Close
Faqja 15 prej 16 FillimFillim ... 513141516 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 317
  1. #281
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga Enii Lexo Postimin
    Atyre te mive do tua zgjedh Shqiptar por jo nga keto emrat me influence turke , greke etc
    puro shqiptare dmth , si fiset ilire ..psh Taulant , Dardan , Ardian , Dalmat etc ..
    Te lumte goja Enii, kete po mundohem tu shpjegoj dhe une ketyre, emra 100% shqiptare. S'ka kompromis, 100% Shqip!!!!!!!!!!!!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  2. #282
    i/e regjistruar Maska e eagle_black
    Anëtarësuar
    17-12-2008
    Vendndodhja
    LAGJIA E JOHANIT
    Postime
    357
    Citim Postuar më parë nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
    se keshtu du une plas ti plas hahaha..nuk me pelqejn fort pra mo nja 95% nuk me pelqejn.............
    nuk kam pse te plas une moj goce por nuk me duket ide e mire kjo qe ke ti
    ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

  3. #283
    i/e regjistruar Maska e xho1
    Anëtarësuar
    01-04-2008
    Vendndodhja
    ulqin
    Postime
    88
    Qe pra edhe une tju tham mendimin tem,EMRI shqiptar duhet te kene dmth shqiptare,pra Luan,Drite,Hane,Diell,Besart,Besfort,Lirim,Dashnor etj kurse Alex,DHimiter,Mustaf nuk jan emra shqiptar.

  4. #284
    i/e regjistruar Maska e xho1
    Anëtarësuar
    01-04-2008
    Vendndodhja
    ulqin
    Postime
    88
    Citim Postuar më parë nga Enii Lexo Postimin
    Atyre te mive do tua zgjedh Shqiptar por jo nga keto emrat me influence turke , greke etc
    puro shqiptare dmth , si fiset ilire ..psh Taulant , Dardan , Ardian , Dalmat etc ..
    kto jan emra ilir jo shqiptar.

  5. #285
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga xho1 Lexo Postimin
    Qe pra edhe une tju tham mendimin tem,EMRI shqiptar duhet te kene dmth shqiptare,pra Luan,Drite,Hane,Diell,Besart,Besfort,Lirim,Dashnor etj kurse Alex,DHimiter,Mustaf nuk jan emra shqiptar.
    Alex dhe Dhimiter shpjegohen nepermjet shqipes xho, pavaresisht se perdoren gjeresisht ne vendet kristiane, kurse sa per emrin mustafa, ke shume te drejte, s'eshte shqiptar, eshte me prejardhje semite.
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  6. #286
    i/e regjistruar Maska e eagle_black
    Anëtarësuar
    17-12-2008
    Vendndodhja
    LAGJIA E JOHANIT
    Postime
    357
    Citim Postuar më parë nga xho1 Lexo Postimin
    Qe pra edhe une tju tham mendimin tem,EMRI shqiptar duhet te kene dmth shqiptare,pra Luan,Drite,Hane,Diell,Besart,Besfort,Lirim,Dashnor etj kurse Alex,DHimiter,Mustaf nuk jan emra shqiptar.
    me pelqen mendimi yt keshtu pra duen emrat e femijeve tane bravo te qofte xhoi 1
    ``I wanna thank the almighty for making me ALBANIAN, since theres no greater HONOR``

  7. #287
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga xho1 Lexo Postimin
    kto jan emra ilir jo shqiptar.
    Po pse ore Iliret jane paraardhes te shqiptareve, keshtu qe dhe ata shqip flisnin, e domosdoshmerishte emra Pellazgo-Iliro_Shqiptare kane pase.
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  8. #288
    i/e regjistruar Maska e xho1
    Anëtarësuar
    01-04-2008
    Vendndodhja
    ulqin
    Postime
    88
    Citim Postuar më parë nga PELASG Lexo Postimin
    Po pse ore Iliret jane paraardhes te shqiptareve, keshtu qe dhe ata shqip flisnin, e domosdoshmerishte emra Pellazgo-Iliro_Shqiptare kane pase.
    Ilir jan dhe dalmatinet por nuk flasin shqip,tashti se shpejti do te na dalin ma ilir qe nuk flasin shqip.Pra mendoj dhe jam i bindun se emri shqiptar duhet te kene damethanje shqipe.

  9. #289
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    Citim Postuar më parë nga eagle_black Lexo Postimin
    nuk kam pse te plas une moj goce por nuk me duket ide e mire kjo qe ke ti
    e po nuk te duket ty mendimi jot kurse ai esht mendimi im dhe mua me duket shume i mire cdo njeri ka mendimin e vet
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  10. #290
    Sensual
    Anëtarësuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    Citim Postuar më parë nga xho1 Lexo Postimin
    dalmatinet.
    Per ke e ke fjalen?

  11. #291
    i/e regjistruar Maska e xho1
    Anëtarësuar
    01-04-2008
    Vendndodhja
    ulqin
    Postime
    88
    Citim Postuar më parë nga Enii Lexo Postimin
    Per ke e ke fjalen?
    Ne rase nuk i njeh,behet fjal per nji popull dalmat ne kroaci gjat bregut detit diku prej tivatit te malit te zi e deri ne split te croacis e metej,ato vetes nuk i thojn croat por dalmat(dalmatin) dhe e mbajn veten me prejardhje ilire.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xho1 : 08-03-2009 më 18:06

  12. #292
    i/e regjistruar Maska e xho1
    Anëtarësuar
    01-04-2008
    Vendndodhja
    ulqin
    Postime
    88
    Citim Postuar më parë nga Enii Lexo Postimin
    Atyre te mive do tua zgjedh Shqiptar por jo nga keto emrat me influence turke , greke etc
    puro shqiptare dmth , si fiset ilire ..psh Taulant , Dardan , Ardian , Dalmat etc ..
    Ke emra edhe ma shqip,Hana,Dritan,Ylber,Shpetim,Lulzim,Arlinda,Das hnor,Luan, a sa esa tjera shum te bukra.

  13. #293
    Resistant!!!! Maska e Klevi
    Anëtarësuar
    01-11-2004
    Vendndodhja
    Durres
    Postime
    220
    Ka shum emra shqiptar te bukur por koha vjen e ndryshon nr i popullsise rritet sdo behet shqipria me Astrit e Zef
    Cdo gje vjen e ndryshon edhe ne shqiperi emrat qe vehet jan me teper te huaj .
    Ndryshimi duhet pranuar e jo te shihet me frik
    It's nice to be important, but it's more important to be nice...!

  14. #294
    ' Maska e Earta
    Anëtarësuar
    11-08-2008
    Postime
    336
    Jo me mire por duhet me ju lon emra SHQIP.
    te une nuk vjen ne shprehje me lon emra te huj, se mdoket gje palidhje
    Ndryshuar për herë të fundit nga shigjeta : 09-03-2009 më 17:42
    **** ** ** ***** ** ***!

  15. #295
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga PELASG Lexo Postimin
    Pse mendon se jane pak emrat shqiptare(Ilire) qe mund t'i perdornin shqiptaret sot??? Pse 100 milion shqiptare jemi ne qe s'na dalin emrat tane dhe nga halli do huazojme te tjere, po dreqi e mori, e shumta e shumta ne gjithe boten e perrethe jemi 11 milion. Ka aq shume emra 100% shqiptare sot qe ende nuk jane perdorur qe nga koha e antikitetit dhe me shpejte, saqe mund te emeronim gjithe njerezit e bote, madje dhe te tepronte, por megjithate do mundohem te te sjelle nje liste me emra te vertet pellazg(Shqiptar,Ilir), kur te jem disi i lire.

    Sa per emrin Hans, mos u ngaterro, nuk ka lidhje me Jovanin tend. Hans ne gjermanishten e vjeter i thuhej bashkimit, lidhjes. Ke degjuar ndonjehere per Hansen Gjermane, lidhja tregtare e qyteteve gjermane te detit Balltik ne shekujt 17-18. Per emrin Jovan, ne gjermani dhe ne vendet e tjera anglo-saksone (perjashtim ben Anglia) perdoret emri Jan. Psh: Jan Husi i Çekise, me origjine nga rajoni i Sudeteve(gjermanet e Çekise).

    As Hose nuk i bashkangjitet emrit tend Jovan. Ne spanjisht emri Hose(Jose) eshte marre nga Joseph, emer 100% çifut, i permendur pamase ne Bibel.

    p.s. Te pakten kur jeni ortodoks lexojeni ndonjehere Biblen, se perveç kontekstit fetar, ka kontekst historok, qe eshte me rendesi te jashtezakonshme. Apo prisni qe ta lexojme ne qe s'jemi ortodoks!

    Faleminderit!
    Po ja, po marr nje shembull tjeter. Emri Gjergj ose Jorgo - ne shqip.
    Kemi:
    greqisht- Jorgos
    rusisht-George
    anglisht-Xhorxh
    frengjisht- Zhorzh
    italisht-Xhorxhio

    Eshte nje emer i perhapur ne hapesiren euroamerikane. E prejardhja e tij eshte nga Shenjtori i Krishtere Shen Gjergji.
    Mos ndoshta nje italian psh qe quhet Xhorxhio nuk e quan veten italian sepse emri i tij ka lidhje me fene dhe jo me trashegimine romake?
    Dhe kjo gje ndodh kudo ne Evrope dhe Amerike.
    Une nuk kam asnje kundershtim per emrat ilire, por ato duhet te zene vendin e tyre, i cili mendoj se nuk duhet te jete kryesori.
    Duke marre eksperiencen e botes do te jemi me te sigurte per kete ceshtje.

    Pershendetje!

  16. #296
    jetoj per tri dashuri Maska e alto_sicila
    Anëtarësuar
    01-11-2003
    Vendndodhja
    RHONE
    Postime
    65
    Citim Postuar më parë nga toni007 Lexo Postimin
    Per femijet tane,me mire eshte ti veme emer te huaje apo emer shqiptare?
    Sidomos kjo pyeteje ju referohet me shume bashke atdhetarve tane jashte shtetit....
    duhet te jesh i çmendur qe te kesh idene te besh nje pyetje te tille!!!!!!!!!!!!
    Jetoj per tri dashurite e mia......

  17. #297
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga xho1 Lexo Postimin
    Ilir jan dhe dalmatinet por nuk flasin shqip,tashti se shpejti do te na dalin ma ilir qe nuk flasin shqip.Pra mendoj dhe jam i bindun se emri shqiptar duhet te kene damethanje shqipe.
    Po nuk e kam fjalen per dalmatet e sotem o zotri, mos u ngaterro! E kam fjalen per Iliret e dikurshem(pjese e tyre qene dhe dalmatet) dhe per pasardhesit e sotem te tyre qe flasin shqip, dhe jo serbo-kroatisht apo ndonje gjuhe tjeter sllave etj. Keta dalmat qe thua ti mund te jene Ilir, por jane asimiluar me kohe, qe prej dyndjeve sllave, te pakte jane ata ilire qe e kane ruajtur gjuhen shqipe ne Kroaci.
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  18. #298
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Po ja, po marr nje shembull tjeter. Emri Gjergj ose Jorgo - ne shqip.
    Kemi:
    greqisht- Jorgos
    rusisht-George
    anglisht-Xhorxh
    frengjisht- Zhorzh
    italisht-Xhorxhio

    Eshte nje emer i perhapur ne hapesiren euroamerikane. E prejardhja e tij eshte nga Shenjtori i Krishtere Shen Gjergji.
    Mos ndoshta nje italian psh qe quhet Xhorxhio nuk e quan veten italian sepse emri i tij ka lidhje me fene dhe jo me trashegimine romake?
    Dhe kjo gje ndodh kudo ne Evrope dhe Amerike.
    Une nuk kam asnje kundershtim per emrat ilire, por ato duhet te zene vendin e tyre, i cili mendoj se nuk duhet te jete kryesori.
    Duke marre eksperiencen e botes do te jemi me te sigurte per kete ceshtje.

    Pershendetje!
    Nuk te tha njeri qe po s'vure emra shqiptar, nuk je shqiptar, thjeshte te thashe qe me emra shqiptare eshte me mire, pasi dhe femija do ta mesoje kuptimin, pasi normalisht do flasi shqip, dhe gjuha shqipe do ngulitet me thelle tek ai, dhe emri qe ti do t'i vesh femijes(gjithnje nese ja vendos shqiptar) do te tingulloje me bukur ne jeten e tij te perditshme. Psh, meqe me permende emrin Gjergj, si do t'ia shpjegosh emrin femijes tend kur te te pyes per prejardhjen e ketij emri ne nje te ardhme? Do t'i thuash qe e ka pase shen Gjergji po ja qe nuk di si te ta shpjegoj çfare do te thote? Apo do t'i thuash qe eshte emer ortodoks s'ka problem se eshte shqiptare apo jo. Nese ti vendos fene para kombit, atehere kjo eshte tjeter gje!!! (E kam fjalen per fene dhe jo Zotin, se para Zotit as une s'vendos ndonje gje tjeter.)

    p.s. Dhe diçka tjeter se harrova, mos i merr gjithnje pervojat e vendeve te tjera si me te pershtatshmet per vendit tone, shume gjera te huaja mund te mos perputhen me ato origjinalet shqiptare.
    Ndryshuar për herë të fundit nga PELASG : 09-03-2009 më 09:09
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  19. #299
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga PELASG Lexo Postimin
    Nuk te tha njeri qe po s'vure emra shqiptar, nuk je shqiptar, thjeshte te thashe qe me emra shqiptare eshte me mire, pasi dhe femija do ta mesoje kuptimin, pasi normalisht do flasi shqip, dhe gjuha shqipe do ngulitet me thelle tek ai, dhe emri qe ti do t'i vesh femijes(gjithnje nese ja vendos shqiptar) do te tingulloje me bukur ne jeten e tij te perditshme. Psh, meqe me permende emrin Gjergj, si do t'ia shpjegosh emrin femijes tend kur te te pyes per prejardhjen e ketij emri ne nje te ardhme? Do t'i thuash qe e ka pase shen Gjergji po ja qe nuk di si te ta shpjegoj çfare do te thote? Apo do t'i thuash qe eshte emer ortodoks s'ka problem se eshte shqiptare apo jo. Nese ti vendos fene para kombit, atehere kjo eshte tjeter gje!!! (E kam fjalen per fene dhe jo Zotin, se para Zotit as une s'vendos ndonje gje tjeter.)

    p.s. Dhe diçka tjeter se harrova, mos i merr gjithnje pervojat e vendeve te tjera si me te pershtatshmet per vendit tone, shume gjera te huaja mund te mos perputhen me ato origjinalet shqiptare.
    Duke ju falenderuar per debatin e kulturuar qe zhvilluam, po perfundoj duke dhene edhe nje mendim e kaq (debatet nuk kane fund).
    Temes se hapur i pergjigjem pozitivisht. Po! Duhen vene emra shqiptare te tradites ilire ose edhe pellazge, po te jete e mundur. Jo per ndonje nacionalizem te semure. Por respektimi i tradites kombetare, asaj me te mire, eshte shume i dobishem ne kuadrin e nje globalizimi te tejskajshem dhe primitiv, ku perdorimi i fjaleve te huaja dhe edhe gjuhes se huaj eshte bere thuajse i neveritshem kur ai behet pa qene e nevojshme.
    Po paraqitem i sinqerte. Po! une ne rradhe te pare ve besimin tim. Por kjo nuk me pengon ne te pasurit e mendimeve te mesiperme.
    Cfare opsioni po paraqes? Emrat qe paraqita jane me te vertete shqiptare. Ato nuk e rrezikojne gjuhen nga asimilimi, perkundrazi. Femijet ne kete menyre i kthehen tradites me te mire, ku edhe gjuha luan rolin e saj.
    Ato krahina te Shqiperise ku perdoren ata emra, e kane ruajtur ne shekuj gjuhen shqipe te paster dhe vetem ne te folur sepse deri vone shqipja nuk shkruhej.
    Ky eshte shembull i gjalle dhe vertetim per sa parashtrova.
    Edhe nje here ju falenderoj per shkembimin e mendimeve.
    Pershendetje!

  20. #300
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Duke ju falenderuar per debatin e kulturuar qe zhvilluam, po perfundoj duke dhene edhe nje mendim e kaq (debatet nuk kane fund).
    Temes se hapur i pergjigjem pozitivisht. Po! Duhen vene emra shqiptare te tradites ilire ose edhe pellazge, po te jete e mundur. Jo per ndonje nacionalizem te semure. Por respektimi i tradites kombetare, asaj me te mire, eshte shume i dobishem ne kuadrin e nje globalizimi te tejskajshem dhe primitiv, ku perdorimi i fjaleve te huaja dhe edhe gjuhes se huaj eshte bere thuajse i neveritshem kur ai behet pa qene e nevojshme.
    Po paraqitem i sinqerte. Po! une ne rradhe te pare ve besimin tim. Por kjo nuk me pengon ne te pasurit e mendimeve te mesiperme.
    Cfare opsioni po paraqes? Emrat qe paraqita jane me te vertete shqiptare. Ato nuk e rrezikojne gjuhen nga asimilimi, perkundrazi. Femijet ne kete menyre i kthehen tradites me te mire, ku edhe gjuha luan rolin e saj.
    Ato krahina te Shqiperise ku perdoren ata emra, e kane ruajtur ne shekuj gjuhen shqipe te paster dhe vetem ne te folur sepse deri vone shqipja nuk shkruhej.
    Ky eshte shembull i gjalle dhe vertetim per sa parashtrova.
    Edhe nje here ju falenderoj per shkembimin e mendimeve.
    Pershendetje!
    Gjithashtu kenaqesia ishte dhe e imja!!! Debatet prandaj lindin qe njerezit te komunikojne dhe te shkembejne mendimet, gjithnje ne menyre te kulturuar.
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

Faqja 15 prej 16 FillimFillim ... 513141516 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 14-09-2009, 17:27
  2. Partia Islamike Shqiptare
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23
  3. Kadare - "Kombi shqiptar në prag të mijevjeçarit të tretë"
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-01-2004, 04:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •