Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 140
  1. #41
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    E po ja që keni rastin ta kuptoni e mësoni, po a mos është pak si vonë, se ka shumë tjera....

    për ç q thuaje se në gjuhen e popullit pak respektohen

    Fjaët qartë, çartë e qartësi nuk janë pozitive në shqip, po kemi kjartë, skjarim, e keni të kjartë, apo e keni të qartë? Natyra e gjuhës tregon vetiu - kjartë, kthjelltë.
    Po atë të kam treguar dhe unë tek shembulli, pra në atë shembull fjala çartë=qartë mer kuptimin 'kot' dmth: Mos fol për çartë, pra mos fol kot, mos fol budallëqe, mos fol sëprapthi, mos fol i turbullt, pa menduar...pra vetë fjala këtu nuk përdoret si pozitive por negative!!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  2. #42
    Gjurmë në Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anëtarësuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Në luginën e dashurisë.
    Postime
    2,622
    Sa nënshkrim të bukur paske PELASG! Madje edhe më bukur do të ishte sikur "Bota" të zëvendësohej me "Shqiptaria"!

    Pse jemi Tosk e pse jemi Gegë
    Jemi një Lis por me dy degë
    nuk ka fe e s`ka parti
    që përcan këtë Shqiptari.

  3. #43
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Geg e Tosk,
    Malsia, Jallia,
    e nji gjuh t'gjith na bashkon!!!
    ''AT GJERGJ FISHTA''

    Ktu vetem po behen analiza ndermjet fjaleve tosk e geg kerkush nuk tha qe duhet me i nda!

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga PELASG Lexo Postimin
    Po atë të kam treguar dhe unë tek shembulli, pra në atë shembull fjala çartë=qartë mer kuptimin 'kot' dmth: Mos fol për çartë, pra mos fol kot, mos fol budallëqe, mos fol sëprapthi, mos fol i turbullt, pa menduar...pra vetë fjala këtu nuk përdoret si pozitive por negative!!!!

    po pra...mos e qartë=mos e prish

    t'i thuash dikujt: të lutëm, ma jep një gotë të qartë qumshti, kuptohet se po kërkon qumësht të prishur, të dalur afatit përdorimit.....


    Atë firmen tënde pellgas (pelasg) e ke nga unë, e kishja një shkrim me atë titull

    BOTA MENDON SHQIP E FLET NËPËR DIALEKTE! N.M. është këtu në forum...
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga Kronikë Lexo Postimin
    Ktu vetem po behen analiza ndermjet fjaleve tosk e geg kerkush nuk tha qe duhet me i nda!

    Ashtu pra, pse me i nda, kur i takojnë të njejtes gjuhe dhe ai shqiptar që mendon se është intelektual dhe nuk i njeh njësoj të dy dialektet kryesore, ai është gjysëmshqiptari! E pranoni?
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Zanor kerkoj falje ke te drejt per spjegimin e fjales qe ke be me nalt .
    Ndersa sa i perket perdorimit te fjales ama ne oma ke te drejt me perdor edhe o edhe a sepse te dy zanoret paraqesin kuptimin e njejt gjermanet perdorin nje emer per gjyshen edhe sot e kesaj dite OMA femer e moshuar -gjyshe .
    Me intereson mendimi juaj per fjalen hylle e cila perdoret rralle ne gegnisht .
    HYLLJE eshte ngutje apo sulm apo fjala me moderne qe perdoret i shkath't i hovshem elan elastik .
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 25-06-2009 më 17:11

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Zanor kerkoj falje ke te drejt per spjegimin e fjales qe ke be me nalt .
    Ndersa sa i perket perdorimit te fjales ama ne oma ke te drejt me perdor edhe o edhe a sepse te dy zanoret paraqesin kuptimin e njejt gjermanet perdorin nje emer per gjyshen edhe sot e kesaj dite OMA femer e moshuar -gjyshe .
    Me intereson mendimi juaj per fjalen hylle e cila perdoret rralle ne gegnisht .
    HYLLJE eshte ngutje apo sulm apo fjala me moderne qe perdoret i shkath't i hovshem elan elastik .

    xh.gashi, e the bukur fjalën gjerm. OMA=gjyshja


    Kurse fjala gege - hyllje, del në hydhje=hudhje në sulm, me evoluimin e tingullit y=u dhe tingullit dh=ll, e në këtë rast kemi evoluimin ll=dh, për tu lidhë me origjinalin, e për rastin kemi sidomos tek e folmja e Malcisë së Mbishkodres edhe sot e thonë tingullin DH, në vend të tingullit LL (ndollë, ndollitë...)
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  8. #48
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga Kronikë Lexo Postimin
    Ktu vetem po behen analiza ndermjet fjaleve tosk e geg kerkush nuk tha qe duhet me i nda!
    Po pse thashë unë?! Përkundrazi, me atë frazë unë po i afroj më pranë këto dy dialekte, madje deklarova që gjuhës shqipe duhet t'i shtohet dhe tingulli â në alfabetin e saj, në mënyrë qe t'i vijë në ndihmë dhe Gegëve dhe gjuhësisë shqiptare!!! Çfarë ka këtu për të replikuar, se s'po e kuptoj, apo thjeshtë instikti për të kundërshtuar njerëzit!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    Fjalët "qumësht" e "kumsht" mundin me ekzistue mjaft mirë në standardin, vetëm me kuptime të ndryshme. ashtu ka ndodhë edhe me fjalën "bar-i": shumësi "barëra-t" gjindet në fjalor krahas barna-t, vetëm me dy kuptime të ndryshme. Në kêtë mënyrë fjalët e dialektore mbijetojnë për nji kohë të gjatë e standardi pasunohet.

  10. #50
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    Ashtu pra, pse me i nda, kur i takojnë të njejtes gjuhe dhe ai shqiptar që mendon se është intelektual dhe nuk i njeh njësoj të dy dialektet kryesore, ai është gjysëmshqiptari! E pranoni?
    Zanor, mendoj se debati bëhet i drejtpërdrejtë, dhe jo me përgjigje të tërthorta, apo jo?! Mjafton të më drejtoheshe mua dhe do ta prisja me kënaqësi këtë sygjerimin tënd, por kështu...natyrisht që nuk është burrërore!!! Megjithatë ajo është mënyra jote e të menduarit të gjërave dhe unë e rrespektoj!!!

    Unë e pranoj plotësisht!!! Nuk mund të pretendosh të njohësh gjuhën shqipe pa njohur më parë të dy dialektet e saj kryesor. Ky duhet të jetë kushti i parë për të gjithë akademikët që kërkojnë të bëjnë studime mbi gjuhën shqipe!!!

    Me rrespekt,
    Pelasg(ose Pellgas, si të dëshironi ju Zoti Nezir)!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga kapllani Lexo Postimin
    Fjalët "qumësht" e "kumsht" mundin me ekzistue mjaft mirë në standardin, vetëm me kuptime të ndryshme. ashtu ka ndodhë edhe me fjalën "bar-i": shumësi "barëra-t" gjindet në fjalor krahas barna-t, vetëm me dy kuptime të ndryshme. Në kêtë mënyrë fjalët e dialektore mbijetojnë për nji kohë të gjatë e standardi pasunohet.

    Po pse qumsht, kur osht kumsht - pse jo tomël/tamël, kur osht për kuptimin omël si Oma/ amël si Ama TOMËL-OMËL/TAMËL/AMËL omëlcinë-a.
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga PELASG Lexo Postimin
    Zanor, mendoj se debati bëhet i drejtpërdrejtë, dhe jo me përgjigje të tërthorta, apo jo?! Mjafton të më drejtoheshe mua dhe do ta prisja me kënaqësi këtë sygjerimin tënd, por kështu...natyrisht që nuk është burrërore!!! Megjithatë ajo është mënyra jote e të menduarit të gjërave dhe unë e rrespektoj!!!

    Unë e pranoj plotësisht!!! Nuk mund të pretendosh të njohësh gjuhën shqipe pa njohur më parë të dy dialektet e saj kryesor. Ky duhet të jetë kushti i parë për të gjithë akademikët që kërkojnë të bëjnë studime mbi gjuhën shqipe!!!

    Me rrespekt,
    Pelasg(ose Pellgas, si të dëshironi ju Zoti Nezir)!!!

    Po ti PELASG, njëherë po çorton, e sëdyti po aprovon atë që thashë sipër - si i thonë kësaj pune? Kur don debat të drejtëpërdrejtë, jep shembullin ta shohim faktin, e jo përgjithësime. Nga shkrimi yt këtu nuk po shihet asnjë fakt, vetëm përgjithësime edhe aprovim për atë që thashë: të njihen dy dialektet e Shqipes, përndryshe je gjysëmshqiptari.

    Kuptohet se unë them PELLGAS shqip dhe nuk më mohohet as nuk po të thirri ty në emër. Çka janë këto mjafton e s'mjafton - kjo vlenë për të gjithë intelektualët!

    Edhe ajo firma BOTA MENDON SHQIP E FLET NË DIALEKTE është pikërisht mendimi im dhe kam një shkrim po me atë titull këtu në forum edhe më pëlqej kur lexova te ti.

    Çka ka këtu diçka tërthorazi?
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  13. #53
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Cka do me thane mos me dite, as shqip, as serbisht, as turqisht, ...
    Me e fol nje magjupishte n'kajde t'shqipes si hapesi i temes e disa kontributor une nuk kam pa vec ne lagjet rome.

    Perse nuk kerkoni te myllet kjo teme?
    Te hidhet ne kosh me pleherat tjera???
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #54
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    Po ti PELASG, njëherë po çorton, e sëdyti po aprovon atë që thashë sipër - si i thonë kësaj pune? Kur don debat të drejtëpërdrejtë, jep shembullin ta shohim faktin, e jo përgjithësime. Nga shkrimi yt këtu nuk po shihet asnjë fakt, vetëm përgjithësime edhe aprovim për atë që thashë: të njihen dy dialektet e Shqipes, përndryshe je gjysëmshqiptari.

    Kuptohet se unë them PELLGAS shqip dhe nuk më mohohet as nuk po të thirri ty në emër. Çka janë këto mjafton e s'mjafton - kjo vlenë për të gjithë intelektualët!

    Edhe ajo firma BOTA MENDON SHQIP E FLET NË DIALEKTE është pikërisht mendimi im dhe kam një shkrim po me atë titull këtu në forum edhe më pëlqej kur lexova te ti.

    Çka ka këtu diçka tërthorazi?
    1. Po pikërisht!!! Një njeri kur ka të drejtë i jap të drejtë, kur e ka gabim i tregoj gabimin, është mëse normale.

    2. Mesa duket nuk më kuptove kur u shpreha, të thashë 'mos u përgjigj tërthorazi'' për vetë faktin se ti iu përgjigje Kronikë, kur duhet të më përgjigjeshe mua, pasi për mua po bëhej fjalë, dhe jo ta thoje atë fraze ashtu siç e the, aty ''në një cep të temës'', ku mezi e dallova dhe unë vetë.

    U shpjegova për të vetmen arësye se ajo përgjigje mu duk shumë ofenduese dhe aspak e përshtatshme për një intelektual si ju!!! Megjithatë, ky është thjesht mendimi im!!!

    I kërkoj ndjesë hapësit të temës për daljen time sadopak nga tema!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Perseri nuk ju referove tekstit tim siper

    Mund te kete ndodhur te i jam gjegjur tjetrit ne vend teje, po e paske pa 'ne cep' e ketu direkt nuk po e sheh teksitin tim, si shkruaj siper?

    BOTA MENDON SHQIP E FLET NE DIALEKTE!

    Qe edhe per ju kjo vlene, cili eshte mendimi juaj?

    Po pse qumsht, kur osht kumsht - pse jo tomël/tamël, kur osht për kuptimin omël si Oma/ amël si Ama TOMËL-OMËL/TAMËL/AMËL omëlcinë-a.
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  16. #56
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    Perseri nuk ju referove tekstit tim siper

    Mund te kete ndodhur te i jam gjegjur tjetrit ne vend teje, po e paske pa 'ne cep' e ketu direkt nuk po e sheh teksitin tim, si shkruaj siper?

    BOTA MENDON SHQIP E FLET NE DIALEKTE!

    Qe edhe per ju kjo vlene, cili eshte mendimi juaj?


    Po pse qumsht, kur osht kumsht - pse jo tomël/tamël, kur osht për kuptimin omël si Oma/ amël si Ama TOMËL-OMËL/TAMËL/AMËL omëlcinë-a.
    Absolutisht thënia dhe përfundimi më i saktë gjuhësor që ka dalë ndonjëherë për gjuhësinë!!! Nuk i shtoj asgjë më tepër, prandaj e kam vendosur si firmën time, se më pëlqen jashtzakonisht!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    tamël amël / tamël amël / Tamël Ame / amël Amë / Tamël Ame / gjini nanës / tamli i Amës


    Flmnd për mirkuptimin PELASG, pasha zotin unë të them PELLGAS ma fuqishëm edhe shqip
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  18. #58
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    tamël amël / tamël amël / Tamël Ame / amël Amë / Tamël Ame / gjini nanës / tamli i Amës


    Flmnd për mirkuptimin PELASG, pasha zotin unë të them PELLGAS ma fuqishëm edhe shqip
    Si të duash folmë, mjafton të mos dalësh nga rrënja e fjalës shqip...!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Malci = Mal i Zi
    Po 'Lahuta e Malcise' = Lahuta e Malit te Zi ?!

    Te qafsha moj shege. Fol per gegnishten se Toskerishtes nuk i bike ne te hic fare .
    Po te them une ca fjale te vjetra qe perdoreshin dhe perdoren akoma andej nga katundi im .
    Ti mi spjego po dite ,Jo ti Pelazg se e di qe i kupton .

    Makar(i)=?
    Bejta=?
    Baule=?
    Shparg=?
    Molloskordh=? etj .

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    E pikrisht Malci=Mal i Zi, ci=zi, e nga kjo pjese e konceptit, e ka prejardhjen fjala sllave crn - ti duhet te mesosh shume, e ato fjale jane ti e tuat, a vetem ato fjale i din ti, e nuk din tjeter fjale nga katundi yt? Fjalori i katubdit tand
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Çfarë mendoni për Ahmet Zogun?
    Nga honzik në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 242
    Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
  2. Procesi i Pavarësimit të Kosovës
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 167
    Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
  3. Kontributi i shkenctarëve islam në shkencë
    Nga Bleti002 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  4. Shqipja Standarde: ASHAK-u ngren komision rishikimi...
    Nga drini_në_TR në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 16-07-2004, 13:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •