Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 141
  1. #1

    Serbi: Dokumentar mbi minoritetin sllav në Shkodër

    Sllavt E Shkodres Dokumentar-TV SERBIA


    Pas martesave te shumta qe kishte keto vitet e fundit ndermjet Shqiptarve te shkodres dhe Serbve tash me sa duket ka filluar faza e dyte ajo e shkombtarizimit dhe Sllavizimit te Shkodranve .TURP.


    Oj shqiperi e mjera Shqipri Jugu-Greqi . Veriu-Sllavi


    Nje dokumentar nga Televizioni i Serise me Shqiptart e shkodres te cilet deklarohen si Sllavo-SHKIJE te Serbis.









  2. #2
    Turpi i shkodranve i tejkalon kufinjt Ballkanik Medija Kombetare Gjermane ZDF Dokumentare mbi martesat e Shkodraneve dhe Miqasin e Shkodranve me Sllavo-Serbo-Shkavellat e Siberis .




  3. #3
    Shkodranet me Simbolin e TRE gishtave Serbo-Sllav dhe Flamurin shqiptare dhe Serb ne Gjokse









    Perderisa Shqiptaret e ish-Jugosllavis e derdhen nje liqen sa Liqeni i Shkodres me Gjake per ket Flamur kurvat e shkodres nga familjet kurvare mbajn ne gjokse Flamurin shqiptare me ate serbo-sllav.



    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Prishtina.C : 11-01-2011 më 15:01

  4. #4
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    nga ato dokumentaret e pare nuk mora vesh asnje fjale sepse nuk di serbisht, por ne ate ne gjermanisht, nuk eshte ashtu sic thua ti...

    nuk jane vajza shkodrane, por vajza qe jetojne neper fshatra te veriut te shqiperise...
    mos i ngaterro punet!!!!!!

    sdq gje e shpifur. jo per faktin se ai eshte serb e ajo shqiptare. gjysma e se keqes nese do te ishin te dashuruar.
    por ai paguan 2000 euro. shkon ne shqiperi dhe merr nje grua shqiptare qe nuk e ka pare kurre dhe nuk di asnje fjale serbisht.....

    1 me 7 raporti mashkull : femer ne keto vende?!?!?!?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  5. #5
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    nga ato dokumentaret e pare nuk mora vesh asnje fjale sepse nuk di serbisht, por ne ate ne gjermanisht, nuk eshte ashtu sic thua ti...

    nuk jane vajza shkodrane, por vajza qe jetojne neper fshatra te veriut te shqiperise...
    mos i ngaterro punet!!!!!!

    sdq gje e shpifur. jo per faktin se ai eshte serb e ajo shqiptare. gjysma e se keqes nese do te ishin te dashuruar.
    por ai paguan 2000 euro. shkon ne shqiperi dhe merr nje grua shqiptare qe nuk e ka pare kurre dhe nuk di asnje fjale serbisht.....

    1 me 7 raporti mashkull : femer ne keto vende?!?!?!?

    Njesoj esht fshatra te shkodres jan ato . Fundi i fundit Shqiptare


    Une i kuptoje shume mir qe te dyjat edhe gjermanishten edhe Serbishte dhe mund te them vetem nje gje TURPPPPPPPPPPPP.



    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Prishtina.C : 11-01-2011 më 15:03

  6. #6
    Vetem te mira shikoj te keto martesat.

    Kapitali serb shkon drejt Shqiperise.
    Fshatrat serbe mbushen me shqiptaro-serb
    Shqiperia vazhdon e paster

    Duhet te shqetesohen serbet per mendimin tim nga keto mertesa se po behen nje popull gjithnje e me i perziere.

  7. #7
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Vetem te mira shikoj te keto martesat.

    Kapitali serb shkon drejt Shqiperise.
    Fshatrat serbe mbushen me shqiptaro-serb
    Shqiperia vazhdon e paster

    Duhet te shqetesohen serbet per mendimin tim nga keto mertesa se po behen nje popull gjithnje e me i perziere.

    Ne njefar menyre ke te drejt mirpo sikur ti lexosh disa komente te serbve ne lidhje me ket qeshtje ather do te vije turp qe je shqiptare

    Edhe nje gje keto femra do te Sllavizohen si kafshet kur shifet se ende pa u martuar ngrisin nga TRE gishta qfare pret prej tyre pas 5-10 viteve .



    Shqiperia vazhdon e paster
    Shikoj ata tre dokumentart me larte se si vazhdone te jet shqiperia e pastert


    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Prishtina.C : 11-01-2011 më 15:10

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    nga ajo foto me lart dy me dalin te shpise se femijes
    prishtina te lutem interesohu pak me shume
    se te shash shkodren nuk eshte sikur te pershtysh ne toke
    JO SEKS PARA MARTESE

  9. #9
    Citim Postuar më parë nga Prishtina.C Lexo Postimin
    Ne njefar menyre ke te drejt mirpo sikur ti lexosh disa komente te serbve ne lidhje me ket qeshtje ather do te vije turp qe je shqiptare
    E mira eshte qe un nuk lexoj gazeta serbe e as komente serbe, biles cuditem se si i gjeni keto lajme nga serbet.

    Serbet thone edhe qe Kosova eshte e Serbise. Po nuk ua vem re, as cfare thone per Kosoven, e as cfare thone per shqiptaret ne pergjithesi, keshtu qe s'ka pse te na vij turp se po na shajn serbet.

  10. #10
    Citim Postuar më parë nga Prishtina.C Lexo Postimin
    Edhe nje gje keto femra do te Sllavizohen si kafshet kur shifet se ende pa u martuar ngrisin nga TRE gishta qfare pret prej tyre pas 5-10 viteve .

    Shikoj ata tre dokumentart me larte se si vazhdone te jet shqiperia e pastert


    .
    Sic te thashe edhe me lart, un nuk bazohem te serbi per te mesuar si eshte Shqiperia. Bazohem te gazetat shqiptare apo ato te huaja qe nuk kane interes as ta mburrin e as ta shajne Shqiperine.

    Ato qe ngrene tre gishtat per mua s'kane shume rendesi. Nuk jane ne Shqiperi, por thjesht kane ngaterruar gjakun serb ne ato fshatra ku kane shkuar duke ulur akoma me shume numrin e "serbeve te vertete".

  11. #11
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    E mira eshte qe un nuk lexoj gazeta serbe e as komente serbe, biles cuditem se si i gjeni keto lajme nga serbet.

    Serbet thone edhe qe Kosova eshte e Serbise. Po nuk ua vem re, as cfare thone per Kosoven, e as cfare thone per shqiptaret ne pergjithesi, keshtu qe s'ka pse te na vij turp se po na shajn serbet.

    O shok nuk shkojne keto krahasime tjeter gje esht se qfare thone serbet per kosoven e tjeter gje esht kur te prekin ne moral e krenarin kombetare .

    Serbet mund te thone gjithqka per kosoven mirp serbet asnjeher nuk kan munduar te tallen me moralin e kranarin shqiptare derisa nuk ju dhat ju te shqiperis ket shanse duke ju quar vajzat shqiptare ne krevate te shkavit


    Serbt po pyesin a ka Djem shqiperi qe vajzat e tyre po i pelqejn kaq shume serbet



    E mira eshte qe un nuk lexoj gazeta serbe e as komente serbe, biles cuditem se si i gjeni keto lajme nga serbet.
    Mua me interesojn edhe mendimet e armiqve te kombit shqiptare

  12. #12
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Mesa e di une ka pakice sllave ne Shqiperi, mirepo mesa kuptova keta ishin te tri besimeve (muslimane, ortodokse dhe katolike), qe mu duk e cuditshme se shkiet jane vetem te besimit ortodoks.

    Une mendoj se ka qene gabim asimilimi i minoriteteve ne Shqiperi.

  13. #13
    Citim Postuar më parë nga Prishtina.C Lexo Postimin
    O shok nuk shkojne keto krahasime tjeter gje esht se qfare thone serbet per kosoven e tjeter gje esht kur te prekin ne moral e krenarin kombetare .

    Serbet mund te thone gjithqka per kosoven mirp serbet asnjeher nuk kan munduar te tallen me moralin e kranarin shqiptare derisa nuk ju dhat ju te shqiperis ket shanse duke ju quar vajzat shqiptare ne krevate te shkavit


    Serbt po pyesin a ka Djem shqiperi qe vajzat e tyre po i pelqejn kaq shume serbet

    Mua me interesojn edhe mendimet e armiqve te kombit shqiptare
    A ka prekje me te madhe te krenarise shqiptare sesa te te thone qe nuk je shtet apo qe je i ardhur ne Ballkan?

    Nuk i di ti mendimet e armiqve per shqiptaret? Sot pasi pe ate emision, e mesove se ca mendojne serbet per ne? Kujtoje se na lavderonin?

  14. #14
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Sic te thashe edhe me lart, un nuk bazohem te serbi per te mesuar si eshte Shqiperia. Bazohem te gazetat shqiptare apo ato te huaja qe nuk kane interes as ta mburrin e as ta shajne Shqiperine.

    Ato qe ngrene tre gishtat per mua s'kane shume rendesi. Nuk jane ne Shqiperi, por thjesht kane ngaterruar gjakun serb ne ato fshatra ku kane shkuar duke ulur akoma me shume numrin e "serbeve te vertete".

    kane ngaterruar gjakun serb ne ato fshatra

    Nuk e di a/e kan ngatrruar gjakun shqiptare ne shkoder apo ate ne fshatrat serbe shikoje ate dokumentarin me larte dhe pastaj falasim ne ate dukumentare aje reporteri na nzjerr shkodren si pjes te serbis ndersa Shkodranet si serbe te shqiptarizuar

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    KY nuke ashte problem i madh,bie fjala ne BOSNJE i mueren afer 300 000 femra,me martesa.E dyta ne KROACI e qprazen dhe i quen ne serbi nji popullat prej 400 000 serbeve te kroacise.E treta,Shqypnija ashte ma pake,afer 1 000,pse vetem 1 000.PAJ SPO MUNDEN ME DURUE GJUHEN SHQIPE.Kure dihet mire qe para 150 vjet u asimiluen ne serb,se perpara ishin shqipetare.prej ketyne 1 000 martesave serbe,me shqipetare,380 serb jane ne dokumente qe jane konun shqipetare te vjeter te vitit 1878.Dhe tashe nuke ashte problem i madhe,gjaku ashte gjak...i ka terhjek gjaku...

  16. #16
    Citim Postuar më parë nga Prishtina.C Lexo Postimin
    Nuk e di a/e kan ngatrruar gjakun shqiptare ne shkoder apo ate ne fshatrat serbe shikoje ate dokumentarin me larte dhe pastaj falasim ne ate dukumentare aje reporteri na nzjerr shkodren si pjes te serbis ndersa Shkodranet si serbe te shqiptarizuar
    Sic ta thashe, une nuk lexoj gazetat e tv serbe per te mesuar se cfare eshte Shkodra. Ben mire dhe ti te besh te njejten gje.

  17. #17
    Citim Postuar më parë nga kutje Lexo Postimin
    KY nuke ashte problem i madh,bie fjala ne BOSNJE i mueren afer 300 000 femra,me martesa.E dyta ne KROACI e qprazen dhe i quen ne serbi nji popullat prej 400 000 serbeve te kroacise.E treta,Shqypnija ashte ma pake,afer 1 000,pse vetem 1 000.PAJ SPO MUNDEN ME DURUE GJUHEN SHQIPE.Kure dihet mire qe para 150 vjet u asimiluen ne serb,se perpara ishin shqipetare.prej ketyne 1 000 martesave serbe,me shqipetare,380 serb jane ne dokumente qe jane konun shqipetare te vjeter te vitit 1878.Dhe tashe nuke ashte problem i madhe,gjaku ashte gjak...i ka terhjek gjaku...
    Ka dhe serb ne Shqiperi, nuk eshte ndonje cudi e madhe. Sic ka dhe shqiptare ne Serbi.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Ka dhe serb ne Shqiperi, nuk eshte ndonje cudi e madhe. Sic ka dhe shqiptare ne Serbi.
    Serb nuke ka ne Shqiperi,me siguri,mirepo ata qe kane fen te serbis ka plot ne shkoder dhe rethin.Historia thote kjarte dhe thjesht se nuke ka pasun kure serb ne veri te Shqiperis,mirepo te besimit te sllavit po.

  19. #19
    Te gjithe qytetaret shqiptare me kombesi serbe kane te drejta te siguruara me kushtetute, askush nuk mund t'i ndaloje te mos deklarohen si te tille. Ne Shqiperi po ndertojme nje sistem Perendimor dhe per pasoje te lire ne te gjitha aspektet. Ne pak vite ata do te jene qytetare europiane ashtu si ne pra do te jemi qytetare te nje shteti te fuqishem me interesa te perbashketa me miq dhe armiq te perbashket.
    Paqe!

  20. #20
    Ne Shkoder ekziston nje pakice qe ne kohen e komunizmit e ka quajtur veten malazeze. Jane kryesisht te vendosur ne disa fshatra prane liqenit te Shkodres dhe afer kufirit me Malin e Zi.

    Veç kesaj ka shume refugjate te ikur nga Bosnja, Sanxhaku dhe Mali i Zi, qe gjeten strehe ne Shkdoer per t'u mbrojtur nga armiku qe i ndiqte per t'i shfarosur e qe quhej Serbi.

    Disa prej atyre qe flasin ne tv serb jane siç duken nga mbiemri anetare te familjes se nje ish-anetare te PPSH-se e quajtur Dese Jaku.

    Nuk eshte e vertete se atyre u ishte ndaluar mbajtja e emrave dhe mbiemrave, sepse ne ato fshatra kam ndenjur disa muaj dhe i njoh mire.

    Aty para viteve '90 ka patur shkolle fillore dhe te mesme ne te cilat mesohej lirisht gjuha serbo-kroate dhe se banoret e tyre flisnin lirisht ne gjuhen e tyre.

    Eshte fakt se ne qytetin e Shkodres dhe ne zonat kufitare eshte ndjekur rregullisht radio dhe televizioni i ish-Jugosllavise dhe shume banore te kesaj zone nga ky shkak kane mesuar dhe gjuhen.

    Ne Shkoder pjesa me e madhe e atyre qe sot pretendojne se jane serb u bene te tille ne kohen e embargos me ish-Jugosllavine, ne vitet '90, sepse ishte e vetmja menyre (sipas tyre) per t'u regjistruar ne shoqaten Rozafa-Moraça dhe per te marre vize shumekalimeshe nga ambasada vetem e vetem per kontrabande.

    Kreret e Rozafa-Moraça e kane pas ambasaden e ish-Jugosllavise si shtepine e tyre dhe ata te gjitha listat e manipuluara i kane depozituar aty dhe kushdo qe shkonte per te marre vize, verfikohej nese ishte ne lista dhe e kishte ndryshuar mbiemrin, bie fjala nga Basha ne Bashic, nga Zmijani ne Zmijanac etj.

    Mirepo siç duket ne fillim e kane menduar si te lehte kete pune dhe me pas ka shume mundesi qe ata te kene marre dhe peritime te tjera, te cilat sherbejne sot per te zhvilluar emisione te tilla krejtesisht joreale dhe krejtesisht propagande.

    Kreret e kesaj shoqate ishin takuar me Milloshevicin dhe u shprehen kunder nderhyrjes se NATO-s ne Serbi, per te çliruar Kosoven.

    Ambasadori i sotem i Serbise (Zaric) ne Tirane eshte nje prej atyre qe ka punuar qe ne fillim te viteve '90 ne Tirane dhe ka punuar fort me shoqata te tilla.
    Ai ka lidhje te shumta ne Shkoder, Kukes e Tirane.

    Iku Jugosllavia, por mbeti Serbia dhe listat e shqiptareve qe moren viza dhe bene kontrabande jane perhere aty te ruajtura me kujdes, per t'u perdorur ne kohera te tilla.

    Gelltit nje luge çorbe te prishur dhe pastaj vjelle tere jetes!

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •