Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 47
  1. #1
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417

    A flisni me vete?

    Ju ka ndodhur ndonjehere te rrini para pasqyres dhe te beni monolog me veten? Dmth. se c'te thote ai tjetri e mendon dhe ti i jep "tjetrit" pergjigje me ze te larte?

    Nese po, a ju ka ndihmuar per te zgjidhur probleme qe mund te keni pasur ne lidhje me bosin, me prinderit, te dashurit etj? Psh. nese keni qene e inatosur me dike, a ju ka bere qe ky monolog te luante rolin e nje bisede te vertete dhe a e keni ndjere veten me mire me pas duke arritur ta hidhni pas shpine ndjenjen e keqe qe kishit ne fillim?

    Mendoni se eshte abnormale? Nga mund te vije? Ndonje mendim filozofik ne lidhje me kete?
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  2. #2
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    ene kjo pyetje conspiracy eshte... e cje nje ti moj cje nje ti...
    vallaj po jap pergjigje te shkurter...
    me vete nuk flas per mendoj shume.

    un them se vjen nga nje lloj pasigurie e madhe si pasoje e injorances... ose nga nje pasiguri e madhe si pasoje e inteligjences se tepert

    po mendoja per hamletin ketu

    tung
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  3. #3
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Shpesh shume shpesh para pasyres i flas vetes e imitoj e perqesh,i tregoj se cfare me ndodhi sot ,apo cfare do them neser .
    Dhe gjithe keto grimaca,apo monologje me shume pasion pasi si aktor modest me mungon skena dhe gjej aty prehjen prane artit tim te humbur.

    Vetem fare vetem vertitem ne shtepi
    Si ne nje kafaz ,si ne nje burg
    Here here flas percart si cmendi
    Here them profecira si nje murg.

    Perballe pasqyres une dhe ai tjetri
    Lozim,qeshim,perleshemi gjer ne vdekje
    ketej une i gjalli,matane ai i vdekuri
    i bukuri,i vrari brenda meje.

    dhe befas pasqyra me behet si liqen
    si nje varr egjiptjan me behet bota
    une notoj persiper si nje mjelme
    ai zhytet thelle si nje trast me kocka.

    Po se kisha pare rreth qafes sime
    litarin e tij qe me terhiqte thelle
    sme more vesh nje here moj mendja ime
    pa mua ti kurre nuk behesh mjelme.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kolombi : 12-12-2003 mė 03:34
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  4. #4
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    kolombi, te kam thene....librat e tu gjithmone do t'i blej...keshtu qe shpejto Dhe flmd per mendimin e sinqerte.

    cyclotomic, akoma s'ke rene ne gjume ti? Keshtu eshte kur mendon per Hamletin
    Degjo, nuk jam dakort me ty qe nje monolog i tille eshte pasoje e injorances apo e inteligjences se tepert.
    E para punes, une jam prove e kesaj. E pranoj qe flas ca here para pasqyres por s'jam as shume e zgjuar as shume injorante (shpresoj te pakten.) Por mendoj se kjo vjen ngaqe njerezit kane natyra te ndryshme (jemi gatuar nga toke te ndryshme dhe keshtu i shprehin ndjenjat ne menyra te ndryshme (psh. ka njerez qe kendojne dhe kur bejne dush por kjo s'ka te beje fare me inteligjencen/injorancen.
    Njeriu ca here ka nevoje te shfryhet diku. Kam zbuluar nga jeta se njerezit te tradhetojne ne mendim (dmth. po t'u thuash dicka qe ti e mban te shenjte, gjithe bota e merr vesh dhe kjo me lendon shume.) Keshtu qe, brengat e mia ia them detit i cili i urdheron valet qe t'i perpijne mendimet e mia ose pasqyres e cila thyhet e behet brisk qe fjalet te mi ktheje ne pirgje germash te padeshifruara.

    KIS (Keep It Simple
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  5. #5
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    dmth ata qe vuajne me shume, flasin me shume me veten apo jo?

    "I opened the closet door, I saw the self and I ran like hell" Ku dreqin e kam lexuar kete?
    Summertime, and the livin' is easy...

  6. #6
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Vetem nje gje them perhere : Mos na lente Zoti pa halle , se pastaj , kot qe jetojme

    Sa kohe qe njeriu do perballet me hallet , aq here do provoje edhe fenomenin e " Te folures me veten "

  7. #7
    El-Letėrsia Maska e macia_blu
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    michigan usa
    Postime
    2,492
    shume shpesh....
    dhe sidomos kur jam duke i dhene makines....(ndoshta ngaqe nuk kam mundesi te shkruaj-lol)Madje flas me ze te larte, sikur dua te bej dike te me pergjigjet.
    (zakonisht te folurit me vete ia kam besuar nje lapsi te verdhe, qe me humb shpesh, ndersa akoni i te folurit me vete, bah' s'me ndahet kurre, si hallet)
    "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

  8. #8
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    moj misi moj misi un po mendoja si me thene kete shprehjen qe kane keta ignorance is bliss. sdi as i gjo ene hec vetem drejt nuk shef as pasqyra asnje gje... ke shume te drejte per ate qe po thua por kjo sdo te thote qe un jam gabim , edhe kete quotation qe vej ne fund esht si tip "proof" per ate qe them. . . Tani mos ngaterrojm termat se duket sikur po bie ne kontradikte me fjalen ignorance. ignorance nuk esht e thene te jete ne edukim vetem... ketu un flas me shume ne terma se sa "wise" nje person eshte dhe ajo vjen nga eksperienca ne jete... psh ne kete rastin e hamletit ai qe injorant sepse nuk dinte shume nga jeta reale. Pra injorance ne ekseperience si te thuash.. ne te njejten kohe ai qe dhe filozof idealist etj pra edhe inteligjent.
    Per ate qe po thua esht nje ide konstruktiviste ? Sepse juve po thoni taoka qe jemi gatuar shoqeria etj.. keto jane tema shume te gjera
    mos do te thtoe valle qe njerezit tani flasin me shume me vete se me perpara?? ose se keto vlera ndryshojn me ndryshimin e shoqerise?
    i ke dhe pergjigje per punen e gjerave te shenjta por ama solle edhe kendimin.. kendimi apo dancing apo dicka tjeter... pra varet se si i kemi perfikuzuar termat.... nqs ju i keni perfikuzu se folja me vete esht shfryrje atehere interpretimi im nuk ka vend ne keto terma.

    nesje se sa jam cu kom i qerre me aplikime me bo
    e di qe do me thuash sme pelqen filozofia etj etj
    tung
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  9. #9
    E Lirė! Maska e KaLTerSi
    Anėtarėsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    Pershendetje MisCongeniality dhe parafolesve,

    Te folurit me vete disa e kan quajtur "metode budallepsjeje" e disa te tjere e kan quajtur "metode efikase shprehie"
    Une bej pjese tek grupi dyte dhe sigurisht qe flas me vete, do te thoja pak si shume madje dhe kryesisht e bej para pasqyres. Me shume e bej kur kam per te lexuar ndonje referat para klases apo per te bere ndonje prezantim, sepse arrij te shoh dhe te korrigjoj intrepretimin dhe mimiken time.

    Ne fakt, psikollogjikisht sic pyete MsCongeniality, kjo gje rekomandohet pasi duke u dhene ze mendimeve te tua ndermerr rrolin e marresit ashtu si dhe te dhenesit te ketyre mendimeve. Duke e degjuar mendimin tend niveli i perceptimit te tij ndryshon, sadopak, sepse po ve ne perdorim shqisat e tjera sic jane te degjuarit ose/dhe te shikuarit qe te ndihmojne te arrish ne nje qartesi dhe kthjelltesi me te larte te ketyre mendimeve.

    Vazhdim te kendshem dhe me mendime sa me te shkoqura te tereve,

    Kaltersi
    Toleranca, eleksiri i lirisė.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e enka_al
    Anėtarėsuar
    13-08-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    18
    Mua me ndodh qe te flas me veten dhe perfytyroj bisedime qe mund te bej ne te ardhmen.
    face each day with a smile

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    me vete, jo vetem kur kam nje project qe duhet ta prezantoj para klases, prandaj pergatitem duke mbyllur deren e dhomes ose shkoj ne banjo, hap cesmen qe mos te me digjoj njeri dhe filloj duke then ore minute qe mos te harroj diten kur kam per te prezantuar projektin :P
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  12. #12
    e bej vetem ne ato raste kur jam me nerva sidomos me veten

  13. #13
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anėtarėsuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Me veten flas si nuk flas, dialogoj me te ndonjehere grindem por ne me te shumtat e rasteve biem dakort pothuajse per cdo gje. Ndodh shpeshhere ta lavderoj veten me ze te larte ndonjehere e shaj, por me bien nervat shpejt dhe e marr me te mire veten duke i dhene ndonje teke (kur me teket).
    Ezekiel 25-17.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anėtarėsuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    S'kam arritur deri ne ate gjendje derisa te flas me vete! )
    Po ku i dihet edhe mund ta bej ndonjehere me gjithe problemet qe ka jeta

  15. #15
    legally brunet Maska e maz
    Anėtarėsuar
    14-09-2002
    Vendndodhja
    ne planetin tim
    Postime
    194
    Flas me vete vec kur nuk gucoj ti them dicka dikujt,sidomos kur acarohem me ta.
    SO CLOSE UR EYES AND LET ME KISS U & WHILE U SLEEP I WILL MISS U

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Po flas me veten si tha Living in Vain kur jam me nerva. Mund te them qe qesh shume me veten. Shume here me kapin kur kam kete buzeqeshjen se po mendoj dicka qe me ka ndodhur gjat dites... lol
    Be yourself and you will always be in fashion.

  17. #17
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Postuar mė parė nga Reina
    Po flas me veten si tha Living in Vain kur jam me nerva. Mund te them qe qesh shume me veten. Shume here me kapin kur kam kete buzeqeshjen se po mendoj dicka qe me ka ndodhur gjat dites... lol

    hahhahaha lol e njejta gje ndodh dhe me mua ...
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  18. #18
    *Forever* Maska e malli
    Anėtarėsuar
    24-09-2002
    Vendndodhja
    Antwerpen
    Postime
    668
    ah shum origjinale kjo pyetje, mua me ben vaki shpesh qe flas me vete, do thuash ti pse?as vete se di
    **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

  19. #19
    ....... E pergjuar....... Maska e vana
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Vendndodhja
    Ku jam une......Nuk je ti!....(Ndoshta jemi duke luajtur kukamcefti) ....
    Postime
    346
    Pavarsisht qe shumica nuk e pranon por mohon jam e bindur qe te gjithe flasin me veten, pergatisin dialogun qe mund te besh me nje tjeter person, qofte ai shok, shoqe, partner apo koleg pune!

  20. #20
    Postuar mė parė nga vana
    Pavarsisht qe shumica nuk e pranon por mohon jam e bindur qe te gjithe flasin me veten, pergatisin dialogun qe mund te besh me nje tjeter person, qofte ai shok, shoqe, partner apo koleg pune!
    mua nuk me ndodh ta flas, mund ta mendoj kete vana!

    Reina ate qe thua ti e ka te theksuar mami im....sa shume pyetet ajo "ca po mendoje tani?" sepse dhe pse po i tregon dicka buzeqesh me tjeter gje.....une nuk i kam ngjare....

    Me vete qortoj veten dmth...

    bye all

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. A flisni shqipanglitalisht?
    Nga erzeni nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-05-2008, 15:34
  2. Sa gjuhė flisni ?
    Nga km92 nė forumin Votime dhe sondazhe
    Pėrgjigje: 175
    Postimi i Fundit: 02-12-2007, 08:26
  3. Keni menduar ndonjehere te flisni per ta?
    Nga Michaela nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 15:35
  4. Flisni me Gjermanine 100 minuta, pa paguar.
    Nga Tironci_boy nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-06-2006, 20:35
  5. Kujdes kur flisni me celular apo shfletoni internetin
    Nga Davius nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-05-2006, 15:14

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •