimit nė kėto dy shtete. Kėsaj procedure i futen kryesisht njerėzė qė kanė tė ardhura tė ulėta por edhe ata qė nuk duan tė harxhojnė shumė lekė nėpėr zyra tė tjera emigrimi.

    Ka plot zyra emigrimi por duhen goxha lekė sepse futen nė mes avokatėt tė cilėt nuk kėrkojnė pak pėr njė ēėshtje tė tillė. Kėshtu qė shumica e njerėzve duan ti bien shkurt dhe kėrkojnė mėnyra tė ndryshme pėr tė emigruar nė kėto dy shtete. Australia e ka procedurėn mė tė thjeshtė kurse Kanadaja pak mė tė vėshtirė. Nė Australi mund tė shkosh edhe me njė profesion tė thjeshtė qė renditet nė listėn e profesioneve tė kėrkuara nė Australi, tė cilin e ke ushtruar dy vitet e fundit kurse nė Kanada duhet tė kesh mbaruar njė shkollė profesionale dy vjeēare dhe tė kesh tė paktėn dy vjet eksperience pune nė kėtė profesion.


    Kalofshi mirė.
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e gt2xf
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Vendndodhja
    Northern Europe
    Postime
    273
    E dashur Mia!

    Ne fillim isha kurioz, se si merrej, tjetra eshte se kam disa plane dhe disa opsione per te shkuar ose ne Canada ose ne Australi per pune. Dhe dua te peshoj se cili vend eshte me i mire, nje nga gjerat qe dua te peshoj eshte dhe emigrimi atje dhe sic permenda dhe eksperiencat e ndonjerit qe i ka kaluar keto procedura.
    Ambasadat sic e kam permendur edhe ne tjera mesazhe jane vetem per procedura konsullore cdo gje kalon nepermjet procedurave te emigrimit qe finalizohen ne zyrat konsullore perkatese.
    Une pasoshet nuk i kam fitu me llotari po rme djerse po te themi keshtu per shkak te punes sime.
    Une jam pak tip hokatar dhe leviz per pune te punes e nderkohe kam mundesi te shoh vende te ndryshme.
    Se a ofron Kanadaja apo ajo tjera me pak apo me shume kjo nuk dihet sepse ti nuk e din as punen as se me cfare merrem une. Per disa dhe Zimbabwe mund te jete vend i cili ka te ardhem per sa i perket anes financiare po mendoj.
    Dhe sa i perket kur thua gjynah pse gjynah Mia? Me eshte dhene mundesia dhe jane marre nuk jam i obsesuar. Sic dhe e kam shkruar ne nje mesazh me pare (qe eshte fshire nga moderatori per arsye qe nuk e di) une mund te marr dhe nji pasosh te UK sepsa kam National Insurance Number qe per EU citizens perkthehet me resident permit, apo mexican resiedent permit.
    Pra nuk eshte ketu ceshtja. Ceshtja ishte e thjesht nqs ndonjeri kishte ndonjie eksperience personale me kete gjera, sic edhe kam pare te diskutohet edhe per psh si merren letrat ne UK apo USA apo gjetke e si rrjedhe logjike thashe te pyes njehere.
    Kur thua se:" Ngulu nenje vend....." puna eshte Mia se sic e permenda dhe me pare as nuk me njeh as punen qe bej pra une si te thuash jam i ngulur ngado qe shkoj per shkak te punes.
    Nejse, qe mos ta trashim me shume une i falenderoj te gjithe ato qe u munduan te japin nji mendim, falenderoj dhe ato qe me kane paragjykuar me mentalitet te shqiptarit dhe i keshilloj ta heqin kete mentalitet paragjykues sado i vogel te jete, e ne te njejeten kohe keshilloj moderatorin te jete me i kujdeshsme e i drejte si me veten e tij ashtu dhe me te tjeret.

    Regards,




    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Vallahi gt2xf se kuptoj per cfare te duhet dhe pasaporta Kanadeze. Jam kureshtare te di si e ke marre ate Suedezen, se ne Amerike mund te kesh ardh dhe me llotari. Perse nuk ndejte ne Suedi dhe USa? Nuk besoj se Kanadaja ofron jete me te mire se keto te dyja. Gjynah qe ti i ke marre dhe s'ua di rendesine. E ke fiksim qe te kesh pasaportat e te gjitha vendeve apo cfare? Ngulu ne nje vend me mire, mos i harxho vitet duke bredhur nga nje shtet ne tjetrin, se as hajer nuk ben ashtu.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gt2xf : 12-12-2010 mė 20:07

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-08-2010
    Postime
    15
    shum fjale po i perdorim te huaja e nderuara mia por shpresoj se kur ti vije koha do ti ndryshojme te gjitha fjalet e huaja ti themi ne gjuhen tone

    si ne australi po ashtu edhe ne shtetet e tjera te evropes skan vende te punes per banoret e vet e mos te flasim per tjere banor te huaj

    leja e qendrimit besoj se fitohet kur ti kesh kompletuar te gjitha dokumentet si psh duhesh ti kesh se paku 10 vite te jesh i regjistruar banor i ati shteti apo te gjitha dokumentet qe je banor i ati vendi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Peniel : 16-01-2011 mė 13:56

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Studente ne Kanada
    Nga skerdi nė forumin Mentori akademik
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 22-12-2014, 10:32
  2. Tahir Veliu interviste per gazeten Intervista e Emigrantit
    Nga Tahir_Veliu nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 04-06-2011, 03:59
  3. Lufta Kunder Terrorizmit: arrestime ne Kanada
    Nga Darius nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 10-06-2006, 18:54
  4. Eksperiencat e jetės sė emigrantėve nė Kanada
    Nga OltiNushaj nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-05-2005, 10:20
  5. Ulet numri i pikėve tė pranimit pėr nė Kanada
    Nga Henri nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 22-10-2003, 01:28

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •