Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i/e larguar Maska e DINA
    Anėtarėsuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    I ♥ New York
    Postime
    103

    Exclamation Duhet ta pranojme njerken apo njerkun??????

    -Nje nga fatkeqsite eshte edhe kur humbet prindin dhe pastaj zevendesohet me njerke. Nuk jam me ate qe Babai ose mamaja te mos martohen ose te lidhin jeten me nje tjeter, por eshte ajo se si ai person do sillet me femijet.
    -Kam degjuar qe shume nga Njerkat nuk jane dhe aq te dashur me femijet .Perse valle??? . Nga qe s'eshte femija e tija apo do qe te beje jeten e saj si te doje. Dhe mbi te gjitha mundohet te krijoje nje mbizoterim ne familje.
    -Kush eshte fajtor qe kjo familje nuk ka me ate harmoni ?
    --------------I femijeve ,prindit , njerkes -----------------

    Jepni nje mendim te juajin dhe n.q.s ka ndonje qe jeton me njerk apo njerke do isha e kenaqur se si e kalon jeten me nje njerke ose njerk

    ============Me respekt Dina=================

  2. #2
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Fajtori ne kete mardhenie mbetet ai qe eshte me i madh ne moshe. Njerka, nese i konsideron femijet te barabarte, nuk ka arsye qe ata te ndihen te diferencuar dhe keshtu shmang konfliktet. Eshte normale qe nuk mund te duhet femija qe gjen tek burri baraz me ate qe ke pjelle vete por te pakten duhet trajtuar njelloj qe te mos ndihet kjo diference. Ky raport eshte delikat dhe kur nderton nje mardhenie te tille duhet t'i paraprihet situates. d.m.th. qe ne fillim duhet te perpiqesh te rregullosh mardheniet me femijen e gjetur ne menyre qe te te konsideroje si prind, ne fakt derisa bashkejeton me te je vertet prind, pavaresisht se nuk je nena apo babai biologjik.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  3. #3
    Survivor Maska e Orku
    Anėtarėsuar
    13-02-2003
    Vendndodhja
    Oqean
    Postime
    981
    Eshte shume e veshtire qe te krijohet nje raport natural mes njerk/es/ut dhe femijes pasi ai nuk eshte nje raport i drejpredrejte por i kushtezuar nga nje i trete. Pra femija nuk e zgjedh njerkun apo anasjelltas njerku nuk e zgjedh femijen te dy jane te detyruar ta pranojne njeri tjetrin per hir te dashurise qe kane per nje njeri te trete.

    Eshte e vertete se njerk/a/u nuk mund te beje me shume sesa te trajtoje femijet njelloj por serish as kjo nuk mjafton per te krijuar nje lidhje te forte mes te tyre. Per mendimin tim gjitchka varet nga perputhja e karaktereve.

  4. #4
    Happy to be a woman Maska e Egla-tina
    Anėtarėsuar
    06-06-2003
    Postime
    244
    NUK FLAS DOT PER TE GJITHE POR FLAS PER VETEN TIME .
    JAME FEJUAR DHE SE SHPEJTI MARTOHEM .
    PATNERI IM ESHTE AMERIKAN DHE PARA 12 VJETESH ISHTE I MARTUAR E SHOQJA I VDIQ GJATE LINDJES DHE E LA ME NJE DJALE . TE DASHUR ANETAR FATEKEQESIA ESHTE E KEQE DHE ASNJE NUK E URON TA KETE PRANE VETES POR UNE SI EGLA MUNDOHEM TE JEME ME SHUME SI SHOQE SE SA SI NJERSE TEK FEMIJA . GJITRHMON MENDOJ VETVETEN .JAME SHUME E LUMTUR NE MARDHENIET ME PATNERIN DHE SHUNE E LUMTUR ME MARDHENIET ME FEMIJEN. VERTET SE SHPEJTI DO JEME STEPMAM POR MARDHENIET MIDIS NESH JANE SI SHOKE . ESHTE ME MIRE IN THIS WAY. MUNDOHEM TI TREGOJ SE CFARE ESHTE DASHURIA SEPSE JAME SHUME E BINDUR I KA MUNGUAR PREJ SHUME KOHESH.
    ME RESPEKT YOUR FRIEND.

  5. #5
    Survivor Maska e Orku
    Anėtarėsuar
    13-02-2003
    Vendndodhja
    Oqean
    Postime
    981
    Eglantina te trashegohesh edhe me 123 ..... shume kalamaj

    Nese dicka e tille ka funksionuar ne rastin tend kjo pervec faktit qe ti ke pasur qellimin dhe deshiren per te ndertuar nje raport me femijen, ka lidhje para se gjithash me perputhjen e karaktereve tuaj.

    Eshte njelloj si ne shoqeri. ka plot njerez qe jane te sjellshem, altruiste, te zgjuar, me vullnet, te drejte por ti nuk je shoke me te gjithe sepse pervec cilesive qe ata kane ka rendesi edhe sa perputhesh ti me njerez te tille.

    Me vjen shume mire qe dicka e tille ka funksionuar me se miri ne rastin tend.

  6. #6
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    C'pyetje eshte ajo ne duhet ta pranojme njerkun apo njerken?!?!?! Duhen pranuar se babai ose mamaja s'do rrijne pa njeri vetem. Ato qe s'duhen pranuar jane ata te keqinjte qe trajtojne femijen keq.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  7. #7
    i/e larguar Maska e DINA
    Anėtarėsuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    I ♥ New York
    Postime
    103
    Leila ajo eshte pytje qe a duhet ta pranojme njerkun apo njerken.
    Sic e thashe me siper qe shume te permendurit e mesiperm nuk kane ndonje prokupim per familjen. Ne keto raste ka c'thurje te familjes .A e deshron njeri nje gje te tille
    Une mendoj se JO me te madhe

    =============Me respekt Dina=================
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DINA : 07-09-2003 mė 18:16

  8. #8
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Postuar mė parė nga Egla-tina
    NUK FLAS DOT PER TE GJITHE POR FLAS PER VETEN TIME .
    JAME FEJUAR DHE SE SHPEJTI MARTOHEM .
    PATNERI IM ESHTE AMERIKAN DHE PARA 12 VJETESH ISHTE I MARTUAR E SHOQJA I VDIQ GJATE LINDJES DHE E LA ME NJE DJALE . TE DASHUR ANETAR FATEKEQESIA ESHTE E KEQE DHE ASNJE NUK E URON TA KETE PRANE VETES POR UNE SI EGLA MUNDOHEM TE JEME ME SHUME SI SHOQE SE SA SI NJERSE TEK FEMIJA . GJITRHMON MENDOJ VETVETEN .JAME SHUME E LUMTUR NE MARDHENIET ME PATNERIN DHE SHUNE E LUMTUR ME MARDHENIET ME FEMIJEN. VERTET SE SHPEJTI DO JEME STEPMAM POR MARDHENIET MIDIS NESH JANE SI SHOKE . ESHTE ME MIRE IN THIS WAY. MUNDOHEM TI TREGOJ SE CFARE ESHTE DASHURIA SEPSE JAME SHUME E BINDUR I KA MUNGUAR PREJ SHUME KOHESH.

    ...hallall Egla, me te vertete nje veprim i matur dhe shume i zgjuar, per me teper nje natyre dhe shpirt i vertete njeriu te paster...te trashegohesh dhe me 1...2...3...4...femije sa te kesh qejf ti...
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  9. #9
    ga ga Maska e bunny
    Anėtarėsuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    une do e respektoja per hire te babit ose mamit (kushdo ta kete)por qe t them une bab ose nene kurre.....
    une kam gocen e halles qe eshte rritur me njerke...mamaja e saj e la 2vjece me duket,babai i saj u martua disa vite me vone a tani ka femi edhe grua tjeter...por ama goca me gruan e pare ka jetuar tek tezja e goces(halla ime dmth)qe mbi 6vjet..tani ajo ne ket shtator sapo ka ikur me shkolle ne itali.thjeshte neve si familje nuk ishim te gezuar per trajtmin e saj kshq e mori halla...ajo i thoshte njereks nene..qe ne moshen 12...qe mami im i thoshte ti vetem 1 nene ke edhe ajo eshte atje...
    asaj nuk them qe si ka munguar nena,pasi nena ka vendin e saj por te pakten sado halla edhe te gjithe te afermit jane munduar..jo ta vecojne por ta ofrojne...edhe kurre nuk i ka munguar dashuria...
    une mendoj se vetem 1 nene ke...jo si disa te hauj qe sa here martohet mami/babi njeh nganje baba/nene te re...jooooooooooo ket nuk e respektoj...
    thjeshte mendimi im ishte
    muahhh pucii all
    How can she fall, if there is no one there to catch her

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •