Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 58
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Biondina
    Anëtarësuar
    08-01-2009
    Postime
    79

    Esse shumë e thjeshtë.

    Brenda kesaj esseje te perfshini keto data historike qe kan ndodhur ne muajin mars:

    7 Marsin mesonjtorja e pare
    8 Marsin dita e nenes
    5 marsin renjen e familjes Jashari
    11 marsin 1981 Demostraten e studentve te kosoves kunder serbve



    Deri te diellen vlen.
    Gjakova Blonde

  2. #2
    pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
    Anëtarësuar
    08-10-2005
    Vendndodhja
    Ne kontinentin e Kurrkundit
    Postime
    862
    Hajde teme hajde.
    Homo sum; humani nil a me alienum puto.

  3. #3
    Perderisa edhe e pranon qe eshte ese shume e thjeshte, me fal po pse nuk e ben vete, apo eshte me e lehte kur ta japin gati?!

    Shtrydhni trurin aty dhe mesoni se lat nam!

  4. #4
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Nese te duhen referenca per ato data te ndihmoje. Po per te bere ese me duket pak si e besdisshme dhe e tepert, pasi per ate pune do te vleresohesh ti. Para nje muaji tek Fakulteti ku jap mesim dhash nje teme "Ceshte informatizimi" dhe kur me dorezuan eset te gjithe i kishin marr sic ishin ne internet, te paperpunuara dhe reduktuara nga ana e tyre. Dhe nese te jap referencat mundohu qe te besh dicka nga ana jote, jo vetem thjeshte copy-paste, se nuk jane budallenje pedagoget apo mesuesit, eshte shum e thjesht per te kuptuar nje student se e ka zhvilluar vete ate teme apo e ka zhvilluar dikush tjeter.

  5. #5
    Citim Postuar më parë nga PÆON Lexo Postimin
    Nese te duhen referenca per ato data te ndihmoje. Po per te bere ese me duket pak si e besdisshme dhe e tepert, pasi per ate pune do te vleresohesh ti. Para nje muaji tek Fakulteti ku jap mesim dhash nje teme "Ceshte informatizimi" dhe kur me dorezuan eset te gjithe i kishin marr sic ishin ne internet, te paperpunuara dhe reduktuara nga ana e tyre. Dhe nese te jap referencat mundohu qe te besh dicka nga ana jote, jo vetem thjeshte copy-paste, se nuk jane budallenje pedagoget apo mesuesit, eshte shum e thjesht per te kuptuar nje student se e ka zhvilluar vete ate teme apo e ka zhvilluar dikush tjeter.
    A perjashtohen keta student nqs nuk citojne dicka qe shkruajne nqs nuk eshte prej tyre sepse ajo eshte plagiarism dhe ketu ku jetoj une, perjashtohesh direkt dhe nuk ke te drejt te marresh klasa me ne ate universitet?

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Ne Shqiperi jo,se besoj.
    Feelings change - memories don't.

  7. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    A perjashtohen keta student nqs nuk citojne dicka qe shkruajne nqs nuk eshte prej tyre sepse ajo eshte plagiarism dhe ketu ku jetoj une, perjashtohesh direkt dhe nuk ke te drejt te marresh klasa me ne ate universitet?
    Ne fakultetin ku jap une, plagjiatura te ndeshkon me noten kater. Dhe vjen ne vjeshte per ta dhene lenden. I kam toleruar disa here duke qene se jane ne vitin e pare, nese do te ishin ne vit me te larte definitivisht ishin te ngelur. Kjo eshte masa nga ana ime si pedagoge, raportoje tek shefi i departamentit apo katedres sic njihet, dhe ai autorizon sekretaren e fakultetit qe te vendosi noten kater per studentin ne fjale. Per perjashtim nuk ka dal asnje qarkore ku thot se pervetesimi i nje materiali te ndeshkon me perjashtim nga shkolla.

  8. #8
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anëtarësuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Citim Postuar më parë nga PÆON Lexo Postimin
    Nese te duhen referenca per ato data te ndihmoje. Po per te bere ese me duket pak si e besdisshme dhe e tepert, pasi per ate pune do te vleresohesh ti. Para nje muaji tek Fakulteti ku jap mesim dhash nje teme "Ceshte informatizimi" dhe kur me dorezuan eset te gjithe i kishin marr sic ishin ne internet, te paperpunuara dhe reduktuara nga ana e tyre. Dhe nese te jap referencat mundohu qe te besh dicka nga ana jote, jo vetem thjeshte copy-paste, se nuk jane budallenje pedagoget apo mesuesit, eshte shum e thjesht per te kuptuar nje student se e ka zhvilluar vete ate teme apo e ka zhvilluar dikush tjeter.
    Nuk di sa tema jane hapur ne lidhje me esse-te. Si perfundim, studentet jo qe nuk duan te punojne, por nuk ka kush t'ju hedh hapat e pare te udhezimit-andaj ndjehen te humbur "in the middle of nowhere" dhe detyrohen te bejne plagiat. Te shkruash nje esse eshte shume e lehte madje eshte edhe kenaqesi. Mendoj se duhet hapur hapur nje teme ne vete per t'ju ndihmuar.
    • The rest is silence.


  9. #9
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    E kam dhe une nje detyre qe s'po e bej dot , po ta hap dhe une nje teme do me jepni nja dy mendime ju? Nuk po tallem.
    Feelings change - memories don't.

  10. #10
    Citim Postuar më parë nga Zombi Lexo Postimin
    Nuk di sa tema jane hapur ne lidhje me esse-te. Si perfundim, studentet jo qe nuk duan te punojne, por nuk ka kush t'ju hedh hapat e pare te udhezimit-andaj ndjehen te humbur "in the middle of nowhere" dhe detyrohen te bejne plagiat. Te shkruash nje esse eshte shume e lehte madje eshte edhe kenaqesi. Mendoj se duhet hapur hapur nje teme ne vete per t'ju ndihmuar.
    Zombi,

    Shpresoj qe ne shkollat tona ne Shqiperi, se si shkruhet nje ese mesohet qe ne shkollen e mesme, dhe ketu po flas jo per nje ese 1 faqe, por dicka me te komplikuar. Pastaj dhe ne universitet duhet te kete Composition class kur studentet mesojne pikerisht kete qe nje ese ka nje hyrje, nje zhvillim, dhe nje mbyllje.

    Thjesht jam kurioze te di se si keta student arrijne te bejne nje projekt apo research paper 20 apo 30 faqe te gjate kur nuk shkruajne dot nje ese 3 faqe te gjate?!

  11. #11
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Citim Postuar më parë nga Zombi Lexo Postimin
    Nuk di sa tema jane hapur ne lidhje me esse-te. Si perfundim, studentet jo qe nuk duan te punojne, por nuk ka kush t'ju hedh hapat e pare te udhezimit-andaj ndjehen te humbur "in the middle of nowhere" dhe detyrohen te bejne plagiat. Te shkruash nje esse eshte shume e lehte madje eshte edhe kenaqesi. Mendoj se duhet hapur hapur nje teme ne vete per t'ju ndihmuar.
    Zombi ne shkoll te mesme ben letersi, dhe ne letersi te jepen hartime ne vitin e pare dhe te dyte, me pas avancon duke e quajtur ese. Nuk eshte aspak e veshtire per ta mesuar se si shkruhet nje ese dhe sesi ndiqen pikat. Problemi qendron sepse keta student apo nxenes pertojne te bejne dicka, dhe gjejne menyren me te thjesht duke e marr gati ne internet dhe i vene ne fund punuar nga filani. Ne nuk jemi bere kote mesues apo pedagoge, kemi dhene dicka, dhe dim dicka me shum se sa studentet. E kuptojme shum thjesht se si behet apo merret, ndonjeher mundohemi te bejme dhe nje sy qorr per ti dhene mundesi te kuptoje se nuk arrihet asnjeher gje duke pervetesuar materialin e dikujt tjeter, po duke e pershtatur me ate material dhe duke vendosur referenca nga e ke marr.

  12. #12
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anëtarësuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    Zombi,

    Shpresoj qe ne shkollat tona ne Shqiperi, se si shkruhet nje ese mesohet qe ne shkollen e mesme, dhe ketu po flas jo per nje ese 1 faqe, por dicka me te komplikuar. Pastaj dhe ne universitet duhet te kete Composition class kur studentet mesojne pikerisht kete qe nje ese ka nje hyrje, nje zhvillim, dhe nje mbyllje.

    Thjesht jam kurioze te di se si keta student arrijne te bejne nje projekt apo research paper 20 apo 30 faqe te gjate kur nuk shkruajne dot nje ese 3 faqe te gjate?!
    Ketu tek ne nuk dine as pedagoget se c'eshte esseja e lere me nxenesit. Esse-te kane filluar te praktikohen vitet e fundit, andaj edhe egziston kjo huti. Por edhe nese nuk din, ka burime ku mund te referohesh per te mesuar ndaj dhe ketu ngecim. Pajtohem me Paeon kur thote se studentet pertojne te punojne, edhe kjo qendron. Por eshte detyre e pedagogut qe te motivoje studentet e tij, dhe metoda te tilla ka sa te duash. P.sh biondina ka temen shume te bukur, ajo duhet vetem te gerrshetoje ngjarjet, te jep mendimin e saj dhe ne fund te krenohet per punen qe ka bere. Une besoj qe Biondina do te ndjeheshte me mire sikur te merr 8 me punen e saj, se sa nje 10 duke ja "mveshur" profesorit, sepse ne kete rast ajo nuk genjen askend perpos vetevetes.
    • The rest is silence.


  13. #13
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    ESE E THJESHTE

    Kur Themistokli Germenji kish dale ne dritare te tymoste me llulle duke pare si neper nje mjegull te bardhe mesonjetoren perballe, nderkohe qe e kishte ne goje llulen, nuk mund ta kruante dot te gjithe buzen.

    (Tema: 7 marsi Mesonjetorja e Pare)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Force-Intruder : 06-03-2009 më 15:35 Arsyeja: Ket e kam te vjedhme nga Zylo Kamberi / Xhelal Ferizi

  14. #14
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Citim Postuar më parë nga Zombi Lexo Postimin
    Ketu tek ne nuk dine as pedagoget se c'eshte esseja e lere me nxenesit. Esse-te kane filluar te praktikohen vitet e fundit, andaj edhe egziston kjo huti. Por edhe nese nuk din, ka burime ku mund te referohesh per te mesuar ndaj dhe ketu ngecim. Pajtohem me Paeon kur thote se studentet pertojne te punojne, edhe kjo qendron. Por eshte detyre e pedagogut qe te motivoje studentet e tij, dhe metoda te tilla ka sa te duash. P.sh biondina ka temen shume te bukur, ajo duhet vetem te gerrshetoje ngjarjet, te jep mendimin e saj dhe ne fund te krenohet per punen qe ka bere. Une besoj qe Biondina do te ndjeheshte me mire sikur te merr 8 me punen e saj, se sa nje 10 duke ja "mveshur" profesorit, sepse ne kete rast ajo nuk genjen askend perpos vetevetes.
    Zombi anetarja biondina e ka shum here me te thjeshte te motivohet per vete faktin sepse ajo jeton ne Kosove, ne tre titujte e temes i ka perjetuar ngjarjet. Per vitin 1981 shum mire mund te pyesi prinderit apo ndonje te afert qe e ka perjetuar ate ngjarje.

    Une mund ta ndihmoje anetaren ne fjale duke i dhene nje pjese ku te mesoje se si perdoret burimi sekondar. (Informacioni qe merr) dhe si ta perpunoje ate ne nje ese.

    Perdorimi i burimeve sekondare.

    Tre jane qellimet per te cilat perdoren burimet sekondare.

    Qellimi i pare eshte gjetja e shpejt e ndonje informacioni te caktuar.

    Qellimi i dyte eshte ai i perdorimit si burim njohje per sfondin historik, keshtu gjate punimit te nje teme, fillimisht duhen mbledhur materiale mbi sfondin historik, per te kuptuar ne menyre te plot se cfare ka ndodhur gjate kohes nen shqyrtim apo per te njohur ngjarjet dhe periudhen qe eshte duke u trajtuar.

    Qellimi i trete eshte shfrytezimi i tyre si burim interpretimesh. ( Ceshte interpretimi?)

    Shume burime sekondare nuk permbaje vetem te dhena por dhe i shpjegojne ato, sipas nje menyre te caktuar, qe i jep kuptim informacionit te grumbulluar. Rendesia e interpretimit eshte e matar. Pasi interpretimi i te valuares shpjegon pjeserisht ate qe ndodh sot.

  15. #15
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anëtarësuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Bukur PAEON dhe urime 7 Marsin!
    • The rest is silence.


  16. #16
    pa meshire per injorancen Maska e stella_senza_cielo
    Anëtarësuar
    30-07-2008
    Vendndodhja
    Ne qiell pa diskutim....po jo ne ate qiell qe te gjithe deshirojme...ky qielli ku jetoj une ka shume mbeturina njerezore....qe fatkeqsisht vetem po te isha e tille do dija ti shmangia e ti torturoja :p
    Postime
    617
    oj goce po ca ben kshu mi zemer......sa te lehte e paske jeten ti....je si ato shoqet qe kam patur ne gjimnaz qe detyrat e frengjishtes i prisnin prej meje cfaredo llo te ishin ato....dhe kur une nuk ia beja as atyre se si kisha bere as per vete ato thoshin -"po pse mi se bere ti...se lodhe pak koken te krijoje dy fjali"......epo kshu s'eshte mire....se kur vjen puna ai qe lodhet nuk fiton gje....e ai qe s'lodhet del i zgjuar e ka raste te ze dhe vendin e punes...

    qofsh mire Biondina e zgjuar....
    adesso si che ho trovato il mio cielo forever and ever

  17. #17
    Citim Postuar më parë nga PÆON Lexo Postimin
    Ne fakultetin ku jap une, plagjiatura te ndeshkon me noten kater. Dhe vjen ne vjeshte per ta dhene lenden. I kam toleruar disa here duke qene se jane ne vitin e pare, nese do te ishin ne vit me te larte definitivisht ishin te ngelur. Kjo eshte masa nga ana ime si pedagoge, raportoje tek shefi i departamentit apo katedres sic njihet, dhe ai autorizon sekretaren e fakultetit qe te vendosi noten kater per studentin ne fjale. Per perjashtim nuk ka dal asnje qarkore ku thot se pervetesimi i nje materiali te ndeshkon me perjashtim nga shkolla.
    E kuptoj qe kur jane ne vitin e pare ne universitet, studentet mund te mos dine aq shume se si funksionojne gjerat sa nje student ne vitin e katert mund te dije. Megjithate profesor, dicka qe po me bezdis me kete qe ke shkruar eshte pjesa kur shkruan se i ke toleruar disa here duke qene se jane ne vitin e pare. Me fal po, a nuk je ti qe po e krijon vete kete problem duke i lejuar ata te mashtrojne ne ate menyre?! Per ata student tolerimi juaj po ju jep pershtypjen se nuk ka ndonje problem qe ata dorezojne punen e dikujt tjeter si punen e tyre. Nqs ju i lejoni ne vitin e pare, pse duhet t'i ndeshkoni ne vitet e tjera?! Plagiarism mbetet plagiarism ne shkolle te mesme, ne vitin e pare ne universitet, ne vitin e fundit ne universitet, apo ne cdo gje qe bene kur i ve emrin tend punes se dikujt tjeter.

  18. #18
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Citim Postuar më parë nga INFINITY© Lexo Postimin
    E kuptoj qe kur jane ne vitin e pare ne universitet, studentet mund te mos dine aq shume se si funksionojne gjerat sa nje student ne vitin e katert mund te dije. Megjithate profesor, dicka qe po me bezdis me kete qe ke shkruar eshte pjesa kur shkruan se i ke toleruar disa here duke qene se jane ne vitin e pare. Me fal po, a nuk je ti qe po e krijon vete kete problem duke i lejuar ata te mashtrojne ne ate menyre?! Per ata student tolerimi juaj po ju jep pershtypjen se nuk ka ndonje problem qe ata dorezojne punen e dikujt tjeter si punen e tyre. Nqs ju i lejoni ne vitin e pare, pse duhet t'i ndeshkoni ne vitet e tjera?! Plagiarism mbetet plagiarism ne shkolle te mesme, ne vitin e pare ne universitet, ne vitin e fundit ne universitet, apo ne cdo gje qe bene kur i ve emrin tend punes se dikujt tjeter.
    Jam plotesisht dakord me te gjithen qe ke shkruar. Kur thash qe i toleroje, nuk behet fjale qe ta bejne rruge, i flas njeher apo dy here, nese behet ves ateher e pret vjeshta te japi provimin. Nuk lejoje studentet te tallen me personalitetin tim nese une i toleroje njeher apo dy here. Une jam treguar i hapur me te gjithe studentet duke i lene kontakte, per ti ndihmuar ne cdo moment ku ato jane te paqarte dhe kane mangesi nga leksioni apo bashkebisedimi ne seminar. Kete praktike e kam mesuar nga vete ish pedagoget e mi te cilet aktualisht jane kolege te mi. Mundohem tua bej me te thjesht dhe sa me interesante oren, eshte nje dege qe se kane njohur me perpara dhe kan hyre ne nje rruge qe kerkon udheheqes ti drejtoje, eshte shum e veshtire dhe qe kerkon perkushtim. Mundohem ti bej te gjithe ta duan dhe te kene motiv per te ecur perpara dhe jo per te ngelur ne vend dhe te mesohen duke i marr materialet gati, une i shikoje ne frekuentim dhe ne oret e seminareve sa aktivizohen dhe i vleresoje. Une kam akoma nevoje per te mesuar vete, nuk do te thot qe une kam fituar sot statusin e pedagogut dhe i kam aritur te gjitha, une mundohem te mesoje dhe nga studentet po ashtu dhe nga koleget e mi, akoma ndjehem bosh dhe kerkoje akoma e me shum nga vetja.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar më parë nga PÆON Lexo Postimin
    Kjo eshte masa nga ana ime si pedagoge, .
    Paeon,

    Mos ke bere gje gabim ortografik ne kete shprehje
    Ndryshuar për herë të fundit nga Xhuxhumaku : 06-03-2009 më 17:56
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  20. #20
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Citim Postuar më parë nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
    Paeon,

    Mos ke bere gje gabim ortografik ne kete shprehje

    Ke te drejte duhet ta percaktoje dhe njeher PEDAGOG gjinia mashkullore. Ndodh ndonjeher nga shpejtesia dhe te gabosh Xhuxhumaku.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kanuni i Lekë Dukagjinit dhe shqiptarët
    Nga ALBA në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 144
    Postimi i Fundit: 28-02-2021, 18:54
  2. Tradita e Shenjtë: Rruga që të shpie në shtëpi
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 20-07-2005, 01:05
  3. Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 10-02-2004, 10:52

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •