Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anėtarėsuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596

    Kush do ma shpjegoj!!!!

    Une jam munduar disa here te shikoj kete futbollin Amerikan,dhe te them te drejten nuk ia kam iden fare.Mua me duken sikur ato bejne mundje me top.C'do dite kur shkoj ne shkolle shikoj plot qe u pelqen ai sport dhe te merzisin koken kur flasin per te.U kam kerkuar te ma shpjegojne po mua me thon duhet ta luash ate loje qe ta kuptosh.

    A di ndonjeri nga ju te ma shpjegoj mua kete loje,se po vdes nga kryeziteti?

  2. #2
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Gjalica une per vete dikur sme pelqente por tani qe njoh rregullat me pelqen shume,jam i cmendur me ekipin e zones simePATRIOT
    Per rregullat sti shpjegoj dot do kohe dhe duhet te kesh pak njohuri
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  3. #3
    Mafia Negra Maska e gega
    Anėtarėsuar
    05-07-2003
    Vendndodhja
    canada
    Postime
    25

    Zeri i experiences

    Gialica,

    Footbollin american kur nuk e di , te duket kot.
    Por kur e di, te duket dhe me kot!
    Kam te njejtin problem, per fatin tim te mire ketyne ketu ju pelqen dhe basketbolli, prandaj besoj qe do ta kaloj klasen e gjimnastikes..

    Mundoju te gjesh dicka qe te pelqen
    Pershendetje
    la tierra de las įguilas

  4. #4
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anėtarėsuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596
    Postuar mė parė nga kolombi
    Gjalica une per vete dikur sme pelqente por tani qe njoh rregullat me pelqen shume,jam i cmendur me ekipin e zones simePATRIOT
    Per rregullat sti shpjegoj dot do kohe dhe duhet te kesh pak njohuri
    Kolombi pse mer kaq e veshtire qenka per tu shpjeguar kjo dreq loje.anyway thx per mundimin qe more e shkrove.Ore une qe do e mesoj ate e di une po sic duket do me marri kohe



    Thx Kolombi.

  5. #5
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anėtarėsuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596

    Re: Zeri i experiences

    Postuar mė parė nga gega
    Gialica,

    Footbollin american kur nuk e di , te duket kot.
    Por kur e di, te duket dhe me kot!
    Kam te njejtin problem, per fatin tim te mire ketyne ketu ju pelqen dhe basketbolli, prandaj besoj qe do ta kaloj klasen e gjimnastikes..

    Mundoju te gjesh dicka qe te pelqen
    Pershendetje
    gega jo se nuk kam dicka qe me pelqen,po une isha kurjoze te mesoj se si eshte kjo loja.Sepse eshte e vetmja loje qe nuk e dija,po dhe qe nuk do e le pa e mesuar.Jam shume sportiste dhe ja mshume e dhen pas sportit ne pergjithsi.

    Thx dhe pershendetje nga une.

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    60
    Me vjen keq, se nuk ia kam haberin fare.
    Mua personalisht me pelqen Formula 1 , dhe pastaj futbolli anglez.
    tifoze e madhe jam bere pas ndeshjes Shqiperi- Irlande, te cilen e kam ndjekur ne nje pub Irlandez, dhe faktikisht isha e vetmja shqiptare midis irlandezeve, te cilet ne fund me pershendeten duke me thene se isha kokemushke qe e ndoqa ndeshjen ne ate vend.
    E sotmja, mesim i se djeshmes:
    E nesermja, mesimi tjeter

  7. #7
    i/e larguar Maska e ardi
    Anėtarėsuar
    27-09-2002
    Postime
    28
    o loje shume e lehte - nuk ka 1-qind-e-20 rregulla si futbolli

    shiko nje neshje ne TV per 15 min dhe ke per ta marr vesh xham fare, nqf jo pergjigju ketu dhe do ta shpjegoj una

    amon me loje koti nuk ka megjithate ne nje fare menyre tregon "karakterin Amerikan"

  8. #8
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anėtarėsuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596
    Ardi e kam pare shume here dhe me vemendje te madhe ,,,po perseri me duket sikur nje mundje dhe jo ndeshje futbolli.Jo se kam ndonje preference per ate lloj sporti po thjesht dua ta kuptoj.

    Th ^^Gjalica^^

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Dreri
    Anėtarėsuar
    02-06-2002
    Vendndodhja
    Florida
    Postime
    661
    Gjallica...
    Footbolli amerikan..ose i angles..pasi nga atje ka ardhur eshte per amerikanet sporti numer 1
    Une dikur kur e kam pare nga shqiperia....ose nga vende tjera as qe kuptoja cbehej..me dukej si dikur ne pushimin e gjate kur rriheshim ne bore njera klase me tjetren..
    Tani...prap nuk me terheq shume por ..nuk me besdis me...ka dicka qe eshte shume interesante pervec faktit qe eshte sport ose nder sportet e renda...
    Rregullat nuk i dij me terma...te sakta..por ..e di deri diku
    I gjithe qellimi eshte qe skuadra qe ka topin te kaloje ne anen tjeter te kundershtarit...ndersa kundershtari duhet ti ndaloje .ose te arrije te fitoje serish topin.
    Si behet. Lojtaret kane te drejte te ndalojne cdo njerin me te gjitha menyrat e forces...nese lojtari qe ka topin rrezohet atehere loja rifillonj serish aty....Pastaj duhet qe me tre perpjekje te avancohet me top...te pakten 10 yard..ne te kundert dorezohet topi...duke u shkelmuar ne drejtim te skuadres kundershtare.
    nese dikush arrin te dale ..fito 6 pike.plus te drejten e nje penalltie...qe ne te shumten e rasteve fitohet..pra 7 pike...
    Cdo gabim..qe ben njera skuader .nese ka topin.kthehet 5..10 ose 15 yard mbrapa....Kur topi bie ne toke..duhet kthyer nga pika fillestare...em....Pika kyce e kesaj loje eshte ne doren e njerit nga lojtaret qe duhet te jete me i miri...pra atij qe i pasohet topi gjithnje..dhe ai duhet ta pasoje tek nje nga shoket e vet same larg..dhe sa me i sigurte qe te mos e kapi kundershtari..Eshte loje e thjeshte...por.....une nuk harxhoj shume kohe pas tij....
    nese do ishte fjala per "Golfin" atehere...po
    respekt Dreri
    muzg i heshtur

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    Brisbane Australi
    Postime
    32
    Gjalica sa i perket futbollit amerikan nuk di, por une kisha te njejtin problem me futbollin australian por kur luhesh ne televisor mundohesha ti kuptosha rregullat dhe pyetsha si bohet faulli ose goditje e penaltise, ne kendej themi duke pyetur shkon ne qytet .provoje mund te ndihmoje kjo menyre. ose gje ndonje shok shqiptar qe e di lojen dhe rregullat , ose shko ne biblioteke dhe gjen ndonje liber te lexosh per rregullat e futbollit besoj se do te kene atje thjesht duhet te jesh i vendosur.
    AP

Tema tė Ngjashme

  1. Bisha e tėrbuar
    Nga Veshtrusja nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 24-08-2015, 16:36
  2. Sekreti prapa flluskave (Shampanja)
    Nga ari32 nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 21-09-2012, 08:17
  3. Diskutim pėr budizmin
    Nga altin55 nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
    Pėrgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 20-07-2009, 16:41
  4. Shkrimet e Hershme: Bariu i Hermansit
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 13-12-2006, 08:01

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •