Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anėtarėsuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061

    Jeto te sotmen apo planifiko per te ardhmen?

    Cdokush nga ne bombardohet me reklamimin e te sotmes, me idene "Jeto Momentin" "e nesermja nuk egziston", pak a shume ne shoqerine e sotme " e tanishmja" eshte me me rendesi se ajo qe vjen pas. Dhe une jeten time deri tani keshtu e kam jetuar 100% pa asnje pengmbetje apo mungese, dhe nese te nesermen nuk e jetoj.
    Por nese jeton maksimalisht te sotmen detyrimisht qe nuk planifikon dot per te ardhmen. Jo vetem se kufizohesh financiarisht po ne te njejten kohe dhe fizikisht dhe moralisht. Kur jeton momentin shperdoron rastet unikale qe te jepen ne jete dhe nuk vlereson plotesisht potencialin e mundesive qe paraqiten. Pra nga njera ane tani me vjen keq qe kam jetuar kaq "momentalisht", sepse mund te kisha arritur shume me teper dhe ta jetoja akoma dhe me mire "te tanishmen". Pra te jetosh jeten "maksimalisht" ne nje moment do te thote qe te humbasesh ne te ardhmen.

    Per ju (jo per ju adoleshenta) sa rendesi i duhet dhene frazes "jeto momentin", duke mos mare parasysh "qe nuk i dihet sa jetojme"? Cfare vlere duhet te kete projektimi dhe planifikimi i jetes (pavaresisht se "e nesermja nuk egzistion").

    Ju lutem perpiquni te evitoni pergjigjet e ndermjetme (p.sh. duhet balancuar midis te dyjave, ate e di dhe vete puna eshte se nuk eshte aq e lehte sa llafi)

  2. #2
    R2T, duhet marrur parasysh nga kush vjen kjo thenie "jeto te sotmen" dhe per ca qellime thuhet.

    Te rinjte (mosha 15-21) jane ato qe zakonisht e perdorin kete fraze per t'ua genjyer mendjen e "viktimave" te po te njejtes moshe (shokeve, femrave) edhe pirnderve te tyre. Ti, une dhe shumica prej nesh e kane perdorur kete fraze, p.sh: kur ndonjeri nga shoket nuk ka dashur te dale te shtunave ne mbreje me shoqerine per te mesuar per te henen, ne i kemi thene" varja shkallen.. ec te jetojme sonte.. se s'i dihet ca bohet deri te henen"..; kur ndonje e dashur nuk ka pranaur te behet intime sepse virgjerine do ta ruaj deri kur te martohet, atere per tja be me te lehte qe te ndroj mendjen i kemi then ”eja ta bejme qefin sot.. se si dihet se deri kur jetojme.. a do ngjefim(arrijme) te martohemi”.. Pra kjo eshte shprehje qe perdoret nga te rinjte per te perfituar per momentin, ne fakt shpesh keshtu edhe vertet e mendojne.

    Ky nuk eshte ndonje problem marramendes sepse me kalim te kohes te gjithe e kuptojne qe jeta nuk eshte vetem e socmja, duhet punuar dhe menduar per te ardhmen, duhet krijuar familja, duhen ritur dhe edukuar trashigimtaret. Keshtu jane principet e jetes! Te individet qe kalojne moshen e viteve te 30-ta shprhja “jeto te sotmen” nuk ha me buke. Eshte interesant, edhe pse vete e kane praktikuar nje shprehje te tille, kur vjen koha qe keta te behen prinder dhe te japin keshilla prinderore, jane kundra asaj, dhe behen sikur nuk i kuptojne se si mendojne te rinjte te jetojne te socmen, pa plane per te ardhmen. Prinderi, miqte familjar dhe mesuesit/edukatoret kurre nuk japin keshilla te tilla (te pakten ato qe e duan te miren)!!!

    Nje pergjigje te shkurter ne lidhje me 2 pyetjet qe ti parashtrove:

    - Sa rendesi i duhet dhene frazes "jeto momentin"?

    Une, nuk e paraperdor kete fraze me. Se di do jete jeta ime ne te ardhmen varet shume nga une, sa punoj une per ta ndertuar ate. Kjo eshte motoja ne te cilen bazohem sot.

    -Cfare vlere duhet te kete projektimi dhe planifikimi i jete?

    Projektimi dhe planifikimi i jetes duhet te kete vlere primare te cdonjeri. Sa me heret ta kuptosh kete, aq me e lehte do jete e ardhmja per ty, aq me lehte do mund ti perballosh gjembat e saj.

    Gjith't mirat

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Po nuk i bere te dyja paralelisht, mbarove. Balanca eshte ajo qe duhet ruajtur.

  4. #4
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Jeto te sotmen apo planifiko per te ardhmen?
    Te dyja. Njeriu duhet ta shijoj ate jete qe ka por gjithashtu duhet te kete dhe qellime ne jete.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Postuar mė parė nga Estella
    Po nuk i bere te dyja paralelisht, mbarove. Balanca eshte ajo qe duhet ruajtur.
    ashtu mendoj dhe une te dyja bashk.
    Be yourself and you will always be in fashion.

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-03-2003
    Vendndodhja
    london
    Postime
    47
    Pershendetje

    personi ka nje prespektiv,po nuk pate prespektiv mbarove,je kot

    (kur linde ti qave te tjeret qeshen, jeto ne ket bot qe kur te vdesesh ti te shkosh duke qeshur dhe te tjeret te qajne per ty )

    vetem kafshet mendojne per momentin,ka te haj tashi eshte ne rregull nuk mendon per pastaj,,,,,, ore ne jemi njerze dhe kemi nje qellim se kot ti lal nuk ke ardhur ne ket bot e ke nje qellim .....
    [size=0.5]Kure te marresh veshe se une kame vdekur ti mos qaj ,kur te vizitosh varrin tim mos u trishto kur te them se ti ke faj....

    Sot ti s'je me ketu
    DHe qielli nuk eshte me blu ,
    Dielli eshte zhdukur bashke me ty ,
    Une ndiej lotet qe me mlidhen ne sy ,
    Kuptoj se vetmia te shkaterron me Shume se dashuria,

    Fundos koken nen jestekun tend dhe me dukesh ne c'do kend ,
    Shoh mekatet qe me bien c'do dit ,
    Kaluam bashke puthuajse nje vit ,
    Duke menduar se nuk do na ndante asgje ,derisa erdhi e sotmja ti nuk je me.
    E tani qe me nuk te shoh ,
    DHe trupi yt me nuk me ngroh,
    Pres ringjalljen e ndienjave te mia ,
    pres te me vi serisht dashuria.[/size]

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    jeto te sotmen duke planifikuar per te ardhmen.


    Alda.

Tema tė Ngjashme

  1. Si e shihni ju tė ardhmen e popullit tonė?
    Nga RaPSouL nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 06-06-2009, 08:28
  2. Abdilaqim ADEMI: Investim pėr tė ardhmen tonė
    Nga zamir.a nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 20-12-2008, 12:21
  3. Raporti me te ardhmen
    Nga anuke nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 21-03-2006, 11:41
  4. Edi Rama, premton pėr tė ardhmen?
    Nga tani_26 nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 20-10-2005, 20:08
  5. Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 03-01-2003, 11:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •