Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 87
  1. #41
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    ky cirkuzi thote dicka ne stilin:, "latinishtja eshte gjuhe italiane" - hahaaa
    ky mendon se etruret ishin me te vjeter se pellasget - beje mend ti kete! Por nje njeri qe aktualisht i pergjigjet nje pyetjeje te tipit "po babain, e ke at apo apo bir?" Me "po, baba e kam" sdo koment se eshte i madh
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #42
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anëtarësuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Cila eshte ceshtja jote private? Gjuha pellazge apo tirsenike? Jo per gje, por PM e forumit nuk livron pa shenuar tematiken.
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    ky cirkuzi thote dicka ne stilin:, "latinishtja eshte gjuhe italiane" - hahaaa
    ky mendon se etruret ishin me te vjeter se pellasget - beje mend ti kete! Por nje njeri qe aktualisht i pergjigjet nje pyetjeje te tipit "po babain, e ke at apo apo bir?" Me "po, baba e kam" sdo koment se eshte i madh
    Te dy nuk keni dije fare, edhe qeshni sesa te trashe jeni!

    Tirrsenishte NUK kishte! Por kishte gjuhe(shumez) Tirrsenike, aty perfshihej edhe Pellazgjishtja.

    PRA NUK KA NJE GJUHE TE VETME TIRRSENE. POR JANE SHUME GJUHE, QE PERFSHIHEN NE NJE FAMILJE TE VETME QE QUHEN "GJUHET TIRRSENIKE" , KU PERFSHIHET EDHE PELLAZGJISHTJA.
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  3. #43
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Gjinokastra Lexo Postimin
    Te dy nuk keni dije fare, edhe qeshni sesa te trashe jeni!

    Tirrsenishte NUK kishte! Por kishte gjuhe(shumez) Tirrsenike, aty perfshihej edhe Pellazgjishtja.

    PRA NUK KA NJE GJUHE TE VETME TIRRSENE. POR JANE SHUME GJUHE, QE PERFSHIHEN NE NJE FAMILJE TE VETME QE QUHEN "GJUHET TIRRSENIKE" , KU PERFSHIHET EDHE PELLAZGJISHTJA.
    Per bese ti qenke si teper i holle, dhe aq i holle sa t'asht k'put lidhja!
    "Tirrsenishte NUK kishte! Por kishte gjuhe(shumez) Tirrsenike"

    -A po e ndien veten cka po fol?

    Pasha besen kjo qe po thua ti asht si me thane: "Molla nuk ka, - por ka Pite me Molla!"

    I forte je;
    Nuk e di cili eshte aktualisht komediani me i forte ne bote - por ti sigurt edhe ate po e cojshe ne pension.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  4. #44
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anëtarësuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Per bese ti qenke si teper i holle, dhe aq i holle sa t'asht k'put lidhja!
    "Tirrsenishte NUK kishte! Por kishte gjuhe(shumez) Tirrsenike"

    -A po e ndien veten cka po fol?

    Pasha besen kjo qe po thua ti asht si me thane: "Molla nuk ka, - por ka Pite me Molla!"

    I forte je;
    Nuk e di cili eshte aktualisht komediani me i forte ne bote - por ti sigurt edhe ate po e cojshe ne pension.
    Nuk kishte NJE gjuhe te vetme Tirrsenike ! Por ishin nje grup gjuhesh Tirrsenike !

    Pra kur thuhet thjesht "Tirrsenike" nen kuptohet te gjitha gjuhet Tirrsenike.

    (ti ben per te qeshur , se as veten nuk e kupton me menyren sesi shkruan, dialekt shtepiak)
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    SHTETET EVROPIANE DHE GJUHET INDOVROPIANE
    FOTO ME ZMADHIM 1
    http://img706.imageshack.us/img706/3082/gjuha.jpg



    EDHE KY LINKU
    NGA FORUMI.

    [http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=24698
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi : 01-10-2010 më 09:44

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Gjuhet indoeuropiane jane gjuhet me te populluara ne bote, flitet nga rreth 3 miljarde njerez.Nese shqipja eshte origjina e mbi 3 ,miljarde personave atehere per amnalogji, ne ne histori duhet te ishim dikushi.Sorry por faktet tregojne se jemi askushi?!!!!!!!!!!!!!!
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    GJUHA SHQIPE ASHTE GJUHA SHQIPE E VJETER 12 600 vjet,kurse keto gjuhe tjera te europes jane gjuhe te reja te tipit te ri te foljes,1 Gjuha jone NUKE ASHTE GJUHE indo europiane,dhe SHQIPJA ASHTE ORIGJINA e 3 000 000 000 miliarde njerezeve,ajo ashte me siguri,pore mbasi kemi ANALFABETA ne pushtet dhe AKADEMI,kurkushe nuke na ka faje,dhe pike.

  8. #48
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Gjuhet indoeuropiane jane gjuhet me populluara ne bote, flitet nga rreth 3 miljarde njerez.Nese shqipja eshte origjina e mbi 3 ,miljarde personave atehere per amnalogji, ne ne histori duhet te ishim dikushi.Sorry por faktet tregojne se jemi askushi?!!!!!!!!!!!!!!
    Fale fqinjeve grabitqare nuk jemi askushi sot , por .............
    Sipas linguisteve eshte gjuha shqipe me e vjeter ne Europe .

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga Genti.. Lexo Postimin
    Fale fqinjeve grabitqare nuk jemi askushi sot , por .............
    Sipas linguisteve eshte gjuha shqipe me e vjeter ne Europe .
    Zot i madh dhe ne kete ceshtje fqinjet na i kane fajin neve!!!!!!!!Sa per dijeni fqinjet si ato te rromes dhe ato te greqise vetem kane dhene dhe asgje skan marre tek ne.Sa per greket , nja 500 vjet ja kemi shtype dhe kurrizin, pasi ndjeheshim turq te nederuar dhe ato ishin greke te felliqur.Sprish pune qe ne shkollat e perendimit por dhe te leindjes kultura greke eshte ne oret mesimore dhe per shume te tjere te interesuar paguaj per tju dhene mesim.Me duket se per ne se ka rrujte njeri.Por per te shkuar dhe me tej, ne jemi vet qe po shkeputemi nga vetvetja duke bere te pamundurenb qe te fshijm nga historia dhe ate pjese te nderuar, trashegimine kulturore , fetare , arkeologjike te mbitokes dhe nentokes.Po punohet me pasion te madh per te shkeputur c'do lidhje qe te con drejt nje identiteti kulturore, per te mbetur i pa cenuar ai me i shthururi, me i ndyri, ai i pergjakjes se vellavrasjes, urrejtjes kombetare,i urrejtjes me mopujt e tjetere.Jo zoteri mos ja beni vetes me sy dhe mos ja hidhni fajin te tjereve se jemi ne me te poshtrit ne bote.Mohojme vetveten.Turp.OOOOoou
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  10. #50
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Sa per dijeni fqinjet si ato te rromes dhe ato te greqise vetem kane dhene dhe asgje skan marre tek ne.
    Meqenese je i sigurte per kete, na e argumento pse kahu i huazimeve ka qene nga greqishtja, latinishtja drejt shqipes dhe jo e kunderta.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Meqenese je i sigurte per kete, na e argumento pse kahu i huazimeve ka qene nga greqishtja, latinishtja drejt shqipes dhe jo e kunderta.
    Zhvillimet e popujve nuk jane nje vije horizontale, por secila ka diagramen e vet.ne na ka qelluar natyrisht nga kushtet qe ti ivet kupton te jemi me nje diagrame me te ulet.Dhe sot akoma na sjellin nga nje thes me mesime, nga nje thes me eksperienca , dhe nga nje thes me dollar.Por dhe nga lindja na kane dhene dhe nuk kane marre sepse jemi akoma borxh,Kombinatin Mao ce dun,hidrocentralin Lenin, kombinatin Stalin, etj Por ne jemi bukshkale dhe nukdime gje per faleminderit.Po deshte monumete historike futu ne google dhe shikoi , kalane e Durrsit, apollonine butrintin e ku te doje qefi ty, kudo ato kane gjurmet e tyre, e kunderta nuk ka ndodhe.Mundet te ken bere ndonje gje ne Turqi keto por me sa di une shqiptart vetem nje eksperience kan dhene, ate te hunit e te litarit.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  12. #52
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Zhvillimet e popujve nuk jane nje vije horizontale, por secila ka diagramen e vet.ne na ka qelluar natyrisht nga kushtet qe ti ivet kupton te jemi me nje diagrame me te ulet.Dhe sot akoma na sjellin nga nje thes me mesime, nga nje thes me eksperienca , dhe nga nje thes me dollar.Por dhe nga lindja na kane dhene dhe nuk kane marre sepse jemi akoma borxh,Kombinatin Mao ce dun,hidrocentralin Lenin, kombinatin Stalin, etj Por ne jemi bukshkale dhe nukdime gje per faleminderit.Po deshte monumete historike futu ne google dhe shikoi , kalane e Durrsit, apollonine butrintin e ku te doje qefi ty, kudo ato kane gjurmet e tyre, e kunderta nuk ka ndodhe.Mundet te ken bere ndonje gje ne Turqi keto por me sa di une shqiptart vetem nje eksperience kan dhene, ate te hunit e te litarit.
    E d'i qe s'e ke keq? Ku ka me thjeshte se te aplikosh rregullin e treshit ne histori?

  13. #53
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Zhvillimet e popujve nuk jane nje vije horizontale, por secila ka diagramen e A.ne na ka qelluar natyrisht nga kushtet qe ti ivet kupton te jemi me nje diagrame me te ulet.Dhe sot akoma na sjellin nga nje thes me mesime, nga nje thes me eksperienca , dhe nga nje thes me dollar.Por dhe nga lindja na kane dhene dhe nuk kane marre sepse jemi akoma borxh,Kombinatin Mao ce dun,hidrocentralin Lenin, kombinatin Stalin, etj Por ne jemi bukshkale dhe nukdime gje per faleminderit.Po deshte monumete historike futu ne google dhe shikoi , kalane e Durrsit, apollonine butrintin e ku te doje qefi ty, kudo ato kane gjurmet e tyre, e kunderta nuk ka ndodhe.Mundet te ken bere ndonje gje ne Turqi keto por me sa di une shqiptart vetem nje eksperience kan dhene, ate te hunit e te litarit.
    Une te kerkova te jepje pergjigje, per nje teze tenden me argument strikt gjuhesor, por ne vend te tyre mora pergjigje per te gjitha mbetjet e inferioritetit ne psiqiken tende te pasqyruara ne mendime te shkruara, ku mallkohet dhe nenvleftesohet kultura jone. Pergjigja me e papershtatshme, per nje qe hedh ne tryeze nje teze aq sfiduese sa ajo qe hodhe ti. Ne fund te fundit nuk dije ta mbroje gjuhesisht, prandaj per mendimin tim ajo eshte e pavlere.
    Nje pyetje kisha per ty, pse gjithe ai mllef kundra Shqiperise dhe shqiptareve?
    Ndryshuar për herë të fundit nga dias10 : 04-10-2010 më 15:24
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Une A kerkova te jepje pergjigje, per nje teze tenden me argument strikt gjuhesor, por ne vend te tyre mora pergjigje per te gjitha mbetjet e inferioritetit ne psiqiken tende te pasqyruara ne mendime te shkruara, ku mallkohet dhe nenvleftesohet kultura jone. Pergjigja me e papershtatshme, per nje qe hedh ne tryeze nje teze aq sfiduese sa ajo qe hodhe ti. Ne fund te fundit nuk dije ta mbroje gjuhesisht, prandaj per mendimin tim ajo eshte e pavlere.
    Nje pyetje kisha per ty, pse gjithe ai mllef kundra Shqiperise dhe shqiptareve?

    Dias , pyetja qe me bere nuk ishte teknike por historike dhe per te qene i sinqerte, une nuk jam specilist i asnjeres nga keto fusha.Ajo qe mund te mesosh prej meje eshte, qe te mosesh te sillesh.Te fyesh eshte gjeja me e thjeshte pasi rradhitje germash eshte, e rendesishme eshte qe une mesova qe ti ke probleme dhe serioze.temat e mija pikerisht kete synojne , cilesine e te qenit njeri.Ti si duket, qe te sillesh mire, duhet te kesh perpara nje bashkbisedues superiore ose te pakten te barsavlershem dhe nese dallon ,qe ai nuk eshte ne keto standarte teknike, ti nuk perton te perdoresh fjalorin e rruges.A e kupton se sa i demshem je?
    Ne pergjigjen time me thua se kam "mllef"por une nuk di nese ky term i shkon per shtat kur njeriu shpreh nje te vertete.Ne derguam ne Rusi katunare per tu bere profesioniste te fushave te ndryshme , per te fituar dije dhe kulture dhe ruset ne vend qe ti mesonin atyre rusisht, filluan me pare ti mesojne shqipen.Ti kete fakt nuk e di, pasi prinderit tuaj nuk e shrehin dot te verteten, pasi ato 50 vjet notuan ne hipokrizi dhe ligesi.Kjo qe ka ndodhe me shqiptaret ne rusi, per analogji ka ndodhe dhe ne vendet e tjera, sipas rregullit te treshit qe na vuri ne dukje Javan. E kunderta kurre nuk ka ndodhe per aq vite jete qe kam une.Nga Italia kemi pase nje shprehje te vjeter , buono per albania!Sinqerisht po vras mendjen se ku kemi dhane dhe nuk kemi marre sa po plas dhe nuk po mundem dot , sepse sinqerisht do te mrekullohesha duke te kerkuar pardon.Ti si duket shikon ngjashemrine e gjuheve , gjen fjale te perbashketa, vret trunin dhe kerkon te thuash se origjinen e ka ketu.Do na lesh rehat me hallet qe kemi?

    Nje pyetje kisha per ty, pse gjithe ai mllef kundra Shqiperise dhe shqiptareve?
    Kundra shqiperise une nuk kam shkruar asnje here. Shqiperia eshte nje vend plot diell dhe me klime te pershtatshme per gjallesat.E kunderta eshte ne Suedi , Danimarke,Finlande etj, por popujt e tyre nuk jane si ne, atehere sipas rregullit te treshit a nuk duhet te ulerij.OOOOOOOu ,do vini ne dine ju or milet!
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga Genti.. Lexo Postimin
    Fale fqinjeve grabitqare nuk jemi askushi sot , por .............
    Sipas linguisteve eshte gjuha shqipe me e vjeter ne Europe .
    Ore cun, po ku qendron krenaria ketu, nese qenka nje gjuhe e vjeter por qe si hyn ne pune kuj?Krijuesi krijoi popujt dhe i dha dhe nga nje gjuhe qe i shkonte per shtat.Ti thua se je me i meiri sepse ty perendia te paska pas me rixha, apo si?Nese te tjeret e ndihmojne te folurin e tyre dhe me fjale te huaja me duket se dhe ne jemi bere telef ne kete fenomen dhe kerkush nga popujt e tjere nuk eshte ankuar apo te na akuzoje se i kemi bere dem duke i kopjuar fjalet, perkundrazi jane ndjere mire sepse ky fakt ka bere qe te kuptohemi me to me lehte.Vetem shqiptaret ankohen dhe bejne fajtor te tjeret qe i kane grabite.Booobo, s'po bertas me se mos na bjere ndonje infrakt.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Nje pyetje kisha per ty, pse gjithe ai mllef kundra Shqiperise dhe shqiptareve?
    E keqja e këtyre minoritarëve është se luajnë nga të dyja krahët. Kur ua do puna, hiqen si shqiptarë dhe thonë "ne jemi bukëshkalë", ndërsa kur ua do puna ndryshe, thonë që janë grekë.

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    E keqja e këtyre minoritarëve është se luajnë nga të dyja krahët. Kur ua do puna, hiqen si shqiptarë dhe thonë "ne jemi bukëshkalë", ndërsa kur ua do puna ndryshe, thonë që janë grekë.
    Une nuk kam perse te hiqem, pasi e kam shprehur dhe here te tjera,te me kishte pyetur mua perendia do ti thoja te me bente Francez dhe te flisja gjuhen e Getes, ne pa mundesi do ti thoja se pranoja dhe Italine ku te isha ne krah te Berluskonit, perseri do te kisha detin adriatik, diellin, malin dhe fushen.Por dhe nese nuk do te arrinte dhe kete, fundja le te me bente grek dhe ne gjuhen e Homerit mire do te ndjehesha.U linda ketu, perseri faleminderit, ja vlen te krenohesh per vitet e Gjergjit apo sic i thone tradhetaret, te Skenderit.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  18. #58
    i/e larguar Maska e SKRAPARI
    Anëtarësuar
    13-01-2005
    Postime
    867
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Gjuhet indoeuropiane jane gjuhet me te populluara ne bote, flitet nga rreth 3 miljarde njerez.Nese shqipja eshte origjina e mbi 3 ,miljarde personave atehere per amnalogji, ne ne histori duhet te ishim dikushi.Sorry por faktet tregojne se jemi askushi?!!!!!!!!!!!!!!
    faktet qe ne nuk jemi dikushi nuk tregojne qe gjuha jone eshte e re.
    shiko historine e anglezeve. ne kohen kur jules cezari arriti ne tokat ku sot eshte anglia atehere as anglezet as gjuha e tyre nuk ekzistonin. megjithese anglishtja eshte nje gjuhe qe ushqehet nga gjermanishtja, danishtja ajo prape po pushton boten. ndersa shqipja nuk ka si ta pushtoj boten se ne nuk kemi c`fare ti mesojme nje populli tjeter. ne s`dime te jetojme per vete.

  19. #59
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Une nuk kam perse te hiqem, pasi e kam shprehur dhe here te tjera,te me kishte pyetur mua perendia do ti thoja te me bente Francez dhe te flisja gjuhen e Getes, ne pa mundesi do ti thoja se pranoja dhe Italine ku te isha ne krah te Berluskonit, perseri do te kisha detin adriatik, diellin, malin dhe fushen.Por dhe nese nuk do te arrinte dhe kete, fundja le te me bente grek dhe ne gjuhen e Homerit mire do te ndjehesha.U linda ketu, perseri faleminderit, ja vlen te krenohesh per vitet e Gjergjit apo sic i thone tradhetaret, te Skenderit.
    Ne ka folur Gete (Goethe) frengjisht, pa dyshim Dante Alighieri ka folur Serbisht.

  20. #60
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Ne ka folur Gete (Goethe) frengjisht, pa dyshim Dante Alighieri ka folur Serbisht.
    Ani nuk eshte per te qeshur. Ky shrimtar i madh gjerman, (pasuri e letersise boterore), s'besoj te mos e kete ditur edhe ndonje batute nga gjuha frenge.

    Ky do t'donte me gjase te dinte frengjishten me akcent gjerman?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Huazimet e gjuhëve të huaja nga gjuha shqipe
    Nga bela70 në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 650
    Postimi i Fundit: 06-03-2024, 14:35
  2. Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
  3. Shqipja, Gjuha QË Lindi GjuhËt Indoeuropiane
    Nga iliria e para në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-02-2005, 16:48
  4. Shqipja, Gjuha Që Lindi Gjuhët Indoeuropiane
    Nga Kuksjan_forever në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-09-2003, 14:39
  5. Pastërtia e Gjuhës Shqipe
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-03-2003, 03:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •