Close
Faqja 6 prej 19 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 371
  1. #101
    i/e regjistruar Maska e shalja1
    Anëtarësuar
    18-05-2009
    Postime
    427
    Prap po harroni se secili popull e merton ate udheheqesi qe e zgjedh vete se populli eshte i till niveli.

  2. #102
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga shalja1 Lexo Postimin
    Prap po harroni se secili popull e merton ate udheheqesi qe e zgjedh vete se populli eshte i till niveli.
    Nuk duhesh të flasësh pa bërë përjashtime aq më pak kur flitet për një popull , pra ka shumë njerëz si puna e Z.Astrit Kosturi që nuk dëshiron të përfishihet nga Diktatura e qeverisjes momentale.
    Nuk është i vetmi Z.Astrit Kosturi që nuk e dëshiron këtë qeverisje (diktatoreske) , ka dhes shum më shumë si p.sh 52% që nuk dolën të votonin , besoj se edhe ata nuk e dëshirojnë këtë qeveri , dhe për këtë ia vlen të bësh përjashtime.
    Këtë fjalë :

    Kodi:
    Prap po harroni se secili popull e merton ate udheheqesi qe e zgjedh vete se populli eshte i till niveli.
    Do dëshiroja ta modifikoja sepse ky (Sali dhe kjo qeveri) nuk e meriton këtë popull i cili po hek për arsye të Sali Berishës .
    Populli nuk mund të thuhet që është i till niveli sepse ka të shumtë që nuk janë të nivelit Berishas , pra këtu kërkohet përjashtim , një përjashtim të madh , me numër të madh të popullatës.


    Me Rrespekt : ILMGAP
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  3. #103
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga Astrit Kosturi Lexo Postimin
    Luli pershendetje!
    Per mua toleranca fetare, në Shqiperi nuk eshte problem, perkundrazi kjo harmoni dhe mirekuptim nderfetar duket si loje qesharake!

    [/B] - ky eshte thelbi i alarmit.
    Luli besoj se don te thote se i mungon kesaj shoqerie edukimi fetar. Pra ai e sheh problemin ne sensin edulkaiv te shoqerise.Ka te drejte pasi nje njeri mire edukuar thjeshton shume gjera, per te mos thene se dhe shumeligje dalin te teperta dhe rendojne sistemin.Ti Astrit dhe une per nga mosha vijme nga nje edukim komunist, ku moto ishte, "futja para se ta fusi". Ty te duken qesharke apo jashtetokesore ide, qe nje njeri te ruaj ekuilibre te ndershmeris e te virtuteve njerezore dhe kur i preken interesa personale.Komunistet tentojne ti ngjasojne liderit (Enverit, Kastros, Stalinit, Maos)megjithese gjakesor, per nje pjese te popullit. Ndersa te krishteret tentojne ti ngjasojne figures se perkryer Jezusit.Diferencat jane si nata me diten.
    Une dhe ti kemi udhetuar ne trenin e gabuar,por une dhe ti ndryshojme, pasi ti sorrolatesh nga nje vagon ne tjeterin, ndersa une, i zbrita srtacionit me te afert e tentoj per te gjete rrugen me te shkurter per te arite ne destinacionin e enderruar, BE.

  4. #104
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Luli besoj se don te thote se i mungon kesaj shoqerie edukimi fetar. Pra ai e sheh problemin ne sensin edulkaiv te shoqerise.Ka te drejte pasi nje njeri mire edukuar thjeshton shume gjera, per te mos thene se dhe shumeligje dalin te teperta dhe rendojne sistemin.Ti Astrit dhe une per nga mosha vijme nga nje edukim komunist, ku moto ishte, "futja para se ta fusi". Ty te duken qesharke apo jashtetokesore ide, qe nje njeri te ruaj ekuilibre te ndershmeris e te virtuteve njerezore dhe kur i preken interesa personale.Komunistet tentojne ti ngjasojne liderit (Enverit, Kastros, Stalinit, Maos)megjithese gjakesor, per nje pjese te popullit. Ndersa te krishteret tentojne ti ngjasojne figures se perkryer Jezusit.Diferencat jane si nata me diten.
    Une dhe ti kemi udhetuar ne trenin e gabuar,por une dhe ti ndryshojme, pasi ti sorrolatesh nga nje vagon ne tjeterin, ndersa une, i zbrita srtacionit me te afert e tentoj per te gjete rrugen me te shkurter per te arite ne destinacionin e enderruar, BE.
    1.Je Ende Në Trenin e Gabuar
    2.Po Udhëton Drejt Një Destinacioni të Gabuar


    (Nëse Dëshiron arsye pse i them këto do ti them veq pres pyetje nëse nuk e ke të qartë.)Ju Faleminderit.


    Me Rrespekt : ILMGAP
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  5. #105
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Nuk duhesh të flasësh pa bërë përjashtime aq më pak kur flitet për një popull , pra ka shumë njerëz si puna e Z.Astrit Kosturi që nuk dëshiron të përfishihet nga Diktatura e qeverisjes momentale.
    Nuk është i vetmi Z.Astrit Kosturi që nuk e dëshiron këtë qeverisje (diktatoreske) , ka dhes shum më shumë si p.sh 52% që nuk dolën të votonin , besoj se edhe ata nuk e dëshirojnë këtë qeveri , dhe për këtë ia vlen të bësh përjashtime.
    Këtë fjalë :

    Kodi:
    Prap po harroni se secili popull e merton ate udheheqesi qe e zgjedh vete se populli eshte i till niveli.
    Do dëshiroja ta modifikoja sepse ky (Sali dhe kjo qeveri) nuk e meriton këtë popull i cili po hek për arsye të Sali Berishës .
    Populli nuk mund të thuhet që është i till niveli sepse ka të shumtë që nuk janë të nivelit Berishas , pra këtu kërkohet përjashtim , një përjashtim të madh , me numër të madh të popullatës.


    Me Rrespekt : ILMGAP
    Ja ke fut kot plko!!!!Shprehja e Shales eshte filozofike, dhe eshte e pa mundur te diskutohet.Te tilla shprehje ajane postulate te shenjta dhe nese i cenon faji eshte tek ty.Perqindja qe nuk kane votuar pjesa me e madhe jane ato qe nuk ndodhen ne shqiperi.E nese Astriti nuk done te bie ne kete diktature te pluralizmit, duhet te kuptosh se eshte ndjere mire ne diktaturen enveriste ku kishte mundesine te dhunonte te tjeret.Astriti eshte poet, por nga zona e tij poete ishin dhe Bedri Blloshmi e Genci Leka, viktima te diktatures. Zona e Astritit dhe e poeteve , deshmi e dhunes se diktatures,akoma votoi per komunistet, pra peshtyne dhe njehere keto dy simbole te demokracise.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 05-07-2009 më 18:51

  6. #106

    ja ku e keni modelin

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=101766

    per cdo gje duhet shkruar pa emocione!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  7. #107
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Ja ke fut kot plko!!!!Shprehja e Shales eshte filozofike, dhe eshte e pa mundur te diskutohet.Te tilla shprehje ajane postulate te shenjta dhe nese i cenon faji eshte tek ty.Perqindja qe nuk kane votuar pjesa me e madhe jane ato qe nuk ndodhen ne shqiperi.E nese Astriti nuk done te bie ne kete diktature te pluralizmit, duhet te kuptosh se eshte ndjere mire ne diktaturen enveriste ku kishte mundesine te dhunonte te tjeret.Astriti eshte poet, por nga zona e tij poete ishin dhe Bedri Blloshmi e Genci Leka, viktima te diktatures. Zona e Astritit dhe e poeteve , deshmi e dhunes se diktatures,akoma votoi per komunistet, pra dhunoi dhe njehere keto dy simbole te demokracise.
    Unë po them nuk është i vetmi Astrit Kosturi ai i cili dëshiron të largohet nga kjo Diktatura e Tanishme (Momentale) por ka të shumtë si ai , që e mbrojnë mendimin e tij , ka shumë të rinjë (që nuk e kanë përjetuar Diktaturën Enveriste) që e mbronë mendimin e Z.Astrit Kosturi , kjo ide nuk është dosido por është një ide Revolucionare pasiqë kjo ide i nevoitet tanimë popullit Shqiptar pasiqë do e nxjerr nga errësira Diktatoreske e Tanishme e Z.Sali Berishës dhe popullin do e dërgoj në një Dritë ku mund të shohësh aq largë sa mund të shohësh prespektiven jetsore të qdo individi.
    Këto ide na nevoiten sepse janë dobiprurëse , sepse këto ide i japin më shumë mundësi Rinisë Shqiptare , këto ide fokusohen vetëm nga Rinia (Potenciali i një Shteti Demokratik) dhe nuk fokusohet , dhe nuk mirret me intersat personale , indivduale të një politikani (siq ndodh sot).l
    Sot ne jemi në një gjendje të mjerueshme , ku i Padituri Sundon , dhe ky i paditur sundon në një popull që është i ditur por që nuk mundohet ta shfaq diturinë e tij , gjjthsesi kjo dituri posedohet nga njerëz që janë më të avansuar nga ana jo politike por letrare , ekonomike , biznes etj. pra të diturit mirren me gjëra të paditurve dhe të paditurit mirren me gjëra të të diturve., ky është kontrasti në Shqipëri dhe në Kosovë ,sepse të paditurit sundojnë dhe të diturit punojnë në Boutiqe të ndryshme për të fituar 100€ në muaj.
    Ky sistem duhet ndryshuar , dhe ndryshohet vetëm me pak mund , pa arsye për të shtirë në funksion forcën fizike veq asaj psikologjike.
    Ide-ja (Ime) është që me Kokë të punohet dhe jo me Duar dhe Këmbë , pra të punohet me dituri dhe jo me punë fizike , me pretendime të paarritura , me premtime të pambajtura dhe me gënjeshtra që unë i quaj të skaduara.
    Kërkohet një revolucion i shpejtë dhe i domosdoshëm sepse është i nevojëshëm për të shpëtuar një popull me numër 3.000.000 banorë.


    Me Rrespekt : ILMGAP
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  8. #108
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Unë po them nuk është i vetmi Astrit Kosturi ai i cili dëshiron të largohet nga kjo Diktatura e Tanishme (Momentale) por ka të shumtë si ai , që e mbrojnë mendimin e tij , ka shumë të rinjë (që nuk e kanë përjetuar Diktaturën Enveriste) që e mbronë mendimin e Z.Astrit Kosturi , kjo ide nuk është dosido por është një ide Revolucionare pasiqë kjo ide i nevoitet tanimë popullit Shqiptar pasiqë do e nxjerr nga errësira Diktatoreske e Tanishme e Z.Sali Berishës dhe popullin do e dërgoj në një Dritë ku mund të shohësh aq largë sa mund të shohësh prespektiven jetsore të qdo individi.

    Kërkohet një revolucion i shpejtë dhe i domosdoshëm sepse është i nevojëshëm për të shpëtuar një popull me numër 3.000.000 banorë.


    Me Rrespekt : ILMGAP
    Edhe nese behet ndonje revolucion une them se eshte shume i vonuar, megjithe kete më mire vone se kurre thote fjala, sepse neve gjithmone na bie ndermend pas ores 12.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  9. #109
    Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
    Anëtarësuar
    03-03-2009
    Vendndodhja
    Gramsh, Qarku Elbasan
    Postime
    514
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Luli besoj se don te thote se i mungon kesaj shoqerie edukimi fetar. Pra ai e sheh problemin ne sensin edulkaiv te shoqerise.Ka te drejte pasi nje njeri mire edukuar thjeshton shume gjera, per te mos thene se dhe shumeligje dalin te teperta dhe rendojne sistemin.Ti Astrit dhe une per nga mosha vijme nga nje edukim komunist, ku moto ishte, "futja para se ta fusi". Ty te duken qesharke apo jashtetokesore ide, qe nje njeri te ruaj ekuilibre te ndershmeris e te virtuteve njerezore dhe kur i preken interesa personale.Komunistet tentojne ti ngjasojne liderit (Enverit, Kastros, Stalinit, Maos)megjithese gjakesor, per nje pjese te popullit. Ndersa te krishteret tentojne ti ngjasojne figures se perkryer Jezusit.Diferencat jane si nata me diten.
    Une dhe ti kemi udhetuar ne trenin e gabuar,por une dhe ti ndryshojme, pasi ti sorrolatesh nga nje vagon ne tjeterin, ndersa une, i zbrita srtacionit me te afert e tentoj per te gjete rrugen me te shkurter per te arite ne destinacionin e enderruar, BE.

    Anesti, më vjen keq... por ti shkruan pa lidhje !
    Të perfytyroj sikur je në ato tavolinat e zhurmshme, ku pihet kafeja.....!

  10. #110
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=101766

    per cdo gje duhet shkruar pa emocione!
    Nuk doja te ktheja pergjigje pasi e pashe ate linkun tend.Por po lexoja nje liber me tregime te Shpetim Myshketes ne qytetar i im. Por ajo qe me ben te emocionohen ne kete liber eshte se une i kam njohur te gjithe personazhet e historite e tyre, por dhe te preshkrimet figurtive qe i ben vendit tim. Sapo e mbarovanjrin tregim. Fliste per gruan e nje avokati te pushkatuar nga komunistet.Shaveri Celkupa, vajze e famijes me te pasur te Vlores ( Sharra)qe u katandis te punonte se fashesare sebashku me jevgat gjate nates.Sikur te mos i mungonte kjo vuajtje nje ditei vrane dhe djalin ne tentative per arratisje.Besoj se ky duhet te ishte Myrcia. Te mjeret. Dhe gruaja e Abdil Sharres (Inxhinjerit te kenetes se maliqit)pefundoi pastruese si kusherira e saj. Eshte e vertete qeune shkruaj me zemer ndersa ti me tru.Por truri gabon ndersa zemra kurre.

  11. #111
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Nuk e di, por me duket se kur flasim per demokracine ne Shqiperi paksa jemi jo ferr (fair). Sepse masim nivelin e zhvillimit te demokracise atje nepermjet te shteteve me pervoje shekullore ne demokraci. Shqiperia nuk eshte shoqeri e tille. Pyetja per mua mbetet: A eshte e drejte te krahasohet demokracia shqiptare me p.sh. ate franceze?

    Perderisa kritika ndaj nivelit demokratik te shtetit shqiptar eshte e menduar si konstruktive, s'ka gje te keqe ne te. Sepse kjo kritike eshte pasuruese. Por kur flasim gjykueshem e akuzueshem, kjo mendoj kalon normat e se mires.

    Ndoshta dikush do te me akuzoj se une flas keshtu pasi qe nuk jetoj ne Shqiperi. Kjo eshte e vertete. Une problemet e perditshmerise atje nuk i njoh. Por poashtu e vertete eshte, se Shqiperia ne krahasim me vitet e kaluara njeh perparime ne shume sfera qe i perkasin shtetit demokratik. Ky eshte mendim tanime edhe i atestuar nderkombtarisht. Prandaj nuk i bej vetit mundin t'a argumentoj me shembuj.

    E perseris: Ka gjera qe nuk jane te krahasueshme me njera tjetren, si p.sh. demokracia shqiptare me ate te shteteve perendimore.


    *

  12. #112
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Eshte e vertete qeune shkruaj me zemer ndersa ti me tru.Por truri gabon ndersa zemra kurre.
    Anesti_55 e the vete. Kush eshte me emocionale se zemra! Pra zemra eshte ajo qe e shtyn trurin te gaboje. Mbaje vath ne vesh kete.
    Te gjitha punet beji me tru dhe jo me zemer.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  13. #113
    Jam si shpirt Maska e Bije
    Anëtarësuar
    08-01-2008
    Postime
    183
    Citim Postuar më parë nga Astrit Kosturi Lexo Postimin
    Anesti, më vjen keq... por ti shkruan pa lidhje !
    Të perfytyroj sikur je në ato tavolinat e zhurmshme, ku pihet kafeja.....!
    Nuk ka rendesi vetem forma ,por dhe permbajtja e sidomos morali.....
    Deri tani te kuqte nuk e kane bere ,nuk kane kerkuar falje per krimet e bera ,por justifikohen dhe hidhen ne sulm(Thuhet qe mbrojtja me e mire eshte sulmi....)
    Ç'ke moj zemër që rënkon; koka bën, koka pëson.

  14. #114
    .................... Maska e iktuus
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Demokracia shqiptare??????????
    Demokracia eshte nje sistem i bazuar mbi ideale mbi parime eshte nje kultur e gjere. Mund te themi se demokracia eshte sistemi qe ka moderuar boten, pra vlen,kete e thoni ju e them edhe une. Kush ka shkruar nje liber i eshte dashur me shume kohe ta shkruaj se lexuesi i tij ta lexoj.Problemi i vertet eshte jo cfare ke lexuar por cfare ke mesuar dhe cfare praktikon nga ajo qe meson. Ky shembull vlen bukur per popullin shqiptar, shqiperia eshte nje nexenese e re qe sapo ka filluar alfabetin demokratik. Nuk mund te mesosh parime demokratike nga KAPITALI. Kemi jetuar vite te tera jo ne komunizem por ne skllaveri. Dime te sherbejm si skellver pa dashje e kemi mesuar ate. Midis sklleverish ka urrejtje. Ne shqiperi nuk mund te mos funksionoj dicka qe nuk ekziston. Demokracia nuk vlen po nuk u praktikua, tek ne vetem lexohet.
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  15. #115
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga iktuus Lexo Postimin
    Demokracia shqiptare??????????
    Demokracia eshte nje sistem i bazuar mbi ideale mbi parime eshte nje kultur e gjere. Mund te themi se demokracia eshte sistemi qe ka moderuar boten, pra vlen,kete e thoni ju e them edhe une. Kush ka shkruar nje liber i eshte dashur me shume kohe ta shkruaj se lexuesi i tij ta lexoj.Problemi i vertet eshte jo cfare ke lexuar por cfare ke mesuar dhe cfare praktikon nga ajo qe meson. Ky shembull vlen bukur per popullin shqiptar, shqiperia eshte nje nexenese e re qe sapo ka filluar alfabetin demokratik. Nuk mund te mesosh parime demokratike nga KAPITALI. Kemi jetuar vite te tera jo ne komunizem por ne skllaveri. Dime te sherbejm si skellver pa dashje e kemi mesuar ate. Midis sklleverish ka urrejtje. Ne shqiperi nuk mund te mos funksionoj dicka qe nuk ekziston. Demokracia nuk vlen po nuk u praktikua, tek ne vetem lexohet.
    Ne jetojmë në Skallvëri , Sunduesi është i paditur ndërsa ne jemi Skllavërit e Paditur ose të Frikësuar më mirë të themi .
    Gjithsesi duhet rikujtuar gjith atyre Skllavërve që të mos qëndrojnë nën vellon e Mëshirës së Fatit por të kërkojnë forcë realitetin e dhimbshëm , duke treguar realitetin dhe duke iu mundësuar të tjerëve të dijnë gjërat që i mendonin gënjeshtra , duke ia mundësuar këtë gjë atyre (Skallvërve - Që Populli Shqiptar është tani) këtë gjë atëherë ata (Skllavërit-Shqiptarët) do denonconjë Sunduesin , do kërkojnë drejtësi , do shkatrrojnë Qeverinë e tanishme dhe do e krijojnë një Qeveri të re ku mund të gjejnë personalitetin e tyre të humbur në fatin e krijuar nga i padituri sundues.


    Me Rrespekt : ILMGAP
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  16. #116
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Ne jetojmë në Skallvëri , Sunduesi është i paditur ndërsa ne jemi Skllavërit e Paditur ose të Frikësuar më mirë të themi .
    Gjithsesi duhet rikujtuar gjith atyre Skllavërve që të mos qëndrojnë nën vellon e Mëshirës së Fatit por të kërkojnë forcë realitetin e dhimbshëm , duke treguar realitetin dhe duke iu mundësuar të tjerëve të dijnë gjërat që i mendonin gënjeshtra , duke ia mundësuar këtë gjë atyre (Skallvërve - Që Populli Shqiptar është tani) këtë gjë atëherë ata (Skllavërit-Shqiptarët) do denonconjë Sunduesin , do kërkojnë drejtësi , do shkatrrojnë Qeverinë e tanishme dhe do e krijojnë një Qeveri të re ku mund të gjejnë personalitetin e tyre të humbur në fatin e krijuar nga i padituri sundues.


    Me Rrespekt : ILMGAP

    Dukesh se je nxenesi i baces Adem! Me siguri prej atyre te Vetevendosjes!

  17. #117
    Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
    Anëtarësuar
    03-03-2009
    Vendndodhja
    Gramsh, Qarku Elbasan
    Postime
    514
    Shqetësimi per mosfunksionimin e demokracise, eshte mbare shoqeror!

    Sepse kerkohet të promovohen e të zbatohen idetë dhe politikat, që bëjnë të mundur vendosjen e normalitetit politik dhe ekonomik, drejtësisë dhe dinjitetit të njeriut për një demokraci dhe liri reale, nëpërmjet zbatimit të drejtë dhe të barabartë të ligjit, nëpërmjet punës dhe barazisë sociale. Ky shqetesim lind në kushtet e deformimit të demokracisë dhe anarshisë e kaosit institucional, të degjenerimit të politikës shqiptare si pasojë e moszbatimit ose zbatimit të keq të ligjit dhe, si nevojë e njerëzve me shpirt të vërtetë demokratë.

    Si shqetësim i emigrantëve, që u dhimbset vendi i tyre tek vuan nga papërgjegjshmëria dhe arbitrariteti i atyre që kanë uzurpuar pushtet, nëpërmjet farsës demokratike. Si thirrje e intelektualëve, që ndjehen të fyer e të tëpërt në vendin e tyre, përballë demagogjisë dhe fasadës djallëzore të mediokritetit dhe dallaveres. Si klithmë e të aftëve, të rënë në dëshpërim nga pamundësia për të bërë më të mirën e mundëshme, në qytetet dhe fshatrat e tyre. Nga gulçi i devotshmërisë, i të ndershmëve dhe të drejtëve, që janë nëpërkëmbur dhe vënë në lojë në gjithë këto vite. Eshte shqetesim që lind nga zhgënjimi i thellë i njerëzve të punës, që janë vjedhur e përdorur sistematikisht nga politika. Lind si shpresë e atyre njerëzve që kanë ëndërruar demokracinë e vërtetë dhe janë sakrifikuar për të dhe për fjalën e lirë. Lind si optimizëm për të gjithë ata që kanë bërë një histori e karrierë personale e që kanë mundësi të bëjnë edhe për interesat publike, sepse besojnë në radhë të parë te aftësitë e tyre dhe te mundësitë që na jep vendi ynë, Shqipëria.

  18. #118
    Citim Postuar më parë nga Astrit Kosturi Lexo Postimin
    Shqetësimi per mosfunksionimin e demokracise, eshte mbare shoqeror!

    Sepse kerkohet të promovohen e të zbatohen idetë dhe politikat, që bëjnë të mundur vendosjen e normalitetit politik dhe ekonomik, drejtësisë dhe dinjitetit të njeriut për një demokraci dhe liri reale, nëpërmjet zbatimit të drejtë dhe të barabartë të ligjit, nëpërmjet punës dhe barazisë sociale. Ky shqetesim lind në kushtet e deformimit të demokracisë dhe anarshisë e kaosit institucional, të degjenerimit të politikës shqiptare si pasojë e moszbatimit ose zbatimit të keq të ligjit dhe, si nevojë e njerëzve me shpirt të vërtetë demokratë.

    Si shqetësim i emigrantëve, që u dhimbset vendi i tyre tek vuan nga papërgjegjshmëria dhe arbitrariteti i atyre që kanë uzurpuar pushtet, nëpërmjet farsës demokratike. Si thirrje e intelektualëve, që ndjehen të fyer e të tëpërt në vendin e tyre, përballë demagogjisë dhe fasadës djallëzore të mediokritetit dhe dallaveres. Si klithmë e të aftëve, të rënë në dëshpërim nga pamundësia për të bërë më të mirën e mundëshme, në qytetet dhe fshatrat e tyre. Nga gulçi i devotshmërisë, i të ndershmëve dhe të drejtëve, që janë nëpërkëmbur dhe vënë në lojë në gjithë këto vite. Eshte shqetesim që lind nga zhgënjimi i thellë i njerëzve të punës, që janë vjedhur e përdorur sistematikisht nga politika. Lind si shpresë e atyre njerëzve që kanë ëndërruar demokracinë e vërtetë dhe janë sakrifikuar për të dhe për fjalën e lirë. Lind si optimizëm për të gjithë ata që kanë bërë një histori e karrierë personale e që kanë mundësi të bëjnë edhe për interesat publike, sepse besojnë në radhë të parë te aftësitë e tyre dhe te mundësitë që na jep vendi ynë, Shqipëria.
    Vazhdon monologu me pasqyren e Premtit te Kruzose!

  19. #119
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Dukesh se je nxenesi i baces Adem! Me siguri prej atyre te Vetevendosjes!
    Prej nga vjen ky zbulim ?
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  20. #120
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Prej nga vjen ky zbulim ?
    Pyete Astritin se te tregon se cfare eshte pasqyra.


Faqja 6 prej 19 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •