Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
  1. #1
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    16-10-2003
    Vendndodhja
    italy
    Postime
    94

    si e mendoni ju?

    a mendoni se lentet me ngjyra mund te jen te demshme per syt tuaja??? i perdorni??

    un jam e fiksuar mbas lenteve me ngjyra..

  2. #2
    I kam perdorur, dhe akoma i kam..
    Asnjehere nuk i kam ndier te rehatshme.. gjithmone sikur shoh turbull me duket.. me japin shume bezdi.. duhet te mesohesh thone.. booo...
    Thjesht duhen vene me raste.. se dite per dite te shkaterrojne.. nuk e di sa dem te bejne ne sy.. po demi per mua eshte qe rri gjithe diten me sy te mbledhur se mezi shikoj..
    Keep it REAL!!!

  3. #3
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    16-10-2003
    Vendndodhja
    italy
    Postime
    94
    kjo esht e vertet sidomos naten te japin teper bezdi...
    me kan then qe po te kesh lente te bllokon qe te mari syri oksigjen nje gje e tille...
    flm per pergjigjen

  4. #4
    E Lirë! Maska e KaLTerSi
    Anëtarësuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    une kam dy vjet qe i perdor lenten(ngjyre jeshile e erret) dhe jo vetem qe nuk me kane demtuar syte po perkundrazi me ka vajtur numri nga +1.75 ne 1.
    dhe naten normalisht qe do te shqetesojne pasi rekomandohet ti heqesh ne menyre qe syri te qetesohet plotesisht.
    ne krahasim me syzet qe me dukeshin si dicka e tepert ne fytyre, lenten jane dermani im
    Toleranca, eleksiri i lirisë.

  5. #5
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    16-10-2003
    Vendndodhja
    italy
    Postime
    94
    ateher ti i ke lentet edhe me grade edhe me ngjyre???
    nqs i ke me grade cfare je astigmatico? nuk besoj se je miope se po te jesh miope nuk sherohesh...
    un kam qe sa kam mbushur 14 vjec qe i perdor ato me ngjyra.. nuk esht per motive qe me zbukurojn apo... esht thjesht fiksimi..
    por mua shpesh me japin bezdi zakonisht i ve vetem ne darke gjate dites jo por prap me japin bezdi... ose sidomos kur i ven gabim nga ana e kunder te behen syt kuq... nje kuriozitet cfare lloj lentesh perdor? mensili apo annuali?

  6. #6

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    kam 2 pal lente e nuk di ti ve
    nje pal blu e nje pal jeshil me kan ngelur kot

  7. #7
    bitter girl Maska e marsela
    Anëtarësuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    Postuar më parë nga La_Lune
    kam 2 pal lente e nuk di ti ve
    nje pal blu e nje pal jeshil me kan ngelur kot
    hahaha si mi i le te shkojne kot
    nese do vertet ti perdoresh mund ti drejtohesh nje okulisti..ne fillim esht pak e veshtire po pastaj mesohesh edhe as per pasqyre ske nevoje per ti vene(ta them nga eksperienca)
    une edhe pak bej nje vit qe iperdor e mendoj se zgjidhin shume problem..
    saper ate nese jane ose jo te demshme cdo gje jo natyrale eshte ne nje fare menyre e mase e demshme po lentet(mesa kam degjuar)mund ti perdoresh pa problem per nje periudhe 5-10 vjecare.me vone syri nuk itoleron..po dhe ne tani kemi nevoje me vone shohim e bejme..
    kaltersia ka te drejte,naten edhe para banjos duhen hequr+duhet treguar shume kujdes per higjenen!
    un kam perdorur edhe pa ngjyre edhe me ngjyre..me kto te fundit esht me e veshtire ne fillim cdo gje te duket shume turbull po pastaj mesohesh(si me cdo gje)
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

  8. #8
    La lune, mos i le lentet te shkojne dem moj... nuk eshte aspak e veshtire ti vesh.. Vetem qe duhet te riprovosh shume here, se te sikletosin pak ne fillim....
    Keep it REAL!!!

  9. #9
    rrotull asgjekundi
    Anëtarësuar
    11-04-2003
    Postime
    61
    une kam pothuajse 1 vit qe i mbajn(me ngjyre ) dhe si heq as naten dhe me duken si syte e mi ,assmekane bezdisur ndonjhere (pervecse ndonjhere mund te te behet pink eye )

  10. #10
    me nder qofsh
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    ne fluturim e siper
    Postime
    810
    Postuar më parë nga Cruel
    une kam pothuajse 1 vit qe i mbajn(me ngjyre ) dhe si heq as naten dhe me duken si syte e mi ,assmekane bezdisur ndonjhere (pervecse ndonjhere mund te te behet pink eye )

    dmth qe ato syt e shkru nuk ishin te tut?
    Memory is a kind
    of accomplishment
    a sort of renewal
    even
    an initiation

  11. #11
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    16-10-2003
    Vendndodhja
    italy
    Postime
    94
    cruel naten racomandohen te hiqen... nje shokut tim ngaqe flinte me to i dhan probleme ne sy dhe u be operacion.. me teper se 8 ore smund ti mbash... un i perdor vetem ne shkolle ose kur dal e jo me teper.. ne shtepi mbaj syt e mi te zinj...
    cti besh kur smi dha zoti jeshil bojeqielli..
    ne fillim fare me kujtohet qe rrija 2 ore para pasqyres duke i ven ose duke i hequr sa here mu benin syt flak te kuq...
    dje ne nje fest e vura re qe me benin teper dem edhe nga duhani (pinin te tjeret jo un dhe erresira... saqe u detyrova ti hiqja

  12. #12
    mes jetes e vdekjes Maska e kristal
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    176

    Lentet.

    Te gjitha llojet e lenteve jane te demsheme per syrin,duke perfshire edhe ato te fjales se fundit,sepse ne fund te fundit nuk jane perberje indore por prodhime plastike qe ne kontakt me irisin e syrit shkaktojne kruarje dhe dhe bezdisje.


    kristal

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    nuk kam perdorur por dua te perdor, por prinderit sme lejn sepse thojn qe jan te demshme per syte...
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  14. #14
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    16-10-2003
    Vendndodhja
    italy
    Postime
    94
    mua ngaqe mu dukte sikur nuk shikoja mire nga larg prinderit me cuan te beja 1 vizite per syt.. dhe rruges ma bente mami e shikon lentet per ate motiv te dhembin syt.. e shkreta ti po te munguan grade
    po shyqyr nuk kisha gje

  15. #15
    ...........
    Anëtarësuar
    24-12-2002
    Vendndodhja
    home
    Postime
    678
    Kam degjuar se lentet qe ven perqef jan te demshme po...
    dhe jo si perdor lol sepse e kam sh te vecant ngjyren e syve dhe nganjher ndryshon simbas drites nuk ka kuptim te fus gishtat neper sy qe o do me binin te fiket lol

    Neqofse do kisha nevoj per syze mund te mendoja mir ti perdorja ndonjeher po lentet por ansjeher perqef.
    What we do does not define who we are. What defines who we are, is how we rise when we fall!!

  16. #16
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Mesa di une nuk jane te demshme lentet me ngjyre
    por kujdes duhet te kesh ne perdorimin e tyre.
    Dhe ato jane te keshillueshme kur i ke me presciption
    sepse cdo sy ka madhesine e vet dhe don permasa te
    ndryshme, sepse ato qe jane permbi banak jane te
    demshme per cdo lloj syri.
    Duhet te kete kujdes kur lahesh edhe kur flen me to,
    dhe gjithcka eshte cool....

  17. #17
    ~¤Ïs §ôôô..Mmmm Mmmm Gôôd Maska e PaMeLaA
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    In My Skin!
    Postime
    189
    me duket se jane shume te demshme...
    ¿~*¤(K)(L) §wëèt Îññô¢êñt Åñgêl (F)(K)¤*~?

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e nyc_GURL
    Anëtarësuar
    22-07-2002
    Vendndodhja
    ne endrra
    Postime
    17
    Perdorimi i lenteve nuk eshtee i demshem kur ti e perdor shume ate solucionin qe lan lentet (i think its called Clear smthing). Gjithashtu kur ke lentet ne sy nuk eshte mir ta ferkoosh syrin fort edhe nuk duhet te flesh me to.

  19. #19
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Lor-Lune

    - me njeren dore mbaj syrin hapur
    - kap qerpiket e siperm me gishtin e dores
    - mos leviz syte dhe veshtro drejt BRENDA tek lentja deri sa te te afrohet ne sy, se pastaj te ngjit vete (s'ke pse ta vesh gishtin te te preki irisin direkt nqs e ke aty problemin)
    - mbaje syrin akoma hapur
    - shiko, poshte, larte, e rrotull
    - mbylle ngadale
    - mbylle fort qe te dali ndo nje flluske ajri ose solucion i tepert qe mund te kete mbetur brenda tek lentja

    ... aq.

    Gjeja me fun eshte se mund te prekesh irisin me gisht pa dhimbje sepse eshte e mbuluar prej lentes
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  20. #20
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Edhe unë mendoj se janë shumë të dëmshme nga përvoja ime me to. Ndoshta bëjnë për ndonjë eveniment disa orësh vetëm, por ti mbash rregullisht, për mua nuk bëjnë sepse e kam provuar.
    Cilësia e shikimit bie në shumë raste dhe më duket sikur është gjithmonë në lëvizje, pra herë mirë, herë më mirë, herë më keq, nuk ka cilësi konstante.
    Pastaj, po i kruve sytë e nganjëherë edhe nga lëvizja shumë e shpeshtë e syve ato dalin nga bebëzat dhe nuk i vë dot pa i hequr nga syri e vënë prapë. Por, këtë jo gjithkund mund ta bësh, sepse në rrugë nuk mund ti pastrosh duart para se ti prekësh ato me duar. E prekja e tyre me duar të papastra është shumë shumë e dëmshme.
    Pastaj, mund ti harrosh dhe të flesh me to, e kur të zgjohesh të duken sytë sikur të jenë 100 kg të rënda.

    Pra, kështu duket që janë comfortable por në të vërtetë janë shumë të vështira për tu mbajtur dhe edhe shumë të dëmshme.

    Unë për veten time nuk do ti preferoja askujt, përveç në ndonjë ngjarje solemne disa orëshe.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Cfarë ngjyre preferoni në rroba ...??
    Nga Piskavica_ në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 148
    Postimi i Fundit: 16-11-2023, 14:49
  2. kush mund te ma kthej nje foto pa ngjyra te bej me ngjyra kolor
    Nga geezer në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 11-02-2009, 03:19
  3. Ndihme si mund te kthej Fotot me ngjyra ne Foto pa ngjyra.
    Nga __SwEeT_GirL__ në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 21-09-2006, 16:49

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •