Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 94 prej 94
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    Mund te me tregoj dikush kuptimin e emrave: Agron dhe Tringa?

  2. #82
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1
    Mendoj se identiteti fetar eshte ai qe percakton me se miri nje person dhe me pas vjen kombesia e shtetesia. Sipas mendimit tim,megjithate,nuk mund te perjashtohen disa emra e te quhen emra shqiptare vetem ata me prejardhje ilire ose ato te rejat, per te cilat ne fakt nuk kam asnje kundershtim.
    Por, ketu nuk duhet bere dallimi midis fese dhe kombesise,sepse emri qe i vihet femijes,(psh kur pagezohet ne Kishe),ky emer duhet quajtur shqiptar sepse eshte i tille. Keshtu p.sh. mendoj qe duhen quajtur shqiptare emratristo, Jovan, Ilia, Andrea, Spiridhon, Gjergj ose Jorgo, Sotir, Andon, etj.
    Ne gjithe kombet, (sidomos tek fqinjet tane) ky fenomen eshte i njohur,ku emrat vihen ne pagezim sipas besimit,por kjo s`do te thote qe p.sh. Vasilis-nuk eshte emer grek.
    Duhet bere kujdes emrat e vena sipas besimit fetar nuk duhen konsideruar si emra joshqiptare.

    (Kush ka vene breshken ju lutem ta heqe! Nuk kam ndonje mendim te keq per breshkat por sikur nuk ka lezet per keto shakara. Ju faleminderit per mirekuptimin)
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 25-02-2009 më 05:15

  3. #83
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Mendoj se identiteti fetar eshte ai qe percakton me se miri nje person dhe me pas vjen kombesia e shtetesia. Sipas mendimit tim,megjithate,nuk mund te perjashtohen disa emra e te quhen emra shqiptare vetem ata me prejardhje ilire ose ato te rejat, per te cilat ne fakt nuk kam asnje kundershtim.
    Por, ketu nuk duhet bere dallimi midis fese dhe kombesise,sepse emri qe i vihet femijes,(psh kur pagezohet ne Kishe),ky emer duhet quajtur shqiptar sepse eshte i tille. Keshtu p.sh. mendoj qe duhen quajtur shqiptare emratristo, Jovan, Ilia, Andrea, Spiridhon, Gjergj ose Jorgo, Sotir, Andon, etj.
    Ne gjithe kombet, (sidomos tek fqinjet tane) ky fenomen eshte i njohur,ku emrat vihen ne pagezim sipas besimit,por kjo s`do te thote qe p.sh. Vasilis-nuk eshte emer grek.
    Duhet bere kujdes emrat e vena sipas besimit fetar nuk duhen konsideruar si emra joshqiptare.

    (Kush ka vene breshken ju lutem ta heqe! Nuk kam ndonje mendim te keq per breshkat por sikur nuk ka lezet per keto shakara. Ju faleminderit per mirekuptimin)
    Ik o spiro se le nam. Ik te forumi grek. Sipas teje Ebu Beker duhet te quhet emer Shqiptar? Apo vlen vetem per emrat ortodoks grek?

  4. #84
    i/e larguar Maska e ahmed_tr
    Anëtarësuar
    23-11-2003
    Vendndodhja
    TIR
    Postime
    98
    S'ka lidhje emri fare ore, rendesi ka qe te edukohen e te rriten sic duhet, te jene atdhetare dhe ta duan njeri tjetrin pamvaresisht nga raca, feja, domethene te kete harmoni mes njerezve.
    cka i prish pune njeriut nq.s. e kam emrin muhamed, spiro, ilir, bardhyl.

  5. #85
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Mendoj se identiteti fetar eshte ai qe percakton me se miri nje person dhe me pas vjen kombesia e shtetesia. Sipas mendimit tim,megjithate,nuk mund te perjashtohen disa emra e te quhen emra shqiptare vetem ata me prejardhje ilire ose ato te rejat, per te cilat ne fakt nuk kam asnje kundershtim.
    Por, ketu nuk duhet bere dallimi midis fese dhe kombesise,sepse emri qe i vihet femijes,(psh kur pagezohet ne Kishe),ky emer duhet quajtur shqiptar sepse eshte i tille. Keshtu p.sh. mendoj qe duhen quajtur shqiptare emratristo, Jovan, Ilia, Andrea, Spiridhon, Gjergj ose Jorgo, Sotir, Andon, etj.
    Ne gjithe kombet, (sidomos tek fqinjet tane) ky fenomen eshte i njohur,ku emrat vihen ne pagezim sipas besimit,por kjo s`do te thote qe p.sh. Vasilis-nuk eshte emer grek.
    Duhet bere kujdes emrat e vena sipas besimit fetar nuk duhen konsideruar si emra joshqiptare.

    (Kush ka vene breshken ju lutem ta heqe! Nuk kam ndonje mendim te keq per breshkat por sikur nuk ka lezet per keto shakara. Ju faleminderit per mirekuptimin)
    Kush ta percaktoj ty se ato emrat jane fetare? gjithe ato emrat qe permende kane qene para se me ardh fete qe s'ka pasur as kristianizem e as islam, ato thjeshte jane emra arab, latin, hebrenj etj...pse mos te jete edhe emrat tona fetare si p.sh Bardhyl ose Besian? a nuk te duket ty ofendim si shqiptar qe je?

    leri keto pallavra, a se kupton se kjo ka qene menyra me e mire per ti assimiluar popujt e vegjel.

  6. #86
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Postime
    1,281
    Interesante tema e emrave në këtë forum. I lexova disa mendime të forumistëve. Unë e kam shkruar kështu, më herët.
    Në rregull, për emrat, por në një vend diku në Forumi shqiptar, unë kam pyetur a do ta mbanit mbiemrin, të cilin kur ta përmendni duhet thënë " Më falni në shprehje".
    Të tillë, unë i dëgjoj në mediat elektronike, apo i lexoj përditë në faqe të ndryshme të internetit, si:
    KARAJ, LUCI, FENAJ, DHAMPIRI, KAQI...

  7. #87
    Trepca&Chelsea
    Anëtarësuar
    08-03-2009
    Postime
    104
    A mundet dikush me tregu cilat jane emra e vertet shqiptar.

    Une jam mendimi qe shqiptar kane shume zgdihje per emra dhe kane shume emra gjithashtu.

    Dhe pse me marre emra huaj?

  8. #88
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anëtarësuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    intersant sote ndigjon emra kot e pyse nje shqiptare per emer te motres cfar kuptimi ka ajo me tha thjesht bashkim te shkronjav hahahaaaa ..........

  9. #89
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Emri nuk të bën shqiptar, gjuha nuk të bën shqiptar, racat nuk ekzistojnë, të gjithë njerëzit janë të barabartë etj etj.

    E çka është kombi pra?

  10. #90
    MoDa KaLoN,sTiLi QeNdRoN! Maska e fashion_girl
    Anëtarësuar
    06-07-2010
    Postime
    2,409
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    une e quaj gje pozitive,te pakten shqiptaret hoqen dore nga emrat e shemtuar myslyman,te tipit mahmut,muhamed,azis,zylyf etj.
    mos u shpreh keshtu sepse personat qe perdorin keto emra femijeve jan shum pak . pastaj ske pse te ofendosh te tjeret per zgjedhjet e tyre...

  11. #91
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2010
    Postime
    9
    Nuk eshte se jam dakort per emrat e huaj. por ne shqiperi kane ekzistuar edhe para viteve '90. Ne qofte se tani emrat jane italiane, amerikane... , me pare viheshin emra turq, dhe kjo ndodhte ne pjesen derrmuese te vendit.

  12. #92
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    Citim Postuar më parë nga avril07 Lexo Postimin
    Nuk eshte se jam dakort per emrat e huaj. por ne shqiperi kane ekzistuar edhe para viteve '90. Ne qofte se tani emrat jane italiane, amerikane... , me pare viheshin emra turq, dhe kjo ndodhte ne pjesen derrmuese te vendit.
    Asht e vertete se gjithmon jane vene emna e te huejve, ndoshta atehere ne kohen para rilindjes kombetare ma shpesh se sa sot. Tani vetem prejardhja a emnave ka ndryshue, dmth nga ana e perendimit e je te lindjes. Mue per vete nuk me pengon kur t'i ngjitet nji femije nji emen i huej i cili ne mbare boten e ka nji perdorim te zakonshem dhe tingllon pak a shum normal. Por nganjihere degjoj emna si "Diamant" ose "Triumpf" ose "Tonibler" dhe pyetem sa injorant ose mnedjengushte jane ca shqiptare t'ia deshkojne femijene e vet me kesi emna palidhje! Cfare logjika asht kur te merret nji fjale e zakonshme si p.s. triumpf dhe te perdoret si emen? Per vete mendoj se i kemi shpike mjaft emna te paster shqiptare si Genc, Valon, Bashkim, Bekim, Gresa, Trendeline etj. qe tingllojne madje edhe shum bukur.

  13. #93
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anëtarësuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419
    epo globalizim
    "Më e mira është armike e së mirës"

  14. #94
    Citim Postuar më parë nga kapllani Lexo Postimin
    Asht e vertete se gjithmon jane vene emna e te huejve, ndoshta atehere ne kohen para rilindjes kombetare ma shpesh se sa sot. Tani vetem prejardhja a emnave ka ndryshue, dmth nga ana e perendimit e je te lindjes. Mue per vete nuk me pengon kur t'i ngjitet nji femije nji emen i huej i cili ne mbare boten e ka nji perdorim te zakonshem dhe tingllon pak a shum normal. Por nganjihere degjoj emna si "Diamant" ose "Triumpf" ose "Tonibler" dhe pyetem sa injorant ose mnedjengushte jane ca shqiptare t'ia deshkojne femijene e vet me kesi emna palidhje! Cfare logjika asht kur te merret nji fjale e zakonshme si p.s. triumpf dhe te perdoret si emen? Per vete mendoj se i kemi shpike mjaft emna te paster shqiptare si Genc, Valon, Bashkim, Bekim, Gresa, Trendeline etj. qe tingllojne madje edhe shum bukur.
    Nuk te pengon nje emer i huaj vetem se tingellon bukur dhe te pengojne emra te tjere.
    Triumf/Diamant nukjane edhe aq fjale(emra) te zakonshme sa mund te jen Bashkim dhe Trendeline
    .................................................. ........................................

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema të Ngjashme

  1. Në Shqipëri punojn 50 mijë fëmijë
    Nga Hyllien në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
  2. Trafikimi i Fëmijëve
    Nga Gimi3 në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 28-03-2007, 15:08
  3. Ndal! Punes Dhe Trafikut Te Femijeve Ne Shqiperi
    Nga StormAngel në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 21-10-2004, 04:45
  4. Raporti i UNICEF-it për trafikimin e fëmijëve shqiptarë
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-01-2004, 16:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •