Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
  1. #1
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750

    Fuqi Psikologjike!!

    Mbi cilet njerez keni fuqi mendore /psikoligjike nga ato qe ju rrethojne??
    Kjo gje a ju ben te fuqishem,dhe te jeni Zot i tjetrit??
    UNe per veten time urrej njerezit qe ushtrojne dhune mendore tek te tjeret..
    JU si mendoni???

  2. #2
    Ulerime Maska e Jola
    Anėtarėsuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    aty
    Postime
    261
    Ata njerez qe e kane te theksuar kete ndjejne, kur ne rrethana te ndryshme i bejne keta superiore, per fat te keq i largojne njerzit qe u gjenden prane.

    Te tilla veprime duke i pare ne aspektin negativ shkaktojne drama
    tronditse ne jeten e shume njerze.
    L'amore e' come la febbre, si guarisce a letto.

  3. #3
    <-----
    Anėtarėsuar
    13-05-2002
    Postime
    985
    Per cilen dhune psikologjike e kemi fjalen ketu...?Per ate qe disa e kane si hobi dhe ndjehen te lumtur kur jua ushtrojne te tjerve ..? apo per ate qe ta detyrojne te tjeret qe te besh nje gje te tille..?
    ...

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anėtarėsuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Ka njerez qe kane lindur lider dhe ne ta eshte e pamundur te mos ushtrojne mbi te tjeret fuqine e karakterit.
    Te ushtrosh dhune mendore dhe psikologjike eshte nje forme per tu afermuar ne shoqeri.
    duhet pare nga ēfare ane qendroni,se nga ana e tij qe e ushtron apo nga ana e tij qe i nenshtrohet
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  5. #5
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Postuar mė parė nga Marlboroman
    Per cilen dhune psikologjike e kemi fjalen ketu...?Per ate qe disa e kane si hobi dhe ndjehen te lumtur kur jua ushtrojne te tjerve ..? apo per ate qe ta detyrojne te tjeret qe te besh nje gje te tille..?
    Per te dyja e kisha fjalen...dhuna psikologjike e njejte eshte..
    Po varet ne menyrat sesi tregohet....
    DHune psikologjike une mendoj edhe nje muhabet te hedhur me kunja apo ironi nga shoku,i dashuri etc etc..
    Keshtu sdi si ta percaktoj tamam ashtu sic ti deshiron..

  6. #6
    Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
    Anėtarėsuar
    12-08-2002
    Vendndodhja
    po ju ku jetoni?
    Postime
    221
    teme interesante kjo te shikojme ku do perfundojme
    You can waste a whole lifetime
    trying to be
    what you thing is expected of you
    but you'll never be free.

  7. #7
    Sindi Maska e ac/dc
    Anėtarėsuar
    30-04-2003
    Vendndodhja
    Durres ** Beach **
    Postime
    255
    Une do preferoja te ushtroja dashuri mendore se sjam munduar ndonjehere te ushtroj presion mendor si mund ta quajme ndryshe,pershendetje sis!
    K.F.B

  8. #8
    Perjashtuar Maska e darxtar
    Anėtarėsuar
    03-05-2003
    Postime
    15
    ide interesante! cka s'mendon njeriu kur s'ka mend.

  9. #9
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Se dija qe ironia dhe kunje qenkan dhune psikologjike.Po kot nuk thone sa te rrosh do mesosh.
    Une skam njohur njerez te tille po ne qofte se ka nuk do lejoja askend te me mohoje dicka qe nuk ka mundesi te ma dhuroje.
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  10. #10

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    une nuk lejoj njeri te ushtroj dhune psikologjike mbi mua ...
    e shkataroj fare

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    "Dhuna Psikologjike" eshte nje fushe teper e gjere dhe per (mendimin tim) duhet mirekuptuar perpara se te nxjerresh perfundime. Psh. ju te mesipermit edhe tani na bete "dhune psikologjike" sepse dhate mendimin tuaj per nje fushe te caktuar... pa e arsyetuar e pa na sjelle alternative tjeter. Dmth. nga komentet tuaja ne te tjeret qe lexojme jemi "te detyruar" te besojme se ajo qe thate eshte e vertete...

    Ushtrimi i fuqise psikologjike (do te doja te shprehesha) mund te konsiderohet edhe pozitiv. Psh. prinderit ushtrojne shpesh kete lloj fuqie tek femijet e tyre, perball gabimeve te ndryshme te ketyre te fundit etj..


    krejt miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  12. #12
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Fuqi psikologjike ose dhune mendore ushtrojne ata njerez te cilet nuk e konsiderojne tjetrin njeri por nje qenie me te ulet me te cilen mundet te sillen si te duan. Kjo fuqi negative posedohet nga njerez me komplekse dhe ze vend tek tipat inferiore ose tipat e bute qe per shkak te edukates nuk kthejne pergjigje ose nuk i tregojne vendin "tutorit". Vetem ne tipat rrebele nuk ze vend kjo fuqi. Edhe nje gje; Ata qe ushtrojne dhune psikologjike tek te tjeret jane si tigri prej letre. Eshte e cuditshme t'i shikosh pasi i kundershton me force, behen si pula te lagura.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  13. #13
    Reality_Bites Maska e aceofhearts
    Anėtarėsuar
    13-11-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    12
    Keni te drejte ......po kjo eshte aq fushe e madhe saqe duhet ta kategorizosh qe te flasesh mė me kompetence. Megjithate une jam dakort me Minen.....Cfare tha ajo qendron dhe eshte e vertete pasi ata qe jane ne gjendje ti bejne vend vetes, te respektohen, nuk arrijne ne ate pike kur mendojne se presioni, ose dhuna psikologjike eshte rrugzgjidhja
    It's not the fall that hurts, it's the stop at the end!

  14. #14
    PO , gjerat jane bere lemsh , te gjithe njerzit i detyron jeta te jene pak a shume psikologe , psikologu qe di me shume ka mundesine ta haje te voglin me menyren te padallueshme .

    Une ushtroj dhune psikologike ne njerzit qe jane koke forte, dhe kemgulin pa degjuar mendime te ndryshme .( Tju them te besoni ne zoti deri sa tju bint kjo eshte dhune" , qe e perdor per interesat time, < sofist > )

  15. #15
    Jam i mendimit se ky sistem sa vjen dhe me shume e perdor kete lloj dhune psikologjike , ose propagande ne permjet TV sepse shumica e njerzve nuk e dine akoma kete lloj fuqie .
    "Demokraci " do te thote te shprehim mendimet tona e sikur ato te mos jene te drejta .
    Jam dakor me ate qe tha HUGGOS
    Ku e di une qe keto qe thashe porsa tani jane qint per % qint te verteta , duhet te me
    qortojne disa njeres qe meren me te ketilla probleme .

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-05-2004
    Vendndodhja
    Ne bishtin e kometes
    Postime
    20
    Per mendimin tim te them ekziston fuqi psikologjike... Ato jane shume te vecante ne shoqeri... Fuqia psikologjike mbeshtet tek nje baze idesh majft te arrira, dhe te gershetuara me nje kompozicion te mirefillte... Fuqia mund te shkaktoje edhe anet negative. Ka raste qe fuqia mund te jete edhe retrospektive per vete njeriun...
    Me respekt

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-05-2004
    Postime
    13
    Citim Postuar mė parė nga shkodrane82
    Mbi cilet njerez keni fuqi mendore /psikoligjike nga ato qe ju rrethojne??
    Kjo gje a ju ben te fuqishem,dhe te jeni Zot i tjetrit??
    UNe per veten time urrej njerezit qe ushtrojne dhune mendore tek te tjeret..
    JU si mendoni???
    Te shpjegosh fuqine psiko-mendore tek ata qe na rrethojne, te ndiejme fuqine dhe te qenit Zot i tjetrit, nga pikepamja ime, jo perhere ka te beje me ushtrimin e dhunes mendore tek te tjeret.
    Nese gjykojme mbi fuqine psiko-mendore, do ja vlente. Sepse do ta trajtonim ne nje pikepamje te pa hasur ndonje here ne kete forum kam pershtypjen. Ka te beje me imponimin dhe ndikimin tone tek te tjeret ne nje prizem pozitiv. Tek persona qe na rrethojne ndodh qe me raste te krijojme nje mardhenie reciproke te atille, qe, te kemi siguruar besim te ndersjellte. Dhe potencialet tona psiko-mendore, kendveshtrimet tona merren shume ne konsiderate dhe ata qe na rrethojne, i vleresojne me vlera te cilat per ta me pas behen te domosdoshme. Kjo ka te beje me nje fuqi psikologjike deri diku, por ne nje prizem pozitiv te vleresuar. Kur te tjeret ndiejne nje mbeshtetje emocionale tek ne. Dhe duan ta ndiejne sa here gjenden bosh apo ne medyshje mbi nje ceshtje te caktuar.

    Prizmi tjeter, ai i dhunes psiko-mendore eshte trajtuar shume here, ndaj une nuk po i futem te perseris po te njejtat. Por eshte shume me frustrues dhe le shije shume me te hidhur e ndikim negativ tek individi, sesa dhuna fizike. Por asnjehere nuk ben qe ushtruesi i kesaj lloj dhuneje (psikologjike) ta ndiej veten padron apo zot te tjetrit. Madje, eshte pikerisht pasiguria qe zoteron tek ushtruesi i dhunes per zoterimin e personit tjeter e zoterimin e situatave edhe per tjetrin, arsyeja qe shtyn dike te ushtroje kete dhune psikologjike.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-06-2004
    Postime
    82
    As une nuk duroj dot dhune psikologjike, aq me teper nuk duroj veten time, kur dhunoj psikologjikisht Me duket se kur ushtron kete lloj dhune, ke nje ndjenje sikur koha ndalon, sikur nuk shikon mire dhe sikur nuk leviz dot mire.. Dhe kete e kam shume inat: te mos kem ndienjen e kohes!! Prandaj mendoj qe njerezit qe ushtrojne dhune ps. (sigurisht jo te semuret )jane njerez si gjithe te tjeret, por ndienjat e tyre kane tendence te vriten me shpejt, dhe nuk ndihmohen dot, n.q.se ne shfaqim panik ndaj tyre, as duke i bere te qarte qe: "Shiko, se une e di cfare po ben ti, po me ushtron dhune psikologjike!" por duke u shfaqur ashtu sic jemi kur e dime qe nje njeri tjeter ka perkohesisht mungesen e p.sh. sheqerit ne gjak, apo ka temperature te larte, apo i mungon ndienja e kohes perkohesisht.. thnx, m-a

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-11-2003
    Postime
    337
    Lider nuk behesh por lind.

    Kjo shprehje me rrezulton shume e vertete. Kush ka ditur t'u imponohet te tjereve eshte ngjitur shume lart. 2 jane rangjet; te dominosh ose te dominohesh.

    gjith sa mbetet jane fjale....

  20. #20
    Fuqite psikologjike ka nga me te ndryshmet :

    Pa kete lloj fuqie te pranueshme nga shumica e njerzve , zdo te kishte reklama televizjoni , radjoa zdo jepte kenge .

    Ne e pranojme kete dhune psikologjike me ritrasmetimin .

    A e kini vene re ndonjere , kur degjoni per here te pare nje kenge spara ju pelqen , por kur e degjoni vazhdimisht filloni ta beni tuajen , dhe munt ta kendoni me vone .

    kjo lloj fuqi eshte dhe sa me mire ta perdorim aq me mire per . ka dhe te mirat e saj por ka dhe te keqiat .
    C'do gje eshte nje gje , dhe asgjeja eshte nje gje !

    DYNJAJA pa FUND....

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •