Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
  1. #1
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577

    Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

    Sa e vertete eshte per ju shprehja :

    " Edhe engjelli , edhe djalli jane brenda tek i gjalli "

    Si do ta argumentonit ?
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  2. #2
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anėtarėsuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    1,966
    Personalisht, pa hyre ne te thella do e shikoja ne kete menyre:

    E mira dhe e keqja ecin ne te njejtat shina. Ato jane dy te kunderta qe bashkjetojne tek cdo qenie njerezore.
    Me pas, ne vrazhden e jetes, varet se nga cili kah terhiqet me teper individi.
    Kuptohet qe tek njeriu eshte me e thjeshte te dominoj e keqja.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga J@mes : 08-03-2014 mė 13:48
    »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e gjashtlisat
    Anėtarėsuar
    11-04-2007
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    77
    Po mos te ishte Engjulli nuk do te dallohej Djalli, dhe anasjelltas !
    E vertet se tek i gjalli ndodhen te dyja brenda.
    Ka raste kur njeriu me qellim vepron si Djalli sepse brenda tij eshte Djalli.
    Dhe po ashtu ka njerz te lindur Engjuj dhe brenda tij eshte Engjulli.
    Une keshtu e shof.
    Diten kur tė kam pėrcjell...shpirtin tim,me Ty...e lashė!

  4. #4
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
    Sa e vertete eshte per ju shprehja :

    " Edhe engjelli , edhe djalli jane brenda tek i gjalli "

    Si do ta argumentonit ?
    yin dhe yang,,,,,,,,,,,,,,,,jane interdipendente,lexo pak filozofi ēineze,konfucianizem apo taoizem..............i afrohet shume me teper te vertetes se broēkullat e quranit dhe te bibles
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  5. #5
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    07-10-2007
    Vendndodhja
    ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
    Postime
    783
    e drejte,diocleziano.por ato dy figura,jane nga historia e bibles,apo nuk e di ku tjeter.cfare ishte ky djalli?nje engjell i rrezuar.pra,kemi nje monedhe me dy ane.dy engjej,si te themi,dy ''vellezer''.tani,kush eshte i mire apo i keq,it's up to you.per mua asnjeri nuk egziston.

  6. #6
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga augusta b Lexo Postimin
    e drejte,diocleziano.por ato dy figura,jane nga historia e bibles,apo nuk e di ku tjeter.cfare ishte ky djalli?nje engjell i rrezuar.pra,kemi nje monedhe me dy ane.dy engjej,si te themi,dy ''vellezer''.tani,kush eshte i mire apo i keq,it's up to you.per mua asnjeri nuk egziston.
    ok,e di kte qe the............ēa egziston per ty!!!!
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  7. #7
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    07-10-2007
    Vendndodhja
    ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
    Postime
    783
    Citim Postuar mė parė nga diocleziano Lexo Postimin
    ok,e di kte qe the............ēa egziston per ty!!!!
    vetem nje gje egziston,sipas meje.njeriu,ne univers.me ato qe beson.pastaj,e mira dhe e keqja,jane relative.kete besoj i dashur.

  8. #8
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga augusta b Lexo Postimin
    vetem nje gje egziston,sipas meje.njeriu,ne univers.me ato qe beson.pastaj,e mira dhe e keqja,jane relative.kete besoj i dashur.
    ēfare brenda nesh eshte ajo gje misterioze qe na percakton cfare eshte e mire apo e keqe???ndergjegja!!skrupujt!!!qe cdonjeri prej nesh i ka te ndryshme(nete dy i kemi shume te ngjashem).....................yin dhe yang nderthuren keq me njeritjetrin,e mira dhe e keqja jane brenda njera tjetres sa ne shpesh here nuk dallojme kufirin.





    ps.psh xhihadi per nje myslyman eshte e mire absolute,per mua dhe miliarda te tjere eshte nje e keqe absolute.(ky eshte rast ekstrem i cili tregon relativitetin e asaj qe the ti)e mira dhe e keqja ngaterrohen aq keq sa nuk ka bir nene qe i jep dum
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  9. #9
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    07-10-2007
    Vendndodhja
    ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
    Postime
    783
    Citim Postuar mė parė nga diocleziano Lexo Postimin
    ēfare brenda nesh eshte ajo gje misterioze qe na percakton cfare eshte e mire apo e keqe???ndergjegja!!skrupujt!!!qe cdonjeri prej nesh i ka te ndryshme(nete dy i kemi shume te ngjashem).....................yin dhe yang nderthuren keq me njeritjetrin,e mira dhe e keqja jane brenda njera tjetres sa ne shpesh here nuk dallojme kufirin.





    ps.psh xhihadi per nje myslyman eshte e mire absolute,per mua dhe miliarda te tjere eshte nje e keqe absolute.(ky eshte rast ekstrem i cili tregon relativitetin e asaj qe the ti)e mira dhe e keqja ngaterrohen aq keq sa nuk ka bir nene qe i jep dum
    ok.dakord me ty.per yin yang,kemi bere nje bisede te zgjeruar.gjithe bota eshte ndertuar mbi kete ide.dhe vazhdon te na sundoje.te dyja jane absolute?joooooo.nuk egziston vetem e zeza dhe e bardha.ka edhe nuanca te tjera.

    por le ta cojme biseden me tej.nese edhe engjelli edhe djalli,jane brenda tek i gjalli,kur i gjalli vdes,ku shkojne keta te dy?

  10. #10
    Elbasanlli 4eve® Maska e AnGeL_DeViL
    Anėtarėsuar
    16-01-2008
    Vendndodhja
    As Ne Toke,As Ne Qiell
    Postime
    507
    Po pse kot e kam nickun AnGeL_DeViL une?Jam cun me prespektiva :P
    Trimi Mire Me Shoqe Shume

  11. #11
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga augusta b Lexo Postimin
    ok.dakord me ty.per yin yang,kemi bere nje bisede te zgjeruar.gjithe bota eshte ndertuar mbi kete ide.dhe vazhdon te na sundoje.te dyja jane absolute?joooooo.nuk egziston vetem e zeza dhe e bardha.ka edhe nuanca te tjera.

    por le ta cojme biseden me tej.nese edhe engjelli edhe djalli,jane brenda tek i gjalli,kur i gjalli vdes,ku shkojne keta te dy?
    ndoshta ne nje realitet tjeter paralel.............ke pare dejavu,te duket sikur ne nje moment te dhene e ke jetuar ne nje jete tjeter,po te njejten gje

    ps,pyetje: kemi qene dikur bashke ne jeten e kaluar!chi lo sa
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  12. #12
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anėtarėsuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    E mira - e keqja jane dy forcat nga perplasja e te cilave lind jeta,dialektika.

    Pyetja qe do pergjigje eshte : Kur e keqja eshte e domosdoshme atehere perse luftohet kunder te keqes prej mijera vjetesh ?
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
    E mira - e keqja jane dy forcat nga perplasja e te cilave lind jeta,dialektika.

    Pyetja qe do pergjigje eshte : Kur e keqja eshte e domosdoshme atehere perse luftohet kunder te keqes prej mijera vjetesh ?
    eh, goxha pyetje .
    E mira dikujt eshte e keqja dikujt tjeter dhe anasjelltas.
    Me thuaj nje rast ku eshte luftuar e keqja? Une nuk di asnje te tille, une di vetem raste luftrash per interesa vetjake ose te nje populli. Lufta kunder te keqes nuk ka ekzistuar ndonjehere.

  14. #14

    Beteja e ujqeve

    Perla] Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

    --------------------------------------------------------------------------------
    Sa e vertete eshte per ju shprehja :

    " Edhe engjelli , edhe djalli jane brenda tek i gjalli "

    Si do ta argumentonit ?
    Tregim i Indianeve te Amerikes

    Gjyshi po bisedonte me nipin se si ndihej.

    Ai tha,

    "Ndiej sikur i kam dy ujqi duke luftuar ne zemren time.
    Njeri ujk eshte hakmarres, i zemeruar, i dhunshem.
    Tjetri ujk eshte i dashur, i meshirshem."


    Nipi e pyet gjyshin,

    "Cili ujk do ta fiton luften ne zemren tende?"

    Gjyshi u pergjegj,

    "Ate qe do ta ushqeje."

    Pershendetje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean : 16-04-2008 mė 08:29
    "Koka duhet pėrkulur zemrės"

  15. #15
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anėtarėsuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    eh, goxha pyetje .
    E mira dikujt eshte e keqja dikujt tjeter dhe anasjelltas.
    Me thuaj nje rast ku eshte luftuar e keqja? Une nuk di asnje te tille, une di vetem raste luftrash per interesa vetjake ose te nje populli. Lufta kunder te keqes nuk ka ekzistuar ndonjehere.
    Nese thua lufta te keqes nuk ka ekzistuar ndonjehere,atehere perse kur edukohet femija i thuhet 'bere keq' e pse ligji godet 'keqberesit'. Ja qe lufta kunder te keqes eshte ende duke u zhvilluar.
    Njeriu i ndergjegjshem njeh te miren e te keqen,apo me sakte duhet ta njohe.

    Paradoksi eshte se njeriu eshte e vetmja kafshe qe njeh te miren e te keqen dhe e vetmja qe e lufton te keqen dhe pikerisht shton te keqen ne bote.

    Mendoj se njeriu nuk e njeh me ekuilibrin mes te mires dhe te keqes,ekuiliber qe ndodhet vetem ne Natyre.

    Njeriu i sotem te keqes i thote e mire dhe te mires e keqe, e eshte duke luftuar ne emer te se mires duke bere pikerisht me ndergjegje apo pandergjegje te keqen.

    C'eshte e mira - Gjithcka qe perputhet me ligjet e natyres apo qe nuk i bie ndesh

    c'eshte e keqe - Gjithcka qe bie ndesh qartazi me ligjet e natyres

    Pra morali qe buron nga natyra apo lejohet prej saj eshte i vetmi moral i mire. Cdo moral antinatyre eshte moral i se keqes.

    Sot sundon morali antinatyre,ky vleresohet mire,prandaj paradoksi nuk ekziston nga ky kendveshtrim. Po shtohet e keqja sepse ne te vertete po luftohet per te keqen,nen flamurin e se mires. Kur e keqja te sundoje plotesisht per njeriun sdo kete me vend ne natyre,keshtu qe do vetasgjesohemi ndersa Natyra do flase serisht per nje eksperimet te deshtuar.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e ujkus
    Anėtarėsuar
    17-10-2006
    Postime
    327
    teme e mire .keto varje i thosh shpesh nje mikesha ime.
    njeriu ka te drejte te zgjedhe brenda kafazit ku e kane futur dhe ne kete kontekst duhet thene se cdo kendveshtrim qe ne shohim botet ka te mire dhe te keqe .
    megjithate ne zgjedhim dhe poshtersia qe ndodh ehste qe ne nuk e dime cfare zgjedhim dhe per kete ne degjojme te "te tjeret ""

    zgjitdhja e dilemes eshte forma e se vertetes qe ne duam te shohim .

    psh: i keq mund te jete ai engjelli qe do te na coje ne parajse ,i mire eshte prometeu qe na dha zjarrin dhe na deshi . ose anasjelltas

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-01-2014
    Postime
    1

    Pėr: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

    Citim Postuar mė parė nga land Lexo Postimin
    yin dhe yang,,,,,,,,,,,,,,,,jane interdipendente,lexo pak filozofi ēineze,konfucianizem apo taoizem..............i afrohet shume me teper te vertetes se broēkullat e quranit dhe te bibles
    Ngjio te ko o Ti i Mallkuar nėse nuk do ishte Allahu (a.s) nuk do ishe ti mor ēun! Filozofet ēinezė Thojn por nėse do ti kishe pytur se kush i bann rruefjat nė natyrė ose se kush e ka krijuar univerzin dhe neve ēfarė do tė kishin pėrgjigjiur??

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: Edhe engjelli, edhe djalli jane brenda tek i gjalli

    Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
    Sa e vertete eshte per ju shprehja :

    " Edhe engjelli , edhe djalli jane brenda tek i gjalli "

    Si do ta argumentonit ?


    Ėshtė mė se e vėrtetė: "Edhe engjėlli, edhe djalli janė brenda tek (njeriu) i gjalli"
    Njeriu, trupi fizik i tij, ėshtė i pėrbėrė nga gjallesa tė imta, tė cilat quhen (nė ezoteri) Pitris, edhe atė nga lunar pitris dhe solar pitris.
    Pitris janė njė lloj devash (deva or angel evolucion) sipas ezoterisė. Kurse, sipas religjioneve, njihen si bota a mbretėria e xhin(d)ėve/djajve dhe engjujve. Prandaj,
    1) Lunar pitrisėt janė djajtė tė cilėt e pėrbėjnė trupin tonė fizik, mu ashtu sikurse
    2) Solar pitrisėt, tė cilėt janė engjuj nė pėrbėrjen e trupit tonė.
    Numri i tyre shkon nė miliona.
    1. Lunar pitris janė thėrrmijat atomare tė materies sė dendur fizike - materie, kurse
    2. Solar pitris janė thėrrmijat subatomike tė materies fine - dritė.
    Sa mė i evoluar njeriu, nė trupin e tij ka aq mė shumė solar pitris (dritė).

    Kjo ėshtė luftė permanente e njeriut. Lufta ndėrmjet materies sė dendur fizike dhe asaj fine (tė hollė). E gjithė kjo rezulton me fitoren e solar pitrisėve. Sa mė tepėr solar pitrise (thėrrmija subatomike) nė trupin tonė, aq mė tė pėrndritur (kemi mė shumė dritė nė ne) do tė jemi.


    "Si lart, ashtu dhe poshtė"


    Kjo gjė ndodhė si nė mikrokozmos (atomet, njeriu) ashtu edhe nė makrokozmos (tė gjithė univerzet).
    E njėjta gjė ndodhė edhe me popujt/kombet: Sa mė shumė njerėz tė pėrndritur nė tė, aq mė i zhvilluar (nė tė gjitha lėmitė ai komb/popull/shtet.
    Lufta kundėr materies nė religjioni Islam quhet XHIHAD, Xhihadi i Madh...


    *
    klipp&klar

Tema tė Ngjashme

  1. Albtelecom
    Nga Dita nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 08-08-2017, 12:06
  2. A keni degjuar ndonjehere per kete version te Antikrishtit?
    Nga Seminarist nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 93
    Postimi i Fundit: 03-07-2012, 12:05
  3. Basha: Shqiptarėt do tė lėvizin pa viza nė BE brenda vitit 2009
    Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 282
    Postimi i Fundit: 08-10-2009, 00:45
  4. Genocidi serb nė Kosovė
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 06-02-2005, 09:14
  5. Gjenocidi kundėr shqiptarėve
    Nga Fjala e drejte nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 16-03-2004, 07:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •