Close
Faqja 485 prej 568 FillimFillim ... 385435475483484485486487495535 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 9,681 deri 9,700 prej 11341
  1. #9681
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anėtarėsuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Nuk eshte qdo gje qe nuk shef syri nuk egziston.

    As ajrin se shef syri por mund te thuash qe nuk egziston ??

    Ste ka ra rasti me pa njerz qe jane mundun prej tyre edhe ishalla nuk te bjen me pa .

    qe njeri lexo ma poshte

    Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
    Peveq mendjes qe hala smunet mu pa , era shihet me an te teknologjis qe e ka bo menja jon pra ja ka ndihmu synit me pa : ) , Shpirti nese diqka e till egziston ma perpara se vet mendja jon kurgjo smunet ke kon Melaqet xhinet e kto fore jon, a qe e mira edhe e keqja egziston ne veprimet tona ajo nuk osht dmth qe neve na nxit naj krijes e padushme me bo na vet krejt vet
    We are all Aliens

  2. #9682
    Forumi ateist apo musliman eshte ky se s'po e marrim vesh

  3. #9683
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anėtarėsuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
    Kur nje ateist mundohet ta kupton boten e nje besimtari, kjo eshte e tepert lol,
    a e kupton domethenien e kesaj shenje <=>.............
    kjo eshte pergjigjia

  4. #9684
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anėtarėsuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Ne kete pytjen tende .....dua te bej nje kunder pytje per me arrit tek pergjigja e pytjes tende.

    Me thuaj prej kur eshte koha , ose me mire prej kur egziston koha ???

    Besoj se nese i pergjigjesh sakt kesaj pytje .....e ke pergjigjen edhe per pytjen tende
    A e more vesh se ne Cern u kap nje militant i Al qaeda........
    dhe a e di arsyen pse po kerkoni me cdo kusht ta pengoni ...............
    me vjen keq se edhe pak kohe ju ka mbetur te shijoni " perrallat tuaja nga e kaluara"

    Ps: nuk e kuptoj se cdo te thuash me fjalen kohe

  5. #9685
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga prenceedi Lexo Postimin
    A e more vesh se ne Cern u kap nje militant i Al qaeda........
    dhe a e di arsyen pse po kerkoni me cdo kusht ta pengoni ...............
    me vjen keq se edhe pak kohe ju ka mbetur te shijoni " perrallat tuaja nga e kaluara"

    Ps: nuk e kuptoj se cdo te thuash me fjalen kohe
    Me vjen keq qe mendon se i perkrahi keta njerz qe mundohen ta pengojne shkencen .

    Kohe---ne fizik , eshte intervali ne mes dy ngjarjeve . Nese ke bo se paku gjimnaz e ke msu qka eshte koha . E une te pyta kur ka fillu koha ??

  6. #9686
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Ate qe lexo ne Kuran duhet besuar sepse esht fjale e Allahut fuqi plot. Esht per tu habitur po nji gje eshte then ne kuran dhe aty ska dyshim.Ja disa shembuj qe jon ne kete bote.,ta pa besuara por ne ralitet jon reale. Po ti thoshe se nji njeriu para 150 vjete rri ne uje me ore te tera zdo besoi te fluturoi ne qell te kumunikoi me telefon nga amerika ose australia etj. Ne jemi krijesa qe dirigjohemi sikur ne qe dirigjojm robotin .Ne sjemi hiq e Allahu eshte igjithmonshmi.Ne jemi te lindure vetem per adhurim per Allahun gj .l .h.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ganimet : 13-10-2009 mė 11:32 Arsyeja: te shtoj

  7. #9687
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar mė parė nga prenceedi Lexo Postimin
    sakt........ashtu sic lind edhe pyetja Zotin kush e krijoi
    Proceset fizike qe krijoi Zoti per njerzit ne jete, nuk do te thote qe i takojn edhe Zotit dhe te veproj sipas tyre. Thjesht Allahu ne Kuran thotė rreth Vetes keshtu:

    As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur. (Ihlas: 3)

    D.m.th Lindja,Vdekja,Krijimi, fillimi dhe fundi jan Procese fizike qe i perkasin vetem botes njerzore dhe jan procese qe vlejn vetem per njerzit dhe se Krijuesi (Allahu)i ketyre proceseve nuk bene pjes ne keto procese, sepse eshte vete Krijuesi i ketyre proceseve qe i krijoi per njerzit, me qellim qe te zhvillohet jeta ne bote sipas ketyre proceseve.

    Keshtu qe keto procese(krijimi,lindja dhe vdekje. fillimi dhe fundi) nuk i perkasin Zotit, thjesht jan terme qe i takojn vetem krijesave sepse vetem krijesat i perkulen ketyre proceseve apo ligjeve te jetes dhe jo Krijuesi i ketyre proceseve te jetes.

    D.m.th Allahun nuk e krijoi askush, por Ai existenca e Tij nuk i nenshtrohet ligjeve te jetes qe ka percaktuar per njerzit, keshtu qe existenca e Allahut as nuk ka fund dhe as fillim, por eshte existence e perhershme qe nuk ka limit dhe se eshte jasht qdo procesi njerzore. Thjesht Mendja e njeriut eshte e kornizuar ta akceptoj nje gje te tille, sepse eshte jasht qdo kapaciteti njerzore, sepse nje gje te tille mendja njerzore nuk eshte krijuar ta kuptoj sepse eshte jashte qdo logjike njerzore.

    Aman eshte interesante se si Njeriut i intereson Kush e krijoi Mbretin e nje Ushtrie, ndersa nuk merret me qeshtjen se kush e Krijoi Ushtrin.
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  8. #9688
    Follow the Light Maska e presHeva-Lee
    Anėtarėsuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    toka e shqiponjave
    Postime
    1,019
    Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
    Eh mir qe e ceke qita se tash po du me vet r'posa-n masi xhinet kokan krijesa te krijuara ne tok cfar materje perdorin per teknologjin e tyne qe na se shohum ?? qka kan me perdor diqka qka nuk egziston e qe na nuk munum me pa ? A mos rasisht Zoti jau ka kriju atyne teknologjin e gaqshme ? ahah o r'posa shumm ma let jon aliena se shejtana e gjina e mina
    hehe o extreme mos i mer fjalt e mia si baz per me bo diskutim me tjeterkon une veq dhash mendimin tem qe ma mur mendja per faktin se thuhet ne disa vebsaita se alienet jan me te vjeter se njerzit e ma mur mendja se "xhinet jan krijuar para njeriut" (spe di tash a shkrun ne Kur'an a ne hadithe nuk jam i sigurt) . kto i kam lexu edhe ne librin bised me xhinin musliman edhe ma mer mendja se xhinet jan me te avancuar me teknologji se na pershkak se jan me te vjeter dhe normal kan teknologji me te avancuar .

    ps. mos i beso fjalt e mija se mundena me pas edhe gabim thjesht ni mendim e dhash qysh ma mur mendja
    Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

  9. #9689
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anėtarėsuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Me vjen keq qe mendon se i perkrahi keta njerz qe mundohen ta pengojne shkencen .

    E une te pyta kur ka fillu koha ??
    aha, per kete e kishe fjalen?...............atje ku bashkohen dy drejtezat paralele.

  10. #9690
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Xhinet me nje fjal jane te Keqinjet, si mundet nje Allahu i dashur me e kriju t'keqen kur Ai eshte i Mire?

    Ose c'ju deshten Xhinet Allahut qe ti hamendesoj Njerzit si kjo Sure qe thote:

    19:83 (Allahu dėrgon djajtė te jobesimtarėt qė ti hutoj)

    ose kjo:

    38:79-85 (Allahu lejoj Iblisin ti largon mashtron njerėzit qė ta mbushin Ferrin; pėrveē atyre rrobėrve tė njėmend)

    Thjesht nje Zot qe quhet Allah shpesh her eshte i gabueshem pas ketyre Sureve te gabueshme katastrofal.

    S'di cfar qorra po baheni kur po i shihni edhe vet Suret ne Kuran qe s'jan per tu besuar fare, me shum jane frike se sa Dashuri per kete jete.

  11. #9691
    Follow the Light Maska e presHeva-Lee
    Anėtarėsuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    toka e shqiponjave
    Postime
    1,019
    Citim Postuar mė parė nga Marduk Lexo Postimin
    Xhinet me nje fjal jane te Keqinjet, si mundet nje Allahu i dashur me e kriju t'keqen kur Ai eshte i Mire?

    Ose c'ju deshten Xhinet Allahut qe ti hamendesoj Njerzit si kjo Sure qe thote:

    19:83 (Allahu dėrgon djajtė te jobesimtarėt qė ti hutoj)

    ose kjo:

    38:79-85 (Allahu lejoj Iblisin ti largon mashtron njerėzit qė ta mbushin Ferrin; pėrveē atyre rrobėrve tė njėmend)

    Thjesht nje Zot qe quhet Allah shpesh her eshte i gabueshem pas ketyre Sureve te gabueshme katastrofal.

    S'di cfar qorra po baheni kur po i shihni edhe vet Suret ne Kuran qe s'jan per tu besuar fare, me shum jane frike se sa Dashuri per kete jete.
    hahaha qka mke shti me kesh : xhinet nuk jan te gjith te keqinj shqipe, xhinet e keqinj thirren djaj (a po kupton vetem te keqinjt qe i sherbejn iblisit) ndersa ka edhe te mir e ata nuk quhet te keqinj ata jan, si te njerzit qe ka edhe te mir edhe te keqinj . oj shqipe All-llahu e ka kriju te miren dhe te keqen per krijesat e tij jo per veten. Nuk jena na qorra po ty tu paskan bo me pluhur syzat fshi pakez nje cik kur nuk e ke lexu krejt Kur'anin mos ja fut palidhje kur sdin qka bohet fjal .
    paqe
    Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

  12. #9692
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Ne dashe me pa ndonji egjin po te tregoj ne bese ama mos i trego as kujt se te qesh e thot paska lue njeriu mendesh. Kjo tem eshte pak per kurreshtje ama mose e nene vlersoni se ajo qe shkruhet ne kuran eshte e vertet. Kure Allahu gj.l.h. krijoi njeriun tha kjo krijesa ime do te jete me intelegjentja e gjitha krijesave Disa krijesa mbajn mend shum disa vetem qa jon te porositura po njeriu dine edhe eka logjiken .mjafton shiqoje mrekullin e nji magjistari .QA beri H.Sylejmani me egjinet ai i nenshtroi dhe i detyro te veprojn sipase kerekeses se tij kuptohet me ndihmen e Allahut I qofshim fal.Nese vertet don me pa nji egjin ose gjind po ta tregoi nji reqet dhe do bindesh pore te veprosh at qe e them dhe varet nga mjeshtria jote se sa e zotro kete arte ose mjeshtri qe ta shofesh Xhinin.Krijo nji shoqri enkas per ket pune po te jet nji fshehtsi sikure don ti shpetosh vdekjes se sigurte Me se miri esht qe te jeni 3,5,ose 7 persona pra tek. Njeri prej tyre te jet besnik i juaj dhe mose e trego fshehtsin ose planet tuaja.E para qe do beshe eshte ta pregadisesh nji genjeshter qe separ shoku i juje te e pranoj ne bised e siper dhe shoket tjer mbase ata dota besojn dal ngadal pore genjeshtra duhet te jet e rrefyer tamam si reale dhe nji gabim do te kushtoj ,pra punes qe i ke hyre nuke do arrish ta kurorzosh me sukses .Genjeshtra mundsishte te jet e gjate sa dikure do te kthehet te te ben ty te besosh po gjithnji duhet mbajture tonin e zerit te njejt dhe rrefimi te jete me permbajtje interesante dhe me ritem nuke ka te qeshura po mundsisht as nji fjl pa e sheshu mire ather xhindi mendo se je xhind dhe te afrohet te kshillo kure te hargjohen rrenat provoje vetem nji her ne jete me kujdes duke kerkuar ndihmen e Allahut XH.l.h .Ne qofte se hy ne tripa nji shoke i juaj besnik do te nxjer nga alivania me nji krism te fort. BEN KUJDES SE MUNDESH ME LU MEQ EPASTAJ UNE S DI SI TA BEJ QAREN SE JAM LART ne KANADE.

  13. #9693
    -
    Anėtarėsuar
    15-08-2009
    Vendndodhja
    Graz
    Postime
    145
    Citim Postuar mė parė nga prizrentrance Lexo Postimin
    Ne Kur'an ne shume vargje thuhet se xhinet jane krijesa te krijuara nga zjarri:

    15:27. E xhinėt i krijuam mė parė nga zjarri, nga flaka e fortė.

    Por ne nje varg jeter thuhet se keto krijesa mund te zhyten ne uje:

    21:82. Edhe disa nga djajtė (ia nėnshtruam) qė zhyteshin (nė thellėsi tė ujit) dhe bėnin edhe punė tė tjera pėr tė (pėr Sulejmanin), por Ne i ruanim ata (tė mos shmangeshin).

    Shtrohet pyetja: Si eshte e mundur qe krijesat e krijuara nga zjarri te zhyten ne uje kur dihet qe sipas reaksionit kimik zjarri e fik ujin?!

    Kerkoj pergjigje nga filozofet muslimane qe shkruajne shpesh ne kete forum siē jane fisniku-student dhe gostivari_usa!

    injorant. ti je krijuar nga sperma.
    kjo nuk do te thote qe tretesh ne uje
    I'm MUSLIM and I'm proud

  14. #9694
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anėtarėsuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar mė parė nga presHeva-Lee Lexo Postimin
    hehe o extreme mos i mer fjalt e mia si baz per me bo diskutim me tjeterkon une veq dhash mendimin tem qe ma mur mendja per faktin se thuhet ne disa vebsaita se alienet jan me te vjeter se njerzit e ma mur mendja se "xhinet jan krijuar para njeriut" (spe di tash a shkrun ne Kur'an a ne hadithe nuk jam i sigurt) . kto i kam lexu edhe ne librin bised me xhinin musliman edhe ma mer mendja se xhinet jan me te avancuar me teknologji se na pershkak se jan me te vjeter dhe normal kan teknologji me te avancuar .

    ps. mos i beso fjalt e mija se mundena me pas edhe gabim thjesht ni mendim e dhash qysh ma mur mendja
    Jo Jo mke keqkuptu se edhe une kom ni qe shkrun dikun diqka e till qe kishe xhinet kan teknologjin e tyne , une pytjen e bona mu per teknologjin e tyne me cfar materje e krijojn ata teknologjin nuk egziston materje ne tok qe na si qenje njerzore smunum me pa , e plus qe me to munet mu kriju teknologji .
    We are all Aliens

  15. #9695
    Inxhinier Maska e albani1
    Anėtarėsuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Pershendetej

    Citim Postuar mė parė nga Marduk Lexo Postimin
    Kqyre tash, Zoti s'ka nevoj me u perzi hiq ne kete bote per njerzit. Edhe pse Izraelitet kane shkuar ne Asimilim. Zoti e ka punen vetem ta shoh njeriun se cfar Vepra bene dhe si beson ne ZOT. E kjo gje mue po me pengon kur ka pas luftra ne Fjal te Zotit por kjo s'eshte puna qe ka ekzistu ndonje Zot por kan qen Krishtert ata qe e kan krijuar me luftra normal si Islamizmi dhe Hebraizmi.

    Ne qoftese thote nje Zot si ajo me lart qe duhet do ti vras Njerzit ai per mu nuk eshte Zot.

    Qe nje Kapitull:

    Eksodi 15:3 Zoti ėshtė njė luftėtar, emri i tij ėshtė Zoti.

    Pra Zoti s'eshte ai qe i teston njerzit ne kete bote, por na qenka Luftetar qe po e mbytka qenjen e vet. Apo ndoshta eshte vet Satani qe e ka bere Biblen?

    Mos harro ne pytjet qe i kam shtu s'je pergjigj ende...
    Kam thene se do te sjell pasazhe dhe shpjegimin e tyre ne lidhje me gjerat ne dhjatene vjeter sidomis vrgun me pare per Jeremian
    Por me duhet me shume kohe sa ta rregulloj dhe sistemoj dhe pastaj do ta shkruaj si qe ta lexosh si nje pergjigje per pyetjet.
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  16. #9696
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Alban@ me shum fola rreth kondrakdites qe e ka ba Bibla sa per Jeremin, se une po te kuptoj si po mendon ti me e shpjegu ate cka ka ndodh gjate Luftrave ne Mesjet por une e kerkova ate qe ka re gabim ne vetveten se njehere vrit dhe pastaj mos vrit e kjo eshte ajo qe po e kerkoj. E jo shpjegimin e Jeremis se cka ka be tek ka be Krishterimi ne kohen kur kan ndodh Luftrat...

  17. #9697
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Citim Postuar mė parė nga presHeva-Lee Lexo Postimin
    hahaha qka mke shti me kesh : xhinet nuk jan te gjith te keqinj shqipe, xhinet e keqinj thirren djaj (a po kupton vetem te keqinjt qe i sherbejn iblisit) ndersa ka edhe te mir e ata nuk quhet te keqinj ata jan, si te njerzit qe ka edhe te mir edhe te keqinj . oj shqipe All-llahu e ka kriju te miren dhe te keqen per krijesat e tij jo per veten. Nuk jena na qorra po ty tu paskan bo me pluhur syzat fshi pakez nje cik kur nuk e ke lexu krejt Kur'anin mos ja fut palidhje kur sdin qka bohet fjal .
    paqe
    Oj tepsi e rrafsht ngom ktu, Xhinet jane ata qe ne Fejen Islamike thirren Xhin. E kurse ne Krishterizem jan thirr Demon si per shembull ne Krishterizem Dreqi thirret Satan. E ne Fe Islame thirret Iblis ose Dexhali. Ky eshte nje kuptim pra Djalli vet. E une ty po te flas per Xhinet qe jan te krijuar nga zjarri qe vet po e tregon Kurani jan te krijuar nga Zjarri e ajo qe eshte krijuar nga zjarri eshte e Djallit e jo e Zotit sepse Zoti eshte Drita simbas Fejes e kurse Djalli eshte Erresira.

    Ky sen eshte si neper filma i mir gjithmon fiton n'fund prej t'keqit edhe kryhet filmi. E kto jon ksi pordhacione si neper filma qe ti hala kryt e ki t'pshtjellt me Babaroka e me Angjell. Me nje tem mir e kam hap aty ''Zotat Arab para Islamizmit'' por temen ma kan mbyll hala se kan hap, e aty shum mir tregon qe Arabet kur e kan kriju Islamizmin ose ma mir Profeti Mohammed ka logjiku shum mir se ne Arabi ka shpella te ndryshme dhe prej atyre shpellav ka then se ka pas Xhin qe kan qendru nentoke (e nentoka i takon Djallit si Qielli Zotit) per ate quhet Xhin a po ta kap tash o kfaqill?

    Ose tregoma me mire ti se cka jane Xhinet une t'ngoj ty...

  18. #9698
    Follow the Light Maska e presHeva-Lee
    Anėtarėsuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    toka e shqiponjave
    Postime
    1,019
    oj tepsi me gropa gropa per me shum info.. per xhinet dmth, lexo bised me xhinin musliman 1,2 nuk e kam nijet me nejt tan naten me ta spjegu extra ty se qka jan se nuk kam nejt une me xhin met tregu se qysh tek pse m'thave e t'thash. Gjeje qat liber edhe lexo....
    >>paqe<<
    Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

  19. #9699
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Ohhh more Techlic kur nuk din dicka mos fol hiq ma mire se sa me korit vetin kshtu. Une shum mir ta Spjegova se cka jane Xhinet ti prap me thu me lexu Libra, une kom lexu shum libra sa qeti s'ki kime n'tru loqkoman.

    Xhinet ose Demonat kan egzistu edhe me heret se Islamizmi pra ne kohen e Budizmit kan egzistu amo qysh kan egzistu? Me meditimin e Guatanam Budhes qe kur ka meditu ka hin shum thell ne mendime sa qe ka bere lufte me Demonat dhe i ka mposht, por kjo s'duhet me thane qe kan egzistu ne Realitet qe i ka dal dhe jon rreh me shpatapor vetem ne mendje jan si Xhinet, Angjejt, Djalli, Zoti, Ferri dhe Parajsa.

    Krijesa t'zjarrit kurr s'ka pas, ne qoftese ka pas ajo gje ish pa siq shihet Flaka ne Realitet:d po t'vogel jeni ju duhet hala me e hap trunin...

    Ajt hec edhe mos u kap tjeter lidhje palidhje.

  20. #9700
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    30-06-2009
    Vendndodhja
    webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
    Postime
    825
    po pohoj nje bizness qe jo ethically bej une e myslymaneve nuk i jap asnje perqindje nga fitimi.

    une ve baste sa njerez do i shtypet koka apo do vriten ne meke, kur turma merr vrapin me vrull rreth gurit te zi.

    ju lutem juve sduhet te vini ne dukje gabimet ne kuran sepse po demtoni biznesin tim te basteve.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •