Personazhi trinik

- Teoria ("Theoria") e letėrsisė nuk mirret me trini. Nocioni "personazh trinik" shprehėt mė shumė nė kritikėn letrare dhe nė studimet e historisė se letėrsisė, sidomos pėr letėrsinė (krijimet) biblike (fetare).
Pra "trini" d.m.th. (sipas dogmave fetare): fuqia e mbinatyrshme, qė gjoja pėrfaqėsohet nga tri qenie hyjnore (Ati, Biri dhe Shpirti i shenjtė), tė shkrira nė njė tė vetme tė pėrjetshme. (lum lumi)

- TRINI, ~ A f. 1. Sipas dogmave fetare: fuqia e mbinatyrshme, qė gjoja pėrfaqėsohet nga tri qenie hyjnore (Ati, Biri dhe Shpirti i shenjtė), tė shkrira nė njė tė vetme nė mėnyrė tė pėrjetshme; festė fetare kushtuar kėsaj fuqie (nė vendet ku vepron feja e krishterė). Trinia e shenjtė. ( FJALOR I SHQIPES SE SOTME, faqe 1258)

Nese me lejohet do t’i shtoja edhe une pak rreshta sa per spegim se si e kam mesuar une keto dite ē’eshte personazhi trinik

Personazhet e Antiprocesionit janė personazhe te pesimit, te pervojes e dijeve, medium i percjelljes se mesazhit njeherit. Andaj, personazhi duhet te ndiqet ne fatin e tij, ku ne radhe te pare eshte personazh letrar; ne posedimin e pervojes e dijeve, ku eshte personazh autorial; ne percjelljen e idese, ku eshte thjesht teknike. Personazhi i Antiprocesionitėshtė personazh sintezė. Psh:

Po: une jam Jozefinė K. Me therrasin dhe
Josifinė, po edhe Jusufinė, varesisht nga njerezit,
koha e vendi. Ketu e shume kohe me pare
gjendem ne Agarte, shkaku i nje kinse incesti te
pahire me Jozefin, Josifin, Jusufin K.


Shihet se, personazhi eshtė i trefishte. Nga ta marresh eshte po ai, megjithese shenjat e secilit emer te tij simbolizojne nje shtresim kulturologjik. Shtresimi sinteze eshte leximi i emrit ne trini. Kjo eshte skema e shenjte, qe ketu del mbi tri besime, mbi tri shtresime kulturologjike. Ky sintetizim e pakeson autonomine e personazhit, por e promovon ate si njeri, pra mbi secilin personazh.

Personazhi trinik eshte edhe figure jo veē letrare, sepse pretendon t'i jape besimet si variacione qė zhvillohen ne njera-tjetren, nga me e vjetra te e reja, por jo veē ne kete rruge, sepse trinia nis nga secila ane, ajo eshte sinteze: besimet e kulturat percillen, trashegohen, pershtaten (pse jo?) sintetizohen. E gjithe kjo ngritet mbi nje mirekuptim, duke i kaluar kundershtite.

Nepermjet [/i]personazhit trinik[/i] percillet ideja ne simbol, pasi te jene perkufizuar ide universale nga autori, ne parashkruarje. Personazhi trinik eshte hyrje per lexim, aq me teper kur trinitetet jane perkufizues e karakterizues te perhershem ne nje liber.

Triniteti eshte edhe ide e mbijeteses - personazhi, personazh i mbijeteses. Kjo mbijetese i takon njeriut dhe idese. Eshte nje filozofi e ngritur mbi dashurine perbrenda nje antiPROcesioni, antiPROCESIoni, ANTIproCESIONI.

•Antiprocesioni, ē’eshte ky ?

Po kufizohem te them se Antiprocesioni eshte roman sintetizues. Nese eshte keshtu a mund te thuhet se ne ēdo roman ka figurat artistike, figurat stilistike. Po keto figura valle kujt i takuakan ?

PS : E postova kete shkrim per t’i treguar lum lumi-it se ne temen e Dites, (Ku jeni o TRIMA ?!) gabimisht eshte perfshire ne citimin tim. Kam dashur ta citoj personin qe aludonte se shkrimet e mia u perngjajne atyre te ASD (Trimit) dhe thash se nuk mund te jem person trinik (edhe ASD edhe Trimi edhe fisnik). ASD kerkoj falje qe te permenda, por ja qe ra fjala. Bjen nje kashte e i nxjerr gjashte (thone).