Close
Faqja 4 prej 24 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 465
  1. #61
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Kjo qe kam shpjeguar tek postimi me lar, hap rrugen per te zbuluar te verteten,dhe cuarje ne vend te nderit dhe historis ton kombetare.E bera ket postim me shum per ta lidhur me ato qe kam then te tema;ETHEMELogjia e emrit Pellazg.

    Cohuni o Shqiptar nga gjumi cojuni ...............braktisni kisha e xhamija se kjo eshte feja qe na la pasuri Dija.

  2. #62
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga sulioti Lexo Postimin
    Ja ku eshte e verteta para jush, mos e lodhni trurin me shume,se sa me qart duket ketu nuk ka ku te vej me,vetem budalla sdo e kuptonte dot kete metafore te thjeshte.Po e sqaroj me posht cfare fshihet ketu ne kete figur;

    ZHURM MOTORRIKE(anije kozmike)ZHURM=ZE=ZEUS
    DIELLI I VIZATUAR=PLANETI NGA KU VINTE ZEUSI
    SHQIPONJA eshte thjeshte metafor qe do te thote FLUTURIM

    Pra ZEU FLUTOROI PLANETI mbase nga ai planet qe ATrit e LAN.

    Ja kjo eshte prova se rrejdhim nga diku larg.

    Cfar prisni thoni mbar botes se kush jeni dhe tregojuni vendin, boll i kemi mbajtu mbi kurriz gjith keto kafsh,qe nuk jan gje tjeter pervecse bastardim,midis ATerve tan dhe majmunve te tokes.
    Eh mor Suliot, keshtu eshte kur e benin historine tone te huajt, pa pasur as nje njohur per historine e popullit me te vjeter ne Europe e me tej(Pellazgeve). Por tani i kane marre ne duar pronaret "freret e kalit".

    Te mendosh qe Bizanti u ka dhene flamurin shqiptareve, qe qene ata qe e krijuan kete perandori, per mua eshte nje papergjegjshmeri, madje e qellimshme do te thoja, pasi faktet qe ky simbol(i flamurit tone) ka qene perpara ne duart e njerezve dhe perendive me te medhaja te antikitetit eshte mese i njohur!!!
    ZEU_S, ALEKSIN'ANDERR, PIRRO te gjithe keta e perdoren si simbol kryesor SHQIPEN ME DY KRERE!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  3. #63
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315
    ---------------------------------------
    Ndryshuar për herë të fundit nga iLirjam : 16-06-2009 më 16:25

  4. #64
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315
    Shqipja me dy krere,,esht finiks dhe shqipojn dhe percakton mes shum kuptimesh qe lidhen me kombin dhe historin ton,,edhe barazin gjinore te kombit ton te shprehur edhe ne flamurin kombtar!!!

    kurse feja e shqiptarit esht shqiptaria,,,



  5. #65
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-11-2008
    Postime
    30
    Ca jan te mendmit se shqipja dykrenore ashte romake

    http://www.arberiaonline.com/viewtop...=73&p=201#p201

  6. #66
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga ATREU Lexo Postimin
    Ca jan te mendmit se shqipja dykrenore ashte romake

    http://www.arberiaonline.com/viewtop...=73&p=201#p201
    Po si mendon ti Atre, kush e krijoi Qyteterimin Romak dhe Perandorine Romake?A nuk ishin te gjitha fiset italike me prejardhje ilire? Po vete Etrusket a nuk ishin Frigjian(Thrake) pra Pellazgo-Ilir?! Nuk gjendet zanafilla e Shqiponjes Me Dy Krere tek Perandoria Romake, por tek Qyteterimi Pellazg!!!

    Pershendetje,
    PELASG!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-03-2009
    Postime
    19
    Eh moj shqiponjë... secili të ka përdorur sipas qejfit e interesave të veta.Dikush me Yll mbi kokat,dikush me yll anash e mënyra të ndryshme.Unë mendoj se duhet të lihet e qetë e të përdoret shqiponja ashtu si e ka përdorur i madhi e i shenjti Gjergj Kastrioti.Për ne shqiptarët,shqiponja me dy koka duhet të aludojë në ate se ne shqiptarët kudo që jemi,në veri apo jug,tosk apo geg,musliman apo katolik,jemi të një trupi ,të një zemre e të një gjaku.Sfondi i kuq duhet të thot se liria nuk falet po fitohet vetëm me gjak.

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Më lejoni që të paraqes disa pikpamje rreth shqiponjës në flamurin tonë Kombëtar i provokuar pozitivishtë duke parë grafikonin ndër vite të nderrimit të shqiponjës që nga viti 1912 e këtej.
    Shqiponja jonë heralldike siç është grafikisht në skicat 4 ( viti 1912) 5 ( vitet 1913 - 1925), 7 ( vitet ( 1928 - 1939), 8( vitet 1946), 9 ( vitet '60-70) e skica 10 ( vitet gjerë në të 90-ten) është gati e njejtë pa ndryshime shumë të mëdha.
    Kjo është shumë e rëndësishme sepse Ajo ka një vijëmësi historike.
    Thuhet dhe të bje për t'lexuar nga diletantët jo vetëm në forume të ndryshme por edhe në gazeta kohore që " krahët e ngritur të shqiponjës janë një stilizim sllavoid".
    Ky pohim është një absurditet që fyen shumë figura tona kombëtare që nga I. Qemali e këtej!

    E para shtrohet pyetja se Kush e zbuloi Heraldikën e Flamurit tonë kombëtar që gati qe harruar si pasoj e sundimit të gjatë otoman?

    Dihet kush: Faik KONICA , i cili pasazhin e shkruar të barletit: Vexilla nigris et bicitibus distineta aquilis gerebat Scanderbegus" e shpalli para vetëdijës së shqiptarëve dhe si ambasador ka përdorur në selin e tij diplomatike në Uashington Distrikt Kolumbia, pikrishtë këtë shqiponjë për të cilën po flasim.

    Por të flasim pak Histori ose të bëjmë pak Histori
    Për diletantët duhet thënë që Ilirët e kanë njohur shqiponjën dykokëshe në Ballkan shumë shekuj më parë, se sa të vinin sllavët, pra, s'ka se si ta marrnin nga sllavët, vëtëm nëse s'ka ndodhur e kundërta.
    Shqiponja me krahë të ngritur është në shumë stema të kombeve: shikone Austrinë, shqiponja një kokëshe ka krahët e hapur, edhe në stemën e SHBA-ve shqiponja i ka krahët gati si e jona, po kështu edhe ëmblema e Lihtenshtajnit.
    A mund ti akuzojm këto shtete për heraldikë me ndikimin sllavoid?
    Shqiponjat me krahë të ulur; ato i kanë emblemat e Sirisë, të Libisë, të Egjiptit: nëse shikoni një atlas heraldikësh do të befasoheni nga kjo gjë - por ne nuk mund të akuzojmë Skenderbeun për imitim araboid!

    Shqiponja është pellazgjike " proselenoi" ( përpara Hënës) dhe për këtë e kemi më të vjetrën në botë. Por mund të themi edhe që shqiponja dykokëshe nuk është aspak simbol origjinal, as pellazg, as ilir, as shqiptar. Shqiponja dy kokëshe ( biqefale) është simbol edhe i Babilonisë. Persis së Vjetër, I Perandoris Bizantine, I asaj Austro_ Hungareze.
    Semantika e këtij simboli është pikrishtë biqefalizmi çka konceptohet si një koncept i mbiforcës, i omnipotencës si edhe për qenjet e tjera mbiqefale të mitologjisë.
    lashtësia është një gjë relative.

    Tashti t'i kthehemi formules ikonografike të flamurit tonë.

    Shkenca e Heraldikës shqiptare se ka vë në dyshim faktin që Shteti i Arbërit, tre shekuj më i vjetër, se i Skenderbeut kishte shqiponjën një kokëshe se princit shqiptarë kishin simbole të ndryshme, dukagjinasit shqiponjën e shtetit të Arbërit, Balshajt një ujk, muzakajt shqiponjën dy kokëshe, të cilën më vonë Kastriotët po me këtë shqiponjë bënë një epokë të tronditet dhe të jetë e paharruar.
    Pra semantika nuk është aq gjenetike për simbolin se sa është Historike.
    KJo ka rëndësi për t'u shkëputur nga absolutizmet e panevojshme. Libri i tretë i Barletit ka një gravurë që tregon shqiponjën e Skenderbeut me krahë të ngritur.
    Tashti, nëse Ilirët kishin si simbol gjarpërin nuk do t'thotë që duhet të vëmë një gjarpër në flamur.
    Shqipponja si e tillë më së paku ka elemente sllavoide.
    Tashti të kujtojm që Kryqi i thyer ( zvastika) është simbol grafik i diellit në lëvizje, për popujt e lashtë indoeuropian, që e kanë patur edhe Ilirët dhe këtij simboli të lashtë Hitleri i dha kuptimin politik por kjo nuk do t'thotë që nëse merremi me arkeologji dhe tek monumentet tona gjejmë këtë gjë, kryqin e thyer pra, të vuajmë nga kompleksi i një deshifrimi nazistoid. Emancipimi të liron, të purifikon nga paragjykimet mitet e pseudomitet.
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PËRMENDË KAM!

  9. #69
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Ne lidhje me shqiponjen me 2 koka, ky simbol eshte simbol i Krishterimit Orthodhoks dhe ne kohen e Bizantit ka qene simboli i kesaj Perandorie. Kjo qe them eshte e vertete. Kete simbol e kane edhe shtete te tilla si Serbia, Mali i Zi,qe kane qene pjese e Bizantit. Vete Gjergj Kastrioti luftoi nen kete flamur kunder osmanllinjve. Ky flamur ne fakt, nxjerr ne pah identitetin tone fetar dhe ate kombetar dhe per kete qellim ju kushtua shume rendesi nga rilindasit. Ky flamur u ngrit ne Vlore me 1912.
    Por flamurit i jane bere disa modifikime. Ne versionin origjinal, Shqiponja ne njeren nga kthetrat mbante globin dhe ne tjetren nje shpate. Kjo tregonte se Krishterimi do te perhapej ne mbare boten. Fatkeqesisht keto shenja u hoqen dhe nuk u lane, ashtu siç ndodhi ne flamurin e Serbise dhe te Malit te Zi te cilet mbajne flamurin origjinal.
    Une do te propozoja (dhe kete e hedh per diskutim) qe keto simbole te mund t`i vendoseshin perseri flamurit tone.
    Pershendetje!
    Kur ishte shqiponja dykrerëshe pellazge, nuk ekzistonte krishtërimi e jo pastaj Bizanti yt.
    Si nuk arrin t'a kuptosh që fillimisht nëpër kthetra ajo nuk mban asgjë, por më vonë çdokush i vë asaj çti teket. Nëse nuk je kaq dele, mendon se jemi ne ?!

  10. #70
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Postime
    336

    Principata_Kastrioti

    Simboli Heraldik i Kastrioteve sipas Du_Cange:
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  11. #71

  12. #72
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga Dalan Lexo Postimin
    Kur ishte shqiponja dykrerëshe pellazge, nuk ekzistonte krishtërimi e jo pastaj Bizanti yt.
    Si nuk arrin t'a kuptosh që fillimisht nëpër kthetra ajo nuk mban asgjë, por më vonë çdokush i vë asaj çti teket. Nëse nuk je kaq dele, mendon se jemi ne ?!
    Kuptimin shqiponja dykrenore e mori ne periudhen e Bizantit. Do te ishte lumturi e madhe te kthehej edhe njehere ai sistem vlerash dhe pervec te tjerash do te kishim dele shume e bageti dhe qumesht e mish sa te duash (jo si sot qe merren ushqimet me lista).
    Duaje te afermin tend si veten

  13. #73
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Shqiponja dy krenshe ne fakt une mendoj se ktu nuk behet fjal per dy krer po dy koka dhe dy trupa.Pra jon sipas meje dy shqiponja qe simbolizojn kombin ton,Ne piktur nuk ka mundsi qe nji shqiponje ne ket rast ti pikturohet edhe pjesa e dukshme dhe ajo e pa dukshme.Pra jon dy shqiponja te mbeshtetura ne njera tjetren qe jon duke ber mbrojtje njera tjetren.Ne fillim shqiponja kishte qafat e ngritura ne piktura kure ato tregojn se po mbrohen fuqishem dhe kembet qe shqiponjat zakonisht i perdorin kure sulmojn i kishin te kthyera kthetrat jo posht po me lart sikur beheshin gati qe armikut tua nxirnin zemren.Per mua kjo esht shum logjike sepse pasi shqiponjen dy krereshe e hasum ne perjudha edhe para krishtit.Kjo simbolik qe une po mendoj se mund te jet edhe nji frymzim per brezat qe vin se pa e ndihmuar njeri tjetrin nuk do kemi te ardhme te mir.Zaten kjo ishte amaneti i Te madhit Skender be.Ne disa shkrime thuhet se nji shqiponj ka lind me du koka ne kohen e Skenderbeut po edhe sikur te jet e vertet kjo une du ta shifja si shenj se du mendje ne nji trup nuk jon te dobishme as per individin as per shoqrin.Nese nji kok e don lindjen e tjetra perendimin ather trupi duhet ndar dhe e len lirshem te shkojn andej nga duan ,po nese edhe ku operacion du kishte sukses siq po ndodhin intervenime kirurgjike une per veti nuk do ta deshiroja.Skenderbeut filluan ti bishtrojn shqipotart andaj disa filluan te shiqojn nga roma e disa nga stambolli Andaj tani esht koha ti kthehemi vetvetes.

  14. #74
    GANIMET...Gjergj Kastrioti ... na e ka lene testamentin me ja shkrdhy robt turqve dhe gjithe klyshve te turqve e arabve qe kane ngelur ne trojet shqiptare , po ti s´´je shume problem se deri sa te vije dita qe te mbeshjellin me beze do jesh jashte kufirit te """PRINCIPATAVE TE ARBRIT""" !!!!

  15. #75
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    5) Per here te pare shfaqet e dokumentuar ne Evrope rreth vitit 1800 te eres sone (pikturat te cilat e dokumentojne kete, ndodhen ne nje manastir ne St.Emmeram/Regensburg te Gjermanise)
    ...
    Nga Albert Hitoaliaj
    Koha Jonë,
    5 korrik 2006


    Ky është një ilustrim i një pllake guri me përmasa rreth 40x65 cm, gjetur në vitin 1974 diku në Labëri.
    Ilustrimi është bërë nga grafisti Pandi Mele.
    Po në këtë vit i është dorëzuar në ngarkim Muzeut Vlorë me drejtor Llambi Durolli.
    Në 1978 objekti është marrë nga ky muze nga studiuesi Rrok Zojsi, dhe është dorëzuar në Akademinë e Shkencave në Tiranë.
    Në 1980 objekti i është dërguar Frederik Stamatit në laboratorin e restaurimeve, dhe më pas i është kthyer Akademisë së Shkencave.
    Në vitet 1980-1981 ky artifakt zhduket nga mjediset e Akademisë së Shkencave.
    Edhe Pilika e përmend këtë pllakë guri, kur flet për shqiponjën dykrerëshe.
    Vjetërsia dhe përmbajtja në kompozim e këtij artifakti ishin arsyet e zhdukjes së tij.
    Le t'a gjejë Akademia e Shkencave, t'i bëjë analizat e vjetërsisë, pastaj do t'i jepej një përgjigje mbi origjinën e shqiponjës dykrerëshe në flamurin shqiptar.

    P.S.
    Ky është post i përsëritur, por duhej edhe këtu.

  16. #76
    Atdhetar Maska e Dasius
    Anëtarësuar
    21-07-2010
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    288
    Dikush e tha me siper. Eshte e kote qe te fantazojme per simbolika te sterlashta te fshehura. Populli shqiptar nuk eshte mbajtur ndonjehere per heraldike te zhvilluar. Populli shqiptar si popull primitv qe ka qene, nder shekuj vetem simbolin e henes e te diellit njeh, tek tuk gjarpri e ndonje tjeter.

    Sa per shqiponjen, eshte me se e sigurt qe ka prejardhje bizantine, ashtu sic e kane edhe vendet e tjera te europes.

    Dikur edhe mua me kapi mania e origjinalitetit dhe kudo qe shija ndonje element teresisht krejtesisht "autokton", prodhim safi shqiptar, gezohesha e lumturohesha pa mase.

    Me pas kuptova dhe i rash me te qe ky eshte nje budallallik qe se ka shokun. Te jesh i vecante ne cdo gje deri ne simbolike nuk tregon vecse izolim, ndarje, injorance e trashesi. Nje popull i vogel, i rrethuar me gjithefarelloj kulturash e civilizimesh e popujsh te medhenj vec te ishte derr, qe te mos merrte, te mos huazonte e mos adoptonte elementet kulturore, teknologji, terminologji, gjuhe, koncepte, etj, etj.

    Nje popull zhvillohet kur bashkevepron me popujt e tjere. Gjuha jone (edhe pse une e adhuroj me gjithe shpirt) eshte faktori kryesor izolues dhe origjinaliteti e vecantia e saj ne fakt kane perbere nder shekuj nje problem ne komunikim dhe adoptim konceptesh.

    Prandaj, mos u lodhni kot te gjeni origjinalitet ne nje popull kaq te vogel se nuk ka asnje vlere. Perkundrazi, perpiquni te gjeni sa me shume te perbashketa me popujt dhe kulturat e tjera ne menyre qe te gjejme vendin ne detin e madh te civilizimit europian.
    Atdheu mbi të gjitha
    Tradhtarët në të s'ëmës

  17. #77
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar më parë nga Askushius___DK Lexo Postimin
    GANIMET...Gjergj Kastrioti ... na e ka lene testamentin me ja shkrdhy robt turqve dhe gjithe klyshve te turqve e arabve qe kane ngelur ne trojet shqiptare , po ti s´´je shume problem se deri sa te vije dita qe te mbeshjellin me beze do jesh jashte kufirit te """PRINCIPATAVE TE ARBRIT""" !!!!
    Po pse nuk e paske lexue na anen tjeter te testamentit qe edhe shkieve e grekve e bullgarve qa ta kan zan rrugen harapt 4 mij kilometra lart e te ka hy greku ne vlore ta hengsha poatriotizmin tuaj
    Serbi po vje e po q! p.... te but e te ka vra e pote shantazhon per dit hajt balit se me u vet ju sikur po ja njohni serbis at harren si orgjinal edhe naj dite e keni me ja dhan edhe vizen E Serbise se ma leht del ne Evrop Gjergji .PO mose u lodh pasha balin se ju sjeni met as me tut macen prej persheshi .E saper Principaten e arbrit UNE E KOM NE ZEMER E NUK MUN ME ME LEN JASHT SAJ.Po ju qe doni me me lan provojeni po at principat do jua rrenoj se ntoken ton histori serbesh nuk kem me leju te lind as era ti njihet.

  18. #78
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar më parë nga Dasius Lexo Postimin
    Dikush e tha me siper. Eshte e kote qe te fantazojme per simbolika te sterlashta te fshehura. Populli shqiptar nuk eshte mbajtur ndonjehere per heraldike te zhvilluar. Populli shqiptar si popull primitv qe ka qene, nder shekuj vetem simbolin e henes e te diellit njeh, tek tuk gjarpri e ndonje tjeter.

    Sa per shqiponjen, eshte me se e sigurt qe ka prejardhje bizantine, ashtu sic e kane edhe vendet e tjera te europes.

    Dikur edhe mua me kapi mania e origjinalitetit dhe kudo qe shija ndonje element teresisht krejtesisht "autokton", prodhim safi shqiptar, gezohesha e lumturohesha pa mase.

    Me pas kuptova dhe i rash me te qe ky eshte nje budallallik qe se ka shokun. Te jesh i vecante ne cdo gje deri ne simbolike nuk tregon vecse izolim, ndarje, injorance e trashesi. Nje popull i vogel, i rrethuar me gjithefarelloj kulturash e civilizimesh e popujsh te medhenj vec te ishte derr, qe te mos merrte, te mos huazonte e mos adoptonte elementet kulturore, teknologji, terminologji, gjuhe, koncepte, etj, etj.

    Nje popull zhvillohet kur bashkevepron me popujt e tjere. Gjuha jone (edhe pse une e adhuroj me gjithe shpirt) eshte faktori kryesor izolues dhe origjinaliteti e vecantia e saj ne fakt kane perbere nder shekuj nje problem ne komunikim dhe adoptim konceptesh.

    Prandaj, mos u lodhni kot te gjeni origjinalitet ne nje popull kaq te vogel se nuk ka asnje vlere. Perkundrazi, perpiquni te gjeni sa me shume te perbashketa me popujt dhe kulturat e tjera ne menyre qe te gjejme vendin ne detin e madh te civilizimit europian.

    Vetem nji gje duhet patur parasysh ,nji fakt se po e hodhe ne nji ene ku ka embelsir nji luge e shuma tjeter 100 lug krip druaj se nuk po mbetet me arom embelsire.Ne po bejm kompromise sa simbolin tan po pranojm tia japim dikuj qe nuk i takon .Pse ne nga nji komb i vogel nga o i ndashur .Ter ballkani esht nga kultura jon shqiptare dhe pse ne sipas jush u dashka te hequm dor nga ajo qe na takon pra ne te themi ju na krijuat me identitew se ne nuk kishim .Eh me kte prizem edhe nji dit do behemi te huaj ne shpin tonë.Tjerve po ua dhem flamurin ,emrat e fushave e te kodrinave varret tana,tparve tan po ua japim edhe k....N DO UA JAPIM

    pOPULL I PA FUQISHEM KEMI NGEL MORE VELLA.... ME MIRE NA MART LUMI SE BOTEN PO E BEJM TE QESHI .
    a KA ME TURP TE THUASH TE BEHEMI TJER .pOPUJT BLEJN HISTORI ENEVE UA FALIM PA AS NJI LEK .TURP.............

  19. #79
    Atdhetar Maska e Dasius
    Anëtarësuar
    21-07-2010
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    288
    Citim Postuar më parë nga ganimet Lexo Postimin
    Vetem nji gje duhet patur parasysh ,nji fakt se po e hodhe ne nji ene ku ka embelsir nji luge e shuma tjeter 100 lug krip druaj se nuk po mbetet me arom embelsire.Ne po bejm kompromise sa simbolin tan po pranojm tia japim dikuj qe nuk i takon .Pse ne nga nji komb i vogel nga o i ndashur .Ter ballkani esht nga kultura jon shqiptare dhe pse ne sipas jush u dashka te hequm dor nga ajo qe na takon pra ne te themi ju na krijuat me identitew se ne nuk kishim .Eh me kte prizem edhe nji dit do behemi te huaj ne shpin tonë.Tjerve po ua dhem flamurin ,emrat e fushave e te kodrinave varret tana,tparve tan po ua japim edhe k....N DO UA JAPIM

    pOPULL I PA FUQISHEM KEMI NGEL MORE VELLA.... ME MIRE NA MART LUMI SE BOTEN PO E BEJM TE QESHI .
    a KA ME TURP TE THUASH TE BEHEMI TJER .pOPUJT BLEJN HISTORI ENEVE UA FALIM PA AS NJI LEK .TURP.............
    Po clidhje kane mor burre identiteti me simbolet? Identiteti i nje populli nuk formohet i vecuar por ne bashkeveprim me popujt dhe kulturat fqinje. P.sh. te gjithe popujt e ballkanit edhe pse kane gjuhe te ndryshme nga njeri tjetri, duke qene se kan bashkevepruar kaq shume me njeri tjetrin kane krijuar ate qe quhet lidhja gjuhesore ballkanike, pra ky eshte nje element unifikues qe vjen prej identitetit te gjithesecilit.

    Po ashtu edhe simboli i shqiponjes. Shqiponja eshte nje element tjeter unifikues por gjithesesecili e perdor ne menyren e vet. Shqiponja jone ne thelb nuk ka ndonje ndryshim te madh nga ajo e serbise, malit te zi apo edhe austrise, por dizenjimi i saj me ngjyre te zez ne sfond te kuq padyshim simbolizon vetem popullin shqiptar, ajo eshte identiteti yne.

    Pra, identiteti nuk percaktohet nga origjinaliteti i simbolit por nga specifikat dhe vlera qe i jepet atij simboli nga populli qe e perdor.

    Shqiponjen e kane te gjithe, kuq e zi e kemi vetem ne. C'rendesi ka se nga e ka prejardhjen????
    Atdheu mbi të gjitha
    Tradhtarët në të s'ëmës

  20. #80
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Dasius Lexo Postimin

    Sa per shqiponjen, eshte me se e sigurt qe ka prejardhje bizantine, ashtu sic e kane edhe vendet e tjera te europes.
    Jo per gje por ta cojme ne djall kte sigurine tende
    here tjeter shkruaj ne veten e pare, jo ne te treten....pra je ti i sigurt

    Double-headed eagles have been present in imagery for millennia. The two-headed eagle can be found in the archaeological remains of the Sumerian civilization and through the Hittite civilization, dating from a period that ranges from the 20th century BC to the 7th century BC.

    ps.shiko poshte kte shqiponjen hitite shume me te vjeter se bizanti.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 20-08-2010 më 07:14

Faqja 4 prej 24 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Origjina e Himnit te Flamurit
    Nga Albo në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 22-12-2021, 11:51
  2. KF Elbasani, "TIGRAT VERDH E BLU"
    Nga ClaY_MorE në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 479
    Postimi i Fundit: 04-10-2008, 00:26
  3. Historia ndryshe
    Nga karaburuni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 01-07-2005, 09:53
  4. Cili është synimi i AKSH-së?
    Nga Faik në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22
  5. Abaz Ermenji
    Nga Eni në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 12-03-2003, 14:11

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •