Close
Faqja 11 prej 45 FillimFillim ... 91011121321 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 888
  1. #201
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Paska qene burre i zgjuar. Une i di gjithnje pergigjet e pyetjeve qe bej.

  2. #202
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    He he javan shko ne lekure tjeter dhe diskuto se po ndrohesh ikur herkulesi here lekuren e dashit here te luanit sa krena i kiese pake e ke nji krye me mendue.

  3. #203
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-03-2009
    Postime
    99
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    Shen Martini nuke ka fole Shqipe por ka fole ILIRISHT ne gjuhen e vjeter e mos ja fute kote qfare marsi emri i tina shko bluej tjeter kunde per rrena te kesi lloji marsi zot i mbrojtjes fshatareve he he hajde hajde se po shkone ne tunguzie,javan zhdrype poshte se ketu ashtegjuha ilire ,nuke ashte qefi yt,
    "e mos ja fute kote"

    kjo shprehja esht e Ilireve meqe ti flet gjuhen e Ilirve

    kshuja si po folshje tija mundene te folin te tane njerezija ne shqiptarija pore po gabone se ti mundje me shkrujt ma mire qysh po thush "hoteli"!!

    pranej "hotel" mos na bej numra me gjuhen e bukur shqipe

    A DIN E S'DON ,A DON E S'DIN!!!

  4. #204
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    FEMINI MASKULIn te paska hangur dallga e detit.

  5. #205
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    A u lodhet o burra !
    prej 104 fiseve ilire ram ne 12 a po ?
    ishte nje perzgjedhje sipas bibles, duhej te futeshin edhe tek ne vetem 12 njesoj si fiset izraelite...

    Erdhem edeh deri te shen Martini ,
    isha tek varri i tij e pash deh u thash te tjerve se ky eshte nje ilirian mirepo kot, francezet kur e marrin nje te huaj me nuk jua kthejne, si napoleonin e sarkozin etj..;

    Mos u lodhni teper çuna, lexoni se kemi per se tepermi mamaterile per fiset tona...shendet
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 11-07-2009 më 21:20
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  6. #206
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Jo kreksi gabim je 12 fiset etruske me 12 qytete dhe me 12 fise shqipetare,e ke gabim kreksi martini i takon frances sepse iliri galli kelti jane vllazer kane drejte ne te .he he pasi ashte i perziem ilir i panonis dhe kelt.

  7. #207
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Un kom Lexu qe jon 72 fise ilire

  8. #208
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Ni shenim interesant.Aleph Bayit Learning Paleo Hebrew
    - [ Përktheje këtë faqe ]
    16 Jul 2008 ... origins of the paleo-ancient hebrew aleph ...... The structure of the tree is the tribes—branches of Light! ...... the Girgashites/Gir'gashi/residing in pairs/group thought/associated Names the Jebusites/Yevusi/abiding ...
    http://www.scribd.com/.../Aleph-Bayi...g-Paleo-Hebrew - Faqe e memorizuar - Faqe të ngjashme

  9. #209
    i/e regjistruar Maska e Longarus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    553
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    A u lodhet o burra !
    prej 104 fiseve ilire ram ne 12 a po ?
    ishte nje perzgjedhje sipas bibles, duhej te futeshin edhe tek ne vetem 12 njesoj si fiset izraelite...

    Erdhem edeh deri te shen Martini ,
    isha tek varri i tij e pash deh u thash te tjerve se ky eshte nje ilirian mirepo kot, francezet kur e marrin nje te huaj me nuk jua kthejne, si napoleonin e sarkozin etj..;

    Mos u lodhni teper çuna, lexoni se kemi per se tepermi mamaterile per fiset tona...shendet
    Lol ... po 12 perendite e Olimpit !!!

  10. #210
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-07-2009
    Postime
    79
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    Po, keto jan 12 fiset, mirpo keto fise rradhiten ndryshe sipas vleres, nderit, fjales, vendit n'pleqni etj. ... pra rradhitja e tyre eshte keshtu :

    1. Gashi
    2. Hoti
    3. Krasniqi
    4. Kastrati
    5. Thaqi
    6. Morina
    7. Shala
    8. Kryeziu
    9. Kelmendi
    10. Berisha
    11. Sopi
    12. Bytyqi

    Deri frik, fisi i pare ka qene Krasniqi, por dikush i Krasniqve e ka bere nje pune te keqe diçka (nuk me kujtohet çka) qe i ka ra vlera ketije fisi.

    Keshtu thone pleqt te ne.
    Ashtu edhe un kam ndegju prej pleqve,kjo renditje esht e sakt,haaa fisi im qenka ne vendin e 5 haaahha.
    SHqiprija etnike.

  11. #211
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Duhet shkrue ndryshe,ateher ashte ma e sakta FISET SHQIPETARE GEGE,

  12. #212
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    More burra Kryezinjet dhe Sopet nuk jane fise. Keshtu po thojne te gjithe. Kam pyet te moshuarit e Kryezinjeve ne fshatrat Pagarushe, Bubavec te Malisheves, pastaj ne Prizren disa Kryezinje nga ne shume vende dhe te gjithe me thone se Kryeziu nuk ehste fis por ne jemi bark ose nenfis i Bytyqit. Poashtu kam pyet per Sopajt ne shume fshatra dhe shumica me thone se ne jemi Thaq me fis. Keshtu e dijne shumica e banoreve , por nuk po i perjashtoj edhe mundesite tjera.
    Feqi ke sejll shume linqe interesante te pergezoj.


    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  13. #213
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    O Zëu_s une nuk i kam dhene rendesi renditjes , nuk gaboi thuja se ishte nje kopje e te nderuarit SHKOZA dhe as jam munduar ti rendis ato, sepse renditja per mendimin tim ka nje prapavi jo te mire e cila ka emnin perqarje.

    SELLOJT-SHALIONT
    THOPIA-SOPI
    CLEMENTI-KELMENDI
    FRIGJET-BERISHET
    CASTRIOT-KASTRAT
    CRESNIT-KRASNIQT
    HETET-HOTET
    BEOTIANT-BYTYQ
    GASI-GASHI
    ............etj
    Zotri XH.GASHI eshte shume interesante kjo qe thoni, por a keni ndonje reference te veqant per kete lidhje mes emrave te fiseve te sotme me keta mbiemra te mehershem apo ju mendoni se mund te jete kjo mundesi.
    Ju pershendes

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  14. #214
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga Testim Lexo Postimin
    Atëherë kemi tri fise që mbahen të afërta mes vete, e njëkohësisht janë që të tria thrake.

    Ça mujna me thanë për Helshanin edhe Zogajt? Helshani e ka një emër misterioz që nuk di qysh me zbërthy edhe kah ka ardh ky emën.

    Për Zogu/Zogaj/Zogian shihet ashiqare se janë nga Zog (zogj).

    Po Helshani?
    Testim vetem me hamendje po them jo se kam degjuar diqka , por mbiemri ose nenfisi Helshan mund te kete ardhur nga nje antroponim qe eshte perdorur deri vone tek shqiptaret musliman Hel. Pra emri Hel tani shume pak perdoret por me heret eshte perdorur . Permendet nje Hel Bujupi nga Arllati qe paska qene pleqnar perpara dhe qe e paska leshuar gruan e vete sonjike, vetem se ajo i paska thene se duke ndare pleqni spo te del rend per shpine tende. Me vone ketij Heles i paska rene te ndaje nje pleqeri mu ne familjen e burrit te dyte te asaj gruaje dhe gruaja paska ardhur ne ode dhe qenka pershendetur dhe ia paska fale nje boshqe me qorapa e gjera tjera. Ai i deshpruar se qfare gruaje sonjike ka leshuar shkon dhe mbytet ne nje puse. Ai pus quhet Pusi i Hel Bujupit.
    Ky emri Hel me koincidon shume me emrin Helshan, neqofte se nuk ka edhe ndonje lidhje me te hershme me ndonje emer apo fjale tjeter.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  15. #215
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Helshani e ka marrë emrin nga një fshat në rrethinat e Hasit, që poashtu quhet Helshan, po prapë nuk e dimë kuptimin e emrit.

  16. #216
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Zotni shkoza piknisja e fiseve GEGE gjithmone ashte ne Shkoder,pastaj shkohet me nji hronologji, hronologjija ashte e caktueme,se si dhe ne qfare menyre,pse Shkodra,te them te drejten,pika e ndarjes se fiseve Gege fillon aty,ku ashte ndarja e Romes lindore dhe Romes perendimore,kjo vi shkone vertikalisht deri te beogradi,ketu ashte vija e fiseve Shqipetare Gege,fiset kryesore dihen,dhe nen fiset,dikushi nen fiset i mer sikurse fyerje mirepo aty ashte gabimi,fiset Zgjrohen dhe formojne nen fise,dhe ajo ashte normale,mbiemrat jane ne shumten e rasteve te fiseve,mirepo ka edhe pa mbiemer fisi ,mirepo e ka fisin,e dikujte qe nuke ka interes ashte problemi i tije,mirepo per te ardhur te e verteta,shumica e dijne para ardhsit te vet te fisit dhe keshtu permbledhen te gjitha te thanat nji vende dhe fitohet nji kompakt i fiseve,.

  17. #217
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    Zotni shkoza piknisja e fiseve GEGE gjithmone ashte ne Shkoder,pastaj shkohet me nji hronologji, hronologjija ashte e caktueme,se si dhe ne qfare menyre,pse Shkodra,te them te drejten,pika e ndarjes se fiseve Gege fillon aty,ku ashte ndarja e Romes lindore dhe Romes perendimore,kjo vi shkone vertikalisht deri te beogradi,ketu ashte vija e fiseve Shqipetare Gege,fiset kryesore dihen,dhe nen fiset,dikushi nen fiset i mer sikurse fyerje mirepo aty ashte gabimi,fiset Zgjrohen dhe formojne nen fise,dhe ajo ashte normale,mbiemrat jane ne shumten e rasteve te fiseve,mirepo ka edhe pa mbiemer fisi ,mirepo e ka fisin,e dikujte qe nuke ka interes ashte problemi i tije,mirepo per te ardhur te e verteta,shumica e dijne para ardhsit te vet te fisit dhe keshtu permbledhen te gjitha te thanat nji vende dhe fitohet nji kompakt i fiseve,.
    Po ka shume te ngjare, te jete ashtu. Nese shkojme verikalishte ne te dy anet pergjate lumit Moraqa dhe Drina ne perendim dhe lumit Morava dhe Drini i bardhe ne lindje. Jane dy hidronime shume te peraferta qe i kane perdorur po i njetjti popull.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  18. #218
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Shkoz a ka shkrue dikush gja vetem per fisin e Gashit? gjenealogjin e tyre te paster, jo me rrogtar as me rom ashkali, por historikun e Gashve te paster dhe shtegtimin e tyre Shqiperi-Kosove.

    shendet

  19. #219
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga Testim Lexo Postimin
    Helshani e ka marrë emrin nga një fshat në rrethinat e Hasit, që poashtu quhet Helshan, po prapë nuk e dimë kuptimin e emrit.
    Testim e dije se egziston fshati Helshan ne afersi te Fierzes ne rajonin e Hasit jo larg nga krahina e Bytyqit. Une kur dhash mendimin per mundesin e prejardhjes se ketij emri nga nje emer njeriu si Hel, mendova per vete emrin e atij fshati se pari dhe pastaj edhe mbiemrin e shume banoreve ne Shqiperi dhe Kosove .
    Nuk jam shum i sigurte se a permendet edhe me heret ky fshat me kete emer apo jo . Poashtu vete emri Hel nuk eshte e thene te jete emer muslimane edhe pse eshte perdorur nga muslimanet. Ka mundesi qe te jete perdorur edhe para islamizimit ky emer dhe nga ky emre te kete mbetur edhe emri i fshatit.
    Mund te jete Hela i Shanit ndoshta . Nejse kjo eshte vetem nje hamendesi dhe jo me shume.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  20. #220
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga Humanisti Lexo Postimin
    Shkoz a ka shkrue dikush gja vetem per fisin e Gashit? gjenealogjin e tyre te paster, jo me rrogtar as me rom ashkali, por historikun e Gashve te paster dhe shtegtimin e tyre Shqiperi-Kosove.

    shendet
    Do te shikoj citimet per Gashin. Me sa dije eshte nje monografi per Gashin por nuk me kujtohet autori. Do te shoh dhe do te njoftoj i nderuar Humanist.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

Faqja 11 prej 45 FillimFillim ... 91011121321 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •