Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e purple mermaid
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    brooklyn, new york
    Postime
    12

    Nene Teresa the veprimtaria e saj

    kam degjuar qe nena teresa do te behet e shenjte. personalisht kam shum respekt per veprimtarine e saj ne menyre gjenerale. nje mbremje te shkuar isha duke biseduar me nje shokun tim rreth jetes se nene tereses. dhe ne te dy perfunduam muhabetin ne nje zenje. pse?
    sic thash me lart kam nje respekt te madh per nene teresen ne menyre gjenerale. vetem kurr sme eshte hequr nga mendja pse nena teresa e ka dedikuar jeten e saj tek te varferit e gjithe botes ose me se shumti te Indis dhe nuk ka arritur te ndihmoje sa duhet kombin e saj. per mua kjo eshte nji minus. megjithate ky eshte thjesht nje opinion qe kushdo mund te ma argumentoj ndryshe. ndoshta un jam larguar prej tirane shume vite te shkuara dhe nuk kam pasur shansin te mesoj dicka me teper qe nene teresa ka bere per atdheun tone.
    me kujtohet fare mire kur jam larguar nga shqiperia. kam shkuar ather ne itali me ambasadad (shume prej jush e dini historine e ambasadave). ne ate kohe kam qen vetem nji 16 vjecare dhe ndoshta si kam kuptuar gjerat aq mire sa mund ti kuptoj tani. por me kujtohet fare mire mikpritja e jashtezakonshe e shtetit italian si gjithashtu edhe e kryqit te kuq. ishte me te vertete nje ndjenje e jashtezakonshme te pritesh ne menyre te tille nga njerez dhe organizata te panjohura. megjithate pritja ishte shume e bukur. teper e perzemert aq sa me bente te qaja.
    per shum vite me radh pas kesaj shpesh kam menduar. si mundet qe ai kryqi kuq ose shteti italian tregoi nji mikriptje te tille dhe nene teresa nuk denjoi as te visitoj kampet tona???
    kisha patur mendimin se vete fakti qe ajo rrjedh prej nje familje shqiptare do te ishte arsye per nje vizite ne ato caste dhe momente kur per ne edhe gjeja me vogel kishte rendesi te madhe. keshtu qe nese me kuptoni nuk asgje kunder asaj nene qe ja dedikoi jetes e saj gjithe botes, vec me ngacmon fakti pse jo per kombin tone pak me teper interes? a ka te beje kjo me faktin qe shumica e popullates ne shqiperi eshte muslymane dhe nene teresa ishte katolike? a thua edhe ajo femer e shenjte do te kishte arsye te tilla dhe do te vlersonte individed shqiptar me syrin fetar? nuk e di...vec jam e ngacmuar nga kjo.

    e shkruaj sot kete mesazh ne forum sepse kam shum deshire te digjoj kritikat ose opinionet tuaja mbi keto ndjenja te miat. dhe ndoshta keni sugjerime ose te reja mbi te cilat un skam djeni. sidoqofte ju lutem te mos jeni ofendues ndaj temes ose mua personalisht. nese dikush prej jush mendon se un jam gabim, ju lutem mund te shpreheni me argumenta po jo ofenduese.

    flm shume per leximin.

    prej te digjoj prej jush se shprejti.

  2. #2
    Moderatore
    Anëtarësuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    pse nena teresa e ka dedikuar jeten e saj tek te varferit e gjithe botes ose me se shumti te Indis dhe nuk ka arritur te ndihmoje sa duhet kombin e saj
    ---------------------------------------
    Sepse Nene Tereza nuk ka qene e mirpritur ne vendlindje!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  3. #3
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Sepse parrullat tona famekeqe,na ndoqen si hije vdekjeje,dhe keshtu mbyllem portat e parajses se genjeshter edhe per gjithe njerzit e mire qe munt te kishin deshire te na ndihmonin edhe kunder vete pjelles sone se MADHES nene Tereza.
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

Tema të Ngjashme

  1. Cilat jane meritat kombetare te Nene Terezes?
    Nga altruisti_ek84 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 106
    Postimi i Fundit: 26-12-2010, 15:49
  2. Nënë Tereza ; Takimi i rralle me Mbretëresha Geraldinë
    Nga Xhuxhumaku në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-04-2009, 19:09
  3. Nena Tereze vleresohet per shpirtin e saj apo per famen e saj?
    Nga fisniku-student në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 19-03-2009, 20:47
  4. Nënë Tereza e Kalkutës, bija e mohuar e Shqipërisë
    Nga [A-SHKODRANI] në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-02-2005, 09:30

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •