Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Nimi84
    Anëtarësuar
    05-03-2005
    Postime
    14

    Question Pasaporta Shqipëtare edhe për Kosovarë!?

    Pershendetje te gjitheve

    Jam Shqipetar nga Kosova,desha te di nga te gjithe ju qe keni informacione mbi ligjin per paisjen me pasaporta te Shqiperis nese egziston ndonje ligj qe u mundeson edhe Shqipetareve nga Kosova te paisen me pasaporta te Shqiperis,apo edhe ndonje vakum ligjor?

  2. #2
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Nuk ka ligj te tille, kam degjuar se do ta nxjerrin nje ligj ku shqiptaret ne trojet etnike te marrin pasaport shqiptare, por deri tani ska gje.
    Life's too short to remove USB safely.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    ndegjova te gjith ata qe po marrin pasaporta serbe ju kerkohet te nenshkrujn qe jan serb !e pra pse i marrin ato pasosha , me siguri kan nevoj te madhe per te pranu ket mu pas lufte !
    tragjedi qe qeveria mbyll syt !
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  4. #4
    UNTILL WE MEET AGAIN Maska e arjeta3
    Anëtarësuar
    12-11-2007
    Vendndodhja
    shrine
    Postime
    471
    Nimi84 pershendetje.
    Te njejten pyetje kam edhe une dhe po shfrytezoj rastin te pyes te tema jote, nuk besoj se te prish pune.

    Ju lutem kush ka informacione te me tregoje sepse nuk di ku te drejtohem.
    A ka mundesi qe vajza ime te mare shtetesi shqiptare?
    Ka lindur ne Tirane, babai i saj ka pasaporte shqiptare,jo nga ato qe u shperndaheshin para votimeve te gjithe shqiptareve te diaspores, por pasaporte te rregullt me dekret nga presidenti, pasi dhe babai i tij (dmth gjyshi vajzes sime) ka lindur ne Tirane.
    U interesova kur lindi ajo (para 9 vjet) dhe me thane ''nje femije qe lind ne Shqiperi dhe ka njerin nga prindet me shtetesi shqiptare mund te mare pasaporte''. Nuk e bera sepse kisha plane tjera.
    Tani nuk e di a ka mundesi dhe nese ka cfare procedurash duhet te ndjek.
    flm
    Loneliness comes in only one size - Extra Large

  5. #5
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Citim Postuar më parë nga arjeta3 Lexo Postimin
    Nimi84 pershendetje.
    Te njejten pyetje kam edhe une dhe po shfrytezoj rastin te pyes te tema jote, nuk besoj se te prish pune.

    Ju lutem kush ka informacione te me tregoje sepse nuk di ku te drejtohem.
    A ka mundesi qe vajza ime te mare shtetesi shqiptare?
    Ka lindur ne Tirane, babai i saj ka pasaporte shqiptare,jo nga ato qe u shperndaheshin para votimeve te gjithe shqiptareve te diaspores, por pasaporte te rregullt me dekret nga presidenti, pasi dhe babai i tij (dmth gjyshi vajzes sime) ka lindur ne Tirane.
    U interesova kur lindi ajo (para 9 vjet) dhe me thane ''nje femije qe lind ne Shqiperi dhe ka njerin nga prindet me shtetesi shqiptare mund te mare pasaporte''. Nuk e bera sepse kisha plane tjera.
    Tani nuk e di a ka mundesi dhe nese ka cfare procedurash duhet te ndjek.
    flm
    Mbase te ndihmon kjo:

    Neni 7

    Fitimi i shtetësisë me lindje


    Një fëmijë fiton shtetësinë shqiptare me lindje në rastet kur:

    1. të dy prindërit, në kohdn e lindjes sd fënlijës, janë shtetas shqiptarë;

    2. njëri prej prindërve, në kohën e lindjes së fëmijës, është shtetas shqiptar dhe fëmija lind në territorin e Republikës së Shqipërisë. Përjashtohen rastet kur prinddrit, bashkërisht, vendosin që fëmija të fitojë shtetësinë e prindit tjetër;

    3. ka lindur jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë dhe njëri prej prindërve është shtetas shqiptar, ndërsa prindi tjetër është me shtetësi të panjohur ose pa shtetësi;

    4. ka lindur jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë dhe njëri prej prindërve është shtetas shqiptar, ndërsa prindi tjetër ka një shtetësi tjetër, por të dy prindërit bien dakord që fëmija të marrë shtetësinë shqiptare.
    Life's too short to remove USB safely.

  6. #6
    UNTILL WE MEET AGAIN Maska e arjeta3
    Anëtarësuar
    12-11-2007
    Vendndodhja
    shrine
    Postime
    471
    Faleleminderit Jack Watson
    Sigurisht qe me ndihmoi
    Loneliness comes in only one size - Extra Large

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e BESIIM
    Anëtarësuar
    07-04-2009
    Vendndodhja
    France
    Postime
    309
    Valla shume ma mire do kishte me qene mi mar pasaporta shqiptare se sa serbe
    do vdisja po te mund ta mernja nje pasaport me shqiponje
    Hiqni maskat, mbajtja e tyre kohë të gjatë rrezikon t`ju bëhet fytyrë!

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    dote ishte nje mrekulli un dota dorzoja pasaporten e kosoves menjeher dhe pa hezetim dhe kurrrrrrrrrrrrrrrrrrr me nuk dota merja shqiperia DUEHT ket nje ligj qe dote u mundsoj te gjith shqiptarve ta ken pasaporten SHQIPTARE POR kta te qeveris se kosoves dota kundershtonin se kosova dote mbetet pa qytetar ahahahah

  9. #9
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    Citim Postuar më parë nga BESIIM Lexo Postimin
    Valla shume ma mire do kishte me qene mi mar pasaporta shqiptare se sa serbe
    do vdisja po te mund ta mernja nje pasaport me shqiponje
    qyqa mos vdis more hahahaha...eee po ja dhe ju po i merni jo me shqipojn po me steme e kosoves
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  10. #10
    Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
    Anëtarësuar
    08-02-2008
    Postime
    1,220
    Ambasoadori Shqiptar ne Prishtine jave me pare ne RTV 21 ne edicionin qendror te lajmeve ne nje interviste i pyetur ne lidhje me kete qeshtje tha:
    Se pasisje e qytetareve te Kosoves me pasaporten Shqiptare mundet te aplikohet ne Ambasaden e Shqiperise ne Prishtine ne seksion konsullor te ambasades
    Por mos te harrojme tha ambasadori se procedurat mund te jene paksa me te gjata
    Kete deklarate ambasadori e mbeshteti ne ligjin per te drejten e dy shtetesis

    Prandaj Nimi84 te kisha thene te vizitosh ambasaden ne Prishtine per me shume info

    Ndryshuar për herë të fundit nga YlliRiaN : 08-05-2009 më 06:29

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Nimi84
    Anëtarësuar
    05-03-2005
    Postime
    14
    Citim Postuar më parë nga necky Lexo Postimin
    Ambasoadori Shqiptar ne Prishtine jave me pare ne RTV 21 ne edicionin qendror te lajmeve ne nje interviste i pyetur ne lidhje me kete qeshtje tha:
    Se pasisje e qytetareve te Kosoves me pasaporten Shqiptare mundet te aplikohet ne Ambasaden e Shqiperise ne Prishtine ne seksion konsullor te ambasades
    Por mos te harrojme tha ambasadori se procedurat mund te jene paksa me te gjata
    Kete deklarate ambasadori e mbeshteti ne ligjin per te drejten e dy shtetesis

    Prandaj Nimi84 te kisha thene te vizitosh ambasaden ne Prishtine per me shume info

    Flm Necky,un isha dje ne ambasaden e shqiperis ne prishtin edhe u informova nga nje konsullt,me than qe duhet te jem 3 vite banor i shqiperis ose te pakten te kem nje adres atje dhe te jem i lajmeruar ne polici dhe mbas 3 viteve mund te aplikoj ne ambasaden e shqiperis ne prishtin per pasaport.

  12. #12
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    Citim Postuar më parë nga Nimi84 Lexo Postimin
    Flm Necky,un isha dje ne ambasaden e shqiperis ne prishtin edhe u informova nga nje konsullt,me than qe duhet te jem 3 vite banor i shqiperis ose te pakten te kem nje adres atje dhe te jem i lajmeruar ne polici dhe mbas 3 viteve mund te aplikoj ne ambasaden e shqiperis ne prishtin per pasaport.
    sa kollaj qenka me mare pashaporten shqiptare more...nuk e dija ket gje..jo keq edhe pse nuk e do njeri po hajd mo...(e kam per emigrantet se shumica e ka heq neshtetcin shqiptare)...
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  13. #13
    2010 Triplete Maska e oliinter
    Anëtarësuar
    14-11-2004
    Postime
    2,806
    per tu pajisur me pasaport shqiptare kan te drejt te pajisin gjithe shqiptaret brenda dhe jashte kufijve shqiptare. Keshtu qe te gjithe mund te aplikojn per nje pasaport te tille duke perdorur dy shtetesine.

    Une sot ne ambasade kam takuar shume shqiptare maqedonie qe kishin pasaport shqiptare.
    vari leshte

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e BESIIM
    Anëtarësuar
    07-04-2009
    Vendndodhja
    France
    Postime
    309
    citim nga tironcja BLN
    qyqa mos vdis more hahahaha...eee po ja dhe ju po i merni jo me shqipojn po me steme e kosoves
    Me stem te kosoves hmmm. Preferoj me shqiponje ma mire
    Oliinter flm se paskam ditur sigurisht se do te interesohem
    Hiqni maskat, mbajtja e tyre kohë të gjatë rrezikon t`ju bëhet fytyrë!

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Kaoni
    Anëtarësuar
    19-03-2009
    Postime
    268
    Kujt i ka shku ne mend per pasaport Shqiptare?
    Ju ka lon menia ju a si?
    Jane me mijra persona qe e dorrzojn pasaporten Shqipare m'vit, ju doni me e mor.
    Per ca ju duhet pasaporta Shqiptare? As per votime nuk vle, se jane dublu ka kriminelat.
    Se per te leviz neper bot, as qe bohet fjal, sa te shofin me pasaport Shqiptare bohesh objekt abuzimi dhe diskriminimi.
    Mo mire me pas nje pasaport Somaleze se me pas pasaport Shqiptare.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e lojaxhiu
    Anëtarësuar
    27-01-2004
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    409
    Citim Postuar më parë nga Kaoni Lexo Postimin
    Mo mire me pas nje pasaport Somaleze se me pas pasaport Shqiptare.
    Ne qofte se ke ndermend nje karriere pirati, po eshte e vertete.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e B.C.B
    Anëtarësuar
    30-05-2009
    Vendndodhja
    Republika e Prishtines
    Postime
    796
    Tash eshte momenti i fundit qe dy qeverit shqiptare te ulen e ta diskutojne.Kur serbia eshte e gatshme te pajis Kosovaret me pasaporta serbe,at`her pse mos te na pajis edhe Sali Berisha neve Kosovarve me pasaporta Shqiptare.Asnje kosovar nuk mer prej qefit pasaporten serbe,thjesht ka nevoj per te.kushtet ekonomike,dhe shume pune tjera shtyjn Kosovaret te pajisen me pasosha tshkijev.
    Nese shumica e Kosovarve marin ksi pasaporta serbe(shkaku nevoja per te dal jasht per te punuar,jo ndonje shkak tjeter)shume shpejt Kosova do te humb ne shume aspekte.Eshte koha e fundit qe qeveria e Shqiperise te pajis Kosovaret me pasaport shqiptare,nese don ta kete Kosoven afer vetes dhe qe kurr me mos te kete probleme.Disa thojn pse ju duhet pasaporta shqiptare,e une nuk i kuptoj.me mire te kem pasaport shqiptare se sa serbe e mas 10 viteve ne ndonje konference nderkombetare te dal vuk jeremiq e te thot se ne Kosove jetojn 2 milion serb.Pse mos te thot sali berisha mas ca vitesh se ne shqiperi jetojne 6 Milion shqiptar,do ishte me mire.mendoni pak me zemer,leni ato QKA JU DUHET,NUK JU VLEN AS PER VOTIME,behuni pak me atdhetar mos e shitni veten/
    Ndryshuar për herë të fundit nga B.C.B : 22-06-2009 më 12:14

Tema të Ngjashme

  1. Historia e alfabetit të gjuhës shqipe - Stavri Skëndo
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 14-04-2021, 14:37
  2. Migjeni
    Nga macia_blu në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 29-11-2008, 05:03
  3. Informacion i përgjithshëm mbi Republikën e Shqipërisë
    Nga bastardi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-05-2004, 16:05
  4. Janullatos: Nuk ka përparim me djegien e kishave dhe xhamive
    Nga Jesushaus në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 157
    Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •