Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 90 prej 90
  1. #81
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Artson Lexo Postimin
    .... por kjo s'do te thote asgje te mbinatyrshme.
    aspak Artson, ketu nuk flasim per asgje te mbinatyrshme, edhe pse per mua e mbinatyrshmja nuk ekziston, perderisa natyra eshte gjithçka. Ekzistojne vetem padija ne lidhje me çeshtje te caktuara, por e mbinatyrshmja jo.

  2. #82
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    Hmmm me duhet te them se une kuk besoj se ka ndonje per te zbuluar ne ekte drejtim.

    Pse bie shi?

    Sepse avulli ...bla bla bla


    Pse jetoj une?

    Sepse mami me babin bla bla bla

    Pse nuk vras veten une?

    Sepse me shijon jeta qe kam... bla bla bla

    Pse do vdesim?

    Sepse jemi qenie biologjike me nje afat te caktuar skadimi bla bla bla

    Ca do behet pastaj

    Hic asgje.


    Ndihem une pa qellim ne jeten time sepse nuk ka qellim te jetosh?

    Per mua qellimi eshte qe une te kem nje jete te mire per veten time... qe kur te jem 70 vjec ...te them se kam jetu kam bere qejf. Ky eshte qellimi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga JestersWorld : 03-11-2007 më 09:21
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  3. #83
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    lum si ti JestersWorld.

  4. #84
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    edhe mua me ka shkuar njehere ndermend kjo gje,
    ashtu si ne tani luajme me lojrat 3D,
    ose me lojra strategjie,
    po sikur ne te jemi "kukullat" e dikujt qe po kalon kohen e lire me ne duke luajtur?
    boh, kush e di thuaj.
    PO ka logjike, sepse kur dikujt i ndodhe ndonje tragjedi, populli e ngushellon, familjen e tij, se: e shkruar ka qene!!???
    Sipas kesaj logjike, gjithcka qenka e determinuar dhe ne qenkemi te determinuar.

    Me fjale te tjera dikush neve na e paska caktuar fatin dhe gjithcka, bile bile edhe gjestin e mimiken me te vogel, ne qenkemi programuar te veprojme dhe te na ndodhe ashtu qysh e ka predestinuar, AI, Ajo!
    S'dua te dal nga tema, por terthorazi po mundohem, te hy tek ajo cka dua te them saktesisht...PO Po sigurisht dikush eshte futur ne mendjen tone dhe luan me ne...

  5. #85
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    eo rehat fare...

    Jo po rri e vrit mendjen kot... rri aty bej nje dore gallate e ne mos rrjedhe do pikoje
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  6. #86
    Canna-log Maska e Artson
    Anëtarësuar
    24-07-2007
    Vendndodhja
    Loading...
    Postime
    416
    Citim Postuar më parë nga shakespeare Lexo Postimin
    PO ka logjike, sepse kur dikujt i ndodhe ndonje tragjedi, populli e ngushellon, familjen e tij, se: e shkruar ka qene!!???
    Sipas kesaj logjike, gjithcka qenka e determinuar dhe ne qenkemi te determinuar.

    Me fjale te tjera dikush neve na e paska caktuar fatin dhe gjithcka, bile bile edhe gjestin e mimiken me te vogel, ne qenkemi programuar te veprojme dhe te na ndodhe ashtu qysh e ka predestinuar, AI, Ajo!
    S'dua te dal nga tema, por terthorazi po mundohem, te hy tek ajo cka dua te them saktesisht...PO Po sigurisht dikush eshte futur ne mendjen tone dhe luan me ne...
    Logjika e saj vjen si rezultat i ndikimit fetar, i cili thote qe fati eshte i shkruar dhe jo si rezultat i ndo1 egzaminimi, ok. Dhe ketu nuk kemi te bejme me logjike.

    Eshte shume qesharake ta shohesh ne kete forme. Dikush me programon dhe ne fund te kohes se programimit, me gjykon mua per sjelljen "time".

    Une ndoshta e shoh me te arsyeshme ta shoh si filmi Matrix, sesa ne kete forme absurde.
    Kur jam rrethuar nga njerëz të vegjël s'ndjej madhështi, por mjerim! M.Roçi

  7. #87
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    Sigurisht qe ne e njohim veten tone shume pak dhe aq me pak subkoshiencen tone,pikerisht aty tek subkoshienca duhet te jete dhe sekreti i ekzistences,nese ka nje sekret te tille.....por del nje pyetje tjeter.....pse qellimi i ekzistences eshte i fshehur?.....pse ai nuk na shfaqet hapur?....pse ne e kemi humbur kujtesen se nga kemi errdhur dhe nuk e dime se ku do te shkojme(vdekja,ky mister i madh)
    Citim Postuar më parë nga Artson Lexo Postimin
    Logjika e saj vjen si rezultat i ndikimit fetar, i cili thote qe fati eshte i shkruar dhe jo si rezultat i ndo1 egzaminimi, ok. Dhe ketu nuk kemi te bejme me logjike.

    Eshte shume qesharake ta shohesh ne kete forme. Dikush me programon dhe ne fund te kohes se programimit, me gjykon mua per sjelljen "time".

    Une ndoshta e shoh me te arsyeshme ta shoh si filmi Matrix, sesa ne kete forme absurde.


    E kisha fjalen, per predestinim...
    Nese ne jemi loje e dikujt tjeter, atehere nenkuptohet ajo, qe jemi te determinuar.

    E kam te kjart qe eshte "logjike" religjioze ("e shkruara") dhe banu i bindur Artson, qe edhe ateisti me i madh, kur nuk mund te jep pergjegjje, mbeshtetet ne mit...?!
    Me heret thash, qe nese hyme te diskutojme, aq futemi ne kontradikta, qe mendoj se nuk ia vlene.

    shendet

  8. #88
    kjo e land-it doli gabimisht...s'di qysh doli!
    te me fale

  9. #89
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Citim Postuar më parë nga JestersWorld Lexo Postimin
    Hmmm me duhet te them se une kuk besoj se ka ndonje per te zbuluar ne ekte drejtim.

    Pse bie shi?

    Sepse avulli ...bla bla bla


    Pse jetoj une?

    Sepse mami me babin bla bla bla

    Pse nuk vras veten une?

    Sepse me shijon jeta qe kam... bla bla bla

    Pse do vdesim?

    Sepse jemi qenie biologjike me nje afat te caktuar skadimi bla bla bla

    Ca do behet pastaj

    Hic asgje.


    Ndihem une pa qellim ne jeten time sepse nuk ka qellim te jetosh?

    Per mua qellimi eshte qe une te kem nje jete te mire per veten time... qe kur te jem 70 vjec ...te them se kam jetu kam bere qejf. Ky eshte qellimi.
    Ju mund te kaloni nje jete te lumtur por ne anen tjeter duhet t'a dijsh se ne qfare menyre ke jetuar i lumtur. Duke ju ndihmuar te tjereve, duke u marre me pune te keqija(dihet per cilat jam duke menduar) apo duke u argetuar ne kurriz te te tjereve. Duhet te ekzistoje nje gjykues i cili do te na gjykoje per veprat tona. Ndoshta ketu e perzieve edhe fene mirpo nuk mund te jetosh ashtu. Per mendimin tim ne ekzistojme per te ekzistuar ne menyre te perjteshme dikund tjeter. Pra kjo eshte ajo gjeja per te cilen ne ekzistojme. Ne ekzistojme per te vdekur dhe vdesim per te ekzistuar.
    Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

  10. #90
    Nje gje e dime sigurte se veshtruesi ne vet-veten e secilit ekziston.

    Ky veshtrues mbetet enigmatik.

    Ne te gjithe po i shprehim mendimet e tona nga ky veshtrues enigmatik.
    Pra shprehjet e mendimeve tona kane burimin nga nje intelegjence enigmatike.

    Ne po flasim nga ky kendveshtrim. Pra nga nje kendveshtrim qe per momentin eshte pa themel, i panjohur.

    Perderisa veshtruesi apo vet-vetja (brendesia) mbetet enigmatike, gjdo gje qe ne perjetojme ne botem i jashtme, nga i sjellim edhe mendimet tona ketu, mund te jete nje illuzion.

    Prandaje une mendoje se nga ky kendveshtrim enigmatik i vetmi qellim I ekzistences te njeriut qe une e shohe te arsyeshem per momentin eshte te mundohemi te zbulojme vete enigmen qe e quajme vet-vete prej nga ne veshtrojme. Ta gjejme veshtruesin mandej mund te flasim nga nje kendveshtrim qe ka kuptim. Perndryshe cdo mendim tjeter nga nje kendveshtrim enigmatik mund te jete i kote, dhe jeta pa kuptim.

    Vetem kur ta njohim vet-veten ne nje shkalle me te larte te vetedijes, vetem kur te flasim nga nje kendveshtrim jo-enigmatik atehere mund ti japim pergjigje me te sakte kesaje teme.

    Pershendetje
    "Koka duhet përkulur zemrës"

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema të Ngjashme

  1. Adem Demaçi
    Nga lum lumi në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 309
    Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
  2. Ungjilli si bazë e jetës
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 08-06-2006, 22:59
  3. NjËdimensionalitetin E QytetËrimit PerËndimor
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 02-02-2005, 17:02
  4. Qëllimi dhe kuptimi i fesë - besimit
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-12-2004, 16:59
  5. Emri Shqip Onomasiologjik "Arbëria" - Nezir Myrta
    Nga Henri në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 02-08-2002, 02:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •